Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 9.10.2019 , svátek má
Treking > Aktuality > Kvalita služeb v Tatrách aneb proč nejezdím TEŽ!

Kvalita služeb v Tatrách aneb proč nejezdím TEŽ!

Proč nejezdím TEŽ aneb dobrou chu přeje Štrbské Pleso

11.11.2008 | Otakar Brandos

Do Vysokých Tater jsem jezdil, jezdím a jezdit budu vždy, a již tam služby budou jakékoliv. Dobré, špatné a nebo doslova mizerné. Nejen do Tater, ale do hor vůbec jezdím kvůli horám a přírodě samotným, a ne za službami jako do nějakého lunaparku …

Dobrou chu …

Přesto si nad úrovní služeb v Tatrách nelze nepostesknout. Kritiky na jejich adresu zaznělo a zcela jistě zazní ještě mnoho, proč přilévat oleje do ohně. Se špatnými službami jsem se setkával před léty a nedělám si iluze, že se nebudu setkávat ani po létech.

TEŽ jsem si to vyřídil rychle. Dnes již TEŽ nejezdím (rozuměj Tatranskými elektrickými železnicemi). Ne snad proto, že jsou drahé, ani proto, že by nebyly pohodlné. Naopak, přednedávnem obnovily vozový park. Nejezdím s nimi proto, že si z lidí dělají prču. Poslední kapkou před několika lety byla vysloveně promakaná návaznost spojů.

Byl krásný říjen, kouzelné babí léto. Měli jsme za sebou poměrně těžkou túru přes hřeben Belianských Tater Monkovou dolinou, Chatu pri Zelenom plese a Sedlo pod Svišovkou. I z turisty vyhledávaného Skalnatého plesa jsme do Tatranské Lomnice šlapali pěšky. Již za tmy. Do Smokovce jsme to stihli poměrně rychle. No fajn, další elektrika na Štrbské pleso jede za asi třičtvrtě hodiny. Alespoň stihneme rychlou večeři. Stihli. I elektriku, která nás dopravila na Štrbské pleso.

Zubačku jsme však již NESTIHLI! Odjela před pěti minutami, další jede za DVĚ hodiny! To si snad dělají srandu! Ne, nedělali, mysleli to zcela vážně. Stále přemýšlím, "kdepak asi soudruzi (nikoliv z NDR) udělali chybu". Na Psotkovu chatu jsme sice mohli sejít pěšky, avšak ten den jsme toho již měli opravdu dost a proto odcházíme raději na pivo. Na chatě jsme pak cobydup, něco po jedenácté. Od té doby TEŽ nejezdím. I za cenu drahého parkovného. I když vlastně levného, již ve dvou osobách se nám auto oproti TEŽ rentuje.

Podobně jsem se vypořádal s dalšími službami v Tatrách. Prostě je NEVYUŽÍVÁM. S parkováním nic neudělám, špatným restauracím se vyhýbám jako čert kříži. Chodím jen do dobrých a odzkoušených, kde si nepřipadáme, že svou přítomností a objednávkami personál obtěžujeme. Nutno podotknout, že až tak mnoho jich není. S ubytováním si vystačím na horských chatách. Avšak před 14 dny jsem se v Tatrách nějak zapomněl a na Štrbském plese jsem si s kamarády dal kávu a demänovku. V jednom z bufetů.

To že káva nebyla vůbec dobrá to pominu. Ne každý ji umí udělat. To, že byla studená je již trochu divné. Ale to, že vám dají špinavý hrníček od rtěnky, tak to ne každého žaludek musí vydržet. Teď již vím, že NEBUDU využívat ani služeb tatranského rychlého občerstvení. S takovouto "úrovní" služeb se olympiáda pořádat opravdu nedá. Pro jistotu dodávám - ne to není žádný útok na Slovensko a Slováky, ale pouze konstatování a postesk obyčejného českého turisty…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Tatranci (-OB-, 19.03.2014, 15:54 )
nezklamou v žádnou roční dobu :-)) Odlehčené čtení o úrovni služeb v Tatrách… http://www.lidovky.cz/baldynsky-do-tater-uz-nikdy-kecup-iba-k-ranajkam-a-skibus-nepremava-108-/nazory.aspx?c=A140319_143553_ln_nazory_rak
Dost extremny nazor (Radoslav, 19.09.2011, 15:43 )
Mnohe autor podal tendencne. Kombinaciu TEZ-OZ pouzijem cca 50x do roka, a stalo sa mi podobne iba 3x za posled. 10 rokov. Naviac je usmevne autorovo nariekanie, ked zbehnut dolu zo Strb, Plesa k spominanej chate i mne starsiemu trva pohodove 40 min, co som neraz pri skorsom prichode na Pleso uskutocnil a OZ i takto predbehol :-). 1. TEZ a OZ nie su ziadne zlatokopecke (BTW su sucastou statnych ZSSK), ceny maju prijatelne, dokonca ku kupnej sile priaznivejsie ako za pred r. 89. A v zrovnani s SAD busmi i priaznivejsie ceny, staci si len zrovnat relaciu na cp.sk (to vsak nie je iste podstatne). Zlatokopecke su J&T s lanovkami. Naviac cena sietoveho listka je velmi priazniva a zakaznicky zaujimava (zial tiez ojedinelost na SVK). 2. Plusom i dopr. obluznost TEZ. Maju taktovy grafikon (zial na Slovensku dost ojedinely) a nenasli by sme na SVK uzemie s obdobnou obsluznostou VHD, ale to je logicke, kde inde ako vo Vys. Tatrach sa nesmie zaostavat. V tomto si dovolim, ze maju zrovnanie i so Svajciarskom, kde mam i viacnasobnu osob. skusenost - ale staci ist len na net....Tam sa mi popravde stalo, ze miestna zelez. spol. vyslala taxi...nuz to je nielen o pristupe nejakeho zamestnanca, ale i o peniazoch, dopr. politike statu, regionu (tu je Svajc svet. lidrom). 3. Prevadzka kolajovych vozidiel ma iste pravidla, nielen technicke. Tak napr. OZ musi zviest do Strby k navazujucim rychlikom na Zilinu (Bratislavu, Prahu), co iste vyssia priorita. Prave k tym taziskovym ale chodia 2 zubacky po sebe, tak i pripadne meskanie TEZ mozu osetrit. Celkovo by som zrovna TEZ/OZ hodnotil pre zakaznika v ramci Tatier ako to lepsie a fungujuce. Pre mna je zarazajuci pristup k preferncii OAD (auta), ked paradoxne je slusna ponuka VHD. Tatry a hlavne navstevnici si bujnenie automobil. dopravy nezasluzia.
Bieda hromadnej dopravy nielen v Tatrách (JanoP, 30.09.2011, 11:55 )
Ráno vstať o 2:30. Len tak-tak stihnúť osobák v Okoličnom (bol medzičasom posunutý "k lepšiemu" o 10 minút. V Poprade sa však aj tak 20 minút nič nedeje. V Tatranskej Lomnici sa driamajúci vypotácať okolo 6. hodiny. Konečne nasleduje VLASTNÁ TÚRA: Skalnaté Pleso - Cmiter - Lomnický štít - Lomnické sedlo - Skalnaté Pleso a návrat po magistrále do Starého Smokovca. Električka práve prichádza. Návrat je zatiaľ úplne super. Ale: v Poprade treba čakať na osobák skoro 1,5 hodiny. A osobák cestou stojí (nevedno prečo) v dvoch staniciach. Okoličné: asi 21:05. Cesta po koľajniciach zo Starého Smokovca do Okoličného (Liprovský Mikuláš-Podbreziny), teda okolo 70 km, trvala vyše 3 hodiny!!! (Z rovnaký čas za svetla príjdem zo Starého Smokovca do Liptovského Hrádku.)
Vidím, že návaznost spojů (-OB-, 03.10.2011, 11:18 )
je ještě horší než dříve. Jestliže ti cesta z Podbrezin do Tater zabere tolik času, není divu, že Liptáky ve Vysokých Tatrách dnes téměř nepotkávám. Již jsem si myslel, že je východní část Tater přestala zajímat :-)). Ti tak "okupují" domácí hory - Roháče a Nízké Tatry.
Milý Radoslave, na net jsme (-OB-, 03.10.2011, 11:21 )
v júli pozerali, ale ještě více jsme čučeli, když jsme ve Štrbě navštívili stanicu. Zdejší cestovný poriadok byl zcela jiný, řekl bych, takové to torzo internetového. Hodně srandovní bylo čekat při cestě do Čech na projíždějící rychlíky, které tady podle webu zastavují. Takže courákem do Mikuláše a pak dále rychlíkem. Obslužnost tedy hodně ubohá.
Tatrám ide o život (Petro, 27.04.2010, 09:47 )
Ahoj, mozno off topic, ale uz dlhsie cakam ze najdem o tom nejaky nazor aj na treking.cz - nova zonacia Tatier. Ide o celkom zasadnu vec. Velmi som kvitoval podporu aku prejavovali Cesi po nicivej vichrici v Tatrach. Nieco podobne sa pripravuje, ale cielene zo strany slovenskej vlady. Viac napriklad z aktualne z dnesho rana tu - http://spravy.pravda.sk/tatram-ide-o-zivot-034-/sk_domace.asp?c=A100426_213341_sk_domace_p29. Ak som nejaky clanok k tomuto na treking.cz prehliadol tak pardon.
Tatrám jde o život (-OB-, 27.04.2010, 17:00 )
Určitě k tomuto tématu něco připravujeme, chceme však nechat k problému vyjádřit více odborníků, proto nějaká ta prodleva před zveřejněním ještě bude
Tatrám bych to nepřál (-OB-, 14.11.2008, 10:32 )
Dnes ještě jednou a snad i naposledy :-)). K olympiádě. Tou poznámkou bylo myšleno, že kdyby takovéto služby jako ve zmíněném rychlém občerstvení (bohužel nejen v něm) byly poskytovány během olympiády, pak by se to olympionikům asi nelíbilo. To bych jim nepřál. Slušným podnikatelům bych olympiádu naopak přál, určitě by na ni dokázali slušně vydělat. Ovšem Tatrám bych takovouto monstr akci nepřál, protože lžíce bagrů a zuby motorových pil by se do nich zatly ještě zuřivěji a Tatry by velice utrpěly. I kdyby byla olympiáda spoluorganizována s Poláky a polským Zakopaným. To co "snesly" Alpy aj. by Tatry snést nemusely. To je však jiné téma, které již příliš odbočuje od původního tématu. Takže ahoj zase někdy v Tatrách.
Nehadam sa... (target11, 14.11.2008, 08:28 )
Vobec sa nehadam s panom Brandosom o nadvaznosti spojov TEZ, a vobec sa s nim nehadam o urovni sluzieb v Tatrach. Su take ake su. Niekde su vyborne a niekde stoja za tvrdu kritiku. Ale z tohoto clanku to vyslo tak, ze su v Tatrach len a len same negativa. jedine pozitivum je ich krasa. Uz mi tam chybala len veta ze taky narod ako slovaci si take hory nezasluzia a treba ich pripojit k Ceskej republika. (Nepovazujem sa za tvrdeho ortodoxneho narodovca). Ja osobne tiez ak so sluzbami nie som spokojny personalu to oznamim a odchadzam, ale ked som spokojny tak ich pochvalim a podakujem. Clanky o sluzbach v turistickom ruchu su potrebne. Ak je podnikatel poriadny tak ho posunu pekne daleko. Rad si na tuto temu vypocujem aj nazory pana Motycku sefredaktora casopisu Cestovatel, ktory sobotu co sobotu v radiovikende poukazuje tiez na tieto nesvary. Ale hlavne sa tesim na clanok, kde si pan Brandos s rovnakou chutou kopne do podnikatelov v turistickom ruchu v Ceskej republike. A ze im je tiez co vycitat som spoznal nie raz na vlastnej kozi.
A je to tady (-OB-, 14.11.2008, 09:18 )
A je to tady. Přesně to, čeho jsem se obával. článek není žádným útokem na Slovensko ani Slováky, což je v poslední větě článku uvedeno, ale jen a jen kritikou služeb v Tatrách. No a ty další závěry o připojování Tater atd. jsou skutečně jen somariny, poprosím autora, aby se s podobnou rétorikou obracel na bulvární servery a ne na Treking.cz (.eu). Z článku také neplyne (alespoň já to nikde nevyčetl), že v čR jsou jen a jen dobré služby. Se šlendriánem se setkáme i tady, o čemž jsme nakonec také psali ?
A je to tady 2. (-OB-, 14.11.2008, 09:22 )
P.S.: Z článku ale rovněž plyne, že se v Tatrách najdou podnikatelé, kterém jde i o turisty a jejich služby jsou kvalitní. Tak tedy jen dva příklady, které se přímo dotýkají tohoto článku - Psotkova chata a koliba Furkotka (štrbské pleso). Je jich samozřejmě mnohem více ? Jenže jejich služby degraduje právě ta nekvalita ostatních ?
Posledne slovo (target11, 14.11.2008, 09:40 )
Cakal som presne taku reakciu. Nie som nacionalista a extremista. Tak isto sem nechcem tahat bulvarne temy. Je to len reakcia na ton clanku. Tak isto vy reagujete na moj prispevok. Nie je ani mysleny tak ako to prezentujete, ale vy ste ho pochopili ako ste pochopili a reagujete ako reagujete. Mate na to plne pravo. Na nesvary v sluzbach poukazovat treba. A vobec ma to nerozculuje ked na to poukazuje "obyčejny česky turista". Ak niekto podnika v cestovnom ruchu tak zije vacsinou z penazi, ktore mu prinesie cudzinec (cize aj cesky turista). Ak chce aby tu minul svoje prachy tak sa musi snazit aby chodil k nemu a castejsie. A nie iba raz a potom vsade rozpraval ako bol nespokojny. Pretoze toto je reklama, ktoru ma zadarmo. Ked som niekde spokojny tak to posuniem a odpuracam dalej. A na ten clanok sa fakt tesim. Zatial som tu ziadny nenasiel. Ale to neznamena ze tu nie. To znamena len tolko ze neviem hladat.
O.K., to beru (-OB-, 14.11.2008, 09:58 )
Ahoj. Tak to jsem rád, že nejsi nacionalista, protože bych s tebou již dále nediskutoval. Nacionalisty totiž nesnáším stejně jako fašisty a či stalinistické komunisty ? Jsem rád, že nechápeš kritiku služeb jako fyzickou inzultaci či hrubé urážky. Tak tedy z druhého soudku, z čech. článek vyšel v tištěném Trekingu, na netu ještě asi není, tady více publikujeme teprve dva roky a postupně naléváme obsah vyprodaných čísel časopisu. Lysá hora, MOravskoslezské Beskydy, Plesnivka (místní restaurace). Před pár lety jsem si tady dal polévku. čočkovou (šošovicovú) s párkem. Polévka smrděla, nebo použité párky byly v rozkladu. Vše jsem vrátil a zkušenost si nenechal jen pro sebe, ale zveřejnil ji. Přesto že to bylo v horách čR. Prostě každému podle jeho zásluh, padni komu padni ?
reagujem (target11, 14.11.2008, 10:19 )
Mne netreba prekladat co je cocka a podobne vyrazy :o). Myslim, ze este na slovensku velmi dobre rozumieme kope ceskych slov od boruvek pocnuc a velbloudem konciac. Skor maju ludia na zapad od rieky Moravy problem so slovencinou, ale s tym neurobime nic. Staty su od seba a nikto sa nas nepytal ci sme to chceli alebo nie a iba blbec by bral kritiku sluzieb ako urazku alebo inzultaciu. Kto ma rozum tak sa zamysli a urobi napravu. A urcite sa mu to vrati na prileve hosti. Ale posudzovat ci Slovensko na olympiadu ma alebo nema len na zaklade rychleho obcerstvenia mi pride scestne, aj ked poriadky treba robit aj tam. (Inac osobne som sa na tom riadne pobavil. Bral som to ako najlepsi vtip, kym som nepochopil ze to myslia vazne. Slovensko na to nema. Ale nie preto ze "cesky turista" dostal studenu kavu v rychlom obcerstveni. Nema na to personalne, technicky, logisticky a dalsim inym dovodom - teraz sa zase na mna vyrutia bratia slovaci, ze ich podcenujem). A asi by to s Tatrami pocas a po olympiade riadne zamavalo. A to by sme asi nechceli.
To snad ne..?! (Ivan Zajíček, 14.11.2008, 09:27 )
Mílý kolego! Myslím si , že Otovi tentokráte křivdíš, tak to určitě nevyznělo. Prostě v Trekingu je více článků o Karpatech, než o českém masivu a tím to asi bude. Ale O.B. se přece vůbec nevyhýbá nešvarům v čechách a Moravě , kde je jich možno pozorovat zhusta a řada takovýchto postřehů je i na nettu. Namátkou uvádím letiště v Praze, Luční boudu, chatu Prašivou v Beskydech, hotel Charbulák na Grúni a podobně. Takže asi tak. Já osobně Slovensko silně miluji a miluji i horské chaty, které jsou ve většině případech útulné a pohostinné a mají své kouzlo. Někde to však skutečně není. Národností problém bych do toho netahal , ale turistický ruch v Tatrách skutečně někdy zavání čímsi podivným. Ale ty krásné hory za to nemohou a obyčejní pohostinní lidé, také ne! Uvedu příklad -včera jsem se vracel z toulek Moravskou Saharou (písčité borovicové lesy mezi Bzencem, Vracovem a Hodonínem) z Hodonína ve vlaku Eourocity , který vypravovali Poláci. V jídelním voze podávali pivo v plechu (zn. Tryskie) za 70 Kč. Tak jsem si dal místo čtyřech jen dvě a bylo to. Lezl jsem tam dobrovolně -nebudu přece nadávat na Poláky. Díky cenám tam zase měli úplně prázdno a stejně nevydělali nic, protože jsem tam seděl z Hodonína do Ostravy (doba jízdy 1,5 hodiny) úplně sám. Snad na to příjdou sami, že je to blbost. A tak je to se vším. Tarám ZDAR!
Taky to neni řešení (M., 11.11.2008, 17:50 )
Tak já nevím, zda zrovna toto je dobré řešení. Jestli TEžkou opovrhuješ jen na základě JEDINÉ negativní zkušenosti a pak pro změnu podporuješ ty nehorázné vydřiduchy, kteří vybírají za parkovné, tak to ke zlepšení stavu taky nepovede. V této oblasti se zlatokopecká horečka ozývá nejvíce. Já mám taky problém s tím, že mi na cestách do/z hor nenavazují přípoje, ale abych kvůli tomu smradil autem, to se raději překonám a přibalím do batohu nějaký časák či lehkou knížku.
Není, je ?! (-OB-, 11.11.2008, 18:06 )
Ahoj. Ideální řešení to sice není, já vím, ale pro mne cenu i čas. Je rozdíl, strávím-li na cestě ze zmíněné Psotkovy chaty do hor a zpět půl hodiny a nebo hodiny tři, čtyři i více ? Za čtyři hodiny asi vydělám více než stovku ? A provozovatelé TEž jsou naprosto stejnými zlatokopy jako drábi na parkovištích.
TEZ (rom, 30.09.2011, 11:33 )
neviem, ci vies, ze TEZ prevadzkuje statna zeleznicna spolocnost, ktora je na tom so ziskami velmi zle. teda nazyvat ich zlatokopmi je uplne mimo misu. co sa tyka cestovneho v porovnani so zapadnymi zeleznicami napr v rakusku ci nemecku alebo holandsku tam jazdis skoro zadarmo. navaznost je ina tema, avsak tam je priorita hlavne navaznost na rychliky KE BA. a nepaci sa mi, ze podporujes smradenie autom v NP. z psotkovej chaty na strbske to nie je az taky dlhy usek, zeby clovek, ktoremu zalezi na prirode mal potrebu ist autom. samozrejme ine je to pre dochodcu bez kondicky, ale pokial ides na turu tak tych 45min co stravis vyslapom alebo zoslapom na chatu zo strbskeho si myslim ze ti neuskodi. aspon sa trochu rozhybes. s predajom obcerstevia a ubytovania to je horsie. problem je aj v tom, ze vacsina majitelov tychto zariadeni je zo zahranicia a ich prioritou je biznis, inak by tam neprisli podnikat. a nie vsade plati ze nas zakaznik nas pan, hlavne pre tych z vychodnych krajin
re (chuffu, 11.11.2008, 14:44 )
Naprostý souhlas, já bydlívám v rodinném penzionu v T. Lomnici a chodím do Grill Pubu nad nádražím. Naprostá spokojenost. Po vyzkoušení Gazdovské izby tamtéž, už jinam než do Grillu nepůjdu. A nesnesitelné hlášení "Vážení cestujúcí označtě ...."


Další související články:

+ Vysoké Tatry, ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách
+ Turistické chodníky v Tatrách se právě uzavřely
+ "Turista" na lavičce
+ Nemilé překvapení na Kamenné chatě, Nízké Tatry
+ Nové turistické útulny na hřebenech slovenských hor již asi nikdy nebudou
+ Statistiku smrtelných nehod v Tatrách vedou Slováci!
Reklama
Témata našich článků…
Jupiter Borový vodopád Vosecká bouda Cvilín Zámek Hluboká Chata Horalka Chata Jelenka Macocha Pluto Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Kvarky Konopiště Pluto Altocumulus Velhartice Bouřky Černá díra Opruzeniny Čertův mlýn
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | źubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist