Napsat článek Průvodce Soutěže Kalendář Cestování Cykloturistika Horolezectví Snow Příroda Archiv Beskydy Jeseníky Krkonoše Tatry
Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 8.10.2017 , , svátek má
Fotogalerie
Treking > Památky > Kroměříž

Kroměříž

Historie města a turistika v jeho okolí

3.3.2016 | Josef Hebr

Ač je to pro ortodoxní "horaly" možná k nevíře, i takové na první pohled ospalé hanácké město, jako je Kroměříž, může mít tak trochu jižanský šmrnc, skrývat mnoho zajímavého a kupodivu být i významným a výhodným outdoorovým centrem. Ale chce to tam vyrazit, nebo se cestou zastavit.

Zámek

V české kotlině platí, že na začátku všeho vždy byla nějaká opevněná středověká nemovitost, dejme tomu hradiště, hrad či tvrz. Archeologové potvrdili existenci velkomoravského hradiště a později i knížecího dvorce.

V latinském textu z roku 1135 lze nalézt místo Cromesir, o sto let později Crimsir, ještě později německý Kremsier a český název Kroměříž od roku 1383. Slibovaný (a očekávaný) hrad zde vybudoval na místě románského dvorce biskup Bruno ze Schaumburku (1245 - 1281) a také založil kostel sv. Mořice, kde je dodnes k vidění místo jeho posledního odpočinku.

Čtěte také: Kroměříž a její panorama, městská památková rezervace

Jinak tento prelát, současník např. Přemysla Otakara ll., má svůj podíl na současném vzhledu Moravy, byl zakladatelem mnoha hradů a vesnic v době kolonizace tehdy ještě pusté Moravy… Zbytek původně založeného hradu je dnes "zazděn" v zámecké hranolové věži. Husitská doba znamenala krvavé přetahování o město mezi stoupenci Zikmunda, Pražany a moravskými husity.

Relativní uklidnění pro město znamenal rok 1500, kdy jej ze zástavy vykoupil Stanislav Thurzo. V této době došlo k prvé přestavbě hradu na renesanční zámek. Období budování a rozkvětu jak zámku tak i Kroměříže drasticky přerušila třicetiletá válka, po které zůstala vlastně jen hromada ruin a spálenin.

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Obnovitelem Kroměříže i zámku se stal ve 2. polovině 17. stol. kníže - biskup Karel Liechtenstein - Castelcorno. Ten zahájil barokní přestavbu zámku, resp. zadal ji císařským architektům Luchesemu a Tencallovi. Mimochodem po skvělém italském architektovi Filibertu Luchesem nám dodnes zůstaly v Kroměříži pověstné zahrady - Podzámecká a Květná.

Biskup Lichtenstein ve své době založil také vynikající hudební těleso, jemuž "šéfoval" v té době vynikající hudební skladatel Pavel Josef Vejvanovský. Jeho skladby jsou oblíbené dodnes a také dodnes např. doprovázejí svatební obřady. Další aktivitou biskupa Lichtensteina bylo založení obrazárny, která dnes přechovává jedny z nejhodnotnějších obrazů na území České republiky (a to ještě v roce 1752 dílo tohoto biskupa poškodil rozsáhlý požár a asi dvě třetiny tehdy existující sbírky bylo zničeno!).

Začátek jeho sběratelského úsilí byl vcelku kuriózní, biskup prostě v aukci výhodně za pouhých 30 000 zlatých odkoupil sbírku obrazů a kreseb bratrů Imstenreadů z Kolína nad Rýnem. Biskup se snažil a v brzké době vytvořil největší galerii na Moravě a po císaři Rudolfu II. se stal největším sběratelem obrazů v zemích Koruny české. A tak dnes můžeme obdivovat obrazy vynikajících mistrů - Tizian (jeho zde umístěný obraz Marsyasův soud je zřejmě nejcennější obraz na území ČR!), Veronese, Pardenone, Bassano, Cranach, Dürer, Rubens, Spranger, Brueghel a mnozí další.

Všechno něco stojí a tak lze dodnes najít v literatuře nenápadné zmínky, že nedobrovolnými "sponzory" uměnímilovného biskupa byly také oběti (údajně dokonce celé rody) vyvražďované ve Slezsku v době čarodějnických procesů... Oponenti těchto poznámek zase poukazují, že ti zlí byli ti husiti, kteří pálili, loupili, vraždili a ne člověk, po kterém toho tolik krásného zůstalo…

Určitě největší kroměřížskou událostí bylo zde (na zámku) uskutečněné zasedání ústavodárného říšského sněmu z roku 1848. Kvůli povstání ve Vídni v té době císařský dvůr sídlil v nedaleké Olomouci, blízké místo jednání vcelku logicky navrhl Palacký. Kromě něj se z českých VIP té doby jednání zúčastnil např. K. H. Borovský, F. L. Rieger, Strobach, Brauner, Pinkas, Nebeský, Trojan a další. Digitály v té době neexistovaly, takže k zachycení podoby některých poslanců byl pozván i malíř Josef Mánes.

Důsledkem politického kvasu ve střední Evropě té doby bylo v roce 1849 za asistence vojska rozpuštění sněmu. Tehdy mladý teprve osmnáctiletý císař František Josef I. potvrdil pouze některé demokratické vymoženosti v tzv. oktrojované ústavě a pro tuto dobu bylo zatím konec s revolucemi.

Počátkem 20. století se Kroměříží se mihl ještě jeden zajímavý člověk, když na něj myslím, vždy si vzpomenu na nějakou perfektní židovskou anekdotu, tak třeba tuto:

Kohn si jde k Roubíčkovi půjčit vozík. Cestou ho však přepadnou obavy a tak si říká: "Roubíček je lakomec, on mi ten vozík nepůjčí. "Přesto jde dál, ale před Roubíčkovým domem mudruje: "No jo, Roubíček je lakomej, ten mi ten vozík určitě nepůjčí." Nakonec vystoupí do třetího patra, zazvoní na Roubíčka a když mu přijde otevřít, povídá: "Roubíček, když jsou taková svině, tak si ten vozík nechaj!"

Most v Podzámecké zahradě

A proč to? No ten člověk se jmenoval ThDr. Theodor Kohn (1845 - 1915), jeden z jeho předků byl ortodoxní žid, který konvertoval ke katolicismu. No a náš pan Kohn byl v letech 1897 - 1904 7. olomoucký arcibiskup.

Jedná se jen o úsměvnou historickou epizodu (díky jménu), ale p. Kohnovi, ač byl zřejmě kontroverzní osobou a byl z úřadu pro údajně silnou nesnášenlivost a podezíravost Vatikánem odvolán, je nutné mu poctivě přiznat mnoho dobrého. Byl nesmírně podnikavý a obchodně zdatný (geny se holt nezapřou), počátkem 20. stol. se postaral o opravu zámku a Květné zahrady.

Milovníci Hostýnek najdou stopy jeho působení v těchto vrších a např. také svým nákladem (!) nechal postavit turistické útulny na Velkém Javorníku a Ondřejníku a v roce 1897 dostala Pohorská jednota Radhošť od arcibiskupství tyto chaty k dispozici. Takže pane Kohn, komu čest, tomu čest, kam se na Vás hrabou dnešní politici nebo církevní funkcionáři…

A jak je to s tím outdoorovým centrem? Z Kroměříže je opravdu velmi blízko do dnes již kultovních Hostýnků i Chřibů, jak pro pěší, tak i pro milovníky MTB. Lze zde začít vodáckou výpravu po Moravě, nebo naopak skončit splouvání např. nejprve Bečvy z Valmezu, pak Moravy. Prochází zde významná cyklostezka, po níž se dá dostat do Vídně, Krakova, Bratislavy atd. Město, arcibiskupský zámek i zahrady (mimochodem v seznamu kult. dědictví UNESCO ) jsou opravdu nádherné, stojí za návštěvu. No a Kroměříž, třeba to není až tak ospalé město a má tak trochu jižanský šmrnc…

Kroměříž, turistická mapa

Hory Rašeliniště Orlických hor, tajemná příroda českých hor

Rašeliniště jsou velice atraktivními místy naší přírody. Zajímavá jsou pro přírodovědce, kteří zde nalézají vzácné…

Hory Velká Fatra v mlze a dešti aneb jak kolegu překabátilo Pendolino

Před svatým Václavem obvykle vyrážíme na hory. Nejinak tomu bylo minulého roku, kdy volba padla na Velkou Fatru a útulnu…

Hory Javorníky, trek ve stopách dávných dráteníků a portášů

Javorníky jsou pohoří, jehož větší část se nachází na Slovensku, menší na Moravě. Nejvyšší hora tohoto…

Hory Dutá skala, utajený vápencový vrchol a jeskyně Malé Fatry

Dutá skala (1 054 m) je nádherný skalnatý vápencový vrchol, který leží mimo hlavní hřeben Lúčanské Malé Fatry vysoko…

Treking.cz - diskuze
Výběr tras a cílů podle pohoří
Beskydy Bukovské vrchy
Bílé Karpaty Cerová vrchovina
Jeseníky Chočské vrchy
Jizerské hory Kysucké Beskydy
Králický Sněžník Malá Fatra
Krkonoše Muránska planina
Lužické hory Nízké Tatry
Orlické hory Roháče, Z. Tatry
Rychlebské hory Velká Fatra
Šumava Vysoké Tatry
Zábřežská vrchov. Další pohoří…
Reklama
Reklama
Témata našich článků…
Volubilis Krkonoše, ubytování Furkotka Domica Bezděz Chata Plesnivec Slaměnka Kvarky Hluboká Macocha Cvilín Apuseni Svaté pole Perseus Osoblažsko Bernina Karlštejn Blesk Roháč obecný Slunce Spacáky Viklany
Reklama
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Slovenské opálové bane, štôlňa Jozef
 22.10.2017 1 příspěvek
Kamenná chata Chopok
 18.10.2017 5 příspěvků
Koruna Himalájí, seznam horolezců
 17.10.2017 3 příspěvky
TKC - Transkarpatská cesta
 13.10.2017 3 příspěvky
Sopky v ČR, seznam
 13.10.2017 9 příspěvků
Muránska planina deštivá i slunečná
 06.10.2017 7 příspěvků
Chata pod Chlebom, Malá Fatra
 05.10.2017 29 příspěvků
Bralná Fatra, Velká Fatra na 3 dny
 05.10.2017 2 příspěvky
Slovensko, dálniční známky 2017 - cena a platnost
 05.10.2017 13 příspěvků
Túra na Tomanovské sedlo, Západní Tatry
 03.10.2017 9 příspěvků
Turistické vařiče na plyn
 01.10.2017 3 příspěvky
Výstup na Grosser Knallstein
 01.10.2017 3 příspěvky
Setkání s medvědem, jak se chovat při setkání
 29.09.2017 29 příspěvků
Tauon, supertěžký elektron
 29.09.2017 1 příspěvek
Broumovská vrchovina, Stolové hory
 28.09.2017 1 příspěvek
Opavsko a okolí : 36 letá svobodná maminka hledá t
 27.09.2017 1 příspěvek
Jak vybrat dalekohled, turistické dalekohledy
 27.09.2017 13 příspěvků
Žalý, rozhledna Krkonoše
 25.09.2017 1 příspěvek
Medvědi, jak bezpečně bivakovat
 25.09.2017 13 příspěvků
Letní putování z Bratislavy na Horňácko
 23.09.2017 2 příspěvky
Reklama
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Na Turoldu, kras a jeskyně Pavlovských vrchů
2. České hrady Karlštejn, jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů
3. Tipy na výlet Dlouhé stráně, přečerpávací vodní elektrárna v CHKO Jeseníky
4. Naše vrcholy Studniční hora a krkonošská tundra
5. Chaty Chata Návrší, horská chata a levné ubytování na Králickém Sněžníku
6. Vesmír Rychlost světla, nejvyšší rychlost šíření informace ve vesmíru
7. Přírodní rezervace Soos, rezervace a rašeliniště u Františkových Lázní
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist