Napsat článek Průvodce Soutěže Kalendář Cestování Cykloturistika Horolezectví Snow Příroda Archiv Beskydy Jeseníky Krkonoše Tatry
Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 6.12.2015 , , svátek má
Treking > Treky, turistika > Julské Alpy

Julské Alpy

Přechod Julských Alp přes Triglav a Razor

11.6.2009 | Josef Matoušek, ilustrační foto Agnieszka Klocek

Slovinské Julské Alpy patří mezi pohoří, která svými krásami nadchnou snad každého návštěvníka. Ne nadarmo je okolí Triglavu vyhlášeno za národní park, dolina Sedmi Triglavských jezer je dokonce zapsána jako rezervace UNESCO. Toto pohoří je z České republiky poměrně snadno dosažitelné, po dálnici se sem dá autem dorazit za půl dne. Kvalita služeb nabízených turistům je na úrovni ostatních alpských zemí, na naše poměry jsou zde ceny za tyto služby poněkud vysoké.

Konečně na vrcholu

Také my jsme se nechali přesvědčit k návštěvě Julských Alp. Navíc jsme se poprvé rozhodli vyrazit do hor s cestovní kanceláří. Po nočním přesunu z Čech do Slovinska a následném odpočinku při prohlídce Bledu a okolí stavíme stan v kempu u Bohinjského jezera ležícího uprostřed hor v nadmořské výšce pouhých 560 metrů. Ráno brzy vstáváme, rychle snídáme a balíme batohy. Některé nepotřebné věci ještě odkládám do autobusu, který nás na konci našeho čtyřdenního přechodu pohoří zase vyzvedne.

Vydáváme se spolu s ostatními členy zájezdu na cestu. Nejprve si prohlédneme vodopád Savica a pak začínáme stoupat vzhůru k Černému jezeru. Stoupání je to brutální a taky naše batohy jsou s každým krokem těžší a těžší. Není potom divu, že někteří odvážlivci dokonce skočí do studené vody Černého jezera.

Po krátké svačině vyrážíme dále Lopučninskou dolinou až ke Koče pri Triglavskih jezerih. V chatě ochutnáváme místní polévku s kruhem (chlebem), někteří hasí žízeň pivem. Náležitě posilněni vyrážíme dále do doliny Triglavských jezer.

Nečekané setkání

Tato dolina patří k nejkrásnějším místům celé cesty. Všude kolem nás kvetou různobarevné květiny a stromky, vše doplňuje zářivě bílý vápenec v kombinaci s čistou vodou horských jezer a s okolními horami nasvícenými zapadajícím sluncem. Procházíme dolinou dále skoro až k Zasavské koče, ke které ovšem nedorazíme, a tak stanujeme u Zelených jezer.

Trzaška koča, Triglav

Ráno vstáváme do husté mlhy. V noci trochu pršelo, a tak balíme mokrý stan a vydáváme se do sedla Hribarice. V rozlehlém sedle trochu bloudíme ve změti balvanů a proláklin, nakonec však díky dobrému orientačnímu smyslu a mapě nacházíme rozcestí, ze kterého vede stezka do sedla Dolič. Po příchodu do sedla Dolič (2 164 m) usedáme v chatě Trzaška koča, ve které sníme obligátní polévku s kruhem. U chaty pak necháváme batohy a vyrážíme nalehko na Triglav.

Postupujeme po chodníku, který zde byl vytvořen vojáky za 1. světové války. Přibližně v polovině cesty na Triglav chodník opouštíme, chvíli poté stoupáme sutí až k nástupu do stěny Triglavu, kde poprvé na naší cestě potkáváme lana a další zpřístupňovací pomůcky. S jejich pomocí vystoupáme postupně skrz Triglavskou štrbinu a po cestě nad ní až na vrcholek Triglavu, který leží ve výšce 2 864 metrů nad hladinou moře. Bohužel však máme smůlu, protože je dnes vršek zahalen v mracích, a tak z avizovaných dalekých výhledů není nic. Sotva vidíme sami sebe a jakousi nepovedenou raketu, která "zdobí" vrcholek.

Po nezbytném fotografování na vrcholu a v raketě se vydáváme na zpáteční cestu k batohům. Sestup probíhá nečekaně hladce a dokonce u chaty nacházíme naše batohy, které si po svačině zase naložíme na záda a vyrážíme dále. Při sestupu po širokém vojenském chodníku stále více obdivujeme práci tehdejších vojáků, kteří cestu doslova zakrojili do svislých skalních stěn.

Sestupujeme asi 700 výškových metrů, abychom mohli z cesty odbočit vpravo a začít zase stoupat až do sedla Luknja. To však rychle opouštíme hlavně kvůli vlezlému větru. Sestupujeme sutí až k bivakovací chatce pod sedlem, u které rozděláváme stany a večeříme. Po náročném dni pak všichni brzy usínáme.

Sedlo Doška vratca

Ráno se budíme do krásného slunečného počasí, které nás už po celý zbytek cesty neopustí. Po snídani ještě doplňuji vodu, které je neustále značný nedostatek a vyrážíme na severozápad do sedla Dovška vratca. Cesta stoupá poměrně prudce vzhůru sutí, za odměnu se stoupáním neustále vylepšuje výhled na strmou severní stěnu Triglavu.

Těsně pod sedlem se posilňujeme a zároveň udiveně koukáme na ostnaté dráty a další pozůstatky po válce. Poté přecházíme sedlo a vcelku pohodlnou stezkou přicházíme až k Pogačnikovu domu (2 050 m), kde máme v úmyslu přespat. Někteří se ubytovávají přímo na chatě, my odkládáme batohy na půdě stanice nákladní lanovky.

Hřeben Julských Alp

Po pozdním obědě z vlastních zásob ještě vyrážíme na obhlídku okolí. Vracíme se do sedla Dovška vratca, já vyrážím nahoru na Bovški Gamsovec (2 392 m), holky odchází sledovat kozorohy pasoucí se asi 500 metrů od stezky. Po hodině ostrého stoupání Gamsovec vzdávám a vracím se ke kozorohům, kteří jsou asi živeni správou národního parku jako atrakce turistům, protože se nyní zcela klidně popásají přímo u stezky a nevadí jim ani cvakání fotoaparátů. Přibližně po půl hodině kozorozi odcházejí, nejspíš jdou pózovat fotografům na jiné stezce.

Výstup na Razor

Brzy ráno se budíme do posledního dne našeho výletu. Je opět krásné počasí, a tak se příliš nezdržujeme snídaní a vyrážíme na cestu. Strmou cestou, která je místy zajištěna kramlemi a lany, stoupáme vzhůru do sedla Planja. Některé kramle jsou od sebe tak daleko, že máme problémy překročit z jedné na druhou. Po příchodu do sedla Planja necháváme ve skryté úžlabině naše batohy a z blízkých vrcholů volíme Razor (2 601 m), ze kterého slibuje průvodce nádherné výhledy.

Cestou nahoru míjíme velikou jeskyni, která je však plná ledu, a tak její průzkum odkládáme na jindy. Asi půl hodiny pak lezeme po skalním hřebenu až na vrcholek. Z něj je opravdu nádherný výhled, všechny okolní vrcholy včetně Triglavu, Škrlatice, Mangartu, Jalovce a dalších máme jako na dlani.

Dolů vyrážíme až poté, co se dostatečně pokocháme výhledem a nafotíme spoustu fotek. Ačkoliv se vracíme stejnou cestou, tak se cesta dolů špatně hledá, zdejší značkaři mysleli asi jen na ty, kteří jdou nahoru. I přes tuto drobnou orientační potíž se nakonec vracíme k našim batohům, které na nás věrně čekají. Po obědě vyrážíme za ostatními, kteří nám mezitím zmizeli v dálce. Postupujeme nejprve dolů sutí, po překonání této suti jdeme po hladkých skalních plotnách, po kterých bych za deště rozhodně jít nechtěl.

Podle průvodce má nyní cesta obloukem obcházet neprůchodné místo, ve skutečnosti se motáme mezi balvany nahoru a dolů. Nakonec traverzujeme v zářezu v takřka kolmé stěně a scházíme na suťové pole pod skálou. Když se pak otočím, tak nevěřím, že jsme tudy prošli, stěna vypadá zdálky naprosto neschůdně. Stezka se zde dělí na dvě části, jedna jde ferratami přes Prisojnik a jeho skalní okna, druhá má do sedla Vršič dojít pohodlnou cestou po úpatí hory.

Cestou k hřebeni Julských Alp Jezero

Volíme pohodlnější cestu a sestupujeme na úpatí Prisojniku, při průchodu nesnesitelně rozpálenými klečovými porosty ale litujeme, že jsme nešli horní cestou. Navzdory naší únavě zvyšujeme tempo a docházíme hlavní skupinu našeho zájezdu. Spolu s nimi pak překonáváme poslední nekonečné metry stezky a nakonec docházíme až do sedla Vršič (1 611 m), ve kterém vezmeme útokem místní chatu Tičarjev dom.

Další dva dny pak už trávíme odpočinkem u řeky a také opětovným výstupem k Prisojnikovu oknu a na jeho vrchol. V sobotu večer pak vyrážíme zpět do Čech.

Celkově je tato cesta náročná na převýšení i vzdálenost, největším problémem je zde výrazný nedostatek vody mimo horské chaty. Na všech chatách je voda označená jako nepitná, nikomu z nás ale neublížila. Vzhledem k dobrému rozmístění chat je také lepší nenosit stan (a možná ani spacák) a využít možnosti přespání na chatách zmíněných v textu. Odlehčit si batoh za pár Euro navíc za ubytování se rozhodně vyplatí. V průběhu cesty se nám osvědčila mapa v měřítku 1:50000 od vydavatelství Freytag & Berndt, také na turistické ukazatele a značky v terénu se s drobnými výhradami dalo spolehnout.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Další související články:

+ JULSKÉ ALPY; Tilak Treking 2005; soutěžní článek č. 4
+ Přechod Karnských Alp
+ Carnia Verde neznámá "Zelená země"
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Železné hory Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Reklama
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Kamenná chata Chopok
 18.10.2017 5 příspěvků
Koruna Himalájí, seznam horolezců
 17.10.2017 3 příspěvky
TKC - Transkarpatská cesta
 13.10.2017 3 příspěvky
Sopky v ČR, seznam
 13.10.2017 9 příspěvků
Muránska planina deštivá i slunečná
 06.10.2017 7 příspěvků
Chata pod Chlebom, Malá Fatra
 05.10.2017 29 příspěvků
Bralná Fatra, Velká Fatra na 3 dny
 05.10.2017 2 příspěvky
Slovensko, dálniční známky 2017 - cena a platnost
 05.10.2017 13 příspěvků
Túra na Tomanovské sedlo, Západní Tatry
 03.10.2017 9 příspěvků
Turistické vařiče na plyn
 01.10.2017 3 příspěvky
Výstup na Grosser Knallstein
 01.10.2017 3 příspěvky
Setkání s medvědem, jak se chovat při setkání
 29.09.2017 29 příspěvků
Tauon, supertěžký elektron
 29.09.2017 1 příspěvek
Broumovská vrchovina, Stolové hory
 28.09.2017 1 příspěvek
Opavsko a okolí : 36 letá svobodná maminka hledá t
 27.09.2017 1 příspěvek
Jak vybrat dalekohled, turistické dalekohledy
 27.09.2017 13 příspěvků
Žalý, rozhledna Krkonoše
 25.09.2017 1 příspěvek
Jak bezpečně bivakovat v medvědích oblastech
 25.09.2017 13 příspěvků
Letní putování z Bratislavy na Horňácko
 23.09.2017 2 příspěvky
Bystřicko - místo, kde můžete být sami
 19.09.2017 2 příspěvky
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist