Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 20.3.2024
Treking > Testy > Co je to termoprádlo, jak vybrat vhodné funkční prádlo

Co je to termoprádlo, jak vybrat vhodné funkční prádlo

Termoprádlo neboli funkční prádlo, výhody a nevýhody termoprádla

17.2.2007 | Jiří Červinka

Ještě začátkem druhé poloviny devadesátých let byl pojem funkční prádlo známý jen nadšencům a fandům outdoorového vybavení. Od té doby se ale situace změnila. Nárůst zájmu znamenal vyšší zisky, ale tím i vyšší investice.

Termoprádlo, repro North Trappers

Od počátku tohoto desetiletí pak můžeme vidět přímo explozi stále nových a nových značek, materiálů a funkčních vlastností. Téměř každé prádlo je najednou funkční. To ovšem samo o sobě není tak zvláštní, rád bych viděl někoho, kdo by chtěl vyrábět nefunkční prádlo. V čem jsou tedy přednosti zmíněné funkčnosti?

Čím zaujme funkční prádlo

Hlavním aktérem jsou kouzla moderní technologie, svoje hraje trochu i móda a něco má na svědomí reklamní image. V zásadě jde o to, že do nemalé oblasti oblečení, kde dříve hrála prim hlavně přírodní vlákna, vtrhlo vlákno syntetické, které se ovšem na tuto invazi dobře připravilo. Stále rozvinutější technologie umožnily vyrobit různě tvarovaná následně novými postupy zpracovaná syntetická vlákna.

Základním faktorem je, že syntetika téměř nepřijímá vodu, což původně bylo spíše na překážku při dotyku syntetického vlákna s lidským tělem. Pokožka produkuje kromě potu velké množství vlhkosti ve formě vodních par a vlhkost zvyšuje proces odpařování potu. Dříve buď zůstával pot a částečně i vlhkost u pokožky pod "nefunkční" syntetikou, což všemožně znepříjemňovalo aktivní pohyb, nebo se vše hromadilo v bavlněném spodním prádle, které při poklesu aktivity začalo silně studit a tepelná pohoda byla ta tam.

Termotričko, repro North Trappers

Kdyby ale bylo k dispozici nenasákavé vlákno, které propustí vodní páry a pot umí odvést od pokožky a na vnější stráně vlivem zvětšeného povrchu tkaniny urychlí jeho odpaření, vše by bylo jinak. To byla právě příležitost pro syntetická vlákna. Stačilo "jen" vymyslet, jak převést vlhkost na vnější povrch tkaniny, což bylo dlouho zásadní otázkou dalšího vývoje, ale nakonec se dílo podařilo.

A když nové technologie začaly navíc měnit strukturu materiálů za syntetických vláken, bylo vyhráno. Místo hrubého, zraňujícího a pro alergiky agresivního povrchu vznikla obrovská škála jemných úpletů a vícevrstvých pletenin příjemných na omak. Syntetické vlákno se vydalo na vítěznou cestu, na které ovšem muselo překonat zmíněné dlouhé období nedůvěry a prosazování nové cesty.

Na druhou stranu ale nesmíme úplně odepsat přírodní vlákna. I ta na novou situaci zareagovala. Začala měnit svůj vzhled a vlastnosti díky technologickým úpravám a při dobrém (ale dražším) zpracování se úspěšně začala bránit nástupu syntetiky. Pravdou však je, že přírodní vlákna ztratila natrvalo svoje výlučné postavení a musí o místo na slunci tvrdě bojovat.

Před cestou do obchodu

Množství značek na trhu funkčního spodního prádla vzrůstá rychlostí úměrnou osvojování a rozšiřování znalosti technologie. Dnes evidujeme desítky firem s nabídkou syntetického spodního prádla. Vyzkoušet všechny jednoduše nelze. Při výběru je vhodné se řídit následujícími zásadami zhruba v uvedené posloupnosti:

  • Mám vlastní zkušenosti
  • Mám důvěryhodného člověka, který zná mé aktivity a vhodný výrobek doporučí
  • S vyhlédnutým výrobkem má někdo v mém okolí dobré zkušenosti
  • S vyhlédnutou značkou má někdo v mém okolí dobré zkušenosti
  • Na vyhlédnutou značku jsem četl nezávislé doporučení, které odpovídá mým aktivitám
  • Vyhlédnutá značka má dobrý zvuk
  • Vyhlédnutý výrobek mi doporučil prodavač, se kterým mám dobré zkušenosti

Mezi rizikové faktory, na které je třeba se zaměřit, se řadí především malá trvanlivost prádla, malá nebo naopak, příliš vysoká tepelná izolace, nevhodný střih, určení prádla na jinak strukturované aktivity a v neposlední řadě kvalita dílenského zpracování. Méně často už jsou problémy se švy, dnes jsou již většinou ploché, které netlačí ani pod batohem a některé firmy se na exponovaných místech vyhýbají švům úplně.

Výhody a nevýhody funkčního prádla

Termoprádlo, repro Craft

+ velkou výhodou syntetického prádla je zmíněna nasákavost a schopnost transportovat a předávat vlhkost a vodu. Tato vlastnost se dá vyzkoušet usušením mokrého trička přímo na těle, ale náročnost podobného testu je příliš vysoká. Navíc v praxi mohou být potom skutečné požadavky často jiné, než bylo zvoleno při testování

+ nedocenitelnou vlastností syntetiky je rychlé schnutí, což samozřejmě souvisí s předchozí výhodou. Přesto je nutné tuto výhodu uvádět zvlášť, protože tuto vlastnost naplno oceníme na delší akci, kde nejsou ideální podmínky a není čas důkladně vyprat. Rychlé přeprání a usušení je dílem okamžiku

+ předností je fakt, že při zvlhnutí či namočení prádla se nezvyšuje nijak výrazně hmotnost

+ velkou výhodou je spojení několika druhů úpletu. Vzniklá tkanina má pak možnosti dalšího využití s novými vlastnostmi

+ snad největší předností je fakt, že funkční prádlo nestudí a při změně tělesné aktivity se nestane studeným zábalem, který i v teplém dni dokáže za větru vyvolat pořádný problém s tepelnou pohodou

- naopak nevýhodou je náchylnost pletenin ze syntetiky k mechanickému poškození, vytažení a porušení vlákna. Především v náročném prostředí může tričko po čase vypadat po souboji s rosomákem. Navíc mohou být problémy se suchými zipy, které se omylem k triku připnou

- diskutabilní je údaj o antibakteriální úpravě. Velkou diskusi o této úpravě vyvolal test ponožek provedený na objednávku MF DNES státní zkušebnou, která konstatovala, že úprava je nefunkční. Reakce na test byla u většiny firem velmi kritická a pro neodborníka i poměrně logická.

V celém sporu ale nebyl dostatečně nezávislý a dostatečně fundovaný arbitr, takže nakonec test vyzněl do ztracena. Z jiných testů stejné redakce je ovšem možné vysledovat, že dost často byly technologicky správná měření a testy hodnoceny v rovině těžko srovnatelných údajů. Také v ohlasech čtenářů internetového článku na toto téma bylo možné vysledovat protichůdné zkušenosti.

Je přirozené, že prádlo po nějaké době používání nemůže příliš vonět. Tato doba je ovšem velice individuální a pohybuje se od "téměř okamžitého zápachu" až po "dlouhodobě bezproblémové používání". Od suverénních názorů, že syntetické funkční prádlo vydrží měsíc bez praní a bez zápachu až po zkušenost, že syntetika zapáchá chvíli poté, co poprvé zvlhne. I o stejném prádle se dvě zkušenosti jen zřídka shodnou.

- další ne zcela jednoznačnou vlastností je trvanlivost. Některé tkaniny rychle ztrácejí pružnost a glanc, prádlo vypadá po krátké době jakoby ušmudlané a nejde pořádně vyprat.

Celkově lze však říci, že zkušenosti s funkčním prádlem jsou překvapivě dobré. Rozdíl je především v mnohem lepším tepelném komfortu při vysoké nebo při proměnlivé fyzické zátěži. Tato výhoda jednoznačně hovoří pro používání moderních materiálů.

Materiály

Polyesterová vlákna – PES

Polyester je zřejmě nejčastěji používaný syntetický materiál. Vlákna mají jen nepatrnou nasákavost, jsou dostatečně pevná a snesou vyšší teplotu než polypropylénová vlákna. Polyester lze povrchově barvit. Na druhou stranu je trochu méně snadné praní (ovšem ve srovnání s bavlnou je to stále hračka), polyester má proti polypropylénu asi dvakrát větší měrnou hmotnost a o něco vyšší tepelnou vodivost (tedy hůř uchovává teplo). Polyesterové materiály bývají někdy také za dvou vrstev s rozdílnými funkcemi a dokonce i samotný výrobek může mít zóny s rozdílnými funkcemi (např. Dryflo firmy Lowe Alpine).

Polypropylenová vlákna – POP

Polypropylen je materiál, který se vyznačuje velmi nízkou měrnou hmotností, má nízkou tepelnou vodivost a prakticky nulovou nasákavost. Z dalších příznivých vlastností jmenujeme například vysokou pevnost vláken, odolnost proti plísním a bakteriím. K mnoha dalším vnějším vlivům má polypropylén vynikající rezistenci. Patří sem například odolnost vůči kyselinám i zásadám, vlákna nepřijímají znečištění.

Tyto vlastnosti jsou předpokladem snadného praní (dokonce v nouzi i bez použití pracích prostředků a rychlého usušení vypraného prádla. Naopak nevýhodou je nízká teplota praní (podle zpracování 40 až 60 °C) a poměrně chudý výběr možných barevných odstínů (bílá, modrá, černá, a s jistým omezením také žlutá). Výrobky z polypropylenu mají v nabídce méně barev, protože vlákna nelze následně barvit, barva musí být obsažena uvnitř vlákna již od výroby.

Vlna

V moderním funkčním prádle se uplatní i vlna. Její předností je vysoká míra tepelné izolace a při dobrém použití i nasákavost (až cca 35% hmotnosti). Nepoužívá se sice nijak často (zpracování je obtížnější, vlnu používá např. firma Devold), ale v kombinaci dvouvrstvého úpletu, kde u těla je vrstva ze syntetických vláken a na ni navazuje vrstvička vlny, jsou výsledné vlastnosti zajímavé.

Syntetika odvádí vlhkost od těla a tenká vrstva vlny ji absorbuje a postupně odpařuje. Nevýhodou vlny jsou vyšší nároky na praní a údržbu. Nejvýhodnější použití je v oblastech +10 až -20 °C, právě tato vlastnost je však poněkud omezující ve srovnání s čistě syntetickými úplety, které vyhovují v širším tepelném rozpětí.

Bavlna

I opomíjená bavlna může v budoucnu promluvit do nabídky funkčního prádla. V nedávné době se objevily zprávy o technologické úpravě bavlněného vlákna (technologie 3XDRY firmy VauDe a Schoeller), díky které bavlna rychleji schne. Od pokožky je vlhkost odváděna, podobně jako u syntetiky, na vnější stranu, která vodu naopak odpuzuje. Od této úpravy si výrobci slibují možnost častějšího využití v oblasti outdooru.

V přehledu značek se můžeme probírat a kalkulovat s tradicí, dobrým jménem, zázemím a ladností střihu firem jako jsou Moira, Craft, Odlo, Progress, Maier, 2F, Lasting Sport, Devold, Klimatex, Primaclim, Linia Activ, Swix, Alea, Lowe Alpine, Rain Forest, Trek Sport, Helly Hansen, Sub Zero, Body Comfort a to výčet stále ještě není úplný.

Lze posoudit funkčnost?

Není jednoduché stanovit plusy a mínusy u konkrétních značek. Lze posoudit střih, vzhled, mechanické vlastnosti, ale to zvládne uživatel v obchodě i sám. Funkčnost nejenže není vidět, ale i při testování se obtížně posuzuje, protože spokojenost s prádlem je nesmírně subjektivní údaj. Závisí nejen na měřitelných faktorech , ale také na pocitech uživatele.

Jedno však lze říci jistě. Celkově je stav pro nás uživatele poměrně příznivý. Konkurence i vyšší zájem snižují ceny a přinášejí neustále nové a nové nápady a technologické postupy. Lze předpokládat že nás v oblasti funkčního spodního prádla nás čeká další bouřlivý vývoj.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
22.04.2013, 22:47 jack | Termoprádlo Nordcamp
17.03.2013, 18:27 kaca | Hannah nebrat
26.12.2012, 13:16 Janča23 | Termoprádlo
07.12.2012, 12:20 Kuba | jediné správné řešení neexistuje
29.10.2012, 19:07 Miloš | Funkčnost prádla
01.08.2012, 20:16 Zu | používám X-BIONIC
17.07.2012, 09:39 Lucka | funkční prádlo
06.02.2012, 10:36 Petr | termo prádlo campri
03.10.2010, 19:44 Lenicka131313 | Doporučení
02.12.2010, 09:46 ©těpán | Moira ... bývávalo
01.09.2008, 16:46 STANDA | funční prádlo - názor
21.11.2011, 16:31 pavel102 | funční prádlo - názor


Další související články:

+ Funkční prádlo
+ Dámské triko Sensor Thermolite EVO
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Žiarska chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Sluneční soustava Kráľova studňa Červená Lhota Vodopády Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist