Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 17.5.2023 , svátek má
Fotogalerie
Treking > Treky, turistika > Túra z Rýmařova na Rešovské vodopády a Rabštejn

Túra z Rýmařova na Rešovské vodopády a Rabštejn

Túra Nízkým Jeseníkem a Hanušovickou vrchovinou

28.1.2016 | Otakar Brandos

Nízký Jeseník ani Hanušovická vrchovina určitě nepatří mezi vysoká a turisticky vyhledávaná pohoří. Navíc pohořími v pravém slova smyslu je lze nazvat asi jen s mírnou nadsázkou a snad jen v oblasti nejvyšších vrcholů. Přesto Nízký Jeseník i Hanušovická vrchovina skrývají řadu přírodních krás. Ty nejzajímavější na jejich pomezí jsem se rozhodl navštívit a spojit během jednoho treku před jedním ze setkání na vrcholech na konci dubna.

Skalní kaňon Rešovských vodopádů

Za výchozí (i cílové) místo jsme vzhledem k možnostem dopravy zvolili město Rýmařov. Z Ostravy sem dostanete jak vlakem, tak autobusem. Četnost spojů je ucházející. Od autobusáku volíme červenou turistickou značku, která nás provede nejprve městem a pak dále zavede do údolí Stráleckého potoka. Před tím však musíme navštívit jednu ze zdejších vyhlášených restaurací. Je prý čas oběda…

Hrad Strálek

Po obědě a startovním pivu konečně vyrážíme na trasu. Přes město, kolem Šibeniční studánky a již jsme za Rýmařovem na naučné stezce Strálek. Severozápadním směrem se zvedají zasněžené hřebeny Hrubého Jeseníku, na kterých stále pevnou rukou vládne paní Zima.

Čtěte také: Trek Nízkým Jeseníkem: Malebná údolí Moravice, Budišovky a Odry

Po polní cestě se dostáváme k lesu s informační tabulí věnovanou hradu Strálek. Za rozcestím Pod Strálkem (595 m) jsme se pokoušeli zbytky hradu nalézt. Ale marně. Vzhledem k tomu, že hrad pod stejnojmenným vrchem Strálek (625 m) měl zaniknout již počátkem 14. století jsme z něj asi ani nic nalézt nemohli. Alespoň jsme se ale prošli hustým lesem a zdolali neobyčejně strmou skalní stráň. Parádní zkratka. Nač se vracet na značku… A pak že prý Nízký Jeseník nejsou hory…

Údolím Stráleckého potoka se po proudu přesouváme ke Strálecké myslivně, od které musíme pokračovat po silničce č. 449 do údolí Oslavy. Nová asfaltka je bez aut, proto nevyužíváme žluté značky, která bude provázet naše další kroky. Louky kolem meandrujícího toku Oslavy jsou posety koberci kvetoucích petrklíčů a dalšího jarního býlí.

Rešov a Rešovské vodopády

Z údolí Oslavy se do Rešova musíme přehoupnout přes vysoký zalesněný hřbet vrchu Sahara (625 m). Je potřeba trochu provětrat plíce. Na hřebeni les ustupuje a objevují se rozsáhlé pastviny. A výhledy. Východním směrem se táhnou poměrně překvapivě strmé zalesněné hřebeny Nízkého Jeseníku, jenž v těchto místech nabývá horského charakteru.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Žlutá značka vede šprýmařsky před ohradu a elektrické ohradníky. Kravkám a mladým bejčkům se asi moc nelíbíme, neboť se začínají kolem nás s nesouhlasným funěním shlukovat. "Zachraňuje" nás ale další elektrický ohradník a okraj obce Rešov (560 m) se starou školou.

Nemůže nenásledovat zastávka ve zdejším hostinci (545 m). S chachary z Ostravy to ani jinak nejde. Po krátké pauze to kolem Penzionu nad Vodopádem sešupajdíme prudce dolů o více než 100 výškových metrů k Fialovu mlýnu (400 m) a k říčce Huntava, která tady vyhloubila hluboce zaříznuté údolí s kaňony a vodopády. Ty známe jako Rešovské vodopády (445 m), nejvyšší vodopády Nízkého Jeseníku.

Hustý bukový les a hřmící voda navozují atmosféru divočiny. Jaro se ujalo své vlády a buky se oděly do světle zelených barev. A to vše podbarvuje ptačí zpěv rozléhající se v podvečerní krajině. Kolem hřmících a fotogenických Rešovských vodopádů vede soustava dřevěných lávek, mostíků a žebříků. Není divu, že zdejší území je již od roku 1966 chráněno. Dnes má Národní přírodní památka Rešovské vodopády rozlohu 71,6 hektarů. Opravdu malebná scenérie s množstvím peřejí, vodopádů a skalních prahů.

Nad Rešovskými vodopády se sklon údolí sice zmírňuje, přesto si zachovává skalní charakter s množstvím skalek a velkých balvanů rozesetých po stráních i v korytu říčky Huntava. Od rozcestí Nad vodopády (460 m) míříme po červené turistické značce vzhůru směr obec Tvrdkov (630 m), ve které kolegové zajistili nocleh. Nechtělo se jim spát pod širákem. Mastňáci smajl.

Směr Rabštejn

Přespali jsme v příjemném penzionu Na farmě. Přiznám se ale, že se mně ráno nevstávalo úplně nejlépe. Nevím, zdali to bylo tím, že jsme vstoupili na území Přírodního parku Sovinecko a nebo večerní návštěvou zdejší knajpy (hospody)…

Přírodní park Sovinecko má celkovou rozlohu 19 910 ha rozkládajíc se v okresech Šumperk, Olomouc a Bruntál a v geomorfologických celcích Nízký Jeseník, Hornomoravský úval a Hanušovická vrchovina. Přírodní park byl vyhlášen v roce 1994 s cílem zachovat původní ráz krajiny se zachovalými lesy s bohatými fytocenózami a zoocenózami, jejichž skladba se podobá původním lesním porostům.

Na optimum mě rychle dostává studená ranní sprcha, hlt slivovice a především první metry trasy, která naše kroky vede kolem kostela přes pole pod vrch Špičák (778 m) se zajímavými skalními útvary. Následují další pole a pastviny s výhledy na Jeseníky. Ty se oproti včerejšku o poznání přiblížily.

Z rozcestí nad obcí Dobřečov (730 m) poměrně prudce padáme kolem řady krásných původních roubených stavení do údolí říčky Oskava k okraji obce Bedřichov (415 m). V těchto místech vstupujeme na území CHKO Jeseníky. Ta byla zřízena v roce 1969 a dosahuje rozlohy asi 74 000 hektarů.

Na okraji Bedřichova již rozkvétá zlatý déšť, pomalu také třešně a břeh říčky je lemován hustými koberci žlutě kvetoucích blatouchů. Jaro v plném proudu. Všude to bučí, bzučí, hučí a klokotá. Tak jak nakonec na jaře hučet a klokotat má.

Na Rabštejn to máme ještě asi 3,5 km a času dost. Necháváme se proto zlákat malým občerstvením s venkovním posezením na horním konci Bedřichova. Sluníčko krásně hřeje, vůkol je klid a pivo vychlazené tak akorát. Čas však plyne neobyčejně rychle, je třeba vyrazit dále.

Skály na Rabštejně

Loučíme se s přítulnou černou kočkou a přes rozcestí Bedřichov, hájovna (475 m) se noříme do lesa. Červená značka se pěkně zhurta zakusuje do vrstevnic, které jsou tady "naskládány" docela hustě. To by člověk do pomezí Nízkého Jeseníku a Hanušovické vrchoviny opravdu neřekl.

Vrstevnice jsou tak husté, že se zrychluje dech i tep a na čele vyrážejí první krůpěje potu. Na konec dubna to sluníčko pořádně peče. Ale pořád lépe, než kdyby mělo pršet. Je však třeba přidat do kroku, neboť za chvíli začíná setkání. Nemůžeme přece přijít pozdě. Nakonec přicházíme později. O pět minut. Ještě jednou se prvním čekajícím omlouvám. Přesto se nás na vrchu na hradě Rabštejn sešlo kolem stovky. I když někteří uvízli již pod hradem u chaty Rabštejn.

Z vrcholového skaliska hradu Rabštejn, na které vede žebřík, se otevírají nádherné výhledy na Hanušovickou vrchovinu, Nízký Jeseník i Hrubý Jeseník. Pohledy do větší dálky sice kazí poměrně silný opar, přesto to panoráma je úžasné. Na skalkách pod námi pilují lezci svou techniku. Však také zdejší skály patří k vyhlášeným lezeckým oblastem.

Zastávka a Rýmařov

Po setkání na Rabštejně a posezení před chatou Rabštejn uzavřené z důvodu svatby se pozdě odpoledne vydáváme nazpět k východu. Původně bylo v plánu přes Skřítek a Ztracené kameny vyjít na Jelení studánku a zde přespat. Nakonec jsem se ale nechal ukecat k noclehu v motorestu Zastávka na Ždárském Potoku. No jo, tak trochu mastňácký výlet…

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Přes rozcestí Pod Rabštejnem (677 m), Rabštejnský potok (610 m) a Pod Výhledy (768 m) na jihovýchodním úbočí vrchu Výhledy (865 m) se dostáváme přes světlé smíšené lesy na Žďárský Potok (733 m) a k motorestu Zastávka. Do Rýmařova je to sice kousek, ale nikomu se nechce vracet již v sobotu. Raději posedíme u dobrého jídla a piva tlachajíc o všem možném. I nemožném.

Zbývající (krátký) úsek cesty si proto necháváme až na příští den, kdy naše kroky vedou kolem Přírodní rezervace U Slatinného potoka, rozcestí U Škaredé jedle (724 m) nazpět na Žďárský Potok a Starou Ves i Rýmařov kolem Rýmařovského zámku. Návštěva zdejší vietnamské hospůdky se protáhla, nakonec ale Rýmařov opouštíme. Tentokráte ale vlakem.

Popsaná trasa se dá v klidu zvládnout za dva dny, lze různě kombinovat a nebo rozšířit o výše uvedený hřeben Jeseníků s Jelení studánkou. Rychlonožky trasu zvládnou i za den, člověk si ale zdejší nádherný kraj pak moc nevychutná. Popsaná trasa měřila 43 km a převýšení dosáhlo solidních 1 300 m.

Trasa: Rýmařov - U Strálecmé myslivny (6,2 km, 100 m) - Rešov (11,5 km, 300 m) - Tvrdkov (16 km, 550 m) - Bedřichov (21,7 km, 700 m) - Rabštejn (26 km, 1 050 m) - Žďárský Potok (33 km, 1 250 m) - Rýmařov (43 km, 1 300 m).

Další související články:

+ Vánoční Rešovské vodopády, turistika v Nízkém Jeseníku
+ Kruh se uzavírá, Jesenicko-králický sudetský trek (5)
+ Vánoční Rešovské vodopády, turistika v Nízkém Jeseníku
+ Jeřáb, výstup na nejvyšší bod Hanušovické vrchoviny
+ Nezapomenutelný dvoudenní trek za humny Ostravy? Vandr údolími Setiny a řeky Moravice…
+ Rabštejn, úchvatná skalní vyhlídka v Hanušovické vrchovině
+ Ze Skřítku na hrad Rabštejn a zase zpátky, turistika v Hanušovické vrchovině
+ Nový hrad (Furchtenberk), utajený hrad nad řekou Morava v Hanušovické vrchovině
+ Severovýchodní výběžky Vítkovské vrchoviny, kopečky mezi Ostravou a Opavou
+ Rozhledna na Landeku - nejvýchodnější výhledový bod Českého masívu
+ Halda Ema a kopec Landek – nejvyšší body Ostravy
+ Polanská niva aneb první jarní den v CHKO Poodří
+ Poodřím na kolech
+ Větrné mlýny severní Moravy, turistické cíle a technické památky
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama
Výběr článků
Hory Do nitra jeskyní Plaveckého krasu, exkurze do podzemí v Malých Karpatech
Hory Toulání s kolem kolem českých řek, tip na zajímavý cyklovýlet
Hory Noc na Medvědí hoře, túra z Koutů nad Desnou na Dlouhé stráně v Jeseníkách
Hory Malá Pec, Velká Pec a Orlie skaly: Turistické cíle v Malých Karpatech
Reklama
Témata našich článků…
Bardejov Jeseníky, ubytování Furkotka Domica Helfenburk Chata Magurka Slaměnka Branisko Hluboká Macocha Brekov Bjelašnica Svaté pole Býk Osoblažsko Ortler Tribeč Jak vzniká blesk Roháč obecný Měsíc Pohorky Viklany
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Punkevní jeskyně, Moravský kras a veřejnosti přístupné jeskyně
2. České hrady Karlštejn, jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů
3. Tipy na výlet Dlouhé stráně, přečerpávací vodní elektrárna v CHKO Jeseníky
4. Naše vrcholy Říp, hora s nejasnou minulostí
5. Chaty Zamkovského chata, horská chata ve Vysokých Tatrách v ústí Malé Studené doliny
6. Vesmír Rychlost světla, nejvyšší rychlost šíření informace ve vesmíru
7. Skály Pravčická brána: Největší skalní brána Evropy, Jetřichovické stěny
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist