Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 18.1.2024 , svátek má
Treking > Testy > Co sbalit do batohu na hory? Doporučené a nezbytné turistické vybavení

Co sbalit do batohu na hory? Doporučené a nezbytné turistické vybavení

Víte co sbalit do batohu na vícedenní túru a do divočiny? Rady a tipy

2.2.2010 | Otakar Brandos

Co si zabalit na hory? Co přibalit do batohu? Pro úspěšné a pohodové absolvování vícedenních treků je vedle psychické odolnosti a fyzické kondice důležité i vhodné turistické vybavení. Již tak náročné túry vedoucí hustými lesy, koryty potoků, kosodřevinou porostlými hřebeny vám mohou ještě znepříjemnit otlaky nohou, noční chlad v nevhodném spacím pytli či zatékající stan.

Softshellova bunda

Přece jen výlet na Kokořín je jiný, než cesta do Východních Karpat, Alp či Skandinávie. Proteče-li vám stan u rybníka tak utečete do hospody, na Ukrajině, v Rumunsku či v Norsku by však již mohlo jít o zdraví. Proto na následujících stránkách uvádíme pár tipů, rad a doporučení, čeho se vyvarovat a naopak co by vám v batohu chybět nemělo.

Oblečení

Jedna z důležitých a mnohdy podceňovaných součástí naší výstroje. Zjednodušeně řečeno, oblečení slouží ke správné regulaci tělesné teploty a odvádění tělesné vlhkosti během fyzického výkonu. A nebo naopak zamezení pronikání vzdušné vlhkosti k povrchu těla.

Člověk horský není určitě z cukru, avšak pravidelné promokání neubírá nejen na dobré náladě, ale také z fyzických sil. Vždyť vlhkost snadněji odvádí tělesnou teplotu. Proto je vhodné, a dnes již v nabídce výrobců outdoorového vybavení i běžně využívané, kombinovat více oblékacích vrstev, z nichž každá plní jinou funkci a navzájem se doplňují.

1. vrstva: Funkčí termoprádlo (spodní prádlo)

Termoprádlo

Termoprádlo se obvykle vyrábí ze syntetických tkanin, které mají především odvádět tělesnou vlhkost od těla. Tuto funkci umožňují vlákna, která samotná vlhkost nepřijímají, ale odvádějí ji na vnější povrch, kde se brzy odpaří a nebo vzlíná do vnějších vrstev oblečení. Termoprádlo by mělo být přiléhavé, aby mohlo správně plnit svou funkci.

Dnes se obvykle využívá vláken z polypropylenu a nebo polyesteru, objevují se ale i moderními technologiemi upravená přírodní vlákna, která se používají buď samostatně a nebo v kombinaci s umělými vlákny. Funkční termoprádlo v dobré kvalitě a hlavně za rozumnou cenu nabízí například fa Sensor, Devold aj.

2. vrstva: Termoizolační vrstva

Bunda

Počet vrstev závisí nejen na tom, kam se chystáme vyrazit, ale také na roční době a počasí. Dnes jsou za nejlepší drtiče mrazu považovány výrobky z materiálu fleece (flís), které jsou velice prodyšné, dobře izolují avšak (nejsou-li kombinovány s membránou) nechrání proti větru. Široký výběr takovýchto výrobků nabízí například firma Alpisport, Direct Alpine, Pamír7000 a další.

3. vrstva: Větrovky, vrstva proti větru

Na ochranu proti větru obvykle používáme lehké a snadno sbalitelné (málo místa zabírající) šusťáky. Tuto vrstvu bychom mohli sice nahradit vrstvou následující, chránící proti dešti, ale pokud neprší, tak je zbytečné na sebe navlékat další a navíc hůře prodyšnou vrstvu. Dnes se výrobky této vrstvy zhotovují z moderních odolných materiálů jako je Tactel, Pertex aj. S těmito dosud popsanými vrstvami vystačíme po převážnou část roku a při většině aktivit, následující vrstvy využijeme jen po relativně krátkou dobu během extrémních nepřízní počasí.

Goretexová bunda

V posledním desetiletí (konkrétně od roku 2001) se na trhu objevují materiály typu softshell, které dokonale spojují vlastnosti tepelně izolační a ochrany proti větru, tedy určitým způsobem nahrazují druhou a třetí vrstvu, částečně i vrstvu čtvrtou. Tento velice kvalitní a hlavně odolný materiál poskytuje dostatečný tepelný komfort, dostatečnou ochranu proti větru i slabému dešti. Výrobky z tohoto vynikajícího materiálu nabízejí například firmy Tilak a Humi Outdoor.

4. vrstva: Nepromokavá vrstva

Pro běžnou turistiku ještě i dnes postačuje běžná igelitová pláštěnka a nebo deštník, avšak pro turistiku na Ukrajině a jinde budeme přece jen potřebovat něco dokonalejšího a spolehlivějšího. K tomu se používají tkaniny se zátěrem (PUR aj.) a nebo tkaniny v kombinaci s membránou (Goretex, Gelanots aj.). Tady jsou samozřejmostí lepené švy, nepropustné zipy aj. Kvalitativní nároky určitě splňují výrobky firem Tilak či Sport Schwarzkopf.

5. vrstva: Drtič mrazu, zimní oblečení

Pro chladné období roku, bivaky či velké nadmořské výšky budeme určitě potřebovat i teplejší oblečení. Naštěstí platí, že čím je počasí mrazivější, tím je vzduch sušší, takže se ke slovu konečně dostávají klasické péřové materiály. V těchto chladných podmínkách se dokonale osvědčí zimní péřové bundy a nebo bundy s umělými vlákny. Konstrukce a šití takovýchto bund odpovídá požadavkům na šití spacích pytlů, proto bychom na takovýchto výrobcích neměli nalézt žádné studené spoje. Osvědčeným českým výrobcem takovýchto výrobků je Sport Schwarzkopf.

Boty

Tak, jak je důležité správné oblékání, tak je důležité nepodceňovat ani správnou obuv. Skutečně platí, že dobré boty jsou základem vydařené expedice. Není nic horšího, než úpět bolestí při každém Bota Asolo došlápnutí. V takovýchto případech se túra stává skutečným "zážitkem". Různé terény kladou různé nároky na boty.

Na lehkou procházku vystačíme s měkkými trekovkami, avšak pro těžší podniky již budeme potřebovat boty odolnější. Pro většinu aktivit běžný smrtelník cestující do hor vystačí buď s trekingovými pohorkami, pohorkami a nebo zimními pohorkami, které jsou dostatečně tuhé, dostatečně izolují a jsou dostatečně nepropustné.

Obecně platí, že čím je terén náročnější, těžší, tím tužší boty budeme potřebovat. Tuhost boty, jak svršku tak podešve také musíme přizpůsobit hmotnosti batohu. Čím těžší batoh, tím větší nároky budou kladeny na tuhost a odolnost materiálů boty. Proto si při výběru bot všímáme toho, z jakého materiálu je vyroben svršek, jak je tuhá podešev, jaké je zateplení bot aj. Pro přechody dolinami, zejména v ukrajinských Karpatech, které jsou často rozježděny koly těžkých nákladních aut svážejících z hor dřevo jsou nejvhodnějším obutím gumáky, ty jsou však poměrně neskladné a do hor si je přibere asi málokdo.

Ponožky a návleky

Termoponožky

V celkovém komfortu chůze však nehrají roli pouze boty. I nevhodná volba ponožek může komfort chůze, přestože máme kvalitní pohorky, snížit. Dobré ponožky nejenže tepelně izolují, chrání před otlaky, ale také odvádějí vlhkost z chodidel a dnes dokonce, díky speciálním polstrováním, tlumí otřesy při chůzi (došlapu). Takovéto ponožky se vyrábějí z podobných materiálů jako termoprádlo. Stejně jako ponožky jsou důležité i návleky. Zejména v zimních podmínkách, kdy i do sebelepší boty může napadat sníh vrchem. Avšak návleky (obvykle zkrácené) neztrácejí svou roli ani v létě, zabraňují pronikání nečistot či dešťové vody do boty.

Stany

Zatím jsme si uvedli pár slov o součástech, které nás chrání při aktivním pohybu v přírodě. Avšak ochranu budeme potřebovat i mimo dobu aktivního pohybu, při bivacích či v táborech. Roli domečku, střechy nad hlavou tady plní stany. A aby nám "střechou" nezatékalo, budeme potřebovat i kvalitní stan. Dříve rozšířená áčka dnes byly zcela nahrazeny dvouvrstvými kopulemi, stany geodetických tvarů. Ty jsou nejenže lehčí, odolnější vůči větru, ale poskytují také větší komfort.

Stan

Budeme vybírat spíše menší, resp. nižší stany, které poskytují komfort sedícímu člověku. Takovéto stany jsou mnohem stabilnější a odolnější vůči větru. Výhodou jsou vícepruté konstrukce, kde dochází ke křížení prutů ve více bodech, což zvyšuje pevnost konstrukce stanu. Vybíráme proto stany co nejlehčí, ale zároveň co nejodolnější, které jsou stabilní i za silného uragánu a nedochází k borcení konstrukce.

Podle podmínek, ve kterých budeme stanovat, vybíráme i délku tropika. Pokud se budeme často pohybovat po poloninách v zimě, mělo by bát tropiko prodloužené a se sněhovým límcem, který zabraňuje podfukování tropika. Odolnost tropika i podlážky vůči vodě by měla být rovněž co nejvyšší, 2 000 či 3 000 mm vodního sloupce nejsou dostačující. Tropika s takovouto uváděnou výškou vodního sloupce se začínají za deště při silnějším větru pomalu, ale jistě "potit". Proto se spíše budeme poohlížet po stanech z materiálů, které garantují výšku vodního sloupce alespoň 5 000 mm, raději i více. Stany by měly mít lepené švy, přednost dáváme stanům s duralovou konstrukcí (pruty). Osvědčenou kvalitou jsou například stany od českého výrobce Jurek.

Spacáky

Tak, domeček bychom již měli, teď se ještě poohlédnout po vhodné peřině. Peřinu ale v horách raději nahradíme vhodným spacím pytlem. Je nutno mít na zřeteli, že počasí je na horách značně proměnlivé a že tady může mrznout a sněžit i během letních měsíců. Proto si tady určitě nevystačíme s kilovým balíčkem, lehkým letním spacákem.

Spacák

Nevěřte vždy etiketám a zapojte do výběru spacího pytle i zdravý selský rozum. A kilové spacáky nechte doma. Pro cestu na hory budete potřebovat minimálně třísezónní spací pytel, jehož hmotnost se určitě musí pohybovat kolem 1,5 kg. A to i přesto, že bude vyroben z kvalitních syntetických a nebo přírodních materiálů.

Do suchého počasí jsou vhodnější péřové spacáky, avšak do vlhkých podmínek jsou vhodnější spací pytle se syntetickými náplněmi z mikrovláken. Ty jsou nejen odolnější, ale rovněž kladou nižší nároky na údržbu. No a pokud budete směřovat do vysloveně extrémních podmínek, pak se určitě poohlédněte po zimních spacích pytlích. Jejich hmotnost se pohybuje nad 1,8 kg (a více), lehčí spacáky, byť by byly naplněny sebekvalitnějším peřím (syntetickou náplní) vám dostatečný tepelný komfort rozhodně nezaručí.

Při výběru spacáku si mimo jiné zkontrolujte, má-li spacák stahovací kapuci a zateplovací límec, zda je zip chráněn légou, zda-li svrchní tkanina vykazuje balónový efekt (spacák se při rolování "nafukuje", klade odpor vytlačovanému vzduchu). Také se podívejte na loft (plnivost) spacáku. Pokud spací pytel zůstane po rozbalení ležet jako "chcípla mrcha" (jak kdysi konstatoval při jednou ze zimních testů jeden kamarád) a nenafoukne se, pak takový spacák určitě neberte. To samé platí i při neexistenci balónového efektu.

Je potřeba si uvědomit, že tepelnou izolaci nám obstarává nikoliv náplň spacího pytle (!!), ale vzduch touto náplní uzavřený!! Čím větší l oft (plnivost), tím více vzduchu a tím lepší izolační vlastnosti! No a pokud je spacák snadno "vyfouknutelný" (bez balónového efektu) tím se vyhřátý vzduch snadněji z náplně vytlačí při každém pohybu a převalování ve spacáku a při opětovném "nafouknutí" spacáku bude potřeba vzduch opět vyhřát. Ve špatném spacáku, i kdyby měl hmotnost tři kila, nám tak stejně bude zima.

Karimatky

Kvalitní karimatky, nebo-li izolační podložky jsou pro nerušený spánek další nezbytnou podmínkou. Vždyť co je vám platný sebelepší spacák, když vás v noci probouzí chlad od spodu (izolační vrstva spacího pytle je tíhou vašeho těla stlačená a nemůže plnit svou funkci). Nejpoužívanějšími, nejlehčími a také nejlevnějšími jsou karimatky pěnové. Těm dnes poněkud Batoh konkurují karimatky samonafukovací, které jsou však citelně dražší a také, což není zanedbatelné, také těžší.

Batohy

Teď již máme spoustu věcí, které potřebujeme do něčeho sbalit. A k tomu se hodí batohy určitě více než nákupní tašky. Ovšem i výběr batohu je tak trochu věda. Batoh by neměl mít jen odpovídající objem (zhruba 60 litrů případně více), ale také vhodný nosný systém, tvořený nosnými popruhy, bederním pásem a výztuhou zad batohu, ale také vhodnou konstrukci, možnost upevnění věcí na batoh a také dostatečný počet komor a kapes. Důležitými jsou rovněž použité materiály a kvalita zpracování. Je potřeba si pozorně všímat kvality šití spojů, zipů, plastových součástí aj.

Vařiče

Takže konečně jsme v teple a suchu a dostali jsme hlad. A k vaření jsou vedle potravin potřebné nádobí a vařiče. Jistě, dá se vařit na ohni, ale rozdělávejte oheň v dešti či Vařič Trangia na travnatých poloninách a ledovcích, kde je to k nejbližšímu dřevu i 300 a více výškových metrů… Proto sebou vozíme "sbalený oheň", vařiče.

Dnes jsou nejčastěji používanými vařiče plynové, benzínové vařiče. Vařiče na tuhý líh či tzv. dřívkáče zaujímají jen malé procento trhu. Plynové vařiče mají celou řadu nesporných výhod: snadnou obsluhu, vysokou spolehlivost i vysokou výhřevnost, plynulou regulaci výkonu, rychlé zprovoznění, kartuše (náplně) jsou dnes běžně k dostání.

Rovněž pořizovací cena takovýchto vařičů je příznivá. Nevýhodou jsou poměrně vysoké ceny náplní a také nižší výhřevnost plynu při teplotách pod -10 °C (to je však způsobeno tuhnutím náplně způsobující pomalejší odpařování). Jako spolehlivé a levné vám můžeme doporučit vařiče české firmy VAR a nebo švédské firmy Trangia, které jsou dodávány v kompletu s nádobím (v různých kombinacích).

Svícení

Určitě to znáte. Po cestě jste se zdrželi, neboť se vyskytly neočekávané komplikace a túra se protáhla do tmy. Jste v temném deštivém lese, kde není vidět na krok. Od nuceného Petzl bivakování vás může zachránit jedině zdroj světla - baterka. Ideální jsou čelové svítilny zkráceně zvané čelovky. Máte volné ruce a svítíte tam, kam se právě díváte. Dnes je výběr na trhu velice pestrý, můžete si vybrat nejen baterku podle barvy, ale i podle umístění baterií, máte možnost měnit úhel kuželu světla, dosvit.

Nejvýkonnější jsou dnes halogenové žárovky, které však kladou poměrně vysoké nároky na zdroj proudu. Vysoký výkon je tak vyvážen krátkou životností baterií, tedy vysokou spotřebou. Hitem posledních let jsou svítilny s LED diodami. Ty dnes mají poměrně slušný výkon (svítivost) při minimální spotřebě elektrické energie (účinnost přeměny elektrické energie na světlo je mnohonásobně vyšší než u žárovek). Běžně vydrží svítit od 20 do 100 hodin, podle nastaveného výkonu.

KPZ - krabička "poslední záchrany"

aneb, co by ještě v batohu nemělo chybět. Není originální recept na to, co by KáPéZetka (KPZ) měla obsahovat. Proto přinášíme jen pár tipů, obsah KPZ si určitě časem přizpůsobíte sami:

  • rezervní finanční obnos
  • kopie dokladů (pas, řidičák aj.)
  • rezervní miniaturní baterka "klíčovka"
  • nůž s otvírákem a šroubovákem
  • lžíce, zapalovač nebo zápalky
  • buzola, GPS
  • sluneční brýle, ochranný krém
  • mast na opruzeniny
  • toaletní papír
  • obínadlo nebo obvaz
  • žďárák (nouzový bivakovací pytel)
  • jehla a nitě, svírací špendlík
  • náhradní tkaničky do bot
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
26.06.2015, 15:46 Pepa | Na mě je to drahé
06.04.2010, 14:40 Miriam | Moje topánky
09.03.2010, 19:21 jiří | Boty
03.02.2010, 10:17 Borek | Perové vers.syntetické spacáky.
03.02.2010, 12:32 -OB- | Syntetika
09.02.2010, 11:57 Borek | Mám oba druhy
09.02.2010, 13:25 -OB- | ©ohaj
16.02.2010, 15:42 Borek | Branďáku,
16.02.2010, 16:00 -OB- | Nerozumím, nerozumiem, nentudom
03.02.2010, 09:30 Kamil | Boty Asolo jiľ nikdy více!!
03.02.2010, 11:26 Jura | Nikdy více?
03.02.2010, 12:17 Hugas 1. cestovatel | Doporucuji
04.02.2010, 16:34 Klára | Botky
05.02.2010, 13:30 Vláďa | Bot..
03.02.2010, 12:35 -OB- | Asola
04.02.2010, 15:59 Patrik | Je to o ątěstí...
05.02.2010, 14:44 Matouą Horáček | Asolo a jine
06.02.2010, 13:12 roman | souhlas
12.11.2010, 10:53 Jerry | HanWeg na drsnou VHT
09.02.2010, 00:20 Jana | moje boty ASOLO...naprostá spokojenost


Další související články:

+ Turistické batohy
+ Turistická obuv; jak si vybrat vhodnou turistickou obuv
+ Bundy v outdooru
+ Čelovky neboli čelové svítilny
+ Funkční prádlo
+ Spací pytle neboli spacáky
+ Turistické stany
+ Turistické vařiče
+ Aby se vám dobře šlapalo…; Jak vybírat a ošetřovat turistickou obuv
+ Turistické návleky
+ Turistické dalekohledy
+ Termosky pro turisty
+ Karimatky, neboli podložky
+ Vliv počasí na plánování horských túr, počasí na horách
Reklama
Výběr článků
Hory Špicberky - brána Arktidy; soutěžní článek č. 6, Treking s Tilakem 2009
Hory Sněžnice - typy, konstrukce a použití
Hory Karavanky aneb fotovíkend na hranicích
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist