Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 16.4.2024
Treking > Karpaty > Vlčí hory na řece San, trailer (upoutávka) k filmu

Vlčí hory na řece San, trailer (upoutávka) k filmu

Vlčí hory: Nejen o filmu a místech, kde vlci dávají dobrou noc

11.12.2013 | Aleš Kučera

Pokud se vydáte hledat opuštěné hory, které nepodlehly diktátu turistického průmyslu, je ve střední Evropě takových míst málo. Míst, kde se můžete toulat a objevovat zapomenuté lesy, louky a kopce bez vyšlapaných pěšin. Jedná se většinou spíše o lokality s režimem národních parků, kde zase tolik svobody nenajdete a vládne svět zákazů a vyhlášek.

Řeka San

Oblast, v dnešním jihovýchodním cípu Polska byla odpradávna těžce zkoušená, kraje to byly do 19. století nehostinné a proto možná vznikl název polského pohoří podle "běsů" a "čadů" (děsů a kouzel) - Bieszczady. 19. a 20. století, díky příslušnosti území k rakouské Haliči, přineslo do Východních Karpat rozvoj osídlení společně s vybudováním železnic a rozvojem podhorských oblastí.

Zničující byla první světová válka, která přinesla do kraje bídu a úpadek. Avšak z mordů na konci druhé světové války, které byly dokonány vysídlovací akcí Wisla pod vedením sovětských stratégů (v roce 1951) se kraj nevzpamatoval dodnes. Bylo vyhnáno okolo statisíce místních obyvatel a obce byly nenávratně srovnány se zemí a vypáleny… (krátký popis historie vysídlovací akce na http://karpaty.net/cisna/).

Čtěte také: Ledovcová jezera v Jižních Karpatech

Pokud se do oblasti vydáte po více než šedesáti letech (mimo hlavní letní sezónu od května do září, kdy hory a přilehlá údolí doslova praskají pod náporem desetitisíců Poláků), stále budete potkávat stíny původních obyvatel - Bojků, Rusínů a Židů.

Krajina zcela utichla, a jen několik stovek usedlíků, kteří sem přišli (byli umístěni) za prací v 60. letech minulého století, obývá toto magické území (nyní je oblast okresu Lutowiska nejřidčeji osídlenou oblastí v Polsku - 5 obyvatel na kilometr čtvereční).

Řeka San

Vysídlení přinášelo strašné tragédie obyvatel, po generace sžitých s krajinou a místní kulturou. Dodnes se velkou část obcí nepodařilo osídlit a vrátit údolím původní rytmus života, takže při toulání můžete narazit na památky tehdejšího života - obrysy bývalých stavení kdesi v horách, ruiny kostelíků obrostlých lesíky, které se ještě nestaly jednou z atrakcí senzacechtivých turistů.

Příroda si však po desetiletí ukusovala zpět nepoužívané cesty, po roky budovaná políčka a opuštěné sady - až si vzala celé údolí zpět. V řece San, která pramení pod Užockým průsmykem a vytváří nejvýchodnější hranici Polska s Ukrajinou (mj. hranice byla vytýčena až v roce 1951 a území bylo po další roky v režimu vojenské oblasti), uplavalo mnoho lidských příběhů a tradic zaniklých vesnic.

Řeka San

Tento asi devadesátikilometrový úsek řeky od ukrajinské obce Sianki po stojaté vody vzedmuté Soliňské přehrady (která je vyhledávanou rekreační oblastí tisíců Poláků) zůstal naštěstí mimo zájem líných turistů obývajících kempy a rekreační objekty na břehu jezera.

Poté, co řeka přestane jako násilně vytvořená hranice uměle dělit Východní Karpaty, historické rodové vazby, kulturní tradice a odpoutá se od dnešní železné opony, od míst původní obce Smolnik nás vede tři desítky kilometrů k turistické osadě Rajskie na břehu Soliny.

Vlčí hory

Zde si řeka našla klikatou cestu mezi poloninou Wetlinskou a hřebenem Otrytu a stala se útočištěm mnoha zvířat, která milují svobodu a volnost. Opuštěná, vysídlená a zapomenutá oblast od Zatwarnicy po Rajskie je snad posledním místem ve Východních Karpatech, kde se můžete toulat sami a pozorovat líně se povalující mlhy a poslouchat šum větru a monotónní melodii řeky a spatřit plaché vládce divočiny.

Opuštěnost, až začarovaný klid a ticho působí velmi silně i díky opuštěným kostelíkům v Hulskim nebo Krywem s tušenými cestami a obrysem panských stavení a zámku. Údolí Sanu, zahrnuté do CHKO (Park Krajobrazowy) Dolina Sanu tvoří severní hranici s Bieszczadským národním parkem, nabízí při nízkém stavu vody toulání meandry řeky s mnoha kamennými prahy, výjimečně - při "vychytaném" vyšším stavu vody pozorování života na břehu řeky z paluby kanoe.

Snad kvůli vlkům, kteří v tomto koutu Karpat našli útočiště a stali se díky minimálnímu osídlení vládci hor, byl vzkříšen pradávný název tohoto území - Vlčí hory. Tento pozapomenutý název, jsem objevil poté, co mně můj kamarád daroval na DVD film "Vlčie hory", prý na připomenutí úžasného vandru v květnu 2010…

Po shlédnutí filmu jsem pochopil - připomenutí vandru údolím řeky San na nafukovací lodi baraka. Filmařsky povedený dokument mapuje cestu za karpatskými vlky, křížem krážem opuštěným územím Východních Karpat - v pomyslném trojúhelníku Slovenska, Polska a Ukrajiny.

Ruina kostelíka

Slovenský filmař Erik Baláž se svým štábem těká od Bukovských hor, přes Stužicu po Bieszczady, aby po 1,5 roce našel poslední divočinu v Evropě právě v dolině Sanu. Filmaři našli místa, kam chodí pít zubři, jsou fascinováni bobřími stavbami. A především místem, kde se setkávají všechna divoká zvířata - na břehu nespoutané řeky San.

Při opakovaných návštěvách "vlčích hor" zachytili jejich boj o přežití v mrazivé zimě, majestátné páření jelenů a setkali z očí do očí s těmi opravdovými vládci Vlčích hor - vlky a medvědy.

Ruina kostelíka Ruina kostelíka

Jak uvádějí autoři jedinečného filmu na svých stránkách www.arollafilm.com: "Tento film ponúka cestu späť do čias, kedy európska divočina bola naozaj divoká a živá organická jednotka. Ponúka tiež možnosť pozrieť sa do očí tvorom, s ktorými sme kedysi žili spolu v našej spoločnej minulosti. Toto je život vo "Vlčích horách."

Pár tipů pro cestu do Vlčích hor

Do Bieszczad nejezděte v období června až září, kdy vás znechutí desítky aut na hlavní bieszczadské silnici podél hranice, přeplněná parkoviště, restaurace a chaty praskající v trámech. Naopak duben a květen odkrývá stopy po osídlení a bývalých stavbách nebo říjen, kdy se příroda v Karpatech zbarví do úžasných barev podzimu.

Kdo má rád ticho zimy, tak mrazivý leden má také své kouzlo, Bieszczady jsou nejbližší poloniny a na rozdíl od Ukrajiny jsou na hřebenech horské chaty, které nabízejí neopakovatelnou atmosféru schronisek navštěvované opravdivými turisty s kytarami.

Dnes neexistuje ze Slovenska do jihovýchodního Polska vlakové spojení z Medzilaborců do Lupkowa, pokud nechcete brát auto a stále se o něj "starat", jeďte ze Sniny busem do Osadného a odtud po žluté značce na Balnicu - možnost ubytování (http://www.balnica.pl/) na zapomenutém místě u úzkokolejky - a pak dále přes vysídlenou obec Solinka do Cisny. Nebo z Nové Sedlice, kam jezdí autobus ze Sniny každým rokem stále méně častěji a přes Kremenec a Rawki na sedlo Wyznianska. Autobusy mimo letní prázdniny jezdí po hlavní bieszczadské silnici v pondělí až pátek, zpravidla ráno a odpoledne.

Pro splouvání Sanu mnoho šancí kromě období tání sněhu (březen, duben) není. Dá se však "vychytat" dobrá voda například po týdnu dešťů, kdy jsou lesy vydatným zdrojem vody. Splouvání je možné od bývalé obce Smolnik, u ukrajinské hranice, osady Procisne (most Lutowiska - Ustrzyki Gorne) 390,6 km a cíl po 30 km v obci Rajskie u mostu v 360,1 km.

San na kánoi

V cca km 371 na levém břehu, cca 1 km od řeky, jsou ruiny kostela v obci Krywe. Podle vodočtu v Zatwarnicy je řeka bezpečně splavná při cca 12 m3/s. Běžný průtok v květnu je okolo 3 až 7 m3/s. Úsek Tarnawa Nizna - Smolnik je pouze se svolením pohraniční stráže.

V roce 1931 měla obec Krywe (ruiny kostelíku z roku 1842) na břehu Sanu 597 obyvatel a 82 domů, pilu a zámek, obec byla vypálena 1945 a následně vysídlena 1947.

Nezajímavý není ani pravý břeh Sanu na ukrajinské straně hranic, s monumentální ruinou kostela Sv. archanjela Michaila - http://www.bieszczady.pl/download/pdf/broszura_NRPK_v.SK.pdf, jediná podrobná mapa 1:50 tis této oblasti byla vydána vydavatelstvím Aurius v roce 2012 http://www.karpaty.net/archiv/uzok-mapa.htm. Zde je však potřeba pro pohyb v údolí Sanu vyřídit povolení ukrajinské pohraniční stráže.

Tipy na návštěvu "Vlčích hor" na www.karpaty.net/cisna, vyhledávání autobusových spojení v Bieszczadech http://www.pks-krosno.pl/wyszukiwarkapolaczen.php nebo http://www.e-podroznik.pl/.

Mapa oblasti se nachází na mapě 1:50 tis VKÚ Harmanec č. 163 "Bieszczady, Bukovské vrchy".

CHKO Dolina Sanu byla založen v roce 1992 a 80 % procent tvoří lesy, link http://rezerwaty-podkarpackie.pl a http://www.parkikrosno.pl.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
16.12.2013, 08:26 josef hebr | SAN
16.12.2013, 16:44 Lukáš Lenon | san
16.12.2013, 17:51 Tonda | San
13.12.2013, 16:21 Tonda | San
13.12.2013, 16:24 Lukáš Lenon | Dobré,
13.12.2013, 16:43 Tonda | Pěkná štreka
13.12.2013, 16:53 Lukáš Lenon | Cesta
13.12.2013, 08:52 Tonda | Díky
13.12.2013, 15:43 Lukáš Lenon | San
13.12.2013, 16:16 Tonda | To nezní špatně
11.12.2013, 16:26 Lukáš Lenon | Poděkování


Další související články:

+ Vlčí hory: Bukovské vrchy - Bieszczady: Netradiční průvodce (ebook ke stažení) vzniklý na…
+ Kremenec. Výstup přes vrcholy Mala a Wielka Rawka, Bieszczady
+ Z Kremence na Minčol. Vihorlat a Čergov k tomu (1)
+ Bieszczady, výstup na Tarnicu - nejvyšší horu Bieszczad
+ Bieszczady - poľské poloniny
+ Jaro v Bukovkách, putování nejvýchodnějším pohořím Slovenska
+ Bukovské vrchy s dětmi, přechod hřebene
+ Jaro v Bukovkách, putování nejvýchodnějším pohořím Slovenska
+ Tenkrát na východě aneb Bukovské vrchy
+ Bukovské vrchy, kraj na východě Slovenska
+ Pěšky z Bukovských hor do Bieszczad a zpět, Treking s Tilakem 2007; soutěžní článek č. 5
+ Cartea Muntilor - Kniha hor aneb rumunské Karpaty v roce 1924 (6)
+ Cartea Muntilor - Kniha hor aneb rumunské Karpaty v roce 1924 (5)
+ Cartea Muntilor - Kniha hor aneb rumunské Karpaty v roce 1924 (4)
+ Cartea Muntilor - Kniha hor aneb rumunské Karpaty v roce 1924 (3)
+ Cartea Muntilor - Kniha hor aneb rumunské Karpaty v roce 1924 (2)
+ Cartea Muntilor - Kniha hor aneb rumunské Karpaty v roce 1924 (1)
Reklama
Výběr článků
Hory Etruské neboli Emiliánské Apeniny (Apenin), túra na Monte Cimone
Hory Bajura GV, test pevné obuvi pro vysokohorskou turistiku a těžký treking
Hory Grosser Piz Buin (3 312 m), Silvretta - túry na alpské třítisícovky
Reklama
Témata našich článků…
Mechové jezírko Téryho chata Nízké Tatry, ubytování Kamenitý Tematín Pieniny Chata pod Chlebom Kriváň Jeseníky, ubytování Lovoš Čertovy skály Maroko Praděd Měsíc Soos Breithorn Kvarky Gran Paradiso Chalupská slať Mohelenská step Horská nemoc Panská skála
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Sněžnice - typy, konstrukce a použití sněžnic

Hory

Pro ty jež se v zimě rádi vydají po svých (ať už z jakéhokoliv důvodu rozhodli nepoužívat lyže - neumí nebo nechtějí lyžovat)…

Akutní horská nemoc, biomedicínské zvláštnosti pohybu ve velkých nadmořských výškách

O horské nemoci slyšel určitě každý, kdo se věnuje horské turistice, trekingu či horolezectví. Někteří ji možná zažili na vlastní kůži, ale kolik z nás ví, jak tato "nemoc" vzniká a jaké jsou její příčiny?…

Populární treky
1. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
2. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
3. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
4. Slovenské hory Putování Slovenským rudohořím, přes Sihlianskou planinu, Klenovské a Balocké vrchy
5. České hory Túra přes posvátný Radhošť, turistické trasy v Beskydech
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist