Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.3.2024 , svátek má
Treking > Testy > Outdoorové bundy na hory, jak si vybrat vhodnou bundu

Outdoorové bundy na hory, jak si vybrat vhodnou bundu

Bundy na hory a pro turistiku, používané materiály

6.2.2009 | Kamil Balaj

Bunda, neboli svrchní vrstva při cestě ven (na hory, na kolo, do města) je velmi důležitou součástí oblečení, zvláště v případě, kdy nám povětrnostní podmínky tolik nepřejí. Správný výběr nás může ochránit od nepříjemných zážitků a třeba i zdravotních komplikací. Proto je dobré mít pár informací už před tím, než si jdeme bundu pořídit.

Několik vět na úvod aneb každá rada dobrá

Ogre, softshellová bunda od firmy Tilak

Žádná bunda není univerzální (někteří výrobci to řeší několika bundami "v sobě", navzájem oddělitelnými) i když vývoj materiálu a výrobků směřuje stále k větší dokonalosti. Už z fyzikální podstaty věci - pokud (teoreticky) bude něco 100% nepromokavé, nemůže být prodyšné a samozřejmě naopak. Čtěte pozorně visačky na výrobcích a vyhnete se nemilým překvapením. Každý výrobek pečlivě vyzkoušejte i několikrát.

Odzkoušejte před koupí všechny spony, zipy, knoflíky, přezky atd. Nechte si poradit od známých, kteří mají s daným modelem už zkušenosti. Nerozhodujte se jen podle ceny. Každá velká sleva bývá něčím vykoupena.

Goretexová bunda Ultralight od Tilaku

Pokud plánujete vícevrstvé svrchní oblečení asi se vyplatí kupovat stejnou značku (vrstvy bývají vzájemně uzpůsobeny a můžou být rovnou v celku). Jestli vám to vaše finanční možnosti dovolí je dobré mít do různých podmínek různé typy svrchního oblečení - na léto (jen lehká větrovka) na jaro a podzim(softshel, polartec nebo s membránou gore, sympatex) zima, lyže, běžky (polartec, peří).

Jak na systém vrstveného oblékání?

Pokud se rozhodneme provozovat náročnou pohybovou aktivitu nebo pro pohybovou aktivitu v extrémních klimatických podmínkách, měli bychom věnovat velkou pozornost typu oblečení a způsobu jeho vrstvení.

Je důležité obléci se tak, abychom se cítili v teple a zároveň v suchu. Toho dosáhneme, pokud bude pot kvalitně odváděn směrem ven od těla. V opačném případě nás bude za chvíli nepříjemně studit na těle a můžeme tak snadno nastydnout. Z tohoto důvodu je důležité dodržovat zásady vrstveného oblékání, především mít dostatečnou tepelně izolační vrstvu.

Repro

Tzv. vrstevný systém oblékání si získal velkou popularitu, jelikož poskytuje efektivní způsob, jak i v náročných klimatických podmínkách udržet tělo v optimální tepelné pohodě bez příznaků podchlazení (hypotermie) nebo přehřátí.

Celý systém vrstveného oblečení je založen na vhodné kombinaci materiálů rozdílných vlastností. Není proto možné měnit pořadí jednotlivých vrstev, jelikož by v tomto případě došlo ke zrušení celého efektu.

Systém vrstveného oblékání je založen především na udržování tzv. mikroklima těla. Pokud dojde k velké ztrátě tepla nebo přehřátí, v těle jsou spuštěny procesy k obnovení rovnováhy a optimálního tělesného mikroklimatu. Celý tento děj vyžaduje od lidského organizmu vysokou spotřebuje energie. Systém oblečení by proto měl být z tohoto důvodu optimálně využíván, a to především vzhledem ke změnám počasí a stupni naší pohybové aktivity.

Nejmodernější systém oblečení při náročných pohybových aktivitách vychází z existence tří vrstev, které se vzájemně doplňují a významným způsobem se podílejí na regulaci našeho mikroklimatu. Moderní systém vrstveného oblékání se skládá ze tří základních vrstev (sací, izolační a svrchní), z nichž každá funguje jako specifický ochranný prvek proti vlivům počasí. V některých případech se užívají ještě další tzv. super izolační vrstvy.

Co je svrchní vrstva?

Dámská bunda Calamora od firmy Humi

Svrchní vrstva je ochranná vrstva, která se používá jako prostředek ochrany proti vlivům počasí a zároveň jako prostředek k uchování vlastností vrstev spodních. Tato vrstva by měla poskytovat nejen vysokou prodyšnost, ale především by se měla vyznačovat nepromokavostí.

Nepromokavost vrstvy zabraňuje promočení spodní transportní a izolační vrstvy. Prodyšnost je důležitá s ohledem na obsažené spodní vrstvy, tak aby tělesné výpary mohly odcházet ven směrem od těla a nedocházelo tak k akumulaci vlhkosti ve spodních vrstvách, které musí zůstat suché.

Svrchní vrstva má za úkol poskytnout ochranu proti větru a nepříznivým klimatickým podmínkám (déšť nebo sníh) a hraje klíčovou roli pro celkovou úlohu funkčního oblečení a pro naše pohodlí. Nevhodně zvolená svrchní vrstva může lehce způsobit nepříjemný pocit a nepohodlí v důsledku mokrého oblečení, ke kterému dojde zvýšenou ztrátou tělesného tepla. Z tohoto důvodu je důležité, aby svrchní vrstva zabránila ztrátě tělesného tepla a prochladnutí. Oblečení pro svrchní vrstvu volíme podle aktuálních aktivit a ročního období.

V zimním období můžeme s úspěchem využít výrobky obsahující prodyšnou membránu (např. membránové materiály nebo tkaniny se zátěrem), která je odolná vůči vodě a větru a umožňuje transport tělesné vlhkosti do vnějšího prostředí. Celková funkčnost daného oblečení může být dále zefektivněna integrací účinného systému odvětrávání.

Pokud budeme provozovat aktivní pohyb v teplejších měsících během roku, pak je vhodné použít různé sportovní komplety z vysoce prodyšného a větruodolného materiálu, který umožňuje transport tělesné vlhkosti do vnějšího prostředí, přičemž samotné proudění vzduchu v okolí neovlivní stabilitu uvnitř systému.

Bunda Latok od firmy Tilak

V poslední době si získává popularitu tzv. kombinovaná vrstva, která v sobě spojuje vlastnosti izolační a svrchní (ochranné) vrstvy. Tato vrstva se vyznačuje odolností vůči větru, nepromokavostí a solidní prodyšností. Její využití je efektivní v méně náročných klimatických podmínkách, kdy tímto způsobem můžeme snížit počet vrstev na dvě. Jedná se především o softshellové materiály.

Co udávají na svém zboží výrobci. Jak tomu rozumět?

Nepromokavost - udává výšku vodního sloupce, při kterém tkanina propustí kapky vody. Podle evropských norem je materiál nepromokavý, odolá-li tlaku 1 300 mm vodního sloupce. Ovšem tento výsledek rozhodně nestačí (např. při kleknutí na zem se vyvolá tlak okolo 15 000 mm). Proto je lepší vybírat materiál s co nejvyšším vodním sloupcem (měřeno podle ISO 811).

Tepelná odolnost (Rct) - se měří v jednotkách K×m2/W ( např. 0,04) a vyjadřuje rozdíl teplot mezi dvěma povrchy materiálu dělený výsledným tepelným tokem na jednotku plochy ve směru gradientu. To ve výsledku znamená, že čím je tato hodnota nižší, tím materiál lépe izoluje a teplo vytvořené vlastním tělem neproudí ven (měřeno podle CSN EN 31092).

Propustnost vodních par - se měří v jednotkách g/m2×24 h a vyjadřuje kolik gramů se vypaří metrem čtverečním látky za 24 hodin. Čím je tato hodnota vyšší, tím látka lépe propouští vodní páry (měřeno podle ISO 2528).

Prodyšnost (Ret) - se měří v jednotkách Pa×m2/W a vyjadřuje prodyšnost látky, čili energii, která je nutná k odpaření určitého množství vody při jasně specifikované teplotě a vlhkosti. Čím je hodnota Ret nižší (tedy nižší energie potřebná pro odvod vody), tím je látka prodyšnější. (Měřeno podle ISO 11092).

Klasifikace látek v jednotkách Ret:

  • Ret < 6 - velmi dobrá (< 20 000 g/m2×24 h)
  • Ret = 6 až 13 - dobrá (9 000 - 20 000 g/m2×24 h)
  • Ret = 13 až 20 - uspokojivá (5 000 - 9 000 g/m2×24 h)
  • Ret > 20 - neuspokojivá (< 5 000 g/m2×24 h)

Plnivost - nejdůležitější ukazatel kvality peří je údaj o jeho plnivosti. Ten vyjadřuje pružnost a rozpínavost peří a sděluje nám jaký objem zaujme 1 unce peří (28,35 g), poté, co byla 24 hodiny stlačena za přesně vymezených podmínek. Plnivost se udává v kubických palcích (cuin). Od 500 cuin je peří považováno za dobré, při hodnotě okolo 600 cuin pak za velmi dobré.

Nejčastěji používané materiály

Bavlna

Klasický přírodní materiál s dobrou prodyšností, termoregulací a absorbcí vlhkosti. Bavlna je přírodní vlákno, které se získává z bavlníku rostoucího v subtropickém pásmu. Jedná se o klasický přírodní materiál, který se vyznačuje dobrou prodyšností, termoregulací, absorbcí vlhkosti a v neposlední řadě také nízkou hmotností.

Tento materiál je často používán ve směsi se syntetickými materiál. 100% bavlna se vyznačuje vysokou pružností a pevností. Je přátelská k pokožce, především díky své prodyšnosti a schopnosti absorbovat vlhkost. Její hlavní především je odolnost vůči povětrnostním vlivům, tím pádem se lehce netrhá a nesráží se. Lze ji bez problémů prát v pračce.

Duté vlákno

Náplň bund tvoří dvě vrstvy kvalitního dutého vlákna. Materiál má tvarovou stálost a zachovává si svoje vynikající izolační vlastnosti i po mnohonásobném praní. Vrchní strana bundy je podšita dutým vláknem o hmotnosti 150 g/m2, podšívka je podšita dutým vláknem o hmotnosti 100 g/m2. Vzduchová mezera mezi těmito vrstvami zvyšuje již tak vynikající tepelně izolační vlastnosti bundy.

Softshell

Lehký, velice prodyšný a voděodolný dvouvrstvý materiál. Softhsellové materiály jsou na trhu teprve několik let, ale i přes tuto skutečnost si již Nepropro bunda získaly značnou popularitu a staly se fenoménem posledních let v outdoorovém oděvním průmyslu. Dokáží totiž do jisté míry nahradit tzv. cibulový princip oblékání (několik vrstev) v jedné vrstvě. Cílem softshellu je poskytnout v jednom kuse oblečení komfort do každých klimatických podmínek, což může ušetřit další gramy na hmotnosti zavazadla. Softshell zajišťuje perfektní voděodolnost i větruvzdornost a přitom vykazuje vynikající hřejivé vlastnosti klasického fleecu a prodyšnost membránových výrobků.

Softshell je tvořen několika vrstvami, přičemž vnější je z hustě tkaného elastického vlákna s polyuretanovou voděodpudivou úpravou. Tato úprava znesnadňuje vodě (ať už v podobě deště či sněhu) vsákávání do látky. Vnitřní vrstvu tvoří příjemný fleece uchovávající teplo a efektivně transportující vlhkost ven tak. Člověk se pak cítí komfortně i za nepříznivých klimatických podmínek či nadměrného fyzického výkonu. Mezi těmito dvěma vrstvami se nachází tenká membrána zajišťující odvod tělesné vlhkosti na základě chemické absorpce par. Zároveň je tato membrána voděodolná a větruvzdorná a pomáhá vnitřní fleecové vrstvě udržovat tělem vytvořené teplo pod bundou.

Membrane Extreme Stretch

Vysoce prodyšná hydrofilní membrána s dvojitou laminací. Membrána vykazuje vysokou prodyšnost, je odolná proti vodě i větru a vyznačuje se pružností do všech směrů, čímž umožňuje neomezený pohyb. Membrane Extreme Stretch neobsahuje póry, tudíž se její vlastnosti neporuší špínou či čistícími prostředky. Praní v pračce nebo suché čištění není žádný problém.

Microfleece

Velice lehký fleecový materiál s tepelným komfortem. Microfleece zaručuje vysoký komfort při nošení a dokonalý transport vlhkosti od těla ven. Tato vlastnost má neocenitelný význam při použití dalších vrstev oblečení. Textilie je velice jednoduchá na údržbu, dobře se pere, je jemná a nebrání pohybu.

Peří

Náplň péřových bund tvoří vysoce kvalitní husí peří o plnivosti 600 cuin. Peří představuje tradiční, osvědčený a také nejvýkonnější izolační materiál. Při správné údržbě a systému ošetřování poskytuje svým uživatelům maximální tepelný komfort při velmi nízké hmotnosti, vysokou spolehlivost a dlouhou životnost.

Při výrobě péřových bund se využívá tzv. komorový systém šití bez použití "studených švů", který zaručuje výborné izolační vlastnosti bundy. Vnější látka je oddělena od spodní látky přepážkou a tento prostor vyplňuje prachové peří. Všechny jednotlivé komory bundy tvoří samostatný prostor, peří se nemůže přesouvat z komory do komory. Dvojitý systém komor v ramenních partiích bundy zaručuje stálou přítomnost peří na ramenech i při zvýšeném zatížení (např. batoh, lyže apod.)

Polartec

Polartec je značkové jméno pro skupinu více než sta látek.Značka Polartec zahrnuje vše od látek používaných přímo na tělo a sajících pot, přes tepelně izolační látek, až k látkám větru, vodě a sněhu odolným. Všechny značkové látky Polartec jsou vyvinuté unikátním způsobem a zpracovány nejnovějšími technologiemi. Látky Polartec mají skvělý vzhled, výbornou trvanlivost a dostupné jsou jen od Malden Mills (USA). Tkanina Polartec se dobře pere, nežmolkovatí, je jemná a nebrání pohybu.

Polartec Classic 200

Klasický oboustranně česaný vysoce prodyšný fleece s antibakteriální úpravou.Lehký a velmi hřejivý oboustranně česaný fleece s antibakteriální úpravou vykazující skvělou prodyšnost a velmi dobré izolační vlastnosti. S vodoodpudivou úpravou (DWR) chrání proti dešti a sněhu. Polartec Classic 200 je rychleschnoucí a velice odolný materiál, který lze prát i v pračce.

Polartec Power Stretch

Velmi lehký a hřejivý materiál pružný ve všech směrech. Pletenina se skládá ze dvou vrstev - vnější tvořené pevným nylonem odolné větru a oděru a vnitřní velurové vrstvy poskytující vysoký tepelný komfort a příjemný pocit na těle. Obě vrstvy dokonale odvádí pot a tělesné výpary. Polartec Power Stretch je snadný na údržbu a rychle schne.

Lyžařská bunda Saliva od firmy Hannah

Je to ideální materiál pro všechny sportovní aktivity - od běhání až po horolezectví, všude tam, kde je nutná odolnost proti oděru, maximální rozsah volného pohybu a čisté tvary. Látka je adaptabilní na měnící se počasí. Polartec Power Stretch je vynikajícím materiálem pro základní (spodní) ošacení, může se však nosit i přes lehčí funkční prádlo či jako lehké vnější oblečení.

Polartec Windbloc

Materiál, který v sobě spojuje vlastnosti klasického fleecu Polartecu a zároveň 100% chrání před větrem. Tkanina se skládá ze dvou vrstev fleecu, které jsou vzájemně spojeny laminovanou polyesterovou hydrofilní membránou. Toto řešení zaručuje, že tkanina Windblock je nepromokavá, větruvzdorná a přitom přiměřeně prodyšná.

Sympatex

Materiál poskytující extrémní voděvzdornost a vynikající prodyšnost. Sympatex je funkční polyesterová 2 - 3 laminační membrána neviditelně zapracována do oblečení. Tloušťka membrány je pouhých 0,01 mm (tenčí než lidský vlas) a zůstává tak nejtenčí značkovou membránou na trhu. Přes svou lehkost garantuje optimální funkčnost a odolnost proti opotřebování.

Sympatexové membrány se vyznačují svou vysokou odolností proti vodě a větru a zároveň optimální prodyšností. Sympatex je vysoce trvanlivý a odolný vůči roztržení materiál v důsledku exkluzivního využívání vnější tkaniny a třívrstvých laminárních tkanin. Sympatex splňuje ty nejvyšší nároky co se týká prodyšnosti a odolnosti proti vodě a větru.

Membrána GORE-TEX

Tato membrána obsahuje více než 1,4 miliardy mikroskopických pórů na centimetr čtvereční. Tyto póry jsou 20 000 krát menší než kapička vody, ale 700× větší než molekula vodní páry. Proto membrána GORE-TEX nepropouští vlhkost z vnějšího prostředí, a přitom odvádí tělesný pot. Do struktury membrány je začleněna oleofobní látka (látka odpuzující olej), která brání průniku znečišťujících substancí, např. olejů a přípravků odpuzujících hmyz, jež by mohly negativně ovlivnit funkci membrány. Každá oblast použití má své specifické požadavky, a proto společnost W. L. Gore & Associates vyvinula různé typy membrán GORE-TEX, aby vám mohla vždy nabídnout to nejvhodnější řešení.

Gelanots XP

Značka řady vysoce funkčních textilních materiálů s dlouhodobě voděodpudivou úpravou (DWR) od japonské firmy Tomen Corporation. Jeho vysoké parametry jsou výrobcem garantovány a splňují nejvyšší požadavky i pro velmi náročné outdoorové aktivity a extrémní podmínky. Základem je neporézní, hydrofilní, polyuretanová membrána, která dodává textilním materiálům vysoké hodnoty nepromokavosti a zároveň prodyšnosti. Gelanots XP je také dokonale větruvzdorný, odolný vůči opotřebení a své vlastnosti si udržuje i po dlouhodobém používání a praní. Své výjimečné vlastnosti si Gelanots XP zachovává i při velmi nízkých teplotách.

Polyester

Lyžařská bunda Cutter, Hannah

Polyester (PES) je kvalitní a nejčastěji používané syntetické vlákno. Polyester je velmi měkký a pohodlný materiál s vysokou savostí. Polyesterové vlákno je velmi odolné, hydrofobní (voduodpuzující), s vysokou pevností a snadnou barvitelností, nejčastěji bývá používáno ve směsi s dalšími vlákny pro zvýšení elasticity. Vlákno je daleko pravidelnější než vlákna přírodní a má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Materiál je odolný i vůči vyšším teplotám, lze jej dokonce i opatrně přežehlit. Praní je sice trochu náročnější na teplou vodu i prací prostředky, nečistoty se ale odstraňují poměrně snadno.

Polypropylen

Polypropylen je materiál vyznačující se optimální schopností odvádět od povrchu těla vlhkost.Základem tohoto materiálu je polypropylenové vlákno, které má nízkou teplenou vodivost, je odolné vůči bakteriím a plísním a z hlediska zápachu je neutrální. Vlákno má minimální nasákavost, tudíž neabsorbuje molekuly vody a jeho použití na vnitřní straně outdoorových ponožek zabezpečuje to, že i po náročném dni na horách zůstanou nohy suché. Tím pomáhá předcházení otoků, omrzlin a kožních onemocnění.

Viskóza

Viskóza je pevné umělé vlákno, které je příjemné na omak, dobře chladí a saje. Viskózové vlákno se vyrábí z regenerované celulózy, nejčastěji se jako základní surovina pro jeho výrobu používá dřevo nebo bavlna. Vlákno je jemné, k pokožce přívětivé, vyznačuje se dobrou savostí a nemačkavostí (v závislosti na struktuře tkaniny a také na poměru směsi s jinými vlákny). Při vyšších teplotách se však snadno sráží. Vlastnosti viskózových vláken jsou obecně velmi podobné bavlně.

Vlna

Vlna je materiál s vysokou savostí a dobrou tepelnou izolací. Vlna se vyznačuje vysokou savostí (dokáže absorbovat /nasáknout/ až 33% vlhkosti a člověk se stále necítí zpocený) a elasticitou (téměř se na ní netvoří ohyby). Vlna je také velmi dobrým tepelným izolátorem (dokáže udržet teplo a zároveň chladit). To se projevuje především v momentě, kdy je člověk zmrzlý a potřebuje se rychle zahřát. u většiny materiálů chvíli trvá než člověk ucítí teplo, vlna však dokáže hřejivé teplo poskytnout okamžitě.

Tato vlasnost je způsobena strukturou jednotlivých vláken, mezi kterými se nacházejí drobné vzduchové kapsy, které dokonale izolují a v případě potřeby udržují pocit tepla.

Vlnu můžeme podle srsti různých typů ovcí rozdělit na několik druhů:

  • Jehněčí vlna - získává se z prvního stříhání jehňat, vlna je tvořena mimořádně jemnými a měkkými vlákny
  • Čistá vlna - získává se stříháním živých ovcí
  • Vlna merino - vlna té nejvyšší kvality, která se získává z ovcí merino. Vlna je velmi kadeřavá a je tvořena jemnými a měkkými vlákny

Díky svým vlastnostem se vlna často používá v moderním funkčním prádle. Její nejvýhodnější použití se pohybuje v teplotním rozmezí +10 až -20°C, což je však poněkud omezující ve srovnání s čistě syntetickými úplety, které dokáží vyhovět v širším tepelném rozpětí. Nevýhodu použití vlny představují její vyšší nároky na praní a údržbu. Vlna vyžaduje zvláštní prací prostředky, nejlépe ruční praní při nízké teplotě. Nesprávné praní může způsobovat zkracování vlny a vlákna pak mají tendenci splétat se dohromady.

TIP: Česká značka Kilpi vyvíjí vlastní outdoorové oblečení s materiálem Siberium . Tento materiál poskytne spolehlivou ochranu před vnějšími vlivy i neomezený komfort pohybu. Kilpi nabízí 16 různých variant materiálu Siberium, což umožňuje vybrat tu nejvhodnější bundu pro vás.

Použité zdroje

  • Informace ze stránek firmy Humi www.humi.cz
  • Informační materiály výrobců outdoorového oblečení
Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Žiarska chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Sluneční soustava Kráľova studňa Červená Lhota Vodopády Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist