Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 22.11.2023 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Túra na Triglav (2 864 m), nejvyšší horu v Julských Alpách

Túra na Triglav (2 864 m), nejvyšší horu v Julských Alpách

Triglav, výstup na vrchol Triglavu

25.3.2011 | Karol Gumán, foto Karol Gumán a Iveta Kutláková

Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek mesiac letnej, či jesennej turistickej sezóny, podrobne sledujte vývoj počasia. To je základ. Polojasno nech je pre vás najhoršia alternatíva. Inak sa výstup zredukuje len na športový výkon poslepiačky a pre bežných turistov to nemá význam. Ak prší, je hmla, alebo nízka oblačnosť, ani tam nelezte - to odporúčajú aj miestni chatári.

Triglavski dom

Vápenec je totiž vo vlhkom a mokrom počasí ako mydlo. Nehovoriac o tom, že neviete, kam idete, neurobíte jedinú fotku a hrozia naozaj vážne problémy, úraz a nedajbože aj niečo horšie. Zvoľte určite pracovné dni a dvojdňovú túru. Cez víkend je Triglav obsypaný turistami, nenájdete ubytovanie v horských chatách, výstup i zostup po feratách (zafixovaných cestách oceľovými lanami) a skobách, úzkych rímsach potom trvá nekonečne dlho.

Mapa

Kvôli objednávke ubytovania telefonujte na chaty uprostred dňa, večer je tam plno, personál nevie kam skôr skočiť a hoci sú Slovinci veľmi ústretoví a milí, budete mať pocit, že sa vám nechcú venovať. Naozaj je to však len preto, lebo majú len dve ruky a chata praská vo švíkoch. Boli sme svedkami.

My sme sa vybrali do Slovinska v druhý septembrový štvrtok veľmi skoro ráno autom z Bratislavy, cez Rakúsko, smer Graz, Klagenfurt, Karawankentunnel, Dovje - Mojstrana. Potom už len hore do doliny Vrata na Aljažev dom. Za mierny poplatok necháte auto pod chatou na parkovisku a môžete vyraziť. Nástup na túru: cca 12.00 hod.

Aljažev dom - Tomiškova cesta - Triglavski dom - Triglav

Zvolili sme si cestu na vrchol, označovanú ako ťažkú, od severu. Strmšiu, na málo kilometroch s veľkým prevýšením, takzvanou Tomiškovou cestou. Keď som sa pozeral do mapy a porovnal to s mierkami a výstupom na slovenský Kriváň, bolo mi jasné, že to nebude voľná prechádzka, ale súvislé ostré stúpanie.

Kým na Kriváň to trvá napríklad z Podbanského zo tri hodinky, pri prevýšení okolo 1 500 metrov, tak z Aljažev domu (1 015 m) len na Triglavski dom na Kredarici (2 515 m) je to približne to isté, a až hore na vrchol pridajte ďalších 350 výškových metrov. Lenže v Tatrách je to celé o oveľa menších percentách stúpania, ako v Alpách. Odhadovali sme, že dosiahneme Triglavski dom za 6 hodín, pre nás, tvrdej práce.

Od názvu najvyššieho vrchu Slovinska, Triglavu (2 864 m), je odvodená aj horská skupina vrchov v Julských Alpách. Táto horská skupina je ohraničená zo severozápadu hlbokým údolím Vrata, ktoré zasahuje až po úpätie mohutnej severnej steny Triglavu. Sedlo Luknja a údolie Zadnijica (bočné údolie vychádzajúce z údolia Trenta) oddeľujú túto skupinu od susediacich horských skupín Razoru a Škrlatice.

Na východ prechádza pozvoľna do zalesnenej náhornej planiny Pokljuka, známej najmä lyžiarom - bežcom a biatlonistom. Na juh klesá najprv o niečo strmšie a prechádza do rozľahlého údolia Triglavských jazier a na juhozápade do zvlnenej náhornej planiny Komna, ktorá susedí so skupinou Krnu a Bohinjských hôr. Toľko stručne oficiálny sprievodca.

Triglav Triglav

Cesta nás viedla lesom strmo hore nad pásmo ihličnanov medzi kosodrevinu a skaly. Strmo, bez oddychu, samé feraty, skoby, rímsy. Ideálne je mať cyklistické, alebo nejaké fitnes rukavice. Skala je ostrá, rukavice na oceľových fixoch aspoň trochu lepia. Fotili sme jeden výhľad za druhým, výstup sa natiahol minimálne o hodinu. Nedalo sa nepostáť a necvakať jeden záber za druhým. Boli sme nadšení.

Záver je zradný. Už nevládzete, vľavo v západe Slnka sa ukáže na horizonte Dom Valentina Staniča. To už viete, že máte pred sebou na Triglavsky dom "len" asi 200 výškových. Veľmi strmé lezenie vystrieda len voľne dvíhajúca sa plošina pripomínajúca mesačnú krajinu s trhlinami, prepadmi, rozdrobeným vápencom, hlbokými dierami. Potom opäť strmý výšvih.

Už si myslíte, že nestretnete ani jednu skobu a lano, ale to je omyl. Opäť pracujú aj paže, nie len nohy. Konečne vľavo hore nad vami sa objaví vrtuľa veternej elektrárne a strecha Triglavskeho domu na Kredarici. Ste zachránení. Slanina, klobása, pol deci niečoho tuhšieho, chlieb, skvelý čaj a pohoda. Všade samí domáci, už trošku "čapnutí" pivom, prevádzkar a jeho pani kmitajú vo vysokom tempe. Berú telefóny, ubytovávajú, roznášajú jedlo a pitie, upratujú stoly. O desiatej sa zhasína. Bez milosti.

Značenie

Pri tomto fenoméne Julských Álp sa mi nedá nepristaviť. Slovinci na smerových tabuliach uvádzajú čistý čas šliapania. A mali sme pocit, že prepočítaný ešte aj na pochod po rovine. Jednoducho 5 hodín až hore, ako píšu, je len pre tých, ktorí sú schopní ísť päť hodín bez prestávky a v nemennom tvrdom tempe. My sme si také dve hodinky veru pridali. Naopak, tesne vedľa verandy Triglavského domu majú umiestnenú jednu smerovú tabuľu, na ktorej sa píše, že na Triglavski dom je to ešte 5 minút. Zvláštne…

Kozorožci

Značenie na skalách a stromoch je dvojfarebné (odlišné, ako sme naň zvyknutí zo slovenských a českých kopcov), o červeno-bielom terčíku sa mi snívalo ešte tri dni po návrate domov. Cesta je vyznačená aj veľmi dobre viditeľnými krátkymi červenými čiarkami. Príliš sa neodporúča uhnúť z cesty, tu naozaj hrozí úraz, alebo pád do nejakej trhliny.

Triglavski dom - Triglav - Triglavski dom - cez stenu Prag - Aljažev dom

Ráno je opäť skvostne čisté, bez mraku. Kým sa vymoceme z chaty, je desať a na vrchol na ľahko to trvá dobrú hodinku - ak je prázdna cesta. V piatok predpoludním, našťastie, bola. K vrcholu vedie takisto veľmi dôsledne zafixovaná cesta, vyhnúť sa protiidúcim skupinám na úzkych rímsach je niekedy veľmi náročné. Preto je ideálne vyjsť si na takýto výlet v týždni, cez víkend je hore neúnosne veľa ľudí. Tak teda hodinka na vrchol, fotky pri smiešnej plechovej rakete, kus slaniny a chleba a zostup.

Predsa len sme sa na Triglavskom dome zastavili ešte na dve šálky čaju, prikúpili si hrozne drahú vodu a začalo sa mučenie kolien. Celkový zostup cez Prag (rázcestie asi na úrovni Domu V. Staniča), o ktorom sme predpokladali, že nebude taký krutý, ako Tomiškova cesta, nám trval sedem hodín.

Od chaty do sedla, kde sa potom rozdeľuje cesta na Tomiškovu a na Prag, to bolo ešte v pohode, ale potom sa začali suťoviská, šmýkalo sa, išlo sa zle. (Vraj je tam niekde aj vodný prameň. My sme ho buď nenašli, alebo sme naň zabudli…) Potom feraty, skoby, laná… Kratšie, ale kolmejšie. Alebo dlhšie a kolmejšie? Už ani neviem…

Vrchol Triglavu

Jasné, že sme opäť fotili, dolu pod Pragom už v údolí Vrata sme ešte debatovali s nejakými Talianmi, ktorí "vybehli" na Triglav a späť za jeden deň - chceli to vraj vyskúšať, či sa im to podarí - takže asi by sme zvládli zostup o chlp rýchlejšie. Aha, došla nám voda a tak sme v údolí vypili asi polovicu potoka Bistrica. Je tam ešte niekde aj vodopád Peričnik, ale na ten sme už nemali síl ani chuť. Aljažev dom bol prázdny, väčšina turistov z neho už odišla smerom k vrcholu s plánom prespať na vyššie položených chatách. Hoci aj pod stolom v spoločenskej miestnosti.

Čo do batohu

Nechajte si poradiť a nájdite čo najviac ľudí, ktorí už boli hore. Zíde sa vám každá informácia. (Až keď som bol dva týždne po slovinskej skúsenosti v Západných Tatrách uvedomil som si, že Smutné sedlo, Ostrý Roháč, Volovec a spol. je oproti Triglavu len prechádzka po skalke v našej záhrade.)

Večer

Známy slovenský polárnik Peter Valušiak sa akurát vrátil zo splavu Soče a hlásil, že hore bol už sneh. Pribalil nám mačky, sedáky a úväzy na feraty. Pre istotu. Trafili sme však teplú skalu, slnko, šliapali sme v krátkych gatiach a tričkách, takže to všetko sme mohli nechať dolu. (Ale nenechali.) V prípade hmly a klzkého terénu je takáto výbava nutná.

Voda

Vápenec, tisícročia tvarovaný vodou a vetrom, je potvora. Neudrží na povrchu ani kvapku vody. Radšej o liter viac na chrbte, ako o pol litra menej a záverečnú hodinu stúpania umierať od smädu. Voda je hore na Triglavskom dome drahá, šálka čaju takisto - 1,5 eura, ale je taký vynikajúci, že sme mu dali prednosť pred plechovkou piva. Šťastný návrat!

Triglav, turistická mapa

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Milované Julky (Emanuel Hoda, 21.11.2016, 09:28 )
Byli jsme v Julkách 2x ... Šel s námi část tůry nějaký Japonec s průvodcem. Při výstupu najednou cítím, že se pode mnou hýbe "kámen"... Pohlédnu pod nohy a já stál Japonci na přilbě... Na vrcholu jsme se objímali a líbali, že jsme to zvládli ...Ahoj
Triglav za den 5,5 + 5,5 (Petr, 08.08.2016, 23:28 )
Od Aljaževa domu psáno k vrcholu Tomiškovou cestou (17 číslovaných základních 10 - 20 m dlouhých ferátových úseků k chatě + kompletně odjištěný Malý a hlavní Triglav)za 5:30 - jak psáno tak bylo. Sestup přes Prag (strmé skalní prahy) psaný na 6 h jsou celkem rozumné traverzy s cca 5-ti ferátovými komínky. Jak psáno tak bylo. Ráno od 6:30 do 19:30 h zpět, včetně hodinky na vrcholu a hodinky na pivo na Triglavském domu. Je to v pohodě ale ... je to 1.800 m čistého převýšení a je to nekonečně nahoru i dolů, když je hezky a bez sněhu tak na "lehko" za jeden den, při špatném počasí to může být na kluzkém vápenci na jištěných i nejištěných úsecích o život. A oproti Roháčům, Kriváňům a dalším srovnávačkám to je fakt strmě nahoru. Když začínáte, tak ten vrchol je téměř přímo nad vámi :-). Hore zdar!
Doplnění - nocleh (Petr, 08.08.2016, 23:36 )
Z Mojstrany je to po lesní cestě proměnlivé kvality asi 8 km do kopce až na parkoviště v lese, asi 5 minut od Aljaževa domu. Kolem 22 hodiny parkoviště přijedou kontrolovat policajti a s baterkama prohlíží auta i za nima a berou pokutu 50 E za nocleh v Národním parku. Provinilce posílají spát do Mojstrany. Řešením je nocleh na Aljaževom dome (cca 20 E/os./Alpenverein), nebo přijet na parkoviště po 23 h, nebo odejít přespat hlouběji do lesa. Je fakt, že je to krásná příroda a kdyby každý, i milovník přírody, spal, močil a bůh ví co, tak při tom množství lidí bez kontroly by to asi brzy vzalo za své.
triglav za den (karels, 10.08.2013, 10:51 )
vloni v polovině září jsem dal Triglav z Aljažev Domu cestou přes Prag tam i zpět.Vycházel jsem v 7ráno,nahoře jsem byl ve 14hod.Ve 14.30 jsem stejnou cestou sestoupil.Bylo krásně ale na severních úsecích byl sníh a bylo to bez zastávky na Triglavském domu.Je mi 68 let.Horám zdar
doplnění (karels, 10.08.2013, 16:38 )
Na Aljažev dom jsem přišel něco po 19.hod
Triglavski dom (karel, 08.08.2013, 13:47 )
Pred 14 dny jsme byli pod Triglavem na Triglavskem domu, ale nesli nahoru kvůli bource. Sli jsme z udoli Krma, kam se da jeste aspon kilometr jet na parkoviste za Kovinarskou chatou (posledni pak je jeste o kilometr dal, ale po znacne horsi ceste). Znaceno 5 hodin, zvladli jsme tvrde za 4 hodiny a ctvrt (9 km na dom). Odsud se da urcite zvladnout Triglav tam i zpet za den,nutno vyrazit nejdele v 7 rano z vychoziho bodu a musi byt vyhled na dobre pocasi.
voda (dd, 25.10.2012, 12:38 )
Boli sme na Triglave pred mesiacom presne tou istou cestou, ktorá je popísaná v článku. Vodu sme našli v oblasti kde sa spájajú cesty Tomiškova/Prag. Asi 100m vyššie od tohto spojenia je na ľavej strane strmá skala (cca 20m od chodníka)a z nej asi 1,5 m nad zemou vytekala voda zo skaly. Bola tam aj nachystaná plastová fľaša, z ktorej bolo jednoduché si preliať vodu do vlastnej prázdnej fľaše :-)
z Trenty (Šafry, 24.07.2012, 12:15 )
Loni jsme byli v Julkách. Poslední vejšlap byl na Triglav. Šli jsme z Trenty přes Zadnnjicu do sedla Lunnja, pak je ferata pod Triglav a následně na Triglav. Sestup přes Malý Triglav na chatu Dom Planika, pak na Trřašskou koču a zpět do údolí Zadnjica a do kempu. Vyráželi jsme v sedum ráno a vrátili jsme se kolem jedenácté večer. Měli jsme sebou i spacáky, kdyby se nezadařilo, ale stihli jsme to. Od chaty Dom Planika je to už čistej choďák, takže na sestup ideální. Převýšení je z Trenty větší a údolí před nástupem je docela zdlouhavý, ale jinak super.
To jste si teda pěkně mákli! (Ondra, 24.05.2014, 14:40 )
za jeden den dát Triglav nahoru a zpět, ufff.....smekám před tvou fyzičkou!
Triglav jedině tam a zpět (Zdeněk Oršulík, 23.07.2012, 20:03 )
Když na Triglav, tak jedině Aljažev dom - sedlo Luknja - Bambergova cesta - vrchol - cesta Prag - Aljažev dom. Samozřejmě za jeden den. Jde to v pohodě, polojasno není podmínkou. Ale chce to vůli a dobrou kondici všech účastníků, jinak může být problém.
Cesta (Michal, 26.03.2011, 09:40 )
Z Moravy trvá cesta 6-8 hodin na pohodu podle předpisů. Optimální je vyrazit ve 4 odpoledne. O půlnoci jste v kempu a ráno nastoupíte do hor odpočinutí. Spát mimo kemp se nedá. Není kde. Míst kde se dá zastavit s autem je málo, policajti je znají a dost často kasirují.
3 dny minimum (Michal, 26.03.2011, 09:39 )
(Triglav se dá vyjít za jeden den, ale je to vraľda. ) Kolem Triglavu je spousta chat, dá se tam udělat pěkný okruh. Je ąkoda jít jen na vrchol (a zbytečně náročné) První den: Aljaąev dom - Trľaąka chata Druhý den: brzo ráno za svítání výstup na vrchol Triglavu, (ráno bývá v horách jasno. ) sestup na druhou stranu na chatu Planika. Tam můľete zůstat nebo se vrátit po okruľní trase na Trľaąskou chatu, případně pokračovat směr Bohinské jezero. Třetí den: sestup dolů.
Trľaąka Koca je jiz v provozu ? (Ladislav, 20.04.2011, 12:43 )
Před dvěma roky ji smetla lavina.
Trľaąka Koča (zdéňa, 20.04.2011, 21:45 )
Trľaąka Koča byla jiľ loni funkční..byli jsme tam na konci září a bez problémů fungovala. Bylo vidět, ľe je po čerstvé rekonstrukci..
trľaąska koča (jana, 10.07.2011, 01:25 )
ano,je v provozu,loni v létě 2010 to bylo půl chaty
aľ tak nesouhlasím (roomann, 25.04.2011, 19:48 )
Nesouhlasím s tím, ľe je to vraľda jít za jeden den. osobně jsem jej vyąel třikrát vyąli jsme ráno kolem 8 z Aljaąev domu a zpět jsme byli kolem 7 s tím, ľe jsme cestou poměrně často fotili a na vrcholu jsme taky strávili dost času. ąel jsem Přes Tomiąkovu cestu, pot prag a přes bambarg.
není to vraľda (petra, 18.07.2011, 21:04 )
Myslím si ľe to není vraľda. Pokud se vychází z Alľajeva domu, a není člověk zrovna spáč do 9 hodin ( ale to na horách, kdo chce zaľít nějaké vhledy snad nikdo). My jsme ąli ráno v 5 z Alľajeva a byli jsem na vrcholu a pak zpět kolem 6 večer na Alľajevu, s focením, se zastávkami na jídlo, do pohody.
opravdová ferata? (Michal M., 26.03.2011, 08:16 )
Prosím o informaci jestli je cesta na Triglav opravdu feratou, ze článku není zřejmé jestli ano a nebo ne. A jestli je nutný sedák, úvatky a přilba.
Přilbu určitě (Michal, 26.03.2011, 09:28 )
Je tan milión lidí, občas někdo zhodí ąutr. Feraty tam jsou, komplet vybavení sebou.
Velká část cesty na Triglav (-OB-, 27.03.2011, 12:43 )
je zajiątěna jako via ferrata, takľe přilba s úvazkem se vám určitě při výstupu budou hodit.
Triglav a ferata (petra musálková, 18.07.2011, 20:59 )
Já to ąla Tomiąkovou cestou nahoru, pak z Triglavského domu na vrchol a zpět přes sedlo Ljuknju. Byla jsem ve 2 měsící těhotenství a nepřiąlo mi ľe by to byla těľká ferata. Maximálně bych ji hodnotila za B. tomiąkova cesta je přímo direkt nahoru, rychle se nabere výąka, doporučoval bych snad jen přilbu k vůli mnoľstív lidí a případnému padajícímu kamení. Nevím jak to vypadá na cestě Prag, tam to je snad horąí. Přesto, kdo se necítí, tak určitě feratový set s sebou. A jen za dobrého počasí, vápno jak namokne, tak klouľe navíc, řetězy=přitaľlivsot bouřky. Na samotný vrchol, od Triglavkého domu vedou řetězy a kramle, ale tam jsem se určitě nejistila, je to jak po ľebříku. jen se člověk přidrľuje, jen je třeba nemít závratě a jistotu v chůzi.
cesty na Triglav (Karel, 31.08.2011, 09:07 )
Asi před dvěma lety jsme se vydali začátkem července vydali na Triglav. Vycháleli jsme v 6 ráno z Aljaľeva domu a nahoru jsme ąli Tomiąovkou. Cesta byla celkem v pohodě a nijak nebezpečná. U Triglavského domu začalo silně prąet a byly slyąet i hromy. Vzhledem k tomu, ľe jsme se chtěli vrátit jeątě ten den domu, jsme po deąti vyrazili zpět. Cestou dolů jsme to vzali cestou Prag (po konzultaci s nějakýma čechama - prý byla v pohodě. Ovąem po hodině cesty to začalo být zajímavé. Lana občas končili v místech, kde bych si představoval, ľe půjdou jeątě o 2m dále. Největąí překvapení nás ale jeątě čekalo. V jedné rozsedlině kudy vedla cesta a byli nataľené lana byl jeątě sníh, tudíľ jsme se rozhodovali, jestli se 3hodiny vracet a jít Tomiąovkou a přijít v 11 večer nebo těch 5m přelézt po sněhu.Ve sněhu byli zapíchané nějaké klacky, tak jsme to přeąli. Tak jako tady jsem se jeątě nebál. Nejhorąí ale bylo, ľe se přítelkyně v půlce sekla a nechtěla ani dopředu ani do zadu. Nakonec jsme to ale zvládli a vyčerpaní doralizi zpět k Aljaľovu domu. Prag weg uľ bych dolu neąel. Helmu bych si vzal a na Prag weg i sedák a kousek lana na překonání menąích překvapení.


Další související články:

+ Přechod Julských Alp
+ Julské Alpy, výstup na Triglav, Tilak Treking 2005; soutěžní článek č. 4
+ Triglavský národní park
Reklama
Výběr článků
Hory Glocknerrunde, přechod Vysokých Taur
Hory La Tresenta (3 609 m), Grajské Alpy, NP Gran Paradiso
Hory Za zkamenělým Vozkou na hřeben Jeseníků
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist