Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 22.1.2024
Treking > Treky, turistika > Kněhyně, zimní turistika v Beskydech

Kněhyně, zimní turistika v Beskydech

Kněhyně: Válení se po beskydské Kněhyni, Moravskoslezské Beskydy

8.3.2012 | Ivan Zajíček

Sloveso váleti má řadu významů, čeština je na synonyma štědrá. Je možno váleti se za pecí, když Sparta "válí", tak jí to jde a dává góly, ale je možno i "válet sudy", což bývá oblíbená kratochvíle skotačících dětí. Kuchařky taky občas válí těsto. Ale válet se s prošedivělou hlavou po Kněhyni?

Vrcholová mohyla na Kněhyni

Bylo to tak. Na lednovou neděli 11.1.2004 s přítelem Jardou plánujeme navštívit jeden z mnohých hřebenů blízkých Beskyd v sedle mezi horami Tanečnicí (1 084 m n. m.) a Čertovým mlýnem (1 205 m n.m.) a odtud za vyhovujících sněhových podmínek vylézt na dominantní Kněhyni (1 257 m n. m.), pyšnou homoli, která odvážně vyrůstá mezi Malou (1 009 m n. m.) a Velkou Stolovou (1 046 m n. m.).

Okruh z Kunčic pod Ondřejníkem okrajem Trojanovic přes uvedené vrcholky měří asi šestnáct kilometrů a za letního počasí je nenáročnou túrou s převýšením asi osm set padesát metrů. Cílem je tentokrát záměrně ignorovat přelidněné, leč za určitých okolností půvabné Pustevny, které však díky příjezdové komunikaci pro auta a autobusy, včetně lanovky, praskají ve švech a připomínají veselé a radostné 1. máje za dob minulých. Tedy, co do počtu návštěvníků. Prapory chybí.

Čtěte také: Kněhyně (1 257 m), Moravskoslezské Beskydy

Tak jsme plánovali, leč Jarda v sedle pod Tanečnicí (1 005 m n. m.), po konzumaci ještě teplých domácích jelit, gulášovky z termosky a horkého čaje se slivovicí od Vizovic, chytře odmítá další chůzi v neprošláplém terénu a zbaběle ustupuje mezi stovky návštěvníků na Pustevny. Později přiznává, že tolik lidí ještě na horách pohromadě neviděl a to není žádný novic. Asi to bylo tím, že se tam onu neděli obdivovaly sněhové a ledové sochy.

Po rozloučení vyrážím na "Čerťák", za mnou funí tři mladí sympatičtí běžkaři, kteří na mou připomínku, že tento výstup není pro běžky ideální, odtuší, že milují prudký sjezd na Martiňák lesem a táží se logicky na oplátku, proč tam lezu já, když sníh je místy nad kolena. Protože rozumná odpověď neexistuje, nabízím jim nahoře u rozcestníku mok ze švestek a navzájem si přejeme dobrodružství se šťastným koncem.

Idyla na Kněhyni Mračna nad Kněhyní

Název Čertův mlýn má na svědomí kamenný žleb na vrcholu, o kterém pověst praví, že si zde čert stavěl mlýn. Nyní jsou však kameny pod vysokou vrstvou sněhu.

Chce to zkrátka po včerejší sobotní poklidné manželské projížďce na běžkách ve stopě z Třebovic, podél řek Opavy a Odry přes hůrku Landek do Koblova, poněkud oživit stárnoucí organismus. Při sestupu na Kněhyňskou louku, odkud je odbočka na vrchol zákeřné hory (nyní je již odbočka na vrchol uzavřena a chodník zrušený, pozn. red.), potkávám další dva, po kolena se bořící horaly, kteří mi šťastně sdělují, že byli na vrcholu a sněhu je místy po ohanbí… Nicméně zpráva dobrá, když oni, tak proč ne já, starý zkušený ošlehaný horal!

Již na Kněhyňské louce u památníku partyzánů je však prošlapaná stopa jako po ojedinělých výbuších granátu a místy se to boří tak, že se jen obtížně vylézá ven. Pod stromem těsně za odbočkou na vrchol si další odvážný alpinista chystá záhadnou krmi. Má prošedivělou bradku a tváří se spokojeně a šťastně. Asi proto, že ho taky čeká výstup k vrcholové mohyle ve výši 1 257 m nad hladinou moře. Tedy nic moc.

Moje chůze připomíná klasické Leninovo dílo - "Krok vpřed, dva kroky vzad", protože hluboké závěje příliš nedávají šanci na rasantní postup. Pár stromů přes cestu, které podlehly v souboji s horskou vichřicí, ještě znásobují výživnost podivného pohybu vpřed.

Smrk z Kněhyně

Asi po čtyřiceti minutách boření se, hrabání se sněhem, místy i lezení, je tady konečně vrcholová kamenná mohyla a rovněž dochází ke změně počasí. Mlha se trhá, jako v pohádce se objevují okolní kopce a hůrky, Ondřejník se Skalkou (964 m n. m.) a Solárkou (890 m n. m.), obě Stolové, Prašivá (843 m n. m.), Travný (1203 m n. m.), Kykulka (996 m n. m.) s Ivančenou a ještě z honících se oblaků vykukuje stožár vysílače na Lysé hoře (1 323 m n. m.), jejíž vrchol se zatím cudně skrývá v bílém mléku.

Kněhyně, turistická mapa


V inverzním počasí bývají vidět na východě Vysoké Tatry, obě Fatry, Strážovské vrchy i výjimečně vysílač na Velké Javorině v Bílých Karpatech. Taky někdy Vršatec i Inovec. A na severu majestátní Praděd s výraznými Petrovými kameny.

Objevují se okolní vesnice v nížinách, za nimi Frýdlant a Frýdek a je to konečně za odměnu. Širokoúhlé divadlo, kde dnes režíruje počasí a příroda, aktéry této scény jsou bílé hory, stráně, údolí a osamocení poutníci. Přichází sympatický borec s bradkou, vytahuje foťák s tím, že udělá se samospouští fotografii nás obou. Rád mu vyhovím a máme na to dvanáct sekund. Pak meditujeme o naší další cestě. On se vrací (po rozloučení a slibu zaslání fotky na mou nadiktovanou adresu), v našich stopách zpět na Kněhyňskou louku a dále na Pustevny, odkud se musí dopravit do Hranic na Moravě.

Mne však lákají téměř neznatelné zasněžené stopy severní části vrcholové partie hory, kterou jsem již takto několikrát absolvoval bez značky se střídavou obtížností dle podmínek. Po dalším občerstvení a výměně rukavic, trika a zcela "sněhové" čepice za náhradní, se vydávám do náznaků stop.

Prvých sto metrů je v pohodě, sníh je sice místy pod kolena, ale jde to. V místě, kde se vrchol začíná pokorně klanět beskydským vesnicím - Čeladné a Kunčicím, však vyrostly mohutné sněhové závěje, které mě ponořují do svých útrob a další chůze je nemožná. Říkám si - hlavně klid, zpátky to už nejde, ale dolů se nějak dostat musíš! I když je to nyní horší než klasické ledovce v Alpách, kde pomáhají mačky.

Výhledy z Kněhyně Velká Stolová z Malé Stolové

Vzpomínám, jak to dělají znalci v horolezeckých knihách a zkouším sjíždět po zadku, odrážeje se teleskopickou hůlkou, která se dnes ukazuje jako neocenitelný pomocník. Leč sníh je příliš měkký, není vůbec umrzlý a vždy po několika metrech se zadek zaboří jako do peřin. Tedy - tudy soudruzi cesta opět nevede!

Moravskoslezské Beskydy jsou součástí Západních Karpat a řadí se do oblasti Západních Beskyd. Samotný celek Moravskoslezské Beskydy se dělí na tři podcelky - Klokočovská hornatina, Lysohorská hornatina a Radhošťská hornatina a na řadu okrsků. Celé Beskydy jsou součástí flyšového pásma Západních Karpat, v podloží se tedy střídají pískovce, jílovce a slepence, objevují se až 2 000 metrů mocné vrstvy odolných godulských pískovců…

Až jsem na to přišel. Zasouvám si triko po vysypání sněhu z oblasti bederní páteře do mokrých trenek a podvlíkaček, stahuji čepicí, přitahuji baťoh a skládám tyčku. Budu se válet, hurá! Čeká mě "válení sudů", abych klesl ještě o dalších sto padesát metrů a dosáhl traverz kolem vrcholku. Kde, to je mi šuma fuk. Tato akce však končí po několika překuleních vždy stejně - čuňou ryju závěje pod zasněženými smrčky. Kdyby mě někdo pozoroval, asi by se zbláznil radostí, že takový blbec může existovat. Bohužel existuje.

Zanechávám po sobě stopu, která připomíná divoké hrátky roztoužených kanců a bachyň. Ale ve svahu? Tato činnost trvá asi padesát minut, konečně jsem na vytouženém traverzu a asi tři sta metrů západním směrem mi chybí k červené značce do Horní Čeladné.

Vůbec nevadí, že stopa není prošláplá, je to balzám chodit po rovině. Po totálním přestrojení všeho, co jsem měl náhradní, již následuje pohodový lehký sestupový poklus do zahulené "Koliby pod Stolovou" po žluté značce. Rum, čaj, pivo a zase pivo a kolem dřevěného kostelíka ze Zakarpatské Ukrajiny na vlak do Kunčic pod Ondřejníkem.

Zimní pohádka

Kruh se konečně zdárně uzavřel. Okolo osmé večer volá Jarda alias Šulejkin z Frýdku do Ostravy, jak jsem dopadl. Tak jsem mu to, zrádci jednomu, povyprávěl. Potěšil jsem ho.

V pondělí jsem to vylíčil v práci svému kamarádovi Pavlovi alias Šéďovi, který je zkušený horolezec. Nevzrušeně odtušil, že se to tak dělá vždycky a je to normální způsob sestupu v hlubokém sněhu. Jinak, že to snad ani nejde. A já jsem si myslel, bůhvíco jsem neobjevil. Ale možná, že co se týče válení, byla Kněhyně ještě panna. Aspoň pro mne v padesáti sedmi letech ano! Jinak by se určitě tak nebránila…. Ale mělo to náboj!

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Humor je koření života ne? (jerry, 10.03.2012, 15:00 )
Dobře píšeš. Hele sám víš, že se sněžnicema by ses tolik nebořil, o to víc by ses nadřel. My to zažili ve VF na Tučanském hřebeni, 80 cm prašanu, neprošláplo, bezčlověčno, 40 cm zaboření do sněhu a když se na Klaku syn propadl sněžnicou do díry, tak jsme ho vyhrabávali lopatkou na sníh. Škoda, že nemůžu přidat fotku, jedna noha na povrchu druhá po rozkrok nikde


Další související články:

+ Vzhůru na Smrk - beskydskou Monte Rosu
+ Smrk v zimním hávu
+ Beskydy Moravskoslezské, horské chaty a ubytování v Beskydech
+ Výstup na Lysou horu (1 323 m) severozápadní cestou
+ Lysá hora v Beskydech – královna horských výhledů v Česku?
+ Z Pinduly na Radhošť a Pustevny, turistika v Beskydech
Reklama
Výběr článků
Hory Zelené pahorky nízkotatranské, Treking s Tilakem 2011
Hory Zimní přechod hřebene Západních Tater
Hory Okolo Poľany, pod Poľanou - radosť šliapať do pedálov (1)
Reklama
Témata našich článků…
Soumrak Radhošť Chata Barborka Soos Koberštejn Charbulák Paprsek Trosky Kaon Kaltenštejn Tesařík obecný Dachstein Házmburk Coulomb Velikonoce Higgsův boson Bouzov Aktuální počasí Ježek Elektron Nesmeky Keprník
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist