Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 11.6.2024
Fotogalerie
Treking > Karpattrek > Považský Inovec, hřebenovka pohoří na Slovensku

Považský Inovec, hřebenovka pohoří na Slovensku

Považský Inovec, hřebenovka: Považský Karpattrek (6)

13.5.2015 | Otakar Brandos

Konečně hřeben Považského Inovce. Mám rád toto kouzelné, byť nevysoké pohoří. Hřebenovku Inovce jsem již několikrát absolvoval, přesto mi nevadí si ji zase zopáknout. Dnes plánuji bivak na Marhátu, krásném skalním vrcholu s rozhlednou. Tedy pokud se mně podaří ujít 28 kilometrů při převýšení 1 370 metrů.

Dramatická večerní obloha z Marhátu

Ráno se sluníčko opírá do oken Chaty pod Inovcem a zve do hor a lesů. Po snídani se loučím s chatou i ochotnou obsluhou a mířím k vrcholu Inovce, nejvyšší hoře celého pohoří. Již třetího a posledního pohoří na trase Považského Karpattreku.

Krželnica, Jakubová a Ostrý vrch

Poslední ohlédnutí za Chatou pod Inovcem (790 m) a hybaj hore. A hned pěkně zostra. Podél sjezdovky napravo do lesa. K severu se otevírají pohledy na Strážovské vrchy, z průseku o kousek dále k západu na Bílé Karpaty.

Čtěte také: Předchozí část článku, Považský Karpattrek (5)

Přes rozcestí Pod Inovcom (940 m), kde se k červeně značené hřebenovce připojuje zelená turistická značka z obce Selec stoupám na odbočku Sviniarky (1 005 m), ze kterého se dá juknout na vyhlídku dr. Bundalu (5 minut). Na samotný vrchol Inovce (1 042 m) je to pak již jen kousek.

Bukové lesy, to je Považský Inovec

Cesta je rozrytá koly náklaďáku. Těžaři se zakousli i do nejvyšších partií Považského Inovce… Však i na vrcholu je docela bordel a hromada natahaného roští. V přístřešku na vrcholu přibylo pietní místo V. Švancára, kterého 14.10.2014 i se spolulezcem J. Matlákem zasypala lavina v základním táboře pod jednou z himalájských osmitisícovek. Člověk nezná dne ani hodiny…

Udělám zápis do vrcholové knihy a mířím na kótu Palúch (1 004 m), ze které se otevírají pěkné výhledy na Bílé Karpaty a Strážovské vrchy na západě a severozápadě i na Vtáčnik na východě. K jihu se pak táhne hřeben Považského Inovce. Počasí je super. Sluníčko svítí, dohlednost je docela dobrá. Jen ten ledový severák by nemusel tolik fičet.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Světlým bukovým lesem, kde se stále zima a jaro přetahují o nadvládu, mířím na Rafajovu kótu (896 m), pod kterou na své týdenní pouti potkávám první trekaře. Jdou směrem na Inovec. V závěsu za nimi se táhne skupina emeritních turistů. Ti všichni se ale určitě do nedaleké útulny Izba nemohli dostat…

Po příjemném hřebeni pokračuji k jihu. Bez podstatných převýšení. Za vrchem Jakubová (906 m) míjím rozcestí Nad Studnicami, u kterého se nachází Bohušova studnička (asi 300 m od chodníku). Jedno z míst, kde se na hlavním hřebeni Považského Inovce nabrat vodu.

Z kopce a opět do kopce. Na Ostrý vrch (910 m), pod kterým se nachází velký slovenský kříž a příjemné posezení. Na kříži je umístěna schránka s "vrcholovou" knihou. Ani tady proto nemohu nenechat vzkaz. Společnost mi při tom dělá zvědavá ještěrka. Docela brzy se vydala ze svého úkrytu, vždyť ještě nebylo ani svatého Jiří, kdy vylézají hadi a štíři. Jasně, ještěrka had není. Ale k plazům patří také…

Panská Javorina, Prieľačina, Bezovec

Po krátkém odpočinku a kochačce docela slušnými výhledy pokračuji dále. Rozcestí Tri boky (800 m) zve k návštěvě útulny Izba, jediné turistické útulny na hřebeni Považského Inovce. Různých přístřešků a bud je v tomto pohoří sice mnohem více, v naprosté většině se ale skrývají na bočních hřebenech a nebo v dolinách poměrně hluboko pod hlavním hřebenem. Jsem velice rád, že útulna stále slouží a je v dobré kondici. Na podzim s ní mám ještě nějaké plány…

Skalky před Bezovcem

Přes Sedlo pod Ostrým vrchom (830 m) se přesouvám do Sedla pod Panskou Javorinou (865 m). Tady chvíli váhám, zda-li se nevydat kousek mimo hřeben k vrcholu Panské Javoriny (943 m) s rozhlednou. Ale protože jsem tam poměrně nedávno byl, rozhlednu vynechávám. Nakonec mě čeká rozhledna na Marhátu. Na ni jsem již sice také byl, ale je na trase Považského Karpattreku.

Opět svítí sluníčko. A příjemně hřeje. Podrost se zazelenal i pupeny na stromech začínají rašit. Přes nos mě praští omamná vůně rozkvetlých dymnivek, které tady rostou snad všude. Míjím keře rybízu. Pěkně vysoko nám tady vyrostly. Kdo ví, zda-li v létě mají i plody.

Přes vrch Prieľačina (893 m), rozcestí Pod Prieľačinou (850 m) a Zľavy (650 m) s odbočkou k upravenému a poměrně vydatnému prameni pod Prieľačinou (asi 100 m vlevo) vede hřebenovka k vrchu Skaliny (644 m).

Hřeben se znatelně snižuje a jaro nabývá na síle. Buky se krásně zazelenaly, les je hned veselejší a rozhlaholen ptačím zpěvem. Nádherná a názorná ukázka toho, co dokáže pouhých 200 výškových metrů, jak se teplota odráží na stavu vegetace. Skrze stromy je vidět na protější hřeben se siluetou hradu Tematín. Velice romantická zřícenina, kterou doporučuji navštívit.

V Sedle pod Skalinami (606 m), které je již na dohled Bezovce, se otevírají krásné výhledy. Trochu si zacházím, abych si užil výhledů nazpět na hlavní hřeben pohoří i k jihu k obci Nová Lehota. Turistická značka v sedle ale míří doprava do nápadného úvozu v hřebeni. Proto se musím kousek vrátit a svižným stoupáním se přehoupnout za hřebínek. A pak za další hřebínek a ještě jeden hřebínek… Trasa je zkrášlena řadou skalek roztodivných tvarů.

A již je tady Bezovec (743 m) se sjezdovkami a nádrží na vodu, která asi slouží k umělému zasněžování. Od nádrže šup dolů a opět nahoru za pěkných pohledů do nitra Hrádocké doliny. To jsem ale již na dosah Chaty Šport. Doufám, že bude otevřeno. Pivo a polévka by docela bodly. Uvidíme. Opět se míjím s moto"turisty", kteří si Považský Inovec pletou s motokrosovou dráhou. Jejich čtyřkolky osvěžují čistý horský vzduch, hned si připadám jako doma. Ve smradlavé Ostravě. Opravdu "velký dík".

Veselý vrch, Kostolný vrch a Marhát

Chata Šport (615 m) nezklamala, opravdu má otevřeno. A dokonce polévku, pivo i čepovanou malinovku. Utrácím proto pár euro. Čas mám docela slušný, do večera bych na Marhát měl bez problémů dojít. Brzy se objevuje maník s báglem, se kterým jsem se během dne již několikrát míjel. Dáváme se do řeči a brzy zjišťujeme, že bivak máme plánován na stejném vrcholu. Tudíž se ještě asi uvidíme.

Slunce

Po obědovečeři opět nahazuji na záda bágl a přijímám výzvu posledních dnešních asi devíti kilometrů a cirka 400 výškových metrů. Přes rozcestí Bezovec, zastávka (520 m) a cestu č. 020 mířím po krásných loukách se super výhledy k Veselému vrchu (562 m). A dále kolem pastvin a stáda volně se pasoucích koní k hájovně (horárni) pod Kostolným vrchem (498 m) a pietního místa pod Kotolným vrchem s křížem a altánkem do Sedla Kostolný vrch (525 m). Hřebenovka nyní vede po zpevněných lesních cestách, asfaltu se bohužel vyhnout nedá.

Kolem usedlosti Jelenie Jamy, která je nejspíše opuštěná, a kolem parku solárních panelů (kde se všude se s nimi člověk nesetká…) ukusuji poslední kilometry z dnešní porce. Bohužel stále po zpevněné cestě. Ještě že jsem si vzal kvalitní pohorky, jinak by nohy asi již dávno byly na odpis… Míjím velký myslivecký posed a seník, které by se v případě nouze daly využít k bivaku a již se konečně objevuje Sedlo Marhát (690 m). Ze sedla je to po ostrém a poměrně skalnatém hřebínku na vrchol Marhátu (748 m) opravdu již jen kousek.

Marhát je nejvyšším vrcholem podcelku Krahulčie vrchy, poměrně malebné části Považského Inovce s vystupujícími vrstvami druhohorních sedimentů. Na vrcholu Marhátu stojí rozhledna a dva turistické přístřešky, které by se daly využít k nouzovému bivaku. Dnes to ale vidím na spaní blíže k ohni, nějak se ochlazuje. V půli dubna bych očekával poněkud vyšší teploty…

Vrchol Marhátu s rozhlednou vpodvečer

Maník již zapálil oheň na jednou z ohnišť. Pomáhám natahat nějaké dřevo, ať je v noci co přikládat. Záhy zjišťuji, že osamělý pocestný je z Nitry a že na podobné přechody vyráží teprve v poslední době. Seznamovačce ale musíme udělat konec, neboť Slunce se nebezpečně blíží k obzoru a je tudíž nejvyšší čas vyrazit na rozhlednu, ze které se bude dát západ Slunce pozorovat neporovnatelně lépe.

Západ Slunce byl úžasný. A vlastně jediný, který jsem během svého týdenního putování měl možnost pozorovat. A fotit. Obloha potemněla, západnímu obzoru dominuje jasně zářící Venuše. Vidět je Nitra, Zobor, okolní pohoří i dýmající Jaslovské Bohunice co by jaderná elektrárna.

Rtuť teploměru snad atakuje bod mrazu, nejvyšší čas přesunout se nazpět k ohni, kde je přece jen neporovnatelně tepleji. Jožo vytahuje plechovkové pivo, které chutná skvěle. Díky Jožo, zůstávám dlužníkem. Doufám, že se budu moci revanšovat.

Nevím zda-li je to skvělým pivem a nebo debatou o horách, díky kterémuž čas letí jako splašený. Nemohu uvěřit, že již odbila půlnoc! Nejvyšší čas jít na mrazivé kutě. Zítra je potřeba dorazit zbytek hřebenovky a přesunout se z malebného Považí nazpět do Ostravy…

Kilometráž šesté etapy Považského Karpattreku

Bod na trase Prošlá trasa Převýšení
Inovec 1,7 km 280 m
Ostrý vrch 8,1 km 460 m
Sedlo pod Panskou Javorinou 10,5 km 550 m
Sedlo pod Skalinami 15,1 km 710 m
Bezovec 18,6 km 950 m
Veselý vrch 20,4 km 990 m
Marhát 27,8 km 1 370 m

Další související články:

+ Považský Inovec, přechod hlavního hřebene
+ Rozhledna na Marhátu, Považský Inovec
+ Súľovské vrchy, přírodní poměry; turistické chaty a útulny, levné ubytování
+ Přes Kečku ze Súlova do Súlova
+ Výstup na Veľký Manín (891 m), Súľovské vrchy
+ Dubnový výstup na Malý Manín (812 m), Súľovské vrchy
+ Žibrid, Súľovské a Strážovské vrchy
+ Súlovské vrchy, hurá do Súlovských skal
+ Přes Kečku ze Súlova do Súlova
+ Výstup na Veľký Manín (891 m), Súľovské vrchy
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama
Výběr článků
Hory Toulání po kotarech Strážovských vrchů, Považský Karpattrek (2)
Hory Velká Fatra na sněžnicích: Staré Hory, Krížna, Borišov, Čierny kameň, Rakytov, Teplá dolina
Hory Julské Alpy (2), přechod Julských Alp
Hory Výstup na Dom, aklimatizace na Allalinhorn a Weissmies
Reklama
Témata našich článků…
Čertovy skály Šumava, ubytování Majláthova chata Starý Jičín Krušné hory Chata Návrší Lesní bouda Vihorlat Gýmeš Macocha Beckov Maroko Jeskyně Na Pomezí Polárka Vartovka Wildspitze Malé Karpaty Cirrus Hrad Šášov Měsíc Batohy Hrad Trosky
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Turistika Železné hory křížem krážem. Lichnice, Vildštejn, Kočičí hrádek…
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Rumunské Karpaty Apuseni je vhodné pre každého, Rumunsko a turistika
4. Naše vrcholy Komorní hůrka, jedna z nejmladších sopek v České republice
5. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
6. Vesmír Hnědý trpaslík, záhadný objekt na pomezí planet a hvězd
7. Rozhledny Kurzova věž, rozhledna na Čerchově v Českém lese
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist