Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 2.6.2024
Treking > Skalní města > Pulčínské skály jako kolébka trampingu na Valašsku

Pulčínské skály jako kolébka trampingu na Valašsku

Pulčínské skály jsou kolébkou turistiky a trampingu na Valašsku

26.3.2010 | Otakar Brandos

Pulčínské skály zkráceně zvané "Pulčiny" jsou v našich geografických šířkách skutečným pojmem. Jsou nejen největším pískovcovým skalním městem v Moravských Karpatech, ale také kolébkou trampingu na Valašsku. Co je pro Čechy Sázava a Posázaví, to jsou pro Valachy Pulčiny.

Pulčínské skály

Mohutný pískovcový skalní blok Pulčínských skal se nachází na úbočí vrcholu Hradisko (773 m) v jihozápadním cípu Javorníků nedaleko obce Pulčín, místní části Francovy Lhoty v Pulčínské hornatině.

Ta je průlomovým údolím říčky Senice oddělena od sousedních Vizovických vrchů. Obec Pulčín je zároveň nejvýše položenou obcí na Moravě. Pulčínské skály patří k velice oblíbeným výletním místům celého regionu, živo je tady jak v létě, tak v zimě.

NPR Pulčínské skály - Hradisko

Pulčínské skály byly v roce 1989 vyhlášeny národní přírodní rezervací. Výměra NPR Pulčínské skály - Hradisko činí 72,73 ha a její výškové rozpětí činí 263 m (510 m až 773 m). Pulčínské skály Výhled do kraje tvoří nepřehlédnutelnou dominantu tohoto kraje. Skalní město je tvořeno izolovanými skalisky, skalními bloky a plotnami, skalními stěnami vysokými až 20 metrů, ale i sutěmi s psedudokrasovými jevy.

A skutečně. Nalézt bychom tady mohli čtyři větší jeskyně. Největší z nich je puklinová jeskyně Velryba dlouhá asi 42 m. Další z jeskyní - Pod Kazatelnou II dosahuje délky okolo 15 m. Hliněná jeskyně má délku asi 25 m a konečně Lízinka jen okolo 6 m.

Pulčínské skály s částmi zvanými Zámčisko, Pět kostelů a Izby ve vrcholové části Hradiska, jsou tvořeny třetihorními pískovci a slepenci magurského flyše, které byly vypreparovány denudací. Nejvýraznější skalní útvary dostaly svá jména - Zkamenělý kostel, Ludmilina skála, Trtol aj.

Na Zámčisku se dnes nachází schránka s vrcholovou knihou a otevírá se odsud nádherný výhled do okolní krajiny. V minulosti tady stával dřevěný skalní hrádek, jenž dnes připomínají jen zátesy a schody vytesané do skály. Délka pískovcové desky činí asi 250 m, ve vrcholové části Hradiska pak asi 150 m při šířce okolo 80 m.

Posláním NPR Pulčínské skály je ochrana významných skalních tvarů a na ně vázaných rostlinných a živočišných společenstev. Celé skalní město je porostlé lesem s přirozenou druhovou skladbou. Celé toto území má neobyčejnou přírodovědnou hodnotu. Nehledě na to, že v blízkosti přírodní rezervace archeologové odkryli stopy po sídlišti lidu popelnicové kultury.

Pulčínské skály Pulčínské skály Pulčínské skály, vyhlídka Pulčínské skály Pulčínské skály

Pulčínské skály jsou přístupné po modré turistické značce z obce Lidečko a nebo po červené turistické značce z obce Pulčín. V okolí Pulčínských skal nalezneme řadu dalších přírodních a kulturních památek. Necelé tři kilometry odsud se nacházejí Čertovy skály, 16 km odsud je hrad Lednica, necelých 20 km hrad Vršatec a něco málo přes 5 km krásná dřevěná rozhledna Čubův kopec. Pod skálami se nachází oblíbené tábořiště, které provozuje obec Pulčín (Francova Lhota) a přímo v obci penzion Pulčínské skály.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Ubytování Pulčínské skály ( PENZION PULČÍNSKÉ SKÁLY (Pavel, 29.05.2014, 11:28 )
www.pulcinskeskaly.cz/
Ubytování Pulčínské skály (Gabriela, 08.06.2014, 23:13 )
Všechny moc zdravím, právě jsme zahájili provoz nově otevřeného penzionu a restaurace na Pulčínských skálách. Zveme k ubytování, snídani, obědu, večeři a občerstvení. Informace www.pulcinskeskaly.cz mail info@pulcinskeskaly.cz
Pulčinské skály (Věra, 09.07.2013, 14:36 )
Pulčinské skály jsou moc krásné, v okolí jsou studánky.Tábořiště je pěkné s přístřeškama i s vodou.Stojí to opravdu za to se tam podívat. Přijedeme zas. Věra
Nejkrásnější místo na světě (Radim, 04.01.2013, 16:53 )
Zdrávím ,a jako první chci zdělit že na Pulčinách máme rodovou chatu v údolí která bude mít již 275 let. Jako za první bych vám chtěl dát tipy na krásnou podívanou a úžasně dobře ztrávený čas. *1Pulčínské skály Toto místo je přímo ráj pro turisty,horolezce a obdivovatele klidné a tiché přírody nachází se zde víc jak 15 jeskyní z čeho dostupné turistům jsou pouze 4 ale jinak je tam opravdu co zažít doporučuji se jít podívat a udělat si krásný den. *2Hradisko Tohle je jedna z největších kuriozit valašska a největší skalní město ve střední Evropě které tvoří chodníčky mezi skalami vysokými az 23 m a někdy tenké až 85cm ovšem se tu najde i čřada dostupných míst na krásné zážitky Doufám že jsem vám pomohl a brzy dodám i další články ohledně Pulčín.
Pulčiny (Lukáš Lenon, 04.01.2013, 17:17 )
Ahoj Radime, můžu ti sdělit, že teď zrovna píšu článek z trasy Ústí - Horní Lideč, kterou jsem šel v sobotu.:-) Nemystifikuj ale čtenáře, Pulčiny určitě nejsou největším skalním městem střední Evropy. Už jen kvůly tomu, Že Adršpašsko-teplické skály jsou největším skalnm městem (pískovcovým) v Evropě vůbec. A můžeš prosím rozvést ty přístupné jeskyně?
rady pro důchodce (Anna Halíková, 17.01.2013, 11:09 )
Již delší dobu,co jsem si četla o Pulčinských skalách mám přání se tam jet podívat. Jsme dva starší důchodci a nevím,zda bychom to v zimě zvládli.Dá se tam někde ubytovat a zvládnout to bez auta? Jsme turisté,jenom už toho tolik nezvládneme. Děkuji za případnou odpověď
Pulčiny (Lukáš Lenon, 17.01.2013, 12:25 )
Ubytování se dá sehnat přímo v Pulčíně a neměl by to být problém. Ke skalám je to kousek, ale hodně to klouže. Nevím v jakém fyzickém stavu jste, takže nechci hodnotit, zda-li dokážete v zimě skály projít. Ale pod skály a k ledopádům by to neměl být problém. Počkejte pár dnů, vyjde článek právě od ledopádů, třeba vás inspiruje.
poptávka ubytování na Pulčíně (Jaromír Navrátil, 17.01.2013, 22:21 )
Dobrý den, úplně náhodou jsem narazil na váš příspěvek. Pokud hledáte ubytování v soukromí a nevadí vám schody do podkroví tak dejte vědět. Bydlíme přímo v Pulčíně a máme volné podkroví. Mohu Vám udělat i průvodce.Přeji hezký večer
ubytování Pulčín (Marie Čížková, 16.03.2013, 20:02 )
Dobrý den, již delší dobu pátrám po možnosti ubytování v obci Pulčín, až jsem náhodou narazila na Vaši nabídku na těchto stránkách. Pokud je stále aktuální, můžete mi poslat kontakt na Vás a podrobnosti? Děkuji. Marie
ubytování (Lukáš Lenon, 16.03.2013, 22:17 )
Kontakty by měli být uvedeny u jednotlivých odkazů, musíte se pak ozvat přímo poskytovatelům ubytování.
re ubytování pulčín (Jaromír Navrátil, 13.06.2013, 08:12 )
Dobrý den, pro letošní rok to bohužel není možné, pustili jsme se do stavebních úprav. Aktuálně možno příští rok. Spojení leonek@cbox.cz Navrátil
ubytování Pulčín + polopenze (Věra, 28.03.2014, 15:28 )
...také pátrám po ubytování v Pulčíně (spojeném s jídlem...) viděla jsem, že se tam staví velká budova - třeba penzion?... budu vám vděčná za reakci... Věra Fojtíková
ubytování Pulčín (Petr, 05.05.2013, 19:23 )
Dobrý den, platí stále nabídka ubytování v Pulčíně? Mohl byste mi poslat nějaký kontakt na bližší domluvu na email vilimek.kamenna@seznam.cz? Děkuji
Ubytování (Janek, 13.06.2013, 19:27 )
Dobrý den, na Půlčinách existuje veřejné tábořiště, kde je místo pro stan, tekoucí voda, ohniště... dřív nabízel ubytování i hostinský v části hospody, která bývala obchodem a byly tam vojenské palandy na kterých šlo přespat. ovšem jestli to je ještě možné nevím. Asi se zkuste obrátit na něj. Jinak další možnosti ubytování jsou až ve Francově Lhotě nebo v Lidečku cca 4km z kopce.
Priamo v Pulčíne asi ťažko (Borek, 02.04.2014, 17:19 )
ale v horní Lideči v motoreste u benzinky a Čertových skal sa to celkom dá. Nie je to žiadny komfort ale na noc to stačí a je tam aj slušné jedlo.
hledám ubytování (Martin Petřek, 30.09.2013, 20:18 )
Hledám ubytování na Pulčině, nebo v blízkém okolí. Se ženou a malým synkem. víkend 4-6.10.2013 Za nabídku předem děkuji. Martin 732273301 Poznámka: schody nevadí, hlavně aby tam bylo teplo.
Možnost krátkodobého stání karavanu (Jiří Dlouhy, 23.06.2019, 11:27 )
Zdravím,na Pulciny se již delší dobu těšíme. Jsme z okr. Nový Jičín a jezdíme s karavanem - přívěs. Ve svém příspěvku jste uvedl,že zde máte chatu. Z tohoto důvodu se na Vás obracím ,jestli je možno na vašem pozemku,za úplatu,možnost krátkodobého umístění karavanu. S pozdravem Jiří.
vzpomínka (Petr Musil, 26.03.2010, 18:51 )
Přidám se k ,,bývalým trampům", kteří v dobách totality chodily v jehličkových maskáčích a spávali pod celtou na hřiąti, těsně vedle Pulčinských skal, kde jsem i já začínal první lození po skále.Ve svých ąestnácti letech, kdy jeątě nebyl aspoň u nás ľádný Gora - Tex či jiný Tex. Pohorky, modrá tepláky, bílé fusakle,lano nevalné kvality a staré karabiny atd. A hnedle vedle jsou oblíbené Čer»áky. Silvestr a Velikonoce, jezdili jsme vlakem kaľdým rokem, U Vilíka na praą»ákách a u kytar aľ do ránního svítání....j jó vzpomínky jsou stále ľivé.
Krásné a romantické místo (Ivan Zajíček, 26.03.2010, 12:00 )
Krásné místo...Poprvé jsem zde byl v roce 1976 při závěru dvoudenního přechodu moravské části Javorníků z Bumbálky do Lidečka (nocleh na Portáąi). Hleděl jsem na mohutné skály jako vyjevený - přichází z lesa naprosto nečekaně - z opačné strany jsou vidět z dálky. Ve středověku tu stával gotický hrad Pulčín , ale v roce 1517 prý jiľ byl pustý. Dokonce Svatopluk Čech zde byl tak očarován, ľe napsal na téma lidových pověstí povídku Hovor listí. A muziku tvrdí hospoda U Williho , kde bývají často slyąet tóny kytar a zpěv trampů. Je zde výstava nejrůznějąích byst tzv. "slavných" , do sbírky chybí jeden z bývalých naąich prezidentů Antonín Zápotocký (1884 -1957) - kdyby někdo měl, Willi bude rád. Tento politik je vzácný -asi se nechtěl nechat "vyrobit". Zdejąí kout Valaąska je fakt vděčný - dole to jistí Čertovy skály , kde začínala např. horolezecká legenda Ing. Polda Sulovský (1954) a naučil se to chlapec docela dobře! Pak to zúročil , kde se dalo. Jen v Himálajích byl 32 krát a byl 1. Čech na Everestu.
Pulčiny (besedova.lenka, 26.03.2010, 13:02 )
Na Pulčinách jsme trávili nejeden krásný víkend s legendou zdejąích domorodců Leonkem. Pak ąel čas a my se v loni po mnoha letech na Pulčiny vrátili. Jsou krásné pořád, ale je tam maličké, ale: místo krásné zelené loučky pod skalami, nevím jak to přesně nazvat - kapradiniątě, kolem skal stejný porost, stromy pořád rostou a začínají skály převyąovat. Kdysi dávno se mohla séc, pást, kácet a Pulčinám to nikdy nevadilo. Teď jsou chráněné a jejich krása opadá. Občas musí přeľít nájezdy skupin které uprostřed sklal pořádají bitvy, honičky, by» to návątěvní řád zakazuje, zůstávají po nich jen kuličky z pistolí, maskovací sítě, zlomené větvičky, poąkozené skály.Moľná to je jen můj pocit, moľná člověk po letech hledá zapomenuté záľitky z mládí. Nevím. Nic méně Pulčiny stojí za to navątívit a kdyľ k tomu máte perfektního průvodce je to paráda. A vůbec nevadí, ľe prąí a padá mlha. Domů se vracíte s hlavou plnou vzpomínek a s rozhodnutím ľe tentokrát určitě přijedete dříve neľ za xxx let. Leonku a Hanko, zdravím, a přeji krásné jaro. Lenka


Ještěd Bosony Zverovka Zámek Hluboká Vysoké Tatry, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Helfenburk Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Polární záře Chata Borišov Mohelenská hadcová step Javorníky, ubytování Spacáky Mont Blanc Merkur Šútovský vodopád Rýchorská bouda Karlštejn Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Jarní prázdniny Motýli Matterhorn Konopiště Drahotuš Neutron Pohorky Cirrus Čelovky

Kam na výlet v okolí Pulčínských skal, může vás zajímat

Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar


Pulčínské skály, turistická mapa

Další související články:

+ Rozhledna Luby, (ne)přístupná rozhledna v Javorníkách
+ Rozhledna Kamenité u Turzovky
+ Rozhľadňa na Stratenci
+ Rozhľadňa na Svederníckom vrchu, ďalšia nová vyhliadka v Javorníkoch
+ Rozhledna Štiavnik, další z vyhlídkových staveb v Javorníkách
+ Rozhledna Tábor, nová rozhledna u Kysuckého Nového Města
+ Rozhledna Zákopčie, vyhlídková stavba na hřebenech Javorníků u osady…
+ Rozhledna Zarúbaná Kýčera: Vyhlídková věž v Javorníkách s mimořádnými…
+ Dřevěný kostel v obci Velké Karlovice, cenná sakrální památka v podhůří…
+ Česko-slovenský mechanický betlehem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist