Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 29.4.2020 , svátek má
Treking > Vesmír > Hubble Space Telescope / 30leté fotografické žně teleskopu

Hubble Space Telescope / 30leté fotografické žně teleskopu

Výběr toho nejlepšího z 30letého archivu kosmického teleskopu, Hubble Space Telescope

29.4.2020 | Otakar Brandos

Kosmický dalekohled Hubble během své 30leté mise získal ohromné množství dat, ze kterých jistě budou těžit i příští generace astronomů. Vždyť zpracovat na 1,4 miliónů záznamů není jen tak. Pro laickou veřejnost jsou však nejvděčnějšími snímky úchvatných Galaxie kosmických objektů, které byly pořízeny při příležitosti nějakého výročí kosmického dalekohledu a nebo při plnění vědeckého programu. Z mimořádně bohatého archivu tak vybírám prvních 20 úžasných fotografií.

6. června 2018 byl Hubbleův kosmický dalekohled použit k pozorování planety Saturn, která byla v té době asi 1,4 miliardy kilometrů od Země. Krásně jsou vidět Saturnovy prstence. Z vnější strany jsou to prstence A, B a C s Enckeho mezerou a Cassiniho dělením. Data z jiné mise (Cassini) naznačují, že Saturnovy prstence vznikly před asi 200 milióny lety, tedy v době dinosaurů.
Kredit: NASA, ESA, A. Simon (GSFC) a tým OPAL a J. DePasquale (STScI).

Saturn

První ze série čtyř snímků, který zobrazuje světelné echo hvězdné exploze v lednu 2002. Snímek byl pořízen 17. prosince 2002 a vznikl kombinací expozic s pomocí modrého (B), zeleného (V) a infračerveného (I) filtru.
Kredit: NASA, Evropská kosmická agentura a HE Bond (STScI).

Hvězdná exploze

Kosmickou housenku připomíná další z fotografií HST. Mlhovina vznikla díky silným hvězdným větrům a intenzivnímu ultrafialovému záření, které produkují extrémně jasné a horské hvězdy spektrální třídy O vzdálené od mlhoviny 15 světelných let. Těchto 65 hvězd spolu s 500 méně jasnými hvězdami spektrální třídy B tvoří hvězdnou asociaci Cygnus OB2. Předpokládá se, že asociace dosahuje celkové hmotnosti 30 000 Sluncí! Kosmická housenka označována jako IRAS 20324 + 4057 je protohvězdou v rané fázi evoluce, která stále ještě pohlcuje okolí materiál.
Kredit: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA) a IPHAS.

Hvězdná housenka

Další úžasný snímek pořídil Hubble s pomocí kamery ACS. Zachycuje část oblohy v souhvězdí Střelce s červenými a modrými hvězdami promítajícící se na pozadí tisíců vzdálenějších hvězd a galaxií. Hvězdy mívají různé barvy: velice horké hvězdy jsou modré a bílé, zatímco chladnější hvězdy bývají červenější. Chladnější mohou být proto, že jsou menší a nebo proto, že jsou staré a vstoupily do fáze rudého obra.
Kredit: ESA / Hubble & NASA.

Hvězdy ve Střelci

V centru dalšího krásného snímku sedí Wolf-Rayetova hvězda WR 31a v souhvězdí Lodní kýl, která je od nás vzdálena asi 30 000 světelných let. Mlhovina vznikla v důsledku interakce silných hvězdných větrů s okolním plynem a odvržené obálky horké hvězdy. Podle odhadů mlhovina vznikla před asi 20 000 lety a rozpíná se rychlostí asi 220 000 kilometrů za hodinu!
Kredit: ESA / Hubble & NASA.

WR 31a

I na další fotografii z Hubbleova kosmického teleskopu sedí uprostřed mlhoviny hvězda. Tentokráte hvězda IRAS 12196-6300. Tato velice mladá hvězda, která se nachází asi 2 300 světelných let od Země, je stále doslova v plenkách. Není starší než 10 miliónů let.
Kredit: ESA / Hubble & NASA, Judy Schmidt.

IRAS 12196-6300

I další snímek z roku 2006 pořídil Hubble s pomocí kamery ACS (Advanced Camera for Surveys). Poskytuje úžasné detaily vláknitých struktur obklopujících jasné jádro galaxie NGC 1275. Tato vlákna jsou obklopena velice horkým plynem a udržována silným magnetickým polem.
Kredit: NASA, ESA a Andy Fabian (University of Cambridge, Velká Británie).

NGC 1275

HST zamířil své ostříží oko i na jednu z nejznámějších a nejfotogeničtějších galaxií - galaxii Sombrero (Messier, M104). Tato úžasná galaxie byla pojmenována Sombrero, protože se podobá širokému okraji a vrcholem mexickému klobouku. Galaxie M104 dosahuje zdánlivé jasnosti 8 magnitud. Je tak snadno vidět již prostřednictvím malých dalekohledů. Galaxie M104 leží na okraji kupy galaxií v Panně a je jedním z nejmasivnějších objektů této skupiny. Její hmotnost odpovídá asi 800 miliardám Sluncí. Od nás je vzdálena asi 30 miliónů světelných let.
Kredit: NASA / ESA a Hubble Heritage Team (STScI / AURA).

Galaxie M104

Na paškál si Hubble vzal i galaxii NGC 1300, která je považována za prototyp spirálních galaxií s příčkou. Spirální galaxie s příčkou se od normálních spirálních galaxií liší tím, že spirální ramena se "neprotáčejí" po celé své délce a vytvářejí jakousi příčku, v jejímž středu leží jádro galaxie.
Kredit: NASA, ESA a Hubble Heritage Team (STScI / AURA).

NGC 1300

Další z fotografií zachycuje blízkou galaxii M106, která je od nás vzdálena asi 20 miliónů světelných let.
Kredit: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA) a R. Gendler (za Hubble Heritage Team).

M106

Galaxie UGC 2885 je asi 2,5× větší než naše Galaxie - Mléčná dráha a obsahuje asi 10× více hvězd. Nachází se v souhvězdí Perseus a od Země je vzdálena asi 232 miliónů světelných let.
Kredit: NASA, ESA a B. Holwerda (University of Louisville).

Galaxie UGC 2885

Na další z fotografií HST je trpasličí galaxie NGC 1569, která patří ke galaxiím s bouřlivou hvězdotvorbou. Tyto hvězdé kolébky vyfukují obří bubliny a superbubliny, které prolétají tělem galaxie. Hvězdné továrny produkují zářivé modré hvězdy. Bouřlivá hvězdotvorba propukla v NGC 1569 teprve poměrně nedávno - před asi 25 milióny lety a utichala v době, kdy se na Zemi objevili nejstarší předci člověka. Spuštění hvězdotvorby má na svědomí patrně hromadná exploze supernov.
Kredit: Evropská kosmická agentura, NASA a Peter Anders (Skupina galaxií Evolution v Göttingenu, Německo).

NGC 1569

Na dalším snímku, který byl pořízen při příležitosti oslav 23. výroční HST na oběžné dráze, je zachycena část oblohy v souhvězdí Orion. Jedná se o nádhernou mlhovinu Koňská hlava, která je označována také jako Barnard 33. Snímek byl pořízen v infračerveném světle, které díky větší vlnové délce může snadněji pronikat vrstvami prachu ve vnitřních částech mlhoviny. Výsledkem je spíše éterická a křehká struktura jemných záhybů plynu, která je velmi odlišná od vzhledu mlhoviny ve viditelném světle.
Kredit: NASA, ESA a Hubble Heritage Team (AURA / STScI).

Koňská hlava

Tato jemná struktura připomínající pramínky kouře a jisker z letního ohňostroje je pozůstatkem hvězdného výbuchu v sousední galaxii. Hubble zachytil zbytek supernovy uvnitř Velkého Magellanova mračna (LMC), blízké galaxie obíhající naší Mléčnou dráhu.
Kredit: NASA / ESA a Hubble Heritage Team (STScI / AURA).

Zbytek supernovy

Poměrně častým námětem Hubbleova kosmického dalekohledu byly Pilíře stvoření v Orlí mlhovině. Snímek byl opět pořízen v infračerveném světle snáze pronikajícím skrze vrstvy plynu a prachu.
Kredit: NASA, ESA / Hubble a tým Hubble Heritage.

Pilíře stvoření

Jemná bublina vznášející se poklidně v kosmickém prostoru jen zdánlivě představuje oázu klidu. Ve skutečnosti se jedná o rázovou vlnu po explozi supernovy. Jedná se tak o zbytek po explozi supernovy označovaný jako SNR B0509-67.5 ve Velkém Magellanově mračnu ve vzdálenosti asi 160 000 světelných let od Země. Bublina plynu, která byla fotografována s pomocí WFC (Wide Field Camera) 28. října 2006 a v X-oboru observatoří Chandra 4. listopadu 2010, má průměr asi 23 světelných let a expanduje ohromnou rychlostí 18 miliónů km/h (asi 2 % rychlosti světla).
Kredit: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA) a NASA / CXC / SAO / J. Hughes.

SNR B0509-67.5

Snímek Hubbleova kosmického dalekohledu zachycuje kompaktní hvězdnou kolébku v souhvězdí Labutě, která je označována jako Sh 2-106, s nově zrozenou hvězdou S106 IR uprostřed, která je stále zahalena prachem. Snímek vznikl kompozicí obrazů HST a japonského dalekohledu Subaru, aby se rozšířilo zorné pole kolem okrajů obrazu.
Kredit: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA) a NAOJ.

Sh 2-106

Masivní uskupení mladých hvězd, starých jen několik málo miliónů let, sídlí v mlhovině 30 Doradus ve Velkém Magellanově Mračnu (LMC). Některé z hvězd dosahují až 100násobku hmotnosti našeho Slunce. Za několik miliónů let tyto hvězdy vzplanou jako supernovy. Oblast zobrazená s pomocí kamery WFC má v průměru asi 100 světelných let.
Kredit: NASA, ESA a F. Paresce (INAF-IASF, Bologna, Itálie), R. O'Connell (University of Virginia, Charlottesville), Výbor pro dohled nad vědeckou kamerou Wide Field Camera 3 a tým Hubble Heritage (STScI / AURA).

Mladé hvězdy

Unikátní planetární mlhovina NGC 2818 je vnořena do otevřené hvězdokupy NGC 2818A. Planetární mlhovina se nachází ve vzdálenosti 10 000 světelných let v jižním souhvězdí Kompas.
Kredit: NASA, ESA a Hubble Heritage Team (STScI / AURA).

NGC 2818

Tento snímek z HST je vůbec první fotografií vzdáleného kvasaru s pětinásobnou projekcí. Obraz pěti kvasarů vznikl díky efektu zvanému gravitační čočka. Silné gravitační pole masivního objektu - v tomto případě shluku galaxií - ohýbá a zesiluje světlo objektu - v tomto případě kvasaru - který je dále za ním. Ačkoliv již dříve byly pozorovány další gravitační čočky, např. známý Eisteinův kříž, je tento obraz jediným případem, kdy vícenásobný obraz kvasaru vděčí za vznik skupině galaxií.
Kredit: Evropská kosmická agentura, NASA, Keren Sharon (Tel-Aviv University) a Eran Ofek (CalTech).

Gravitační čočka
Velký Roudný Úplňky Chata Horalka Strečno Jeseníky, ubytování Soumrak Luční bouda Velká Fatra, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Elbrus Afélium Zverovka Chalupská slať Krkonoše, ubytování Spacáky Vysoký vodopád Mont Blanc Pluto Vosecká bouda Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Karlštejn Pluto Jarní prázdniny Liška Matterhorn Hrad Lichnice Sirotčí hrádek Higgsův boson Opruzeniny Cumulonimbus Pohorky
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist