Cookies Ceník inzerce | ||
![]() |
![]() |
|
Poslední aktualizace: 19.3.2023 | , svátek má |
Iphiclides podalirius - otakárek ovocnýKrásně zbarvený příbuzný otakárka fenyklového3.1.2010 | Otakar Brandos
Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius) je jedním ze dvou druhů otakárků (čeleď otakárkovití (Papilionidae)), které žijí na našem území. Otakárek ovocný je vskutku nádherný motýl, který si svou krásou nezadá se svým příbuzným otakárkem fenyklovým. ![]() Otakárek ovocný je o poznání méně hojný než otakárek fenyklový. V krajině totiž mizí neobdělávané plochy s porosty trnek a hlohů, které jsou nezbytné pro vývoj housenek otakárka, které na nich hodují v červnu až srpnu. Otakárek ovocný se tak dostal na seznam chráněných živočichů. Otakárek ovocný má poměrně rozsáhlý areál svého rozšíření. Setkat se s ním můžeme ve střední a jižní Evropě, pronikl ale i do Turecka a Iránu a dokonce až do oblasti ruského Uralu. Otakárek ovocný má během roku pouze jedno pokolení, v teplejších oblastech jižní Moravy a sousedního jižního Slovenska může mít až dvě pokolení. Dospělci (imaga) letního pokolení bývají o něco větší než dospělci pokolení jarního. Několik dospělých otakárků ovocných bylo nalezeno i v Anglii a ve Švédsku, to se však jednalo o zalétlé kusy. Severní hranice rozšíření otakárka ovocného totiž prochází středním Polskem a Saskem. ![]() Otakárek ovocný vyhledává vyvýšená místa, na která se slétá ze širokého okolí, takže na takovýchto stanovištích můžeme za teplých letních dnů potkat i desítky otakárků pohromadě. Oblíbil si suchá a teplá křovinatá stanoviště stepí a lesostepí. Tento denní motýl si sice oblíbil teplá nížinná stanoviště, přesto je čas od času pozorován i ve vyšších horských polohách. Vystupuje totiž až do 2 000 metrů nad mořem. Nepohrdne ale ani opuštěnými zahradami a ovocnými sady. Samička obvykle klade vajíčka jednotlivě na ruby listů žírných rostlin. Housenka žije většinou usedle na listech, kukla přezimuje na větvičkách. ![]() ![]() Krajinu brázdí tento rychlý letec od dubna do září. Velikost křídel dospělého otakárka dosahuje okolo 3 - 4,8 cm, přičemž o něco větší bývají samice. Největší kusy mohou dosáhnout velikosti křídel až 5 cm a rozpětí křídel obvykle 5 - 7 cm. Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Dneska mi priletl na terasu otakarek ovocny.Frydek-Mistek.
po několik dní přebývá více jedinců v mé zahradě v Ratiboři 416 ,vyfotil jsem je. dne 22.-26.2022
14.7.2022 jsem ho vyfotil. Jičín.
Zapomněla jsem napsat kde. Milešovice jihomoravský kraj okres Vyškov.
Dnes ho máme na zahradě a pase se na levandulí. Krásný a rozpětí křídel měl kolem 5cm.Fotky jsem nejdou dát.
U nás v Děčíně byl taky na návštěvě na tzv. motýlím stromě. Veliký a nádherný. Podařilo se mi ho i vyfotit.
Dnes jsem měla na zahradě,na Šuškarde motýlí návštěvu.Otaksrka ovocného
Je to nádherný motýl a já ráda, že takový motýl ještě u nás žije.
31.7.2020 jsem pozorovala na motýlím keři krásné ho motýla ale nevěděla jsem jeho jméno. Ještě nikdy jsem ho neviděla. Vyhledala jsem si na internetu jeho jméno je právě otakárek ovocný. Tlustice,okr. Beroun
Dne 22.5.2020 Kosmonosy
Přiletěl k nám dnes Otakárek ovocný
Byl to krásný zážitek vidět tak hezkého motýla.Usedl na rozkvetlý Rododendron a stačila jsem ho vyfotit.Poté nám zamával a uletěl.
Dnes 10.5.2020 se vylíhl nádherný otakárek ovocný na zahradě v Roudnici n.L. Sušil si křídla na malé levanduli pod broskví :-) Loni na stejném místě jsme na fenyklu našli 5 housenek a doma se nám na balkoně vylíhli otakárci fenykloví... :-) Krása!
Dnes, 1.2.2020 ho manžel objevil ve sklepě. Nevíte někdo, jestli přezimuje?
zajímavé info. Pokud jste jej našli, tak patrně přezimuje, byť jsem na takovouto informaci v odborné literatuře nenarazil. A co jsem prošel půd i různých jeskyněk, ale na přezimujícího otakárka (na rozdíl od baboček či žluťásků) jsem nenarazil. Ale proč ne. Klima se nám otepluje a do severních šířek pronikají druhy z jižnějších oblastí a jiné zase pronikají výše do hor. Tak třeba i otakárci poletují v sezóně déle a někteří patrně i přezimují.
30.7.2019 byl na zahradě v Mladé Boleslavi je to krásný motýl. Už se tady ukázal i Otakárek fenyklový letos poprvé.
29.9.19, na komuli, Dolní Břežany, Praha-západ, společně s drvodělkou fialovou
Dnes jsem Otakárka viděla na zahradě v obci Ledčice okres Mělník, byl tady i loni.Opravdu velmi krásný motýl, naprosto úžasná podívaná. Vyjímečný....
21.7.2019 zalétl k nám na zahradu v Chorušicích.Seděl na trávníku a pak letěl na komuli. Také nás navštěvuje otakárek fenyklový. Jsou krásní !
Dnes navštívil naši rozkvetlou levanduli v Městečku na Benešovsku velký otakárek ovocný, nikdy jsem ho tu neviděla, taková krása!
Před dvěmi hodinami vyfocen na pražském Jižním městě
Včera pořízena fotografie, opakovaně spatřen (poprvé letos v květnu) v zahradě.
Několik exemplářů, cca 3, viděny v obci Kozojedy, Praha - Východ
Už druhým rokem na Komuli Davidově tři exempláře. Zvánovice okr. Praha-Východ
minulý týden viděn a vyfocen u obce Hvozdec v okese Brno-venkov.Nemohla jsem se vynadívatna tu krásu. Seděl na keři nakraji lesa.
viděn dnes 19.7.2018 ve zlíně- malenovicích
Ve čtvrtek 12.7. jsme jej viděli a pořídili fotografii v obci Velenov u Boskovic(Drahanská vrchovina).
Otakárek ovocný dnes viděn a focen v Radonicích, Praha-východ. Na levanduli a shorakvětu
dnes ho děti dovesly domů s poraněným křídlem.žije, ale nevíme jak se o něj postarat. poradí někdo, čím krmit? a co dál?
Rozměry nesouhlasí.Je určitě větší 6-7 cm.Samička klade i na lícní stranu listů.9.6. t.r.na broskvoň-osobní pozorování.
se týkaly rozměrů křídel, rozpětí křídel otakárka ovocného se pohybuje v rozmezí 50 - 70 mm, výjimečně i více. Již jsem to v textu upřesnil, opravil jsem hned i dva ostudné překlepy :-))
6.7.2012 zahradnictví Chládek
4.7.2012 botanická zahrada Trója
Pozoroval jsem dne 14.7.2012 mezi 9-10 hod. pět exemplářů tohoto motýla ne jediném stanovišti v Poděbradech. Jediný zjistěný výskyt v této lokalitě za posledních padesát let !
Další související články:+ Otakárek fenyklový (Papilio machaon)+ Motýli v České republice: Největší, nejvzácnější a nejkrásnější denní a noční motýli + Přástevník hluchavkový, kresbou i zbarvením velice proměnlivý motýl + Vřetenuška mateřídoušková, další z našich ohnivých motýlů |
|