Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.1.2023 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Nejkrásnější hřebenovky Slovenska, 10+3 TOP treky na Slovensku

Nejkrásnější hřebenovky Slovenska, 10+3 TOP treky na Slovensku

10 + 3 nejhezčích treků, náročné vícedenní dálkové přechody na Slovensku

4.2.2017 | Otakar Brandos

Slovensko je země horám doslova zaslíbená. Vždyť hory lemují nejen slovenské hranice, jako je tomu v případě sousední České republiky, ale i většinu vnitrozemí. Pouze na jihozápadě a jihovýchodě této krásné země se to trochu zvrtlo. Tam mají navrch nížiny. V prvním případě Záhorská nížina a Podunajská nížina a v případě druhém Východoslovenská nížina.

Velká Fatra

Jako by ty nížiny a hory spolu nechtěly vůbec kamarádit. Patří totiž každé do jiného geomorfologického subsystému. Zatímco slovenské nížiny patří do subsystému Panonská pánev, slovenské hory do subsystému Karpaty. Tedy do stejného horského oblouku jako hory na Moravě, na západní Ukrajině a nebo v Rumunsku.

Již ten název - Karpaty. V každém milovníkovi dálek, nekonečných výhledů a hor jistě vyvolává slabé mrazení. A chuť vyrazit na dlouhatánské hřebeny hor a pohoří různých výšek i charakteru. Tu na hřebeny lesnaté a hladce modelované, jako například v Beskydech, na Tribči či ve Slovenském rudohoří, tu na hřebeny lučnaté jako Malé Fatře, Velké Fatře či v Nízkých Tatrách. A nebo dokonce a dokonce na hřebeni skalní, jako je tomu v Západních Tatrách.

Nádherných treků se dá ve slovenských horách naplánovat mnoho. Vybrat si z těch desítek možných vícedenních tras může každý. Ať již preferujíc mírně zvlněné hřebenovky s relativně malými výškovými rozdíly a nebo naopak pořádné kopčiska s pořádnou porcí výškových metrů. Těžko z té přehršle možností vybrat nejkrásnější hřebenovky. Přesto se o takovýto subjektivní žebříček nejkrásnějších treků ve slovenských horách pokusím.

1. Hřebenovka Západních Tater

Západní Tatry, které jsou často nesprávně zvané Roháče, jsou podcelkem Tater. Jejich hřeben je výzvou všem "fanatickým" trekařům a vysokohorským turistům. Pro mne je to ta top hřebenovka na Slovensku. A pokud není nejkrásnější, pak zcela jistě je nejnáročnější. Jistě, ještě těžší je hřebenovka Vysokých Tater. Ta však již není určena trekařům, ale horolezcům. Bohužel část hřebene Západních Tater je turistům zapovězena, takže na celých 58 km a 5 800 výškových metrů této skutečně krásné hřebenovky musíme tak trochu zapomenout.

2. Hřebenovka Velké Fatry

Jsem si vědom, že se nyní tak trochu pouštím na tenký led. Že hodnocení toho, co je nejkrásnější je krajně subjektivní. Jen považte, kdyby se všem chlapům líbily stejné ženské a nebo všem ženským stejní chlapi. Nebo, abych se vyhnul ataku genderových marxistů a strážců jazykové "čistoty" - chlapům stejní chlapi, ženským stejné ženské, unisexům stejní unisexové a hermafroditům…

Velký Choč

Pro mne je hřebenovka Velké Fatry na žebříčku slovenských hřebenovek opravdu nejvýš a přetahuje se o příčku s hřebenovkou Západních Tater. Pokud se vydáte na oba hřebeny - Liptovský i Turčanský, našlapete po hřebenech Velké Fatry cirka 82 km a 5 400 výškových metrů.

3. Hřebenovka Nízkých Tater

Hřebenovka Nízkých Tater je dalším z krásných a hodnotných trekových cílů. Asi nikomu, kdo to s trekingem ve slovenských horách myslí vážně, nechybí tato cenná trofej.

Zatímco si v Západních Tatrách vystačíte se dvěma až třemi dny (podle kondice), tak na úplný přechod Nízkých Tater si musíte vyhradit tři až pět dnů. Jistě, existují borci, horští běžci, kteří hřebenovku zdolají v limitu 24 hodin, ale takto fyzicky disponováno je jen velice malé procento populace.

My, co jsme "slabší na plíce" a "pumpa" při chůzi do kopce divo bije, to holt budeme mít za dýl. Užijeme si ale fantastických panoramat, krásných večerů na hřebenech a v horských chatách a nebo turistických útulnách. Pokud si k tomu dáme i část Starohorských vrchů v úseku Donovaly - Hiadeľské sedlo, našlapeme více než 90 km a 5 500 výškových metrů.

4. Hřebenovka Malé Fatry

Malá Fatra je další z kouzelných slovenských pohoří. A také jedno z nejvyšších. Hřeben je značně členitý a navíc protnut hlubokým průlomovým údolím řeky Váh. Ano, nesmíme zapomenout na Lúčanskou Malou Fatru s vrchy jako Minčol, Veľká lúka, Hnilická Kýčera či Kľak.

Délka hřebenovky Malá Fatry měří solidních 75 km při převýšení okolo 5 200 metrů. Obvykle se chodí ale jen část hřebene v oblasti Krivánske Malé Fatry. Hřeben mezi Zázrivou (Terchovou) a Strečnem. Na Lúčanskou Malou Fatru se neprávem zapomíná.

5. Hřebenovka Kysuckých a Oravských Beskyd

Kysucké a Oravské Beskydy lemují slovenskou hranici na severozápadě. A aby bylo na obou stranách hranic "jasno", Poláci tato dvě pohoří považují za jedno a nazývají je Beskid Źywiecki. Buď jak buď, Oravské Beskydy jsou po Tatrách a Nízkých Tatrách třetím nejvyšším pohořím Slovenska. Vždyť Babia hora měří dobrých 1 725 metrů.

Bylo by tedy s podivem, kdybych tento krásný hřeben z výčtu vynechal. Část hřebene je lesnatá, část lučnaté. Je, co se vegetačních pásem týče, pestřejší, než třeba hřebenovka Západních Tater.

Horské louky

A co tak si hřebenovku Oravských a Kysuckých Beskyd ještě o něco protáhnout? Tak zhruba na dvojnásobek? Co takhle dát si celou trasu tzv. Beskydského Karpattreku a skončít (začít) v těsné blízkosti rodiště Františka Palackého v Hostašovicích? To by se nám parádní trek protáhl na nějakých 227 km při převýšení 11,25 km…

Nejvyšší pohoří Slovenska jsme zvládli. A nyní jsem na rozpacích kam zamířit dále. Těch možností je tolik, že nevím kam sáhnout prvně. A také abych některou z hřebenovek neurazil. Mohla by se mi třeba "pomstít" při příští návštěvě. V titulku jsem ale slíbil 11 + 3, takže chtě nechtě musím pokračovat. A co tak dát si třeba něco poloninského z pomezí Západních Karpat a Východních Karpat?

6. Hřebenovka Bukovských vrchů

Bukovské vrchy jsou neobyčejně malebné hory. Nezklamou na jaře ani na podzim, Dokonce ani v zimě. Pro většinu z nás jsou to hory hrozně vzdálené. Leží tam někde na východě. U hranic s Ukrajinou, na hranicích samotné Evropské unie.

Ale i v Bukovkách to žije. Dokonce jsou tady lidé, kteří jsou tam doma… Proto neváhejte a jeďte je pozdravit. A projít si krásné hřebeny Bukovských vrchů. Díky Schengenu se navíc nemusíte zarazit na Kremenci, nejvýchodnějším bodě Slovenska a scházet do Nové Sedlice, ale můžete si to pěkně protáhnout až na hřebeny Biseszczad v sousedním Polsku. Nakonec tam míří i trasa jednoho z našich Karpattreků.

7. Hřebenovka v pohoří Čergov

Když již jsme zavítali na východ, bylo by škoda "hnedka" se vracet. Co tak si dát jako nášup pohoří Čergov? Vždyť pohoří je to poměrně malé a vystačí nám na jeho přechod dva dny. Ale může se stát, že se na Čergově zakousnete jako já. Nejen do borůvek, ale i do focení. Čergov je skutečně mimořádně malebné pohoří, ve kterém klidně strávíte tři, čtyři dny aniž se nadějete…

8. Přechod Poľany

Poľana je poměrně malé pohoří. Ovšem pohoří velice krásné. A s opravdu zachovalou přírodou. Ne nadarmo je Poľana biosférickou rezervací. Hřeben tohoto nejvyššího pohoří Slovenského středohoří sice přejdete, když s sebou hodíte, za jeden den, pokud si ale přidáte i kus Veporských vrchů a nebo velice krásné kopanice v okolí, máte o 3denní až 4denní zábavu postaráno.

9. Hřebenovka Vtáčniku

Pohoří Vtáčnik nepatří k nejvyšším. A ani nejnavštěvovanějším. Většina turistů míří do Tater, případně na Fatry. Ti znalejší třeba do Slovenského ráje a nebo na Muránskou planinu. Ale i Vtáčnik má co nabídnout.

Pás hor táhnoucí se od Handlové k jihozápadu vás zaměstná tak na dva dny. Chce to ale vyrazit buď na jaře a nebo na podzim, kdy se hřebeny začnou zelenat či barvit. Výhledů zde totiž mnoho není. Každopádně vás ale hřebenovka tohoto malebného vulkanického pohoří nezklame.

10. Hřebenovka Považského Inovce

Považský Inovec se jako věrný souputník táhne podél řeky Váh. Nedosahuje sice nijak závratných výšek, ale jde o pohoří opravdu malebné a vhodné pro jarní i pozdněpodzimní a nebo i zimní treky.

Hřebenovka Považského Inovce je zhruba dvoudenní záležitostí. Pokud si k ní ale připasujeme i přechod severněji ležících Strážovských vrchů a nebo dokonce Súlovských vrchů, pak se dobrý týden nezastavíte. A navíc absolvujete trasu našeho Považského Karpattreku.

Hory

Nyní se možná mnoho z vás ptá, jak jsem mohl zapomenout na hřebeny Slovenského rudohoří a nebo na Bílé Karpaty či Javorníky? Přátelé nezapomněl, nechal jsem si je až na konec. Ano, jednotlivá pohoří lze absolvovat samostatně, to by v titulku ale musela být 20ka. Protože jsme ale právě absolvovali 10 nejkrásnějších slovenských hřebenovek a jsme příjemně rozchození, nebude nám pranic činit problémy naplánovat si trasy čítající 200 až 300 km…

11. Přechod Slovenského rudohoří anebo Rudohorský Karpattrek

Slovenské rudohoří se táhne zhruba od Košic až k Banské Bystrici. Je to pás malebných a středně vysokých hor, které dnes bohužel úpí pod nájezdy těžařů. Věřím ale, že se opět zazelenají. Což tedy dát si pořádně do těla a přejít všechna pohoří Slovenského rudohoří (vyjma Slovenského krasu ležícího stranou) na jeden zátah?

Pokud se k přechodu odhodláte, pak absolvujete asi nejnáročnější a nejdivočejší hřebenový přechod Slovenska. To proto, že je na trase minimum chat a opravdu téměř žádné možnosti doplnění proviantu. Tedy bez dlouhého scházení do podhůří. Navíc se mohou připojit i orientační potíže, neboť značení je v těchto oblastech poměrně špatné.

Na trase dlouhé 234 km s převýšením téměř 11 000 metrů postupně projdete pohoří Čierna hora, Volovské vrchy, Revúcka vrchovina, Stolické vrchy, Muránska planina (podcelek Spišsko-gemerského krasu) a Veporské vrchy.

12. Hřebenovka Bílých Karpat a Javorníků anebo Javornícko-karpatský Karpattrek

Bílé Karpaty a Javorníky by bylo hříchem vynechat. Tato malebná pohoří táhnoucí se podél hranice Moravy a Slovenska jsou poměrně častým cílem turistů. A co takhle si hřebenovky Javorníků a Bílých Karpat ještě protáhnout? Co tak přejít také hřeben Vsetínských vrchů, podcelku Hostýnsko-vsetínské hornatiny, a k tomu si jaká nášup přidat i Myjavskou pahorkatinu, Kopanice na Záhoří a hřeben Malých Karpat? A protáhnout to až do Bratislavy? Za této varianty našlapete okolo 300 km! A je to interneacionální záležitost.Přechod jsem již zmínil v článku o 10 nejkrásnějších trecích v ČR.

13. Nejvelkolepější holní hřebenovka Slovenska

Malou Fatru, Velkou Fatru i Nízké Tatry jsme tady sice již měli. Co si k nim ale přidat i Chočské vrchy a hřeben mezi Krížnou a Donovaly, který jsme při přechodu hřebene Velké Fatry minuli?

Pokud tyto množiny pospojujete, otevře se před vámi skutečně velkolepý přechod a téměř jednolitá holní hřebenovka, při níž se budete pohybovat většinou nad horní hranicí lesa. Když vyrazíte ze Strečna do Telgártu (a nebo obráceně), absolvujete trasu dlouhou 214 km s převýšením 14,5 km a náš Fatransko-tatranský Karpattrek.

Hřebenových přechodů i treků mimo hřebenovky lze na Slovensku naplánovat mnohem více než je v tomto výčtu. Vybral jsem do něj, podle svého soudu, ty nejkrásnější slovenské hřebenovky a navíc - v nejlepším se má skončit…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
05.02.2017, 15:28 KarolM | Branisko a Bachureň
05.02.2017, 22:03 sepp | Branisko a Bachureň
06.02.2017, 11:00 KarolM | veru hej a na bicykli
06.02.2017, 12:22 -OB- | Branisko a
06.02.2017, 13:40 KarolM | Krasa
06.02.2017, 15:08 -OB- | No já myslím,
09.02.2017, 17:16 Lukáš Lenon | vtáčnik
09.02.2017, 22:46 KarolM | Z Vtáčnika
10.02.2017, 11:30 -OB- | No tož


Aktuální počasí Zverovka Sněžka Zámek Hluboká Krkonoše, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Karlštejn Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Letní obloha Kráľova studňa Porubský bludný balvan Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso Venuše Kmeťov vodopád Rýchorská bouda Helfštýn Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Babí léto Motýli Matterhorn Drahotuš Konopiště Proton Bouřky Cirrus Turistické batohy

10 + 1 nejkrásnějších treků v ČR, horské hřebenovky i mnohadenní dálkové přechody

Mnoho turistů se domnívá, že se v České republice nedají podnikat žádné pořádné treky a tak zpravidla vyjíždí na sousední Slovensko, do Rumunska, do Alp a nebo ještě vzdálenějších končin světa. Ale, podle mého názoru, se ito turisté mýlí. I u nás se dá absolvovat …více

10 nejkrásnější treků v rakouských Alpách, pár tipů na vícedenní treky v Rakousku

V rakouských Alpách lze kromě výstupů na vrcholy či via ferrat absolvovat i řadu krásných vícedenních treků. Dálkových treků v Rakousku je sice nepřeberné množství, ale při plánování tras po vzoru Karpattreků v Karpatech jsem z množství tras vybral, podle … více

Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar

Další související články:

+ Přechod hřebene Západních Tater, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
+ Na skluzavce hřebene Západních Tater, zima na zakázaném hřebeni
+ Západní Tatry, hřebenovka: Když se ještě dalo aneb kompletní přechod hřebene…
+ Na roháčský Volovec s dětmi
+ Přes Volovec na Končistou a na Trzydniowiański Wierch
+ Výstup na zapomenutý Trzydniowiański Wierch za neobvyklými tatranskými…
+ Přes Rákoň z polského Podhalí na slovenskou Oravu Západní Tatry - Roháče
+ Přes Baníkov (2 178 m) z Liptova na Oravu
+ Výstup na Baranec (2 184 m), Západní Tatry
+ Výstup na Klin, Západní Tatry
+ Bystrá (2 248 m), na nejvyšší vrchol Západních Tater
+ Tri dni plné Tatier, Červené vrchy a Orlia Prť
+ Zimní Roháčská plesa na konci léta, Západní Tatry
+ Za výhledy na vrchol Babky, Západní Tatry
+ Přechod přes Skriniarky, vysokohorská turistika v Západních Tatrách
+ Roháče a Liptovské Tatry, dvoudenní přechod
+ Západní Tatry - Roháče, ubytování v Roháčích; chaty a útulny
+ Turistický průvodce Západní Tatry - Roháče
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist