Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.12.2022 , svátek má
Fotogalerie
Treking > Treky, turistika > Trek Hostýnskými vrchy pod světly tajemného zvířetníku

Trek Hostýnskými vrchy pod světly tajemného zvířetníku

Troják, Obřany, Tesák, Kelčský Javorník a Bludný

6.4.2016 | Otakar Brandos

Dvoudenní přechod západní částí Hostýnských vrchů sice nepatří do kategorie himalájských výkonů, přesto jako tip na jarní túru "na rozchození" může přijít vhod. Alespoň těm turistům, kteří mají Hostýnské vrchy na dosah.

Na rozcestí Klapinov

Hostýnské vrchy jsou sice poměrně nevysokým pohořím, resp. podcelkem Hostýnsko-vsetínské hornatiny s nejvyšší horou Kelčský Javorník (865 m), přesto díky poměrně velké členitosti dokáží dát člověku pěkně do těla.

Troják, U Tří kamenů

Před polednem parkuji na Trojáku (585 m) pod turisty vyhledávaným hostincem z roku 1937. Nahazuji bágl a bez zbytečného otálení vyrážím po modré turistické značce. Zprvu po asfaltce, vzápětí po polní cestě vinoucí se po hřebeni k vrchu Hrubá jedle (636 m). Míjím odbočku k prameni řeky Dřevnice, která spolu s dalšími zdrojnicemi odvodňuje jižní svahy Hostýnských vrchů.

Čtěte také: Rozhledna Kelčský Javorník, nová rozhledna v Hostýnských vrších

Postupně míjím řadu kopanic s podivně znějícími jmény jako Šanghaj, Kotáry, U Gréty nebo U Češků (629 m). Nakonec rozptýlené pasekářské usedlosti jsou pro krajinu Hostýnských vrchů typické. Začaly vznikat již v 16. století během tzv. valašské kolonizace.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Krásné výhledy do krajiny a na okolní pohoří ruší silný opar, takže z těch vzdálenějších pohoří jsou vidět spíše jen siluety. To vše ale napravuji téměř letní počasí s teplotami nad 20 °C. Pro začátek dubna opravdu nezvyklé.

Pod Hrubou jedlí míjím odbočku k bývalému partyzánskému bunkru, který v letech 1944 a 1945 sloužil jako úkryt pro členy partyzánské brigády Jana Žižky. Na militárie dnes opravdu nemám ani pomyšlení. Beztak tam bude jen hromada práchnivějících klád…

Přes rozcestí Pod Křížkem (644 m) mířím na rozcestí U Tří kamenů (730 m), na kterém se nacházejí historické hraniční kameny oddělující panství. A také pomníček zmrzlé lyžařky z roku 1947. Historické kameny jsou však mnohem staršího data. Na jednom z nich lze přečíst letopočet 1717 a na druhém 1792. Třetí neuvádí nic. Starší má tedy bez jednoho roku rovných 300 let…

Historický hraniční kámen, U Tří kamenů

Následuje rozcestí Holý vrch (724 m) a konečně Klapinov (653 m), kde světlé bukové lesy ustupují krásným pastvinám a pasekářským usedlostem. Otevírají se odsud krásné výhledy na horu Skalný (709 m) a Hostýn (735 m) se známou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Tam však nemám namířeno. Je neděle a proudy lidí k Hostýnu mě od této návštěvy spolehlivě odrazují.

Opustím proto modře značenou hřebenovku a vydám se po červené značce k rozcestí Rožnovjačka (598 m). Před tím ale ještě pročítám informační tabule o portáších, kteří v minulosti v těchto místech patrolovali a o ptačí oblasti Hostýnské vrchy, která má rozlohu 51,8 km2. Je to jedna z 38 ptačích oblastí, které v rámci soustavy NATURA 2000 byly v České republice vyznačeny. Z nejzajímavějších zde žijících druhů si dovolím připomenout výra velkého (Bubo buba), lejska bělokrkého (Ficedula albicollis), ťuhýka obecného (Lanius collurio), žlunu šedou (Picus canus) či čápa černého (Ciconia nigra).

Hrad Obřany

Z Rožnovjačky se vydávám vstříc strmému návrší, na jehož vrcholu v minulosti stával pevný hrad Obřany. Svou nadmořskou výškou 704 m patřil k nejvýše položeným moravským hradům. Půdorys hrad měl tvar úzkého lichodélníku s délkou na severní straně asi 50 m a na jižní 75 m. Maximální šířka pevnosti činila pouhých 14 metrů. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1365 a jako zničený se uvádí za husitských válek. Pevnost tak sloužila asi jen po dobu jednoho století…

Dnes se z hradu Obřany mnoho nedochovalo. Malý pás zdí, zbytky základů hospodářských budov a hluboký a asi 4 metry široký hradní příkop lemující návrší od jihu. Od severu byl hrad chráněn velice strmou skalní strání. Místo si dodnes uchovalo své kouzlo a stojí za to se sem vypravit. Z vrcholového hřebene se na jaře, když stromy ještě nemají listí, otevírají zajímavé pohledy na protější hřebeny.

Vzhůru na Tesák

Vracím se dolů na rozcestí Rožnovjačka a kolem upravené studánky sestupuji na rozcestí Kozlůvky (434 m). Pěkná ztráta výškových metrů. Avšak nelituji, neboť cestou potkávám babočku osikovou, babočku kopřivovou, babočku bílé c, žluťáska řešetlákového, ale také krásné brouky svižníka lesomila a svižníka polního. Parádní světlo, ucházející kompozice a hlavně trpěliví broučci. Co více si přát…

Na Tesák mě čeká stoupání po žluté značce. Ta se na rozcestích zpravidla ztrácí, přesto není problém udržet směr. Po vyšlapané cestě stále vzhůru. Přes rozcestí Valašky (448 m) kolem vrchu Bludný (637 m) se stejnojmennou přírodní památkou vystoupám k Machově studánce (700 m), od které je to na Tesák (690 m) co by kamenem dohodil. Kolem Kamenné chaty se přesouvám ke známé hospůdce na Tesáku.

Na Tesáku jsem si původně chtěl dát polévku, ale končím u jednoho piva. Obsluha je sice milá, ale naprosto chaotická. Mám strach, že bych tady zapustil kořeny, než by se objednávku podařilo zrealizovat. Marně přemítám, jak tady dokázali zvládnout polední nápor oběduchtivých návštěvníků…

Rozhledna Kelčský Javorník

Tesák opouštím po žluté turistické značce. Táhlým stoupáním se dostávám na Čerňavu (844 m). Srdce divoce buší, je stále větší teplo… Za výstup jsem však odměněn Kelčský Javorník, rozhledna pouze vrcholovými skalkami a pamětní deskou. 10. dubna 1945 zde padl kpt. Ivan Petrovič Stěpanov, komisař. I. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Za výhledy je však nutno pokračovat na další vrchol.

Vrcholy v horách však mají jednu "špatnou" vlastnost - jsou odděleny sedly. A někdy pěkně hlubokými. Pracně získané výškové metry tak můžete velice snadno ztratit… Nejinak je tomu v případě Čerňavy a Kelčského Javorníku. Následuje tedy sešup a pak další stoupání přes Jehelník (852 m) s dalším památníkem a konečně Kelčský Javorník (865 m) s novou rozhlednou, která byla veřejnosti předána 15. září 2015. Tedy před necelým půlrokem.

Bivak pod světly zvířetníku

Konečně jsem na vyhlídkovém ochozu rozhledny. Vichr mnou cloumá zprava doleva a kýve rozhlednou jako smyslu zbavený. Nová stavba mu však hrdě odolává. Původně jsem chtěl bivakovat na samotném vrchu, ale ten vichr je opravdu protivný. Chtěl jsem fotit nejen západ Slunce, ale také zvířetníkové světlo, které právě v následujících 14 dnech má nejlepší podmínky pozorovatelnosti.

Obloha je tady v noci sice poměrně tmavá, to by ale nesměl dut takový vichr a po obloze převalovat cáry mraků, které plánovanou fotografickou žeň značně zredukovaly. Člověk míní a Svatý Petr mění… Co naplat, budu to zkoušet příští týden. Nakonec jsem se musel spokojit s večerními a ranními panoramaty na Beskydy, Vizovickou vrchovinu, Nízký Jeseník či Starojickým kopcem s hradem Starý Jičín. A jako malou náplast jsem "obdržel" parádní průlet kosmické stanice ISS nad rozhlednou. Správně načasováno…

Černá bařina a vřesoviště Bílová

Ráno je dohlednost ještě horší než včera. Zato je ale tepleji. Ale vichr stále fouká jako zběsilý. Přes rozcestí Pod Černou bařinou (597 m) u kterého je pěkný přístřešek (možnost bivaku) sestupuji do Rosošného (437 m) a dále do Rajnochovic (402 m). Asfaltka sice nohám moc nesvědčí, ale alespoň tady není téměř žádný provoz.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

V Rajnochovicích ale asfaltku opouštím a kolem aleje památných stromů opravdu výstavného kostela opět mířím do lesa. Značení je v tomto úseku sice trochu horší, ale nakonec se přes vrch Klínec (668 m) dostávám na krásné vřesoviště, Přírodní památku Vřesoviště Bílová. V Hostýnských vrších bych vřesoviště opravdu nečekal. A byl to také hlavní důvod, proč jsem při plánování dvoudenky zvolil právě tento hřeben.

Přes rozcestí Nad Bílovou (657 m) se dostávám na krásné louky s řadou usedlostí, které jsou malebně zasazeny do okolní krajiny. Po pravici patroluje rozložitý masív Kelčského Javorníku, na kterém jsem strávil noc. Já vím, podle návštěvního řádu rozhledny se tam spát nesmí. Ale neřešil bych takovou prkotinu. Raději bych se zaměřil na auta přijíždějící až k rozhledně. Během mého pobytu tam byla hned tři…

Bludný, rozhledna Maruška a Troják

Následující trasa vede vcelku "po rovině". Přes rozcestí Leskový (653 m) se vyškrábu na vrch Čečetkov (687 m) a podél řady dalších historických hraničních kamenů a rozcestí Končiny (637 m) se konečně dostávám ke krásným samotám a na vrch Bludný (659 m). Tady jsem odměněn skutečně velkolepými výhledy. Vidím Lysou horu, Radhošť, Velký Javorník s rozhlednou, Javorníky, Strážovské vrchy i zasněžené vršky Lúčanské Malé Fatry. Opravdu nádhera.

Poslední úsek je již opravdu pohodový. Přes rozhlednu Maruška a kolem meteorologické stanice si to po necelých 25 hodinách a asi 37 kilometrech doštráduji nazpátek na Troják. Krásná túra je u konce. Na jarní rozpohybování jsou Hostýnky skutečně ideální. Navíc je trasa okořeněna mimořádným množstvím skutečně zajímavých lokalit.

Trasa: Troják - U Tří kamenů (4,7 km, 180 m) - Obřany (8 km, 330 m) - Tesák (14 km, 610 m) - Kelčský Javorník (18,5 km, 950 m) - Rosošná (22,5 km, 960 m) - Čečetkov (30,5 km, 1 350 m) - Bludný (33,5 km, 1 400 m) - Troják (36,5 km, 1 450 m).

Hory Jezerní hory Retezat: Túra na Virful Bucura za výhledy…

Retezat patří k nejkrásnějším pohořím v Jižních Karpatech. Hřeben Retezatu se táhne jako nepřekonatelná…

Hory Turistika v Krkonoších, túra na Výrovku a do Modrého dolu

V Krkonoších jsou turistické trasy notoricky známé, trasy známé poněkud méně a pak trasy téměř neznámé…

Hory Sopky na Slovensku, přehled pohoří vulkanického původu

Aktivní sopky na Slovensku, stejně jako v České republice dnes nenalezneme. Avšak na rozdíl od sopek v…

Hory Turistika na Šumavě: Křemelná, Sněžné jámy a bývalé Paště a…

Když se v souvislosti se Šumavou mluví o Křemelné, většině lidí se vybaví jedna ze zdejších…

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Gorges du Todra Jeseníky, ubytování Furkotka Domica Bezděz Chata Barborka Slaměnka Lietava Hluboká Macocha Cvilín Apuseni Svaté pole Velryba Osoblažsko Bernina Karlštejn Blesk Kosodřevina Měsíc Spacáky Viklany
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Naše vrcholy Venušina sopka, jedna z nejmladších sopek v ČR
2. České hrady Hukvaldy, největší a nedobytný hrad na severní Moravě
3. Tipy na výlet Dlouhé stráně, přečerpávací vodní elektrárna v CHKO Jeseníky
4. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníků a pátá nejvyšší hora v ČR
5. Chaty Luční bouda, Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárna
6. Vesmír Rychlost světla, nejvyšší rychlost šíření informace ve vesmíru
7. Přírodní rezervace Soos, rezervace a rašeliniště u Františkových Lázní
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist