Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 11.6.2024
Fotogalerie
Treking > Karpattreky > Ťatliakova chata a Rákoň, túra skrze hřeben až do Oravic

Ťatliakova chata a Rákoň, túra skrze hřeben až do Oravic

Oravsko-kysucký Karpattrek (2) aneb přes Roháče na Kubínskou holi a Ľadonhoru

3.9.2015 | Otakar Brandos

Obloha na východě začíná blednout a Plejády, nádherná otevřená hvězdokupa v souhvězdí Býka mizet na stále světlejší obloze. Brzy si vychutnávám nádherného východu Slunce, které se nad obzor dere zpoza vrcholu Deravá.

Roháčský hřeben ze svahu Rákoně

Okolní vrcholky dostávají nachový nádech. Baranec, Smrek, Príslop, Baníkov, Hrubá kopa, Tri kopy, Ostrý Roháč a Volovec. Tyto a řada dalších vrcholů defilují před zraky dychtivého návštěvníka. Téměř jako na vojenské přehlídce.

Slunce ukusuje stále více z dlouhých stínů halících dosud tatranské doliny. Již krátce po východu je cítit, že i dnešní den bude pěkně horký. Sluníčko má již hned po svém východu pořádnou sílu a hřeje na plný výkon.

Čtěte také: Výstup na Plačlivô: Oravsko-kysucký Karpattrek (1) aneb přes Roháče na…

Balím spacák, karimatku a žďárák a přesouvám se z malého travnatého plácku kus pod vrcholem na samotný vrchol Plačlivého. Plačlivô (2 126 m, na tabulce uvedeno 2 125 m) je jedním z nádherných skalních vrcholů hlavního hřebene Západních Tater. Plačlivô a nebo Plačlivé? V mapách je dnes uváděno Plačlivé, na nové vrcholové tabulce je však uvedeno Plačlivô. Osobně mám raději ten původní "nespisovný" tvar.

Smutné sedlo a Ťatliakova chata

Na vrcholu Plačlivého, nejvyšším bodu celého Oravsko-kysuckého Karpattreku si dávám snídani a kochám se nádhernými výhledy. Byl jsem tady snad 20×, 30×. Možná i vícekrát, nevím. Přesto se mi ta okolní nádhera ne a ne okoukat.

Oravská přehrada je skryta pod pokličkou nízké oblačnosti. Na severu se zvedají Pilsko a Babia hora, nejvyšší hora Oravských Beskyd. O kus blíže je Osobitá zpoza níž vykukuje hřeben Skorušinských vrchů. Můj zítřejší cíl. Na jihu hřeben Nízkých Tater statečně odolává náporu oblačnosti snažící se převalit z jižní strany k severu. Na východě se pak zubí řada ostrých skalních štítů Vysokých Tater s nepřehlédnutelným Kriváněm v čele.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Nezbývá než se s Plačlivým rozloučit a vydat se kousek po Roháčském hřebeni k západu. Opravdu jen kousek - do Smutného sedla (1 965 m). Společnost mi dělají poštolky, které za urputného třepotání křídel stojí ve vzduchu na jednom místě a střehnou na nepozornou kořist. Když ji zaměří, střemhlav se spouštějí k zemi. Úspěšný je však tak každý pátý (?) pokus. I myšáci si dávají bedlivý pozor aby neskončili v trávicím traktu těchto hbitých opeřenců…

Cestou do Smutného sedla pozoruji na straně Žiarské doliny malou skupinku kamzíků. Výhledy jsou úžasné. Baranec a Baníkov, nejvyšší hora hlavního hřebene Západních Tater jsou jako na dlani. I řada dalších vrcholů. Po pravici se lesknou oka Roháčských ples, dole v Žiarské dolině se červená střecha Žiarské chaty. Nádhera, přesto je čas rozloučit se s hlavním hřebenem a pokračovat dále.

Pod Smutným sedlem se pak seznamuji s rodinkou svišťů, kteří si tady v ranním slunci vyhřívají huňaté kožíšky. Dělám pár záběrů. Z dálky, nechci je dnes rušit. Z doliny se ozývá typický ostrý hvizd. To svišti upozorňují na vetřelce. A opravdu, první turisté se již hrnou vzhůru Smutnou dolinou. Doufal jsem, že bude klid alespoň o hodinku déle…

Ve dvou táhlých serpentinách se dostávám na dno Smutné doliny. Co že to tady dělám se přilétla podívat i nádherná a mlsná babočka kopřivová. Někde si pochutnávala na nektaru, ještě je celá od pylu. Když se tak ochotně nabízí nemohu neudělat pár záběrů. Na památku. Díky babočko.

Roháčský hřeben se stínem Plačlivého

Přes Rozcestí Smutná dolina (1 522 m) u nějž je posezení pokračuji k prameni nad Ťatliakovou chatou. Musím doplnit zásoby vody, které se notně ztenčily. To se však vzhůru již sune líný a nekončící had, zástup poznání chtivých turistů. Na konec srpna je tady docela plno. Stejně tak u bývalé Ťatliakové chaty (1 350 m). Vlastně proč bývalé, vždyť dnes tady stojí bufet a až se dokončí patro tak tady budeme mít novou Ťatliakovu chatu. Doufám, že to bude již co nevidět…

Na Rákoň a Lúčnou

Na chvíli se zastavuji na Ťatliačce a dopřávám si ranního osvěžení v podobě nejlepšího iontového nápoje, kterým je pivo. Alespoň se mi bude lépe šlapat do prudkého kopce, jenž mám před sebou. V horách přece odedávna platí, že klesáme pouze proto, abychom mohli opět stoupat. Pochopitelně to platí i naopak. Stejně jako v životě. Jen přemoudřelí neoglobalisti nechtějí opustit utopickou ideu trvalého růstu a doufají, že vyrostou až do nebes…

Sice nikam dnes nespěchám, jdu jen do Oravic, ale nějak tu začíná být těsno. Zástupy výletníků stálé houstnou. Výškové metry opět rychle přibývají a pomáhají odhalovat nová panoramata. Na západě se jako na přehlídkovým molu odhalují další nádherné vrcholy jako Pachoľa, Salatín či Brestová. Úchvatný je rovněž pohled k Plačlivému a Ostrému Roháči.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Snažím se všechnu to okolní nádheru zvěčnit na paměťovou kartu, ale ne a ne vystihnout to dostatečně věrně. Ale alespoň jsem se pokusil. A také abych mohl připravit i k tomuto pokračování jako přílohu fotogalerii, kterou byste se mohli pokochat i vy.

Již jsem jen kousek pod sedlem Zábrať (1 656 m) a před sebou mám polovinu hřebene Západních Tater. Nemohu se vynadívat a dofotografovat. Ty výhledy. A to světlo. A ty barvy! Neskutečná nádhera. V této části Karpatského oblouku se matka Příroda opravdu vydováděla a předvedla nám to nejlepší ze své umělecké kuchyně.

V sedle Zábrať je lidí jako much na čerstvém kobylinci, proto rovnou zamířím dalším výšvihem na Rákoň. Předcházím řadu skupinek, párů i jednotlivců, kteří překonávají osobní a nebo partnerské krize. U jedné z dvojic to vypadá na definitivní rozchod… Jo, hory dokáží prověřit nejen fyzické síly, ale i psychickou odolnost a pevnost partnerských svazků… Smajl

Na Rákoni (1 876 m) je to podobné jako o 220 výškových metrů níže. Lidí je tady jako much na kobylinci. Tentokráte se ale do hejna přidávám také a relaxuji. A fotografuji. Otevřely se totiž nové obzory. Na východě. Impozantní je především vápencová Západních Tater s vrchy jako Kominiarski Wierch, Temniak či Giewont. Ten nějaký mudrala vydává za Lomnický štít. K tomu mu přizvukuje stejně moudrá manželka, že prý je tam nějaká věž. Jo věž, kříž je tam. Hotový vápencový "Lomničák"…

No za "Lomničákem" je krásně vidět Kasprov vrch, strmá Svinica. A byl bych to strašný nevděčník, kdybych nezmínil vrchy Klin a Bystrou (2 248 m) co by nejvyšší horu celých Západních Tater. A uzavřené vrcholy Veľká Kamenistá, Smrečiny a Poľská Tomanová.

Jako Roháče jsou často ne zcela přesně nazývány Západní Tatry. Přitom Roháče jsou pouze okrskem geomorfologického podcelku Západní Tatry, které se rozkládají na území o rozloze bezmála 400 čtverečních kilometrů. Část Západních Tater (Roháčů) /přesně 259,6 čtverečního Roháče kilometru/ je od 6. února 1987 součástí TANAPu. Západní Tatry (Roháče) náležejí do Alpsko-himalájské soustavy, podsoustavy Karpaty, provincie Západní Karpaty a subprovincie Vnitřní Západní Karpaty. Západní Tatry jsou jedním ze dvou podcelků geomorfologického celku Tatry …více

Rákoň je sice fajn, ale dost toho bylo. Přicházejí stále noví a noví turistů, dokonce sem dotlačili horáky dva cyklisté. Je nejvyšší čas zvednout kotvy a po hřebeni zvaném Dlhý úplaz vydat se k severu vstříc vrchu Lúčna (1 653 m). Jestliže na Rákoni hrála polština s češtinou a slovenštinou plichtu, tak na Lúčné jednoznačně vyhrává polština.

Modrá značka míří do Polska. Kdysi vedla přímo po hranici, je to ale pořádný strk. A ten suťový chodník… Není o co stát. Přes polské území tak mířím do Bobroveckého sedla (1 351 m). V samém závěru cesty do Bobroveckého sedla je potřeba stoupat. Jelikož ale dolní rozcestí není nijak označeno, každou chvílí se objevují polští turisté hledající cestu na Grześ a nemohou pochopit, proč jsou již vlastně na Slovensku… Značkaři by si to měli trochu lépe ošéfovat.

Bobroveckou dolinou do Oravic

V Bobroveckém sedle dávám krátký relax, nandávám suché ponožky a hlavně si užívám stínu. Nad pásmem lesa se nebylo kam před spalujícími slunečními paprsky schovat. Fotím Bobrovec (1 658 m), krásný a dnes bohužel uzavřený vápencový vrchol a pokouším se fotit motýly. Ti ale nechtějí vůbec spolupracovat. Potvůrky jedny křídlaté…

Další cesta již vede jen dolů. Do Bobrovecké doliny podél Bobroveckého potoka. Přes rozcestí Pod Umrlou (910 m) s odbočkou do Juráňovy doliny se dostávám na asfaltku, kterou si další téměř hodinu přes Rozcestí pod Suchou dolinou (865 m) nechávám rasovat nohy až do Oravic (790 m).

Mohl jsem sice ještě po cestě juknout na naučný chodník po zaniklé osadě Bystrá a k minerálce, ale je hrozné vedro a mně již čeká přívětivá náruč a sprcha chaty Lux, kde budu dnešní noci bivakovat. Díky horku zamítám i návštěvu termálního koupaliště, horka mám dnes opravdu po krk. No nevadí, plavky zase až tak moc neváží…

Kilometráž druhé etapy Oravsko-kysuckého Karpattreku

Bod na trase Prošlá trasa Převýšení
Smutné sedlo 1,2 km 70 m
Ťatliakova chata 4,2 km 70 m
Rákoň 6,2 km 560 m
Lúčna 8,8 km 630 m
Bobrovecké sedlo 10,7 km 660 m
Oravice, Lux 18,3 km 720 m

Další související články:

+ Přechod přes Skriniarky, vysokohorská turistika v Západních Tatrách
+ Roháče a Liptovské Tatry, dvoudenní přechod
+ Na roháčský Volovec s dětmi
+ Přes Volovec na Končistou a na Trzydniowiański Wierch
+ Výstup na zapomenutý Trzydniowiański Wierch za neobvyklými tatranskými výhledy
+ Přes Rákoň z polského Podhalí na slovenskou Oravu Západní Tatry - Roháče
+ Přes Baníkov (2 178 m) z Liptova na Oravu
+ Výstup na Klin, Západní Tatry
+ Bystrá (2 248 m), na nejvyšší vrchol Západních Tater
+ Tri dni plné Tatier, Červené vrchy a Orlia Prť
+ Za výhledy na vrchol Babky, Západní Tatry
+ Přechod hlavního hřebene Západních Tater
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
06.09.2015, 21:38 Nenad | Krasne pocteni!
24.09.2015, 00:48 -OB- | Díky za


Reklama
Výběr článků
Hory Harmanecká jeskyně, veřejnosti přístupná jeskyně Velké Fatry
Hory Abcházie, (ne)známá země pod Kavkazem
Hory Kakanui Mountains, dvoudenní trek na Novém Zélandu
Hory Přechod Krkonoš a Jizerských hor, Králicko-krkonošský sudetský trek
Reklama
Témata našich článků…
Černé jezero Krkonoše, ubytování Chata pod Chlebom Starý Jičín Jeskyně Martinova bouda Vosecká bouda Poľana Tematín Macocha Beckov Maroko Jeskyně Na Pomezí Perseus Vartovna Strahlhorn Malé Karpaty Cirrus Otakárek fenyklový Měsíc Pohorky Helfštýn
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Příroda Modrásek tmavohnědý, malý motýl suchých travnatých luk
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Příroda Babočka bodláková je tažný druh motýla
4. Naše vrcholy Železná hůrka, jedna z nejmladších sopek v České republice
5. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
6. Vesmír Červený trpaslík, nejpočetnější hvězdná třída ve vesmíru
7. Vesmír Hvězdné asociace: OB asociace, T a R asociace
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist