Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.3.2024
Treking > Testy > Turistické dalekohledy, vybíráme vhodný dalekohled

Turistické dalekohledy, vybíráme vhodný dalekohled

Turistické dalekohledy: Jak a podle čeho vybrat turistický dalekohled, optické parametry dalekohledů

18.6.2005 | Otakar Brandos

Dalekohled nebývá obvyklou součástí turistické výbavy. Zejména při dlouhodobějších trecích bývá vyřazován z batohů jako nadbytečný, místo zabírající a zbytečně těžký. Ve skutečnosti jde ale o šikovnou "mašinku", která vám může naopak mnohdy ušetřit zbytečné kilometry v těžkém či neznámém terénu, kdy můžete pomoci něj cestu předem prozkoumat a vytipovat si cestu nejschůdnější. Navíc lze dalekohledy využít k pozorování zvěře či vzdálených obzorů.

A kudy teď

Turista bývá mnohdy překvapen, jaké pozoruhodnosti mu i ze známého kopce na zdánlivě známém obzoru může dalekohled zprostředkovat. Ale ani v rovině, stepi či v poušti není k zahození.

Vzpomínám si, jak jsme před léty marně hledali v tetelícím se vzduchu v marocké části Sahary četnými s fatamorgánami jezero Dayet Srji, kde se dají uprostřed pustiny pozorovat plameňáci a další vodní ptáci. Jak by se tehdy dalekohled hodil! Všude kole plno "jezer", jen to Dayet Srji ne a ne najít. Nakonec nám musel pomoci místní berberský hoch, bez nějž bychom v poušti ještě dlouho jezdili křížem krážem…

Pro turistiku jsou vhodné pouze menší dalekohledy lidově zvané triedry. Asi nikdo se na náročném treku nechce tahat s těžkým dalekohledem jako jsou těžké "dělostřelecké" binary, astronomické dalekohledy a podobně. S těmi "triedry" to ovšem není tak jednoduché. Ve skutečnosti dělíme dalekohledy na monokuláry a binokuláry, tedy jednooké a nebo dvouoké dalekohledy.

Triedry jsou ve skutečnosti obvykle binokuláry, u nichž se pomocí prizmatických hranolů docílilo podstatného snížení konstrukční délky. Dalekohledy výsuvné, tedy bez prizmatických hranolů jsou pak nazývány spektivy.

Dalších odborných názvů ale na chvíli zanecháme, ať se nám z nich nezatočí hlava. Nejprve se pokusme vyřešit otázku, jaký typ dalekohledy si vybrat. Zda-li monokulár či binokulár. Řada turistů využívajících dalekohledů si kvůli hmotnosti a velikosti kupuje monokuláry.

Od jejich používání bych vás ale spíše odrazoval. Přece jen monokulár nedokáže zprostředkovat stereoskopický, či chcete-li – prostorový vjem. Schválně. Zkuste zavřít jedno oko a odhadněte vzdálenost nějakého neznámého objektu či předmětu! Myslím, že se vám to určitě nepodaří. Jedním okem prostorového vjemu prostě nemůžete dosáhnout, ten zprostředkovává až váš mozek na základě informací – ale obou očí. Proto jednoznačně doporučuji používání binokuláru. Ono i požitek z pozorování je podstatně větší.

Nyní se pokusme vybrat z binokulárů. Zda-li spektiv a nebo triedr. Tady již výběr není tak jednoduchý. Triedr sice poskytuje širší zorné pole a obvykle bývá i kvalitnější díky své dobré optice, ale pokud je pro vás rozhodující hmotnost a ne dokonalost obrazu (což při trekingu asi rozhoduje), pak vyhrávají spektivy.

Přece jen hmotnost optických hranolů triedru je poměrně značná. Navíc se v triedrech ztrácí (odrazem a absorpcí) až jedna třetina světla, což u méně světelných dalekohledů může být za zhoršených světelných podmínek poněkud problém. Tady není tedy odpověď jednoznačná, záleží na kritériích výběru jako je cena, hmotnost a podobně.

Dalším kritériem, na které bychom měli při koupi dalekohledu brát zřetel, je kvalita optiky. O dalekohledech s plastovými čočkami, o jejichž optických "kvalitách" se dá úspěšně pochybovat, se tady nebudeme bavit. Přece jen sklo je sklo. Na co byste se určitě při koupi měli zaměřit je to, zda-li jsou čočky opatřeny tzv. antireflexní vrstvou. Ano to jen ten všem fotografům známý modrofialový potah jejich objektivů.

Antireflexní potah je tvořen tenoulinkou vrstvičkou fluoridu magnesia, která se na všechny optické povrchy nanáší ve vakuu. Ještě lépe, když se nanášení takovéto vrstvičky během výroby několikrát opakuje. Tato má za úkol nejen zabránit nežádoucím reflexům, ale také chrání vrstvu optického skla před poškrábáním. A co není jistě zanedbatelné je to, že má tu vítanou schopnost odfiltrovat podstatnou část nežádoucího ultrafialového záření.

Tolik k optice. Stejně důležitým je ale také to, z jakého materiálu je vyrobeno tělo samotného dalekohledu! Můžete mít sebelepší optiku a tělo dalekohledu bude z plastu, pak kvalita výsledného obrazu za mnoho stát nebude. To proto, že každý materiál má jistou tepelnou roztažnost. Určitě si ještě ze školy pamatujete na známý koeficient tepelné roztažnosti, obvykle označovaný písmenem K.

Prostým nahlédnutím do fyzikálních tabulek zjistíte, že plast nebude tím pravým ořechovým, neboť "K" je u něj obvykle někde u 10-4 , což je nevyhovující. Lépe jsou na tom slitiny lehkých kovů či ocel. O uhlíkových kompozitech se tady zmiňovat nebudu, neboť ty jsou, byť se skvělými vlastnostmi, pro normálního smrtelníka příliš drahé. O vodotěsnosti či ochranném pouzdře již snad není ani nutné psát, neboť dalekohled se zamlženými čočkami bude asi k ničemu…

Jak jsem již uvedl výše, při trekingu rozhoduje spíše hmotnost a odolnost dalekohledu, optická kvalita je až na druhém místě. Netvrdím však, že je zanedbatelná. I proto zavrhuji používání plastových dalekohledů (osobně je nazývám "lentilky", neboť jejich čočky se spíše hodí k cumlání než pozorování). Konečně se tedy dostáváme k optickým vlastnostem dalekohledů, což asi každého uživatele zajímá nejvíce.

Na prvním místě je bezesporu zvětšení dalekohledu. Některé časopisy udávají, že pro turistiku jsou vhodné dalekohledy tak do zvětšení 8×, že při větších zvětšeních je obraz roztřesený (třes rukou). Dovolil bych si tvrdit, že je to hloupost. Naopak, mnohdy platí čím více tím lépe. Třes rukou lze přece minimalizovat tím, že se opřeme třeba o strom, skálu, kámen a nebo batoh. A nebo v sedě o kolena. V této poloze bez jakýchkoliv problémů používám "myslivecký" triedr s 16 násobným zvětšením! A při třesu rukou způsobeným "absťákem" si stačí "cvaknout" něčeho ostřejšího…

Na druhou stranu ale nutno dodat, že dalekohledy s větším zvětšením mají menší zorné pole. Tady ale záleží na optickém provedení. Spektiv bude mít při stejném zvětšení menší zorné pole než triedr. Ale zorné pole 3,5° u triedru s 16 násobným zvětšením je určitě dostačující (pro názornost si uveďme, že do takovéhoto zorného pole se Měsíc vejde asi 7×). Jen pro úplnost si ještě uveďme, jak spočíst zvětšení dalekohledu. Zvětšení není noc jiného než poměr ohniskové vzdálenosti objektivu a ohniskové vzdálenosti okuláru, tedy

Z = f1 / f2

kde Z je zvětšení a f1, f2 jsou ohniskovými vzdálenostmi objektivu a okuláru v milimetrech. S výpočtem zvětšení dalekohledu se ale naštěstí nemusíme trápit, neboť prakticky všichni výrobci jej na svých dalekohledech uvádějí. Ano je to ta cifra 16×50, 12×25 a podobně. Ten první údaj znamená právě ono zvětšení, ten druhý pak průměr objektivu v milimetrech. A dostáváme se k druhému důležitému údaji. Tím je světelnost dalekohledu, která hraje významnou roli za špatných světelných podmínek. Ta je poměrem ohniskové vzdálenosti a průměru objektivu, tedy

S = f1/D

kde D je průměr objektivu v milimetrech. Jde o stejný vztah, pomocí nějž počítáme světelnost fotografického objektivu. Jenže u "mršky" dalekohledu to není zase tak jednoduché, neboť tady vstupuje do hry ještě třetí faktor a tím je výstupní pupila. Cože je to za čudo? Výstupní pupila, zjednodušeně řečeno, je průměr optického svazku vystupujícího z okuláru.

A proč je dobré tento údaj znát? To proto, že i zornice (detektor světelného záření) lidského oka má také svůj průměr. Ten se obvykle pohybuje kolem 6 až 7 milimetrů. Paprsky, které dopadají mimo zornici jsou tak nevyužity, světlo se tak strácí. Velikost výstupní pupily spočteme jednoduše, je to poměr průměru objektivu a zvětšení dalekohledu. Opět si neodpustím vyjádření pomocí jednoduchého matematického vztahu

d = D/Z

kde D je nám již dobře známý průměr objektivu a Z zvětšení dalekohledu. U dalekohledu 16×50 je průměr výstupní pupily 3,1 mm, u dalekohledu 12×25 pak 2,1 mm. U oblíbených dalekohledů 7×50 je průměr výstupní pupily 7,1 mm, což je tak na hranici použití. Ve skutečnosti tak musíme skutečnou světelnost dalekohledu upravit o úbytek způsobený vlastnostmi oka, tedy průměrem oční zornice.

Popisované dalekohledy mívají obvykle středové ostření, dobrým zvykem je využívání dioptrické korekce na jednom z okulárů. To pro ty, kdož nosí brýle. U dalekohledů používaných při pobytu v přírodě je důležité i to, zda-li mají pouzdro, které se dá snadno připevnit k oděvu či batohu (pro snadnou manipulaci), mají-li šňůrku, pomocí níž můžeme dalekohled pověsit kolem krku a další drobnosti. Zejména ta šňůrka a upínací popruh je mnohdy důležitý. Člověk je od přírody tvor líný a dalekohled se mu z batohu vytahovat obvykle nechce i když je co pozorovat, takže jeho nošení na snadno přístupném místě je i jednou z hlavních "podmínek" pro jeho častější používání.

Větší a kvalitnější dalekohledy mívají nejen tato příslušenství, ale i krytky objektivů a okulárů, ochranu objektivů před slunečním svitem či deštěm a řadu dalších příslušenství. Některé zahraniční dalekohledy jsou např. plněny dusíkem, který zaručuje (nepřímo) vodotěsnost dalekohledu a přímo to, že se vám čočky zevnitř nezamlží. Velké dalekohledy pak mívají dokonce i závit, který umožňuje připevnění dalekohledu ke stativu. To je pak pozorováníčko!

Snad tento článek alespoň některé z vás přesvědčil, že dalekohled není jen nedůležitou součástí turistického vybavení, ale že může být na vašich cestách vítaným pomocníkem. Pokud ještě dalekohled nevlastníte, pak jen malá informace: dalekohledy pro turistické využití vyrábí řada světových výrobců známých či méně známých jmen. Jsou to např. Minolta, i u nás dobře známý Zeiss ("Cajsku" mám i já a nedám na ni dopustit), Leice, Tosco, Exakta, Buschnell a řada dalších.

Kvalita malých dalekohledů je srovnatelná, u větších dalekohledů se pak objevují i větší rozdíly nejen v ceně, ale i kvalitě. Pro Čecha může dnes být snad i překvapující, že dobré kvality dosahují i dalekohledy ruské provenience, za mnohdy docela zajímavé ceny…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Meopta (Rostislav Štryncl, 20.02.2018, 08:28 )
Docela mě mrzí, že ve výčtu světových značek není uvedena MEOPTA. Myslivci jí používají a Meopta patří mezi výrobce co nevyrábí v Číně.
dalekohled (RemiG, 16.09.2017, 10:41 )
No a co třeba ten? www.spyshop24.cz/dalekohled-s-nocnim-videnim-armasight-dark-strider-gen-1-273.html
nej (quido, 27.09.2017, 02:58 )
Ten je podle mě spičkový. Když si chcíš vzit dalekohled přiležitostně na procházku lesem, tak to nepotřebuješ, ale právě když jsi nadšenec nebo odbroník ten bude pro tebe nejlepší.
dalekohled (konzi, 05.09.2017, 01:26 )
Minulý rok na výletu do hor jsem měl se sebou dalekohled za 600 kč. No právě! MěL jsem, po dvou dnech už nefungovala mi regulace, a už moje vlastni oči byl lepší dalekohled než to!
y (tibor, 09.09.2017, 15:19 )
za 600 kč to je hračka pro děti, žadný dalekohled!
Od "tesco" kvality (-OB-, 10.09.2017, 18:44 )
nemůžete očekávat dlouhou životnost. Plast toho prostě tolik nevydrží…
jak který (Roman, 13.09.2017, 11:52 )
Mám třeba Olympus 8x21, který jsem kupoval kolem roku 2006 v akci za nějakých 300 Kč, slouží dobře už 11 let a zažil opravdu leccos... Po jednom prudším pádu se mi tam uvolnil jeden hranol, který jsem pak přilepil na původní místo a zase fungoval. Jinak, obecně, mohu potvrdit kvalitu sovětských či ruských dalekohledů, ale ty dnes není snadné sehnat. Osvědčil se mi i Celestron 7x35, což je kompromis mezi cenou, váhou, rozměrem a parametry. Naopak varuju všechy před značkou Bresser ( čti průser ). Jejich předražený dalekohled se mi za 4 roky šetrného používání rozpadl doslova na prvočinitele a to jsem si s ním ještě užil hned po nákupu a následných reklamacích, kdy jsem zjistil, že barevně zkresluje ( bílá byla do růžova, jiný kus který mi nabídli, tak byl do modra, ještě jiný do žluta a další do zelena... ). Taky varuju před dalekohledy s dvěmi osami ( obvykle v nabídce Lídlu, apod. ) Viklá se to, hrůza a děs...
drahe (Lada, 14.09.2017, 09:27 )
A co si myslíte o těch nejdražších dalekohledech?Já jsem viděl i za 12 tys. kč! Pro koho to je?!
odpoved (ALooo, 14.09.2017, 23:27 )
Někdy pro bohaté lidi, kteři nevědí co dělat s penězmi, někdy jsou to fakt kvalitní dalekohledy pro nadšence, odborníky, lidi kteři to využivají v práci jako třeba horští zachranáři. Zaleží to.
Nikon (kos, 07.12.2015, 21:29 )
Mmomentálně je cenově výhodný NIKON Monarch např. 10x36, skoro 50% sleva
Dalekohled (Denisa, 24.03.2015, 10:10 )
hodně zajímavý článek. U mě vyhrál http://www.mikroshop.cz/cz/dalekohled-na-pozorovani-carson-vp-250 .
Dalekohled (Petr, 18.08.2015, 17:01 )
Článek to špatný není, ale pisatel zapomíná zmínit, že mezi nejkvalitnější binokuláry patří společně s Zeissy výrobky přerovské Meopty.
Nepamatuji si, (-OB-, 20.08.2015, 22:25 )
že bych na dalekohled dané značky vůbec někdy v obchodě narazil. Proto není vámi uvedená značka zmiňována. Nakonec článek není o značkách, ale dalekohledech.
Dalekohled (Lubos, 23.03.2015, 22:27 )
Nádherný článek, díky. Rozhodl jsem se po přečtení pro tento http://www.infoto.cz/dalekohledy/dalekohledy-braun/dalekohled-braun-opera-3x25-mm-s-led-svetlem-vinovy-zlaty , tak snad budu spokojen :)


Další související články:

+ Jak vybrat hvězdářský dalekohled: Průměr, zvětšení a typy hvězdářských dalekohledů
+ Turistické batohy, konstrukce batohů
+ Termosky pro turisty
+ Karimatky, neboli podložky
+ Turistická obuv; jak si vybrat vhodné turistické boty
+ Aby se vám dobře šlapalo…; Jak vybírat a ošetřovat turistickou obuv
+ Bundy v outdooru
+ Co je to softshell? Vše o sotshellu
+ Turistické návleky
+ Teleskopické hůlky, konstrukce a použití
+ Mačky neboli stoupací železa
+ Zimní spacáky; jak si vybrat vhodný spací pytel
+ Jak si vybrat vhodné kolo pro cykloturistiku
Reklama
Témata našich článků…
Terminátor Boreč Chata Barborka Bezděz Modrý Kameň Charbulák Paprsek Trosky Merkur Kaltenštejn Tesařík obecný Dachstein Egerberk Ampér Velikonoce Higgsův boson Bouzov Aktuální počasí Kamzík Proton Nesmeky Kněhyně
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist