Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 1.4.2024
Treking > Tipy na výlet > Vítkovská vrchovina a turistika v Nízkém Jeseníku

Vítkovská vrchovina a turistika v Nízkém Jeseníku

Severovýchodní výběžky Vítkovské vrchoviny aneb kopečky mezi Ostravou a Opavou

31.3.2008 | Ivan Zajíček

Našlo by asi jen málo obyvatel tři sta třiceti tisícové Ostravy (212 m) a šedesáti tří tisíců jen 30 km vzdálené Opavy (257 m), kteří by alespoň jednou v životě nejeli autem, vlakem či autobusem z jednoho města do druhého. Pokud jedeme vlakem, máme na severu již nízkou Hlučínskou pahorkatinu, ale jedeme-li autem z Ostravy přes Hrabyni (384 m), projíždíme kopcovitou a zvlněnou krajinou Českého masivu, kdy součást Nízkého Jeseníku tvoří v těchto hezkých místech severovýchodní výběžky Vítkovské vrchoviny.

Vítkovská vrchovina

Tato vrchovina končí na Landeku (280 m) přecházejíc do Ostravské pánve a za řekou Opavou do Středoevropské nížiny. Dále na východě již začínají Karpaty. Málokdo však ví, že tyto kopečky mají své názvy a jsou vyznačeny na turistické mapě.

Protože jsem tuto část svého kraje za posledních 35 let života procestoval křížem krážem jak pěšky, na běžkách či autem, pokusím se nyní tyto některé jednotlivé vršky, ze kterých jsou mnohdy krásné výhledy na Beskydy, Hrubý Jeseník či na obě strany, vyjmenovat. Na všech se dá objevit něco zajímavého, ale milovníci skal a vysokohorských terénů si tentokráte moc nepošmáknou. Holt, vždycky není posvícení… Ale dá se zde relaxovat či lízat si rány po soubojích s alpskými či jinými velikány.

Záhumenice (310 m)

Tento kopeček se nachází hned na okraji Poruby nad smyčkou tramvají a vede přes něho žlutá turistická značka přes hospodu Mexiko s tvarůžkami, jodové sanatoria Hýlov a Mezihoří do Dolní Lhoty.

Na severní straně kopce, jehož název je obyvatelům Ostravy zcela utajen, je rybníček, střelnice, lyžařský svah Skalka s umělou hmotou, osvětlením i restaurací. Dříve stál nedaleko starý větrný mlýn, který bohužel vyhořel.

Přímo naproti u Porubského lesa je největší přírodní koupaliště v ČR a kousek dál směrem na Krásné Pole hvězdárna a planetárium. Nedaleko v lese je restaurace Myslivna. Tato část severního výběžku Vítkovské pahorkatiny je skutečným zázemím Ostraváků. Od VŠB vede přes Myslivnu do Krásného Pole zelená turistická značka.

Vrchovina (343 m)

Tento kopec se nám zvedá po pravé severní stran, jedeme-li na kole nebo autem z Poruby směrem na Velkou Polom. Na vrcholku je pole a z dálky viditelný bod byl využit pro reklamu Mattoniho kyselky, kterou propaguje neskutečně velký pták s roztaženými křídly již zdaleka. Ale Ostrava je více městem piva, z přílišného konzumování kyselek s minerály vznikají v horkých provozech hutí močové a ledvinové kameny. Takže pozor! Kopec mírně klesá k silnici z Velké Polomi do Plesné a od hřbitova zase stoupá k vodárenské nádrži, která je rovněž vidět ze všech stran.

Jsou odtud excelentní výhledy na celý hřeben Beskyd, od Čantoryje a Velkého Stožku, přes Javorový, Ropici, Travný, Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Velký Javorník až k Bíle hoře nad Kopřivnicí s vysílačem a rozhlednou. Na východě dominuje ostravský televizní vysílač mezi Bobrovníky (308 m) a Hošťákovicemi, který byl uveden do provozu v roce 1955. Podobný pohled k Beskydám je z kopce Končina (340 m) nad Dobroslavicemi a Plesnou.

Když má dcera Markéta před pěti léty dělala na gymplu projekt ze zeměpisu na téma - Beskydy, nakreslila si celý reliéf Beskyd na tři papíry, které pak slepila. Paní profesorce se to líbilo. Podobně jsem takto nakreslil reliéf pro svou maminku, která bydlela v 10. poschodí ve Výškovicích a pohoří Beskydy měla jako na dlani. Takže ještě ve svých osmdesáti letech uměla vyjmenovat dle mé předlohy většinu beskydských kopečků, kam mne jako dítě vodila.

Vrchovina

Tento hřeben je vidět třeba i ze silnice Rudná, která vede z Poruby do Kunčic na Novou huť, a to byl důvod, proč jsem za jasného počasí nikdy nechodil rád do práce. Tehdy neplatilo známé budovatelské heslo: "V továrně se kola točí, hutník má veselé oči!" Ani vzdáleně. Na jižní straně Vrchoviny leží mezi Krásným Polem a Velkou Polomí další kopec Záhoří (328 m), který je v poli a za ním se zvedají lesnaté kopce v okolí lázní v Hýlově. Budovy lázní však z této strany vidět nejsou, zato od Beskyd či od Bílovce jsou jako na dlani.

Těškovice (363 m)

Tento kopec s názvem, připomínající vesnic, se nachází mezi Velkou Polomí, Hájem ve Slezsku a Dobroslavicemi a vede na něj zvláštní značení. Důvodem je hezká, dobře udržovaná mohyla Slezských skautů, zcela ukrytá v lese. Památník byl založen v lednu 1971 skauty z Háje ve Slezsku, krátce po zákazu činnosti junáckého hnutí.

Mohyla na vrcholu Těškovice

Na památníku z kamenů můžeme číst: "Tento památník vyrůstal kámen po kameni na počest slezského skautingu. Ať zůstane památkou na to, že skauting v opavském Slezsku zapustil hluboko kořeny a žil i v dobách nejtěžších." Součástí tohoto památníku, který je jakousi miniaturou známé mohyly na Ivančeně pod Lysou horou, je rovněž pamětní deska Jaromíru Večerkovi (1908 - 2000), nestorovi slezského skautingu. O této mohyle na vrcholku kopce v lese však mnoho lidí neví, i já jsem ji objevil před několika lety zcela náhodně.

V okolí Těškovic na podzim rostou jako o život bedly, babky, ale kousek níže na okraji lesa také praváci. Těch bylo vloni dost. Účelové značení odbočuje ze zelené turistické značky z Dobroslavic do Háje ve Slezsku. Nepříliš výrazný zalesněný kopec je ve stínu známějšího, byť nižšího, souseda na severozápadě - Ostré hůrky.

Ostrá hůrka (315 m)

Tato nevelká svahová kupa, asi kilometr od Háje ve Slezsku - Chabičova, kde se narodil Němci popravený spisovatel Vladislav Vančura (1891 - 1942), leží v odlesněném severním výběžku Vítkovské vrchoviny s výhledy na Hlučínsko a okolí. Přímo pod námi je jako na dlani vodní nádrž mezi Smolkovem a Dolním Benešovem a údolí řeky Opavy, která se u Třebovic vlévá do Odry.

Ostrá hůrka je památným místem dějin slezského obrození, konaly se zde v letech 1869, 1898 a 1918 velké tábory lidu. Pomník byl poprvé odhalen v roce 1929 a byl pochopitelně zničen nacisty. V říjnu 1945 se zde konalo další shromáždění za účasti údajně 100 000 osob.

Těškovice

Současný památník, který je dílem architekta J. Čeňka, byl odhalen v roce 1969. Dne 19.5.1990 se zde sešlo opět 5 000 lidí, aby demonstrovali za požadavek spravedlivého začlenění Slezska v nově vytvořené ČSFR, která neměla dlouhou životnost. Přítomen byl tehdy Petr Pithart, který byl v té době taky s Čarnogurským na Gerlachu demonstrovat jednotu Čechů, Moraváků a Slováků. Kde ty loňské sněhy jsou…?!

Moc rád tady chodívám s vnoučaty, v okolí rostou houby, maliny i ostružiny. Dříve se okolo konal pochod a běhal běžecký závod Slezská třicítka, který organizovali turisté z NHKG Ostrava. Je to vděčné výhledové místo, vidíme až daleko do Polska.

Hůrka (343)

Jedná se vlastně o kopec nad Ostrou hůrkou a od jihu nad lokalitou Čertův mlýn, kde je rybníček a restaurace s kolibou. Zatímco samotný vrchol Hůrky je zalesněný bez výhledů, Čertův mlýn je malebné zákoutí, které v socialistické minulosti bylo logicky uzavřeno, protože zde byly betonové podzemní střelnice, kde se zkoušela pevnost pancířů pro tanky.

Ale jediná výjimka zde byla, bývalý ředitel VŽKG - Ing. Peška zde měl rekreační středisko, kde se konaly výrobní porady vrcholového vedení podniku a družební akce s důstojníky "dočasně" umístěných sovětských vojsk. Naštěstí to skutečně bylo - dočasně. Ale tenkráte to nikdo nevěděl.

Samotná budova nikterak honosná nebyla, tisk po revoluci z toho dělal zbytečnou senzaci. Lidé ji jezdili okukovat jako moskevský Kreml. Peška se kupodivu neměl rád s tehdejším ředitelem NHKG, Václavem Košařem. Košař mu prý říkal "Gauner s letadlem", protože měl svoje služební letadlo a Peška jemu na oplátku - "Ajznboňák s kšandami", protože byl prý v převleku za železničáře na ilegálním sjezdu KSČ v roce 1968 a nosil trvale kšandy.

Ty jsem několikrát viděl osobně, to ostatní nemohu potvrdit. Ale zase si myslím, že oba vykonali pro své podniky docela dost dobrého z hlediska modernizace. Proto byli konkurenty, Vítkovice měly dříve moderní spodem dmýchané kyslíkové konvertory - OXIVIT, ale Nová huť zase zařízení plynulého odlévání oceli.

Dnes Novou huť vlastní Indové, Vítkovice Rusi. Asi se to tak musí…! A soudruh Peška byl za války docela statečný a jeho vzpomínky z východní fronty se dají číst. Ani dnes to není mezi politiky či podnikateli o nic lepší, naopak. Nevzpomínám si, že by se někdy tito dva důstojní komunističtí ředitelé největších hutních kombinátů v republice fackovali. Nebo dokonce po sobě stříleli…! Po Václavovi Košařovi je dokonce pojmenována ulice v Ostravě - Hrabůvce.

Kousek od Čertova mlýna je další restaurace, kde si můžete dát pstruha. Dříve se jmenovala Gulka, dnes tuším U Jury. Malebného údolí využívají turisté z Háje ve Slezsku k vánočnímu výšlapu - "Z Háje do Háje." Můžete také získat i stylové razítko -"Jdi do háje!" Děvčata mohou nastavit i svá tvarovaná pozadí, nějaký výpravčí Hubička se určitě najde a úkolu se s láskou ujme. I po vzoru současných pikantních billbordů - "Ověřená kvalita!". Tam se ale spíše jedná o razítko certifikační. V našem případě o razítko pro radost.

Když si naplánujete túru z Poruby přes Plesnou, Dobroslavice a Čertův mlýn do Háje a nebo ještě dále do Hrabyně či na Zátiší, jedná se o krásný celodenní výlet s možnostmi občerstvení po trase. Na podzim před restaurací na terase Čertova mlýnu často posedávají s plnými košíky spokojení houbaři, chlubíce se navzájem svou houbovou úrodou. I já k nim občas patřím. A v rybníku před kolibou fotím ryby. Do těchto míst rovněž můžeme dorazit z hlavní cesty Ostrava - Opava z vesnice Josefovice, i tato cesta je velmi vděčná. Navíc se jde skoro pořád z kopce. Tato lesní cesta však není turisticky značená.

Podhůry (386 m)

Jsem chorobně zatížený na rozhledny a rozhledová místa. Dobře se mi z nich skládají mozaiky "horských puzzlí" a jsem rád, když do sebe zapadají. Čím je vidět dále, tím lépe. Tak jsem vděčný za každý výhledový bod. A jako rodilý Ostravák jsem byl velmi pyšný na to, že toto výhledové místo se dostalo i do publikace J. Dvořáka z roku 2001 - "Rozhledny a rozhledová místa". Jméno Podhůry zase asi nikomu z Ostravy či Opavy nic neprozradí, ale co je "Hrabyňák" - tedy Hrabyňský kopec, kde by se daly jezdit závody aut do vrchu (kdyby ovšem nikdo nejel v protisměru ), vědí snad úplně všichni.

Jezdím tam již od Opavy poslepu - rozjet se na 120 km/hodinu, první zatáčka čtyřka, ve druhé zatáčce trojka a jsme u památníku Ostravské operace v Hrabyni. Ten byl postaven v obrovském nákladu peněz v letech 1970 - 1980, uvnitř je uvedeno na zdi 13 tisíc obětí hrůzné 2. světové války. Člověku až jde mráz po zádech.

A právě na tomto betonovém památníku největší vojenské operace na území bývalé ČR je výhledová plošinka, ze které je kruhovka jako z Velkého Choče. Je asi 22 metrů nad okolním terénem. Na jedné straně vidíme Beskydy, na druhé Hrubý Jeseník a okolo to jistí Nízký Jeseník - tedy Vítkovská vrchovina.

Dobroslavice

Na severu dohlédneme až na polské město Racibórz a haldy u dalšího polského města Rybnik. Takže když je příznivé klíma, spatříme vysílače na Pradědu (1 492 m), Okrouhlíku (495 m) mezi vesnicemi Hlubočcem, Podvihovem a Pustou Polomí, v Hošťákovicích (290 m), na Malém Javorovém (945 m) nad Třincem, pochopitelně na Lysé hoře (1 323 m), na posvátném Radhošti (1 124 m) i na Bílé hoře (557 m) v Štramberské vrchovině.

Vrcholové body vysílačů jsou samozřejmě vyšší než samotné vrcholy uvedených kopců o výšku samotných vysílačů. Takže nejvyšší pevný bod v ČR není na Sněžce (1 603 m), ale na Pradědu na Moravě. Ať si zase ti Pražáci tolik nemyslí! V současné době probíhají na památníku Ostravské operace v Hrabyni stavební úpravy, vše kolem je rozkopáno. Co z toho vyleze - uvidíme. Vrcholovou rozhledovou plošinku snad nechají. Zavřít ji by byla věčná škoda.

Úhorky (404 m)

Další příklad toho, kdy skoro nikdo neví, že nějaké Úhorky existují, ale téměř všichni v Ostravě a Opavě snad vědí, kde je Vaňkův kopec mezi Kyjovicemi - Zátiším a Horní Lhotou. Na tomto lyžařském kopci se naučilo lyžovat bezpočet dětí z okolí. Je tam lyžařský vlek, který byl v současnosti prodloužen a vrchol byl uměle zavezen zeminou. Od Zátiší to působí idylicky, od Horní Lhoty přímo úděsně. Tento týden jsem se tam vydal pěšky od hřiště za vesnicí, vyhlíží to přímo jako měsíční krajina. Pevně věřím, že to majitel vleku dá do pořádku a vrchol nějak upraví a vysadí alespoň trávu.

Výhledy odtud jsou zase vynikající, vidíme na jihovýchodě opět Beskydy a pod námi hluboké údolí bezejmenného potoka, který se po 1 km vlévá do říčky Porubky, která na Zátiší rovněž přijímá potok Studnici. Hledání pramenů Porubky a zvláště Studnice v lesích je téměř dobrodružství, dostatečně jsem si ho párkrát vychutnal. Zde by málokdo tušil, jaké hrůzy dokáže napáchat právě Porubka v době povodní ve Vřesině, Porubě a ve Svinově. Tamější obyvatelé by mohli vyprávět se slzou v oku.

Na Zátiší nedaleko sjezdovky jsou hospůdky Hotelík a U Tondy, kdy svérázný rozcuchaný vousatý majitel Tonda s obrovským břichem s láskou roznášel pivo. Dnes to však již chytře přenechal své košaté dceři. Nyní moudře medituje se štamgasty. A tak zase s láskou roznáší půllitry s mokem ona.

Z Úhorek máme přímo před sebou na severozápadě vesnici Budišovice, za kterými pokračují hluboké lesy s dalšími vrcholy Vítkovské vrchoviny - Pohořelicí (386 m) a Přerovcem (383 m). Ty jsou však zcela zahaleny smíšenými lesy. Z Budišovic pokračuje žlutá značka k údolí Ohrozimy, kde navazuje na značku červenou, vedoucí z Hrabyně do Nových Sedlic a dále za Monikou Žídkovou do Kravař se zámkem a řekou Opavou. Okolní terén Úhorek je velmi vděčný na běžkách, pokud je tedy v těchto místech a výškách dost sněhu, což poslední dobou bývá bohužel málokdy. Ale jinak je to tady skoro jako na Vysočině v okolí Tří studní.

Takže, až někdy pojedeme vlakem, autem, autobusem či na kole z Ostravy do Opavy nebo naopak, vězme, že okolní krajina jest líbezná a z okolních kopečků jsou výhledy na všechny světové strany. A nenechme se odradit siluetami kouřících komínů nad Ostravou, ze kterých již naštěstí stoupají většinou jen bílé dýmy, byť obsahující spousty různých svinstev.

A v této souvislosti jsem si právě teď na něco vzpomněl. Jednou kdysi na nějakém školení o ekologii v Soběšovicích u Žermanické přehrady hovořil jeden starší pán z odboru životního prostředí a ten vyslovil moudrou větu. "Když jsem chodil do školy já, tak v hodinách kreslení, když někdo nenamaloval kouřící komíny, dostal pětku. Mým cílem je, aby za dalších 20 let tento žák dostal jedničku!"

Vítkovská vrchovina, turistická mapa

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Zverovka Sněžka Krkonoše, ubytování Soumrak Karlštejn Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Letní obloha Zámek Hluboká Elbrus, Kavkaz Kráľova studňa Javorníky Porubský bludný balvan Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. České hory Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku po pěšinkách pohraničníků
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
4. Via ferraty Naturfreundesteig a Traunsee Klettersteig na Traunstein, via ferraty v Rakousku
5. Rumunské hory Capatini, přechod dvou zapomenutých národních parků v Rumunsku
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist