Napsat článek Průvodce Soutěže Kalendář Cestování Cykloturistika Horolezectví Snow Příroda Archiv Beskydy Jeseníky Krkonoše Tatry
Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 10.2.2015 , , svátek má
Treking > Archiv článků > Západní Sahara

Západní Sahara

Západní Sahara jako nejvyprahlejší poušť světa

13.12.2003 | Otakar Brandos

Západní Sahara. Vyprahlá poušť, která nemá obdoby. I Kalahari je prý úrodnější než zapomenutý kout země schovávající se v severozápadní části Afriky, části, odkud je to na úrodné Kanárské ostrovy jen co by kamenem dohodil. Poušť, kde přežijí jen ty nejodolnější organismy, jejichž spotřeba vody musí být minimální. Přestože západní břehy omývá Atlantský oceán, prší tady jen velice sporadicky a málo. Snad jen kromě uzoučkého pobřežního pásu, který vláhou zásobují četné mlhy vznikající na styku teplého saharského a studeného atlantického vzduchu.

Hlavní město Západní Sahary - Laayoune

Většina cestovatelů očekává v této části Afriky šílené vedro. Opak je ale pravdou, ke slovu přijde často i svetr. To díky chladnému Kanárskému proudu, který razantním způsobem ochlazuje zdejší klima. Tato "poučka" ale platí jen v blízkosti pobřeží, ve vnitrozemí teploty skutečně stoupají až k padesátce.

Podívejme se tedy do země Sahrawíú, původních obyvatel této části Afriky, kteří do dnešních dnů žijí polokočovným způsobem života, a kteří byli v nedávné minulosti postrachem nejen karavan, ale i pilotů, kteří vozili poštu na trati Paříž – Dakar.

Čtěte také: Přírodní a kulturní zajímavosti Maroka (3), rady na cestu

Pokud byste hledali na Západní Sahaře kulturní památky, skvělé koupání na písečných plážích či zástupce exotické fauny a flóry, budete ve většině případů zklamání. Pokud ale hledáte neprobádaný svět, bezbřehou pustinu tu a tam osídlenou nějakým tím zvířátkem či sporadickým trsem vytrvalé trávy a pokud vám měly co říci příslušné pasáže Exuperyho knihy "Noční let", pak zklamání nebudete.

Kulturních památek tady prakticky nenaleznete, jen nepatrné stopy po starých pevnostech z dob nejslavnějších marockých sultánů. Oblast byla totiž v novodobých dějinách osídlena jen velice sporadicky. Snad jedinými obyvateli, kteří dokázali přežít v místních nehostinných podmínkách byli Sahrawíové. A těm k jejich životu stačilo stádo velbloudů a stan.

Zvířat tady rovněž mnoho nepotkáte. Ještě tak v pobřežním pásmu nějaké ty brodivé ptáky, z nichž asi nejzajímavější jsou plameňáci, v pustinách pak fenka – pouštní "lišku", občas se tady prý objevuje šakal a antilopa. Pokud jde o plazy, pak je situace poněkud lepší, ale ne vždy patří setkání s nimi k vítaným.

hlinitá poušť je spíše raritou

O kontrolu nad územím dnešní Západní Sahary se vedly dlouhé "tahanice". Nějaké ty obchodní osady na pobřeží tady měli již Féničané a Kartáginci, prvně toto území ale kontrolovali až maročtí sultáni, pro které bylo toto území spojnicí k zemím "za Saharou", kde byly obrovské zásoby slonoviny, kůží, drahých kovů, ale také otroků. O jejich přítomnosti svědčí zbytky pevnosti, kterou nechal v blízkosti dnešního Laayoune zbudovat okolo roku 1670 sultán Moulay Ismail.

V 18. století si oblast podrobili Španělé a vybudovali tady několik nevelkých opěrných bodů. Až do 60. let minulého století, kdy byly objeveny velké zásoby fosfátů, se ale Španělé spokojili s pouhým umístěním vojenských posádek v Dakhle (tehdy zvané Villa Cisneros) a La Gueře.

Po objevu ne nevýznamných zásob fosfátů začali Španělé s budováním infrastruktury, začali se zajímat o vzdělání i zdravotní péči místních obyvatel. Ti si však postupně, jak se začali usazovat v nově budovaných městech, tak si také začali uvědomovat svou svébytnost a požadovat nezávislost.

V roce 1973 nejradikálnější ze skupin založila organizaci Frente Liberal para la Liberación de Saguia El Hamra y Rio de Oro – Polisario, která začala podnikat partyzánské akce proti španělským utlačovatelům. Na tehdy vládnoucího generála Franka byl zároveň vyvíjen mezinárodní tlak, aby opustil jednu z posledních kolonií v Africe. To se uskutečnilo až v roce 1975, tedy po smrti tohoto diktátora. Pouštní hory Písečné duny a věčný mlžný opar od Atlantiku

Na území tehdejší Španělské Sahary měl vzniknout nový stát, stát Sahrawíú. Ovšem okolní země byly jiného názoru. Zejména Maroko, které ve jménu "Velkého Maroka" pošilhávalo i po částech Mauretánie, Mali i Alžírska. Tehdejší marocký král Hassan II. vyslal na tzv. zelený pochod (La Marche Verte) v listopadu 1975 asi 350 000 svých poddaných, kteří beze zbraně obsadili Západní Saharu. Španělsko zvažovalo vojenskou intervenci, ale nakonec se stáhlo z tohoto území definitivně.

Mauretánie s Alžírskem okamžitě vznesly územní protinároky a na Západní Vraky lemované atlantické pobřeží - Tarfaya Sahaře se rozhořel další krvavý konflikt, který si vyžádal řadu obětí. Mauretánie se vzdala svých nároků z ekonomických důvodů no a Alžírsko podporovalo (a podporuje) hnutí Polissario, které své zbraně pro změnu otočilo proti Maročanům. Ještě dnes si nastražené nášlapné miny vybírají svou krutou daň.

Až v roce 1988 bylo uzavřeno jakés takés příměří (ještě v roce 1994 jsem ale viděl vojenské kolony mířící do tohoto horkého regionu) za asistence OSN (modré přilby tady spatříte dodnes) s tím, že bude vypsáno referendum. To se ovšem do dnešního dne neuskutečnilo, neboť se soupeřící strany přou o jeho statut. A tak Maroko využívá tohoto klidného období k mohutným investicím do této oblasti.


Zobrazit místo Svět, země na větší mapě

Infrastruktura a poměrně moderní města zaznamenala v posledním desetiletí bouřlivý rozvoj. Dnes navíc Maročané aktivně lákají do tohoto regionu turisty, takže se nezdá, že by se chtěli tohoto území vzdát. Zejména po tak masivních investicích, které poněkud zbrzdily rozvoj marockého hospodářství. A svět tuto změnu začíná víceméně akceptovat, stačí se podívat do posledních atlasů světa… Na druhou stranu je ale dlužno vznést otázku, nakolik by byla zamýšlená Západosaharská republika s asi čtvrtmilionem původních a prakticky negramotných obyvatel životaschopná…

Písečné duny poblíž městečka Tarfaya Casa del Mar

Ale dosti byly historie. Co lze na Západní Sahaře spatřit dnes? Poušť. Kamenitou hamadu s občasnými ergy – písečnými dunami. Hamada je snad všude. Kamení, kamení a ještě jednou kamení. A občas nějaké písečné duny, především mezi městy Tarfaya a Laayoune.

Za nějaký čas možná na některých místech atlantického pobřeží vyrostou letoviska na krásných písečných plážích. Koupání na nich ale asi nikdy nebude "díky" nebezpečnému vlnění zvanému baare bezpečné. Možná. Dnes jsou vhodné pláže, např. v okolí Tarfaye doslova zamořeny odpadky, takže si člověk tady s hrůzou uvědomí, co civilizace "dokáže". Ale možná se jednou stav změní.

Dakhla

Za španělské nadvlády byla nazývána Villa Cisneros. Dakhla se nachází na asi 30 kilometrů dlouhé písečné kose, nějakých 27 kilometrů severně od obratníku Raka. Nepříliš zajímavé město s poněkud více zajímavými plážemi. Ty jsou ale severně od města, v blízkosti města jsou pláže silně zaneřáděny a voda znečištěna splašky z městské kanalizace. Kemp, řada restaurací, hotely.

Deprese Tah, její dno leží 55 m pod úrovní světového oceánu

Do města Dakhla spíše zavítají cestovatelé, kteří mají namířeno dále na jih, do Mauretánie. V Dakhle se totiž vyřizují nezbytná povolení k cestě na jih. Od Dakhly k mauretánské hranici se dodnes jezdí ve vojenských konvojích a pouze dvakrát týdně – v úterý a v pátek.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Další související články:

+ Barvy a vůně Maroka
+ Maroko, nejzápadnější Orient
+ Za sluncem do Maroka
+ Malé africké dobrodružství
+ Výstup na Jebel Toubkal (4 167 m), Vysoký Atlas
+ Džebel Toubkal – král Vysokého Atlasu, Tilak Treking 2006; soutěžní článek č. 12
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Sluneční soustava Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Chopok
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Česká republika, hledej podle pohoří
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Chata Frícka, Slanské vrchy a bivaky
 18.11.2017 1 příspěvek
Túra na Pravnáč a Lomné
 14.11.2017 2 příspěvky
"Změny" sezónních uzávěrů v Tatrách
 09.11.2017 4 příspěvky
Pik Topgrafov, Sajany na Sibiři
 09.11.2017 7 příspěvků
Černá Hora, trek v Černé Hoře
 08.11.2017 1 příspěvek
Šavlozubé kočky, lvi, levharti a "jaguáři"
 07.11.2017 2 příspěvky
Jakubiná, Západní Tatry
 06.11.2017 2 příspěvky
Chata na Grúni, Vrátna dolina
 26.10.2017 11 příspěvků
Góry Stołowe neboli Stolové hory
 24.10.2017 1 příspěvek
Slovenské opálové bane, štôlňa Jozef
 22.10.2017 1 příspěvek
Kamenná chata, Chopok Nízké Tatry
 18.10.2017 5 příspěvků
Koruna Himalájí, seznam horolezců
 17.10.2017 3 příspěvky
TKC - Transkarpatská cesta
 13.10.2017 3 příspěvky
Sopky v ČR, seznam
 13.10.2017 9 příspěvků
Muránska planina deštivá i slunečná
 06.10.2017 7 příspěvků
Chata pod Chlebom, Malá Fatra a chaty
 05.10.2017 29 příspěvků
Bralná Fatra, Velká Fatra na 3 dny
 05.10.2017 2 příspěvky
Slovensko, dálniční známky 2017
 05.10.2017 13 příspěvků
Túra na Tomanovské sedlo, Západní Tatry
 03.10.2017 9 příspěvků
Turistické vařiče na plyn
 01.10.2017 3 příspěvky
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist