Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 20.1.2021 , svátek má
Treking > Naše vrcholy > Mužský (463 m)

Mužský (463 m)

Sopka, čedičový výhledový vrchol a památník padlým v Českém ráji

6.8.2018 | Otakar Brandos

Vrch Mužský (463 m) se vypíná v oblasti členité plošiny Příhrazských skal na jihozápadním okraji Českého ráje. Vrch Mužský budovaný tmavým čedičem se o několik desítek metrů vypíná nad pískovcovou plošinu Příhrazských skal. To proto, že čedič je vůči zvětrávání mnohem odolnější než vrstvy okolních pískovců.

Vrchol vrchu Mužský s pomníkem

Čedičový suk Mužského, který se zvedá ve Vyskeřské vrchovině východně od Mnichova Hradiště, je troskou kužele freatického vulkánu, který je mezi sopkami Českého ráje, které mají v průměru stáří okolo 17 milióny let, se svými asi 19 milióny lety nejstarší. Vznik zdejších čedičových tufů je vysvětlován stykem žhavého hlubinného magmatu s malým obsahem plynů s povrchovou vodou.

Vrch Mužský je snadno dostupný po krátké odbočce z turistické cesty a úzké silničce vedoucí k blízké výletní restauraci Na Vyhlídce. Z vrcholu Mužského se otevírají přes ovocné sady na úbočích téměř kruhové rozhledy na velkou část Českého ráje, na Ralsko i vrch a hrad Bezděz, Jizerské hory a Krkonoše. Nechybí pochopitelně ani Ještěd či Kozákov nebo Lužické hory a České středohoří.

Mužský se nad okolní terén zvedá nepatrně

Pod vrcholem Mužského můžeme obdivovat uměle odkrytou a asi 20 metrů hlubokou rozsedlinovou propast, vrstvy čediče se stopami sloupcové odlučnosti v malém povrchovém lomu a nebo zadumaně posedět u památníku upomínajícího na jednu z bitev Prusko-rakouské války.

Pod vrcholem Mužského Výhledy z Mužského Výhledy z Mužského

Rakouský generál Clam-Gallas, který se snažil zabránit postupu Prusů na Jičín, nechal na svahu Mužského rozestavět dělostřelce, pěší pluk a prapor polních myslivců. Ti se však museli po útoku Prusů (pod velením generála Franseckého) stáhnout. Tyto události připomíná vrcholová mohyla postavená na počest padlým.

Vrch Mužský, turistická mapa

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Praděd Co je to blesk Zverovka Zámek Hluboká Krkonoše, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Sovinec Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Polární záře Chata Borišov Porubský bludný balvan Jeseníky, ubytování Spacáky Gran Paradiso Pluto Borový vodopád Vosecká bouda Helfštýn Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Babí léto Motýli Matterhorn Konopiště Drahotuš Proton Bouřky Cirrus Turistické batohy

Nejmladší sopky v ČR, může vás zajímat

Reklama

Vrch Mužský, turistická mapa

Další související články:

+ Pod čepicí Mužského, toulky po západních okrajích Českého ráje
+ Barvy Českého ráje
+ Rozhledna Čížovka - na okraji Českého ráje vyrostla v roce 2017 věž neotřelé…
+ Rozhledna Kopanina, Český ráj
+ Česká skalní města (4), Teplicko-adršpašské skály
+ Česká skalní města (3), Ostaš a Hejda
+ Česká skalní města (2), Broumovské stěny
+ Na mořském dně Broumovské vrchoviny podruhé (2)
+ Na mořském dně Broumovské vrchoviny podruhé (1)
+ Na mořském dně Broumovské vrchoviny (1)
+ Broumovská vrchovina, Teplicko - Adršpašské skály a Broumovské stěny
+ Skalní bludiště, Stolové hory
+ Rozhledna Ruprechtický Špičák
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist