Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.3.2024 , svátek má
Treking > Testy > Funkční prádlo, jak si vybrat vhodné termoprádlo

Funkční prádlo, jak si vybrat vhodné termoprádlo

Co je to funkční prádlo / termoprádlo

18.12.2008 | Kamil Balaj

Už jsme si zvykli, že technický pokrok zasáhl do všech odvětví lidské činnosti a nevyhnul se samozřejmě ani oblečení pro volně časové aktivity, při kterých potřebujeme, aby nám bylo, teplo, ale zároveň, abychom se zbytečně nepotili a když tak, aby nás pot nechladil a co nejrychleji se odpařil, nebo odvedl do vnější vrstvy oblečení.

Jak funguje termoprádlo

To vše se snaží plnit funkční nebo jinak zvané termoprádlo. Z dřívějšího použití, zejména vrcholovými sportovci, si dnes našlo cestu i mezi obyčejné turisty a rekreační sportovce. Zarytí odpůrci novinek určitě dál budou nosit bavlněná trička a flanelové košile (a taky proč ne), ale pro nás ostatní je čím dál těžší vyznat se v sortimentu nabízeného prádla a proto neuškodí několik praktických informací.

Co je vlastně funkční prádlo?

Principem na kterém je založeno kouzlo funkčního prádla je využití tak zvaného knotového efektu. Kdy vlákno ze kterého je vyrobeno, prakticky vůbec nebo jen minimálně nasákne vlhkost a po speciálně upraveném povrchu a za využití různých tvaru vlákna transportuje vlhkost od pokožky vně prádla (do prostoru) nebo do další vrstvy. V podstatě to funguje tak, že čím je tělesná aktivita vyšší, tím rychlejší je transport vlhkosti.Tím se dosahuje většího tepelného komfortu a zabraňuje prochlazení. Dnes dokonce umíme vyrobit materiál, který v létě chladí.

Při speciální úpravě a umělému zvětšení povrchu vlákna dosáhneme dokonce efektu rychlejšího pocitu ochlazování, což je velmi dobře použitelné v letních měsících a nebo při halových aktivitách. Rozdílně fungují vlněné materiály, které naopak využívají velké nasákavosti vlněného vlákna a transportu vlhkosti už ve formě par.

Funkční prádlo bývá většinou první, druhou, třetí nebo současně všemi vrstvami(u více vláknových tkanin) systému oblékání ve vrstvách. Není výjimkou, že více vrstev nebo různé typy materiálu jsou použity jen na některých částech prádla (například ochrana proti větru).

Termotriko

Také není bez důležitosti, abychom se v prádle dobře cítili (bylo příjemné na omak). Pokud možno rychle schlo a nevyvolávalo alergické reakce. Požadujeme od něho také nízkou hmotnost (tím také malý objem při sbalení) a snadnou a bezproblémovou údržbu (praní v pračce popř. sušení v sušičce). Nejmodernější materiály dokonce vykazují krátkodobou (v řádu několika dnů až týdnů) odolnost vůči zápachu (docíleno namáčením v takzvaném omezovači zápachu), což bývá u vlny přirozená vlastnost.

Z čeho je funkční prádlo?

Funkční prádlo

Materiály ze kterých se dnešní prádlo vyrábí můžeme v zásadě rozdělit na umělá a přírodní vlákna. Buď je použit pouze jeden druh vlákna (většinou v prádle pro letní aktivity, základní vrstvě) nebo kombinace různých vláken (do náročnějších podmínek a nepříznivého počasí, více vláknové tkaniny). Mezi umělými vlákny drží přední místa polypropylén(zkratka PP nebo POP) a polyester (zkratka PES) v různých tvarech a provedeních (pod mnohými obchodními názvy), která jsou základem většiny úpletů.

Říci jednoznačně, který je lepší a horší prakticky nelze. Záleží na zpracování, provedení a samozřejmě na subjektivním pocitu každého z nás (svoje si řekne taky reklama a móda). Zatímco polypropylén si udržuje mírně záporný elektrický náboj, polyester se vyznačuje silným kladným elektrickým nábojem. K přírodním vláknům řadíme zejména vlnu, ale můžeme a určitě se ještě v budoucnosti setkáme i s bavlnou (dnes zejména součást vícevláknových tkanin).

Polypropylen - používaná zkratka PP

Ze všech materiálů používaných ve funkčních vláknech dosahuje nejnižší měrné hmotnosti (je nejlehčí), nízké tepelné vodivosti a má nejnižší nasákavost (prakticky nulovou). Je částečně odolný vůči bakteriím a plísním a většinou dobře snášen i alergiky. Vlákno z polypropylénu je velmi pevné, chemicky netečné ale náchylné na vysokou teplotu. Doporučuje se prát pouze na 40 a výjimečně 60 °C a nesmí se žehlit.

Nevýhodou může být, že hotové vlákno (barva se přidává do základní suroviny) se již nedá barvit, takže barevné kombinace jsou omezené (základní paleta bílá, modrá, černá, žlutá a kombinace) a náchylnost k mechanickému poškození. Výhodou oproti vlně je široký rozsah tepelného použití. A protože na vláknech se neváže nečistota, snadno se perou i ve studené vodě. Dobře a rychle schnou. Rovněž přirozeně pohlcuje UV záření. Pro jeho použití hovoří především poměř vlastnosti - cena u konečného výrobku.

Polyester - používaná zkratka PES

Termoponožky

Nejtradičnějším materiálem používaným v textilním průmyslu. Proti polypropylénu se vyznačuje snadnějším zpracováním. Nasákavost má poměrně nízkou (přibližně 2%), ovšem horší tepelnou vodivost (hůř drží teplo) a asi dvojnásobně vyšší měrnou hmotnost (je těžší), proti polypropylénu. Vlákna jsou však dostatečně pevná, odolnější vůči vyšším teplotám a dají se povrchově barvit (snáz se přizpůsobí módním trendům).

Při praní je nutné dodržovat určitá pravidla (nutnost použití teplejší vody a mýdla nebo pracího prostředku) a pak se špína odstraňuje lehce. Schne podobně jako polypropylén. Prádlo můžeme opatrně žehlit (většinou na nejnižší stupeň). Pro jeho použití hovoří široká možnost použití a dlouholeté zkušenosti z výroby a vývoje.

Vlna

Vlna má ze všech materiálu používaných ve funkčním prádle nejdelší historii. Jak uvádějí zastánci vlněného prádla a mají pravdu, je to 100% přírodní produkt vyzkoušený generacemi po staletí, dnes za použití moderních metod dovedený na kvalitativně vyšší úroveň. Kdysi často používaný materiál musel na čas uvolnit místo na slunci syntetickým materiálům, ale dnes už je jasné, že si své příznivce znovu nachází a pro jejího uživatele se stává srdeční záležitostí.

Problémem u vlněného vlákna není, jak vlákno získat, ale opravdu kvalitní a tudíž se všemi vlastnostmi a parametry je jen malé množství. Dnes se používá takzvané merino vlny (speciální severské plemeno ovcí). Která svými vlastnostmi umělá vlákna nejen dohání, ale v některých parametrech i předčí (hřeje i vlhká, disponuje samo čistícím efektem, zvýšená ohnivzdornost). Nevýhodou může být poněkud omezená teplotní použitelnost a pro některé spotřebitele i vyšší cena.

Komfort použití vlněného prádla se pohybuje od + 10 °C do hlubokých mínusových hodnot, což poněkud limituje použití vlněného prádla v letních měsících (u ponožek naopak velká výhoda). Tato menší nevýhoda je kompenzována špičkovými izolačními vlastnostmi a pohlcením až 35 % vlhkosti oproti své hmotnosti, aniž bychom to pociťovali ještě ve stádiu páry, což napomáhá tomu, že přirozeně odolná vůči pachům (bakterie způsobující zápach nemají živnou půdu).

Rovněž částečný samočistící efekt docílený šupinatým povrchem vlněného vlákna, kde špína zachycená v šupinách vlákna pohybem a ohybem vlákna vypadne z prádla ven. Nezanedbatelná je také ochrana před UV zářením, která je několika násobně větší než u umělých vláken. Stálejší je rovněž vlněné vlákno v ohybu.

Jak nakupovat funkční prádlo?

Termotriko

Jako všechno, co chceme, aby nám bezproblémově sloužilo a mělo deklarované vlastnosti je lepší nakupovat funkční prádlo (termoprádlo) ve specializovaných sportovních obchodech. Tady nezbývá než řídit se starou pravdou a používat především vlastní rozum a nenechat se ošálit všudy přítomnou a někdy i agresivní reklamou a snahou prodavače prodat zboží kterého máme na skladě nejvíc (samozřejmě čest výjimkám).

Dnešní nabídka je opravdu široká, jak co do značky, provedení a určení, tak také ceny a vybere si myslím každý. Důležité při rozhodování je nejen mít dostatek informací, ale také doporučení od známých a kamarádů, kteří se z daným výrobkem už setkali a mají sním nějaké zkušenosti. Většinou to bývá tak, že když nám něco sedne, máme tendenci se k tomuto výrobci (značce) i nadále vracet.

Co se týká velikosti platí, že vrstva nejblíže k tělu má být nejpřiléhavější, abychom mohli dokonale využít vlastnosti, které nám prádlo poskytuje (rychlý odvod vlhkosti od těla). U dalších vrstev a u více vláknových typů prádla je naopak žádoucí, aby vznikla menší vzduchová mezera pro lepší tepelnou izolaci.

Jak udržovat funkční prádlo?

Aby vám prádlo dlouho a dobře sloužilo je třeba jej správně udržovat. Prát obráceně na rubovou stranu, aby nedošlo k zatržení vláken. Prát při teplotě okolo 40 °C (u vlněných doporuční prát jen v prostředcích na vlnu), protože vyšší teplota by mohla nenávratně poškodit strukturu vlákna. Nepoužívat avivážní prostředky a nepoužívat sušičku (některé moderní technologie umožňují použití sušičky).

Ale nejdůležitější je funkční prádlo nežehlit (u tkanin s polyesteru je možné opatrně přežehlit), neboť umělé vlákno bychom nenávratně zničili. Nejlepší řešení je držet se doporučení výrobce uvedenému na štítku přímo na výrobku a nebo pokud tuto informaci mají, zeptat se prodejce.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
18.02.2013, 22:46 Marek | Seznam výrobců funkčního prádla
28.10.2015, 11:33 Petr | seznam výrobců
06.02.2012, 10:39 Petr | termo prádlo campri


Další související články:

+ Termoprádlo neboli funkční prádlo
+ Dámské triko Sensor Thermolite EVO
Reklama
Témata našich článků…
Jupiter Panská skála Rýchorská bouda Hrad Sovinec Zámek Hluboká Šerák Šerlich Macocha Venuše Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Zvířetník Konopiště Mars Cumulus Velhartice Bouřky Kvasar Opruzeniny Boreč
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist