Napsat článek Průvodce Soutěže Kalendář Cestování Cykloturistika Horolezectví Snow Příroda Archiv Beskydy Jeseníky Krkonoše Tatry
Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 8.10.2017 , , svátek má
Treking > Pohoří > Králický Sněžník
Hledej chatu

Králický Sněžník

Králický Sněžník je 3. nejvyšší pohoří ČR; turistika a turistické trasy, příroda, horské chaty na Králickém Sněžníku

21.3.2007 | Otakar Brandos

Králický Sněžník je sice rozlohou malé pohoří, přesto je Králický Sněžník třetím nejvyšším pohořím České republiky. Nejvyšším vrcholem celého pohoří je stejnojmenný vrchol Králický Sněžník (1 424 m), na který lze vystoupit z řady směrů. Ke svému jménu přišel tento Sněžník díky blízkosti města Králíky a sněhové pokrývce, která se na vrcholu drží až 8 měsíců v roce. Starší název byl Kladský Sněžník.

 • rozloha pohoří Králický Sněžník - 76 km2, 88. největší geomorfologický celek České republiky
 • nejvyšší hora pohoří - Králický Sněžník (1 424 m)
 • střední výška Králického Sněžníku - 930,9 m, pohoří s největší střední výškou v České republice
Symbol Králického Sněžníku - slon

Dalšími významnými vrcholy pohoří Králický Sněžník jsou Malý Sněžník (1 338 m), Sušina (1 321 m), Podbělka (1 307 m), Černá kupa (1 295 m), Uhlisko (1 241 m), Klepý (1 143 m) aj.

Pohoří Králický Sněžník zahrnuje celkem 15 vrcholů, jejichž nadmořská výška překračuje hranici 1 000 metrů. S polskou částí Králického Sněžníku je to dokonce 22 vrcholů. Avšak jen tři z těchto 22 vrcholů jsou nápadnějšími masívy, jejichž temena se zvedají alespoň 100 metrů nad přiléhající hřebeny. Jsou to, bráno od severu, Králický Sněžník, Malý Sněžník a Sušina. Zbývající vrcholy "vyčuhují" jen o metry či desítky metrů nad okolní hřebeny a sedla.

 • 1 424 m n. m. - Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki)
 • 1 338 m n. m. - Malý Sněžník (Mały Śnieżnik)
 • 1 321 m n. m. - Sušina
 • 1 320 m n. m. - Hraniční skály (Goworek)
 • 1 307 m n. m. - Podbělka
 • 1 295 m n. m. - Černá kupa (Mokrý hřbet)
 • 1 250 m n. m. - Stříbrnická
 • 1 241 m n. m. - Uhlisko
 • 1 231 m n. m. - Slamník
 • 1 230 m n. m. - Sadzonki
 • 1 210 m n. m. - Średniak
 • 1 205 m n. m. - Czarna Góra
 • 1 190 m n. m. - Hleďsebe (Puchacz)
 • 1 185 m n. m. - Wysoczka
 • 1 166 m n. m. - Stroma
 • 1 143 m n. m. - Klepý, také Klepáč (Trójmorski Wierch)
 • 1 138 m n. m. - Jaworowa Kopa
 • 1 123 m n. m. - Smrekowiec
 • 1 119 m n. m. - Chlum
 • 1 087 m n. m. - Czarny Grzbiet
 • 1 074 m n. m. - Srázná (Sviní hora)
 • 1 053 m n. m. - Żmijowiec

Králický Sněžník, vymezení

Wilhelmswarte, repro z archívu Jiřího Lněničky

Králický Sněžník je tvořen poměrně plochým temenem s pěti rozsochami, které vznikly erozí podloží toky řek Morava, Kladská Nisa a jejich přítoků. Pohoří Králický Sněžník sousedí s dalšími zajímavými pohořími jako jsou Jeseníky na východě, Hanušovická vrchovina na jihu, Orlické hory na západě a Rychlebské hory na severovýchodě.

Masív Králického Sněžníku (Śnieźnik Klodzki) tvoří rozmezí mezi Čechami, Moravou a Kladskem. Velká část pohoří leží v Polsku, kde byla vyhlášena rezervace Śnieźnicki Par Krajoobrazowy.

Stavba, kras Králického Sněžníku

Králický Sněžník je budován starými krystalickými horninami prvohorního stáří, ale také rulami, ortorulami, svory, břidlicemi, amfibolickými břidlicemi, amfibolity, ale i krystalickými vápenci a dolomity. Díky tomu vznikl v údolí horního toku řeky Morava zajímavý kras s nepřístupnými jeskyněmi a častými vyvěračkami či ponory, jako např. Tvarožné díry, Patzeltova jeskyně či Mléčný kámen.

Čtěte také: Králický Sněžník, levné ubytování a turistické chaty, útulny

Další významný kras nalezneme na polské straně pohoří, kde vznikla turisticky přístupná Medvědí jeskyně (Jaskinia Niedźwiedza) se soustavou krásných jeskynních jezírek. Tato jeskyně je největší turisticky přístupnou jeskyní nejen v geomorfologickém celku Králický Sněžník, nýbrž v celém Polsku.

Králický Sněžník byl vyzvednut v mladších třetihorách během horotvorných pohybů. Jeho současnou podobu mu však daly ledovce v posledních dobách ledových, které tady po sobě zanechaly typický ledovcový amfiteátr pramenné oblasti řeky Morava a mají na svědomí dnešní četná kemanná moře, mrazové sruby a další periglaciální jevy.

Králický Sněžník, geomorfologické členění na podcelky a okrsky

celek podcelek okrsek
Králický Sněžník - Hornomoravská hornatina
Malosněžnický hřbet
Podbělský hřbet
Tetřeví rozsochy
Hraniční hřbet

Králický Sněžník, vodstvo

Hřebenem Králického Sněžníku probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Černým mořem a Baltským mořem, vrch Klepý (Trojmorski Wierch) je dokonce rozvodím tří moří, kde k Baltskému a Černému moři ještě přibývá moře Severní.

Výše zmíněná řeka Morava pramení v ledovcovém kotli ve výšce 1 380 metrů a její prameny jsou jedním z častých turistických cílů. V minulosti tady stávala Lichtensteinova turistická chata a na vrcholu Králického Sněžníku krásná rozhledna zvaná Vilhelmova rozhledna (Wilhelmswarte).

Králický Sněžník, turistická mapa

Králický Sněžník, klima

Klimaticky patří Králický Sněžník do chladné klimatické oblasti se studeným a vlhkým počasím. Vždyť roční úhrn srážek tady činí až 1 230 mm, ve vrcholových partiích i více.

Za zmínku stojí i pás prvorepublikového opevnění, která tady byla budována od roku 1938 a obsahovala jak těžká opevnění, tak lehká opevnění (ŘOPíky). Tato linie probíhala od vrcholu Sušiny přes Podbělku k městu Králíky a dále na Mladkov.

Asi nejvýznamnějším turistickým centrem této oblasti je Staré Město pod Králickým Sněžníkem na východě, které nabízí dostatek možností ubytování a Králíky na jihozápadě.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník

Nejcennější partie geomorfologického celku Králicky Sněžník jsou chráněny formou přírodní rezervace. Národní přírodní rezervace Králický Sněžník dosahuje rozlohy 1 694,67 ha a ochranného pásma 1 371,24 ha, což ji řadí k největším přírodním rezervacím v ČR. Vertikální rozpětí přírodní rezervace Králický Sněžník činí 604 m (820 - 1 424 m). Rezervace byla vyhlášena v roce 1990.

Předmětem ochrany jsou na Králickém Sněžníku alpínské hole s významnými rostlinnými i živočišnými druhy, vrchoviště, původní lesní společenstva i významné periglaciální a krasové jevy. Na území Králického Sněžníku se vyskytuje také neobyčejně velké množství chráněných rostlin a živočichů.

Fauna a flóra Králického Sněžníku

Z nejvýznačnějších živočišných druhů Králického Sněžníku jmenujme rysa ostrovida, jenž se tady po předchozím vyhubení rozšířil z Karpat. Dále je to jezevec lesní a liška obecná. Z větších druhů tady potkáme jelena, srnce a ze sousedních Jeseníků tady doputoval nepůvodní kamzík horský. Z malých savců tady potkáme myšivku horskou, podzemní prostory pak osídlila řada druhů netopýrů. V posledních letech se ochránci snaží o reintrodukci v minulosti vyhubeného tetřeva hlušce. Ze sov se objevuje výr velký, sýc rousný a puštík obecný.

Králický Sněžník

Z rostlin si zvláštní zmínku zasluhuje jestřábník sněžnický (Hieracium nivimontis), jenž je endemitem Králického Sněžníku. V subalpínském pásmu dominuje smilka tuhá (Nardus stricta) a kostřava nízká (Festuca supina). Na kamenných sutích se objevuje hojný vřes obecný (Calluna vulgaris), brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) a řada dalších druhů.

Mezi vzácné druhy naopak patří kokrhel sličný (Rhinathus pulcher) a prasetník jednoúborný (Hypochaeris uniflora). Velký úbytek je dnes pozorován u zvonku vousatého (Campanula barbata), jenž na území České republiky roste pouze ve dou oblastech - na Králickém Sněžníku a v Hrubém Jeseníku. Výčet vzácných rostlinných druhů by byl samozřejmě delší, ne všechny druhy tady mohu jmenovat.

Králický Sněžník jako významná ptačí oblast

Králický Sněžník byl rovněž zařazen do sítě programu Natura 2000 jako významná ptačí oblast (v roce 2004). Tato evropsky významná lokalita byla vyhlášena k ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin podle směrnice Evropské komise (92/43/EHS) ze dne 21.5.1992.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
04.12.2014, 10:50 Roman Březina | Doporučení


Turistické trasy a cyklotrasy na Králickém Sněžníku

Vrcholy, tipy na výlet a příroda Králického Sněžníku

Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Sluneční erupce Šumava, ubytování Zverovka Pravčická brána Litice Barborka Říp Propast Macocha Praděd Sluneční vítr Maroko Lysá hora Měsíc Slunce Hrad Čachtice Hrad Kost Hrad Loket Polární záře Hukvaldy Jarní souhvězdí Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Reklama
Reklama
Populární treky
1. České hory Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku po pěšinkách pohraničníků
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
4. Via ferraty Naturfreundesteig a Traunsee Klettersteig na Traunstein, via ferraty v Rakousku
5. Rumunské hory Capatini, přechod dvou zapomenutých národních parků v Rumunsku
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Kamenná chata Chopok
 18.10.2017 5 příspěvků
Koruna Himalájí, seznam horolezců
 17.10.2017 3 příspěvky
TKC - Transkarpatská cesta
 13.10.2017 3 příspěvky
Sopky v ČR, seznam
 13.10.2017 9 příspěvků
Muránska planina deštivá i slunečná
 06.10.2017 7 příspěvků
Chata pod Chlebom, Malá Fatra
 05.10.2017 29 příspěvků
Bralná Fatra, Velká Fatra na 3 dny
 05.10.2017 2 příspěvky
Slovensko, dálniční známky 2017 - cena a platnost
 05.10.2017 13 příspěvků
Túra na Tomanovské sedlo, Západní Tatry
 03.10.2017 9 příspěvků
Turistické vařiče na plyn
 01.10.2017 3 příspěvky
Výstup na Grosser Knallstein
 01.10.2017 3 příspěvky
Setkání s medvědem, jak se chovat při setkání
 29.09.2017 29 příspěvků
Tauon, supertěžký elektron
 29.09.2017 1 příspěvek
Broumovská vrchovina, Stolové hory
 28.09.2017 1 příspěvek
Opavsko a okolí : 36 letá svobodná maminka hledá t
 27.09.2017 1 příspěvek
Jak vybrat dalekohled, turistické dalekohledy
 27.09.2017 13 příspěvků
Žalý, rozhledna Krkonoše
 25.09.2017 1 příspěvek
Medvědi, jak bezpečně bivakovat
 25.09.2017 13 příspěvků
Letní putování z Bratislavy na Horňácko
 23.09.2017 2 příspěvky
Bystřicko - místo, kde můžete být sami
 19.09.2017 2 příspěvky
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist