Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Kalendář akcí | Napsat článek | Seznamka | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 12.2.2019 , svátek má
Reklama
Treking > Vesmír > Souhvězdí Panny (Virgo)

Souhvězdí Panny (Virgo)

Rovníkové souhvězdí jarní oblohy

25.2.2015 | Otakar Brandos

Souhvězdí Panna (Virgo, Vir) patří ke známým souhvězdím naší hvězdné oblohy. Souhvězdí Panny je rovníkové a také zvířetníkové souhvězdí, které kulminuje na v našich geografických šířkách počátkem dubna asi 40° nad jižním obzorem. Slunce souhvězdím Panna prochází v měsících září a říjen. V souhvězdí Panny tedy leží tady jeden z průsečíků ekliptiky s rovníkem, v němž se Slunce nachází v okamžiku podzimní rovnodennosti.

Souhvězdí Panny

Souhvězdí Panny představuje antickou bohyni spravedlnosti Astraiu. Astraia byla dcerou boha Dia a bohyně Themis, která v době zlatého věku sestoupila na Zemi. Lidé tehdy neměli zákony ani soudce. V následujících epochách - stříbrné, bronzové a železné však byli lidé napříč jejímu úsilí stále horší a horší. Astraia proto rezignovaně opustila Zemi a vrátila se nazpět na oblohu, na které zaujala své místo - v souhvězdí Panny.

Pro kulturu mezi řekami Eufrat a Tigris představovalo souhvězdí Panna bohyni Ištar. Pro kulturu v povodí Nilu Panna zase představovala bohyni Eset, latinsky a řecky zvanou Isis. Souhvězdí Panny nalezneme mezi souhvězdími Lev a Váhy. Jejími dalšími sousedy jsou souhvězdí Havran, Pohár, Vlasy Bereniky, Pastýř, Hydra a Had.

Čtěte také: Orion, rovníkové souhvězdí zimní oblohy

Souhvězdí Panny je poměrně nevýrazné a málo jasné souhvězdí s patrným nedostatkem jasných hvězd či jiných mezihvězdných objektů. Vždyť jen tři hvězdy souhvězdí Panna mají jasnost vyšší než 3m. S rozlohou je to o poznání lepší. Panna zaujímá na obloze plochu 1 294 čtverečních stupňů. O co souhvězdí Panny přišlo co se jasných hvězd týče, o to větší nadílka se naskýtá v případě extragalaktických objektů. V souhvězdí Panny lze pozorovat velké množství galaxií. Jen katalog NGC jich tady čítá neuvěřitelných 678 kousků.

Nejjasnější hvězdy v Panně

Nejjasnější hvězdou souhvězdí Panna je Spika. Jasnost této zákrytové proměnné hvězdy kolísá v rozmezí 1,21m až 1,31m v periodě asi čtyř dnů. Spika patří k nejjasnějším hvězdám naší oblohy. Jedná se o hvězdu spektrální třídy B1V ve vzdálenosti asi 155 světelných let. Ke Spice, nejjasnější hvězdě souhvězdí, nás přivede prodloužená spojnice pravého horního a levého dolního kola Velkého vozu, hvězd Dubhe a Phecda. Dalšími jasnými hvězdami v Panně jsou Zavijava, Arich, Minelauva, Vindemiatrix, Heze, Zaniah a Syrma.

Galaxie M 87 v souhvězdí Panny, ESO

Souhvězdí Panna je, jak jsem uvedl výše, velice bohaté na extragalaktické objekty. Na prvním místě si zmínku zaslouží superobří eliptická galaxie M 87 (NGC 4486), která je od naší Galaxie vzdálena asi 45 miliónů světelných let. Tato galaxie obsahuje přes jeden bilión hvězd v úhrnné hmotnosti asi 2 × 1012 MS. Jen pro srovnání - naše Galaxie obsahuje, byť nepatří k nijak malým, asi 10× méně hvězd. Galaxie M 87 dosahuje absolutní jasnosti -21,5m a zdánlivé jasnosti 9,2m. Na obloze má rozměry přibližně 3,3´ × 3,3´.

Dalším zajímavým objektem je galaxie M 104 (NGC 4594) zvaná díky svému typickému tvaru Sombrero. Tato spirální galaxie o zdánlivé jasnosti 8,7m má velké jádro a slabě vyvinutá ramena s velkým množstvím mezihvězdného prachu, které navíc pozorujeme z profilu. Galaxie M 104 obsahuje velké množství kulových hvězdokup. Podobně jako již zmíněná obří galaxie M 87.

Z dalších galaxií je nutno zmínit především objekty Messierova katalogu. Jsou to eliptická galaxie M 49 (NGC 4472), spirální galaxie s příčkou M 58 (NGC 4579) s velkým množstvím mezihvězdné hmoty. Dalšími jsou eliptické galaxie M 59 (NGC4621) a M 60 (NGC 4649). Následuje další spirální galaxie s příčkou - M 61 (NGC 4303) a eliptické galaxie M 84 (NGC 4374), M 86 (NGC 4406) a M 89 (NGC 4552). Galaxie M 90 (NGC 4569) je spirální se silně vyvinutými rameny a velkým množstvím mezihvězdného materiálu.

V souhvězdí Panny se také nachází první objevený kvasar, který je označen jako 3 C 273. Objeven byl v roce 1962 s pomocí 64metrové antény v australském Parkesu při zákrytu Měsícem. Tento kvasar se nachází poblíž hvězdy Porrima (gama Vir). Je od nás vzdálen asi dvě miliardy světelných let a od Země se vzdaluje rychlostí okolo 47 000 km/s.

Mapa souhvězdí Panna

Mapa souhvězdí Panna

Mapka www.iau.org.

Seznam souhvězdí

Andromeda - Beran - Blíženci - Býk - Cefeus - Dalekohled - Delfín - Drak - Eridanus - Fénix - Had - Hadonoš - Havran - Herkules - Hodiny - Holubice - Honící psi - Hydra - Chameleón - Indián - Jednorožec - Jeřáb - Ještěrka - Jižní koruna - Jižní kříž - Jižní ryba - Jižní trojúhelník - Kasiopeja - Kentaur - Kompas - Koník - Kozoroh - Kružítko - Labuť - Létající ryba - Lev - Liška - Lodní kýl - Lodní záď - Lyra - Malíř - Malý lev - Malý Medvěd - Malý pes - Mečoun - Mikroskop - Moucha - Oktant - Oltář - Orel - Orion - Panna - Pastýř - Páv - Pec - Pegas - Perseus - Plachty - Pohár - Pravítko - Rajka - Rak - Ryby - Rydlo - Rys - Severní koruna - Sextant - Síť - Sochař - Střelec - Šíp - Štír<