Napsat článek Průvodce Soutěže Kalendář Cestování Cykloturistika Horolezectví Snow Příroda Archiv Beskydy Jeseníky Krkonoše Tatry
Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 10.1.2016 , , svátek má
Treking > Aktuality > Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích

Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích

Zimní hřebenovky ve slovenských horách

5.9.2003 | Otakar Brandos

Po nezapomenutelných "sněžnicových" přechodech Velké Fatry a Nízkých Tater, které jsme absolvovali minulou zimu, přišel na řadu zimní přechod Malé Fatry. Už už to vypadalo, že to letos "prošvihneme", ale konečně meteorologové předpovídají pěkné počasí, sněhu je tak akorát a horská služba hlásí lavinovou dvojku, což je pro naši akci vyhovující.

Náročnost akce

Malá Fatra

Přestože se dá hřeben Krivánské Malé Fatry absolvovat na skialpech během jednoho dne, většina smrtelníků, natož těch bez skialpů, k tomu potřebuje dny dva. Mohlo by se zdát, že jde o snadný přechod, ale opak je pravdou!

Míst, kde by se dalo v případě nepohody složit hlavu mnoho není. V úvahu připadají pouze tři možnosti – Chata pod Poludňovým grúňom, Chata pod Chlebom a nebo Chata pod Suchým.

Všechny tyto chaty mají otevřeno celoročně. To jsou ty ležící v blízkosti hlavního hřebene. V podhůří Malé Fatry je samozřejmě ubytovacích možností mnohem více, ale vzhledem k možnému lavinovému nebezpečí není rozumné sestupovat kdekoliv člověka napadne.

V případě nutnosti sestupu lavinovým terénem dbáme všech zásad. Mnoho lidí bivakuje přímo na hřebeni, ale upozorňujeme, že je to návštěvním řádem národního parku Malá Fatra zakázáno.

Nástup na hřeben

Hřebenovka začíná v obci Zázrivá. Výstup pod Rozsutce je ale poměrně nezáživný, proto většina turistů volí variantu výstupu z Vrátné do sedla Medziholie. Je zbytečné stoupat do sedla Medzirozsutce, neboť jak Malý tak Velký Rozsutec jsou mimo sezónu z důvodů ochrany přírody uzavřeny (od 1.3. do 15.6.). Nehledě na to, že dopravní obslužnost Vrátné je neporovnatelně lepší (autobusem z Žiliny) než dopravní dostupnost Zázrivé. Stejnou variantu jsme zvolili i my (dnes tedy můžete zamířit i na Velký Rozsutec a trasu si protáhnout).

Výstup do sedla Medziholie je poměrně strmý, ale dá se zvládnout. Sněžnice nasazujeme až nad hranicí lesa. Výstup na impozantní vrchol Stohu prověřuje naše síly. Místy je poměrně mnoho sněhu, ve vyšších polohách ale naštěstí vítr sníh sfoukal.

Je to dobře, neboť o Stohu se rozhodně nedá říci, že by nebyl lavinózní. Proto v žádném případě nedoporučuji v tomto ročním období využívat traverzu pod Stohem. Sestup po značkovaném chodníku je přece jen o poznání bezpečnější. V případě zvýšeného lavinového nebezpečí nedoporučuji se na tuto túru pouštět.

Snilovské sedlo

Sestup Chrbátem Stohu je vcelku v pohodě. Navíc je i pěkně rychlý, dole v sedle jsme za necelých pět minut. Následuje výstup na Poludňový grúň (odsud možnost sestupu k Chatě pod Poludňovým grúňom), Steny, Hromové a Chleb. Tady nás za jasného počasí, stejně jako ve Snilovském sedle, pod které vede lanovka z Vrátné, "vítají" davy turistů a lyžařů.

Snilovské sedlo

Chleb je ze Snilovského sedla snadno dosažitelný a navíc je vynikajícím rozhledovým bodem. A jelikož je viditelnost více než skvělá, vidíme celé Západní Tatry a Chočské vrchy, Nízké Tatry. Na severu se tyčí Pilsko a Babia hora, dále pak přehlédneme celé Moravskoslezské Beskydy s Lysou horou téměř na dosah, Lúčanskou Fatru i Tribeč. Opravdu skvělé výhledy.

Hřeben je poměrně umrzlý, takže sněžnice zůstávají spíše na batohu. Ze Snilovského sedla (zimní cesta začíná kousek nad sedlem ze směru od vrcholu Chlebu) sestupujeme k Chatě pod Chlebom. Zdravíme se s chatařem Milanem, ale jelikož je na chatě již po poledni plno, pokračujeme posilněni pivem a polévkou dále.

Takže se vracíme nazpátek do Snilovského sedla, odkud je to na nejvyšší vrchol Malé Fatry – Veľký Kriváň (1 709 m) jen skok. Na vrcholu se ale dlouho nezdržujeme, neboť chceme dojít ještě na Malý Kriváň a sluníčko se začíná sklánět k obzoru.

Přes Pekelník sestupujeme do sedla Bublen, abychom opět mohli stoupat. Tentokráte na Malý Kriváň. Přestože by laviny neměly padat (je "pouze" dvojka) držíme se raději zimního značení a věrně kopírujeme hřeben. Člověk se sice trochu více nachodí, ale jistota je jistota.

Závěrečný hřebínek na Malý Kriváň je snad nejkrásnějším úsekem tohoto přechodu. Pěkně ostrý, dobře vysněžený a bez zbytečných převějí. A také pěkně členitý, což mu jen přidává na fotogeničnosti. Konečně jsme na vrcholu. Stačíme akorát postavit testovací stan od firmy Jurek (vím, nesmí se to, ale jinak se tento přechod uskutečnit nedal) a je tu západ Slunce.

Západ je to velkolepý, sluneční disk se při západu různě deformuje a kroutí. To mají na svědomí různě teplé vzdušné vrstvy, které mají rozdílné indexy lomu… Ale jelikož nejsme na přednášce z fyziky, raději zalézáme do spacáků. Teplota klesá hodně zhurta, brzy se přehoupla pod –10 °C. Brrr.

Moc se mi z vyhřátého spacáku nechce, ale když už mám tady nádobíčko na to noční focení… Dělám několik delších expozic Martina, Žiliny. Obě města jsou nádherně osvětlena a z Malého Kriváně vypadají fantasticky. Stejně jako "lampičky" na Velké lúce, Chopku či Královej holi. Nezapomínám ale ani na hvězdy, vždyť přímo naproti sobě mám Orión, Plejády v souhvězdí Býka i jasný Sírius. Ruce i závěrka mrznou, proto rychle zpátky.

Východ Slunce

Průvodce Malá Fatry a Chočských vrchů

I východ Slunce je fantastický. V Liptovské kotlině je inverze, v Turčianské ale nikoliv. Viditelnost je pořád skvělá. Toho pohledu se ne a ne nabažit. Pustevny, Lysá hora, Javorový, celé Slezské (Těšínské) Beskydy. Pilsko i Babia hora, Západní Tatry i Vysoké Tatry s Giewontem a Kriváněm, Kráľova hoľa v Nízkých Tatrách, Tribeč, Lúčanská Fatra, Strážov a Vápeč ve Strážovských vrších, Brada a hrad Lietava ve vrších Súlovských. Nelze nevzpomenout ani na Vršatecká bradla v Bílých Karpatech.

Na Strečno

Slunce již pěkně hřeje, takže nezbývá než zabalit věci a pokračovat dále. Nejdříve na Stratenec a Biele skaly, posléze na Suchý, na němž se můžeme zvěčnit do vrcholové knihy ukryté ve schránce. Sestup k Chatě pod Suchým je pěkně prošlápnut. V tomto úseku se pohybuje poměrně hodně turistů i v tuto roční dobu. Nakonec střechu této chaty jsme již viděli z vrcholu Suchého.

Na chatě se na chvíli zastavujeme, přece jen je potřeba doplnit tekutiny. A nejlépe tekutým chlebem z Nošovic – Radegastem, který tady rovněž mají. Pivo je dobré, sluníčko příjemně hřeje, pravá zimní idyla umocněna krásnými výhledy. Přímo naproti nám se tyčí lomem Stráňavy rozervaný Polom. Nezaměnitelný vrchol s velkým pomníkem na vrcholu.

Nic ale netrvá věčně. Zbývá nám poslední úsek cesty – sestup na Strečno. Jelikož mám od protijdoucích zprávy, že červeně značený chodník kolem Starhradu je pořádně zmrzlý a vhodný spíše na mačky, vydáváme se raději po obslužné komunikaci, která je prohrábla a zavede nás bez problémů až k železniční zastávce Strečno.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
12.01.2012, 09:11 tomkonig | Rozsutce jsou povoleny do 1.3.??
12.01.2012, 10:54 George | VR
12.01.2012, 11:25 -OB- | V době psaní článku
29.03.2016, 09:51 BysTri | Aktuální informace


Další související články:

+ Přechod hřebene Malé Fatry v létě
+ Přírodní šou v podání Malé Fatry
+ Malá Fatra v zimě
+ Malá Fatra, Krivánska část, prodloužený víkend
+ Jarní okruh Malou Fatrou aneb ze Šútova na Malý Kriváň a Kľačianskou Maguru
+ Baraniarky, boční hřeben Malé Fatry
+ Malá Fatra - Krivánská Malá Fatra a Lúčanská Malá Fatra; ubytování, horské chaty a útulny na Malé Fatře
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Beskydy, ubytování Barborka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Praděd Propast Macocha Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Sluneční soustava Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Chopok
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Reklama
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Česká republika, hledej podle pohoří
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Novy Jičín a okolí - žena,32/178. Ahoj...nevěřím s
 23.11.2017 1 příspěvek
Horolezectví a doping? Použití kyslíku
 22.11.2017 6 příspěvků
Smrk, túra na horu v Beskydech
 21.11.2017 7 příspěvků
České středohoří a sopečné vrcholy
 21.11.2017 5 příspěvků
České středohoří, turistika
 20.11.2017 4 příspěvky
Chata Frícka, Slanské vrchy
 18.11.2017 1 příspěvek
Túra na Pravnáč a Lomné
 14.11.2017 2 příspěvky
"Změny" sezónních uzávěrů v Tatrách
 09.11.2017 4 příspěvky
Pik Topgrafov, Sajany na Sibiři
 09.11.2017 7 příspěvků
Černá Hora, trek v Černé Hoře
 08.11.2017 1 příspěvek
Šavlozubé kočky, lvi, levharti a "jaguáři"
 07.11.2017 2 příspěvky
Jakubiná, Západní Tatry
 06.11.2017 2 příspěvky
Chata na Grúni, Vrátna dolina
 26.10.2017 11 příspěvků
Góry Stołowe neboli Stolové hory
 24.10.2017 1 příspěvek
Slovenské opálové bane, štôlňa Jozef
 22.10.2017 1 příspěvek
Kamenná chata, Chopok
 18.10.2017 5 příspěvků
Koruna Himalájí, seznam horolezců
 17.10.2017 3 příspěvky
TKC - Transkarpatská cesta
 13.10.2017 3 příspěvky
Sopky v ČR, seznam
 13.10.2017 9 příspěvků
Muránska planina deštivá i slunečná
 06.10.2017 7 příspěvků
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist