Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 21.1.2024 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Trek na horu Fabova hoľa (1 439 m) a NP Muránska planina

Trek na horu Fabova hoľa (1 439 m) a NP Muránska planina

Přes Fabovou holi na Muránskou planinu, trek přes nejvyšší horu Veporských vrchů

1.4.2012 | Otakar Brandos

Tato poměrně těžká a značně dlouhá dvoudenní túra nás zavede nejen na nejvyšší vrchol Veporských vrchů v jihozápadním cípu národního parku Muránska planina, ale opět i do vápencové části Muránske planiny.

Dolina říčky Rimava

Tuto túru popisuji jako dvoudenní přechod. Nejen z důvodu nesnadného přístupu do sedla Zbojská, kde túru zahájíme, ale i proto, abychom si mohli užít kouzelného večera u ohně na Nižné Kľakové a noci v turistické útulně, která zde slouží k legálnímu nocování v nitru národního parku.

Do sedla Zbojská se dostaneme motorovým vláčkem z Tisovce a nebo Pohronské Polhory (Brezna). V sedle je samota, uzamčená nádražní budova a rozcestník na křižovatce turistických cest. O kus dále (opačným směrem, než potřebujeme pokračovat) je nová koliba Zbojnický dvor s restaurací a možností ubytování či turistická chata Zbojská, takže před startem si můžeme zajít na pivko, snídani či oběd. Za budovou nádraží je upravený pramen pitné vody, kde lze před touto dlouhou túrou doplnit zásoby vody.

Čtěte také: Trek mezi národními parky přes nejvyšší vrchol Slovenského rudohoří

Zbojnícky dvor

Od uzavřeného nádraží v sedle Zbojská se vydáme po souběžných červené a žluté TZ. Vyjdeme na asfaltovou cestou a pokračujeme po ní přímo do lesa k chatě Zbojská, ke které dorazíme asi po 10 minutách. Jsme na rozcestí Kopačno-rázc. značiek. Tady se značky rozdělují. Žlutá míří vlevo, my pokračujeme vpravo po červené značce.

Kučalach, Fabova hoľa

Asi po čtyřech minutách jsme u potoka a pomalované betonové zídky, před kterou odbočíme doleva a kolem ohniště projdeme zpět na lesní cestu, která se začíná poněkud více zvedat. Z těchto míst se otevírají poměrně pěkné rozhledy. Definitivně opouštíme dolinu Kopačno a stoupáme asi půlhodinu k mýtině, kde je překladiště dřeva. Tady můžeme opět doplnit zásoby vody.

Zbojská

Na rozcestí budeme pokračovat vlevo, až dojdeme po zhruba čtvrthodině na širokou uježděnou lesní cestu. Po ní budeme pokračovat dále vpravo, až vyjdeme na okraj velké louky (5 min) s několika chalupami patřícími lesnímu závodu. Z těchto luk pod vrcholem Kučalach (1 141 m), často se používá tvar Kučelach) se otevírají ty nejpěknější pohledy, které se nám mohou během výstupu na Fabovou holi naskytnout. Můžeme si vychutnat zvlněných hřebenů a nedozírných lesů.

Projdeme kolem chalup a opustíme lesní cestu. Vydáme se kolem Božích muk, nevydatného pramene a ohrady velice strmě vzhůru. Toto prudké stoupání nás přivede na rozcestí se zelenou turistickou značkou (12 min).

Nyní pokračujeme vcelku rovinatým terénem kolem velkého žulového skaliska s velkými kamennými plotnami (10 min) na velkou paseku s malinami, kde lze v letních měsících s dosti velkou pravděpodobností potkat medvěda. Proto dbáme zvýšené opatrnosti a zásad pohybu v místech, kde hrozí setkání s touto velkou šelmou. Neustále míříme vzhůru kolem ohrad lesních školek s občasnými průhledy do okolí a po dalších pasekách, kde se střídají porosty malin s borůvčím.

Smrky začínají pomalu houstnout a snižuje se jejich výška. Krystalické podloží je více podmáčené. Konečně jsme u mohutného rozcestníku Fabova hoľa - Tri kopce, tedy na rozcestí červené, žluté, zelené a modré TZ. K vrcholu to máme posledních asi 10 minut bez většího převýšení.

Samota Kučalach Skaliska cestou na Fabovou holi

Na vrcholu Fabové hole (1 439 m), která je o 53 metrů nižší než Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, je rozcestník a schránka s vrcholovou knihou. Rozhledy jsou ale zastíněny mohutnými a hustými stromy. Natolik hustými, že je na tomto vrcholu problémem zachytit signál GPS. Přesto stojí výstup na nejvyšší horu Veporských vrchů za to.

Fabova hoľa, vrchol s rozcestníkem

Pokud bychom chtěli plánovanou trasu zkrátit, můžeme se vrátit do sedla Zbojská a nebo pokračovat po zelené TZ do Sedla Fabové hole. Sestup do tohoto sedla je vcelku mírný, v sedle se odpojí modrá TZ.

Dále pokračujeme k lovecké chatě, která je sice uzamčená, ale lze u ní příjemně posedět a lze tady nabrat vodu. Dále budeme sestupovat po lesní cestě do Petríkove doliny, kterou se dostaneme pod hřbet vrcholu Horný kopec (887 m). Přejdeme tento vrchol a po pěkné louce sestoupíme k železničnímu nádraží v obci Polomka (628 m).

Sestup do sedla Burda, Veľká Stožka

Z vrcholu Fabové hole se vrátíme na rozcestí Fabova hoľa-Tri kopce, ze kterého budeme pokračovat vlevo po červené, modré a žluté TZ. Sestup do sedla Burda je velice strmý. Po čtvrthodině ostrého sestupu se dostáváme na paseku, ze které se otevírají pěkné rozhledy na lučnaté stráně v dolině říčky Rimava se spoustou starých salaší.

Za dalších asi 25 minut jsme již v sedle Burda (1 006 m), kde narazíme na asfaltovou cestu vedoucí z doliny Hronec do doliny Rimava a dále do Tisovce. Za cestou je uzamčená lovecká chata a především pěkné výhledy k jihu. Od loňska tady nově stojí i turistická útulna. Informace o ní zveřejníme dodatečně, dvě plánované cesty na podzim a v zimě do těchto končiny nevyšly…

Pokračujeme dále po červené a žluté TZ. Modrá TZ odbočila vlevo do doliny Hronec k hájence Mišárova a Pätina. Asi za 10 minut narazíme na malý potůček s vodou, kde lze doplnit zásoby vody. Podobných pramenů je po cestě ještě několik. Za dalších asi 10 minut jsme na rozcestí se žlutou TZ, kde se žlutá odpojuje a míří vlevo na Stožky.

Sedlo Burda a Fabova hoľa Podvečer na Muránské planině Nižná Kľaková s útulnou

Po dalších zhruba 5 minutách se nám konečně otevře pohled na skalnaté stráně vrcholu Veľká Stožka (1 297 m), které odsud vypadají impozantně. Podobné výhledy z lesních průseků se nám otevřou ještě vícekrát. Po asi 20 minutách míjíme otevřenou boudu, před kterou jsou lavičky a stůl. Kousek za touto boudou (asi 5 minut) musíme opustit příjemnou lesní cestu a odbočit vpravo do lesa, kde značka pokračuje.

Cesta vcelku mírně stoupá. Po dalších 15 minutách přecházíme širokou lesní cestu a za dalších 5 minut jsme u významové odbočky, která nás přivede na vyhlídku, z níž se otevírají pěkné pohledy do doliny Rimava a na okolní zalesněné vrcholy. Od vyhlídky cesta stále stoupá až na rozcestí Siváková, kde začíná zelená TZ.

Nádherný nocleh na Nížné Klakové

Z tohoto rozcestí se bez problémů dostaneme po Rudné magistrále za slabou půlhodinu na Nižnou Kľakovou, kde naše cesta pro tento den končí. Přespat lze v otevřené turistické útulně, ohniště je upravené byť v okolí obvykle bývá hrozně odpadků. Pro vodu je to odsud 8 až 10 minut po žluté TZ směrem na Stožky.

Skalní brána Fantastické výhledy od Skalní brány

Další den po té, co jsme po sobě uklidili všechny případné odpadky (které s sebou samozřejmě odneseme) a důkladně uhasili ohniště se vydáme směrem do civilizace. Začneme sestupovat k okraji lesa po žluté TZ. V lese nabere náš chodník poměrně strmý spád. Zejména po dešti vápencové skalky pořádně kloužou.

Skalná Brána, dolina Dudlavka

Strmý sestup ale trvá asi jen pět minut a již po osmi minutách jsme na rovném úseku chodníku, kde vyvěrá vydatný pramen vody. Za další čtyři minuty jsme u ohrady lesní školky a rozcestníku Skalná brána (1 112 m). Tady pokračujeme nalevo vzhůru na pěknou vyhlídku, ze které se otevírají fantastické pohledy na vápencové masívy Velké a Malé Stožky, ale i na oblý zalesněný masív Fabove hole (1 439 m) či Vysokého vrchu (1 263 m). Pod skalní vyhlídkou se nachází i mohutná skalní brána.

Turistický průvodce atraktivní Slovenský ráj, ale také Muránskou planinu, respektive celý národní park Muránska planina s částmi Veporských a Stolických vrchů. Největší pozornost je ale pochopitelně věnována centrálná části tohoto národního parku, tedy Muránské planině, která je jedním z podcelků Spišsko-gemerského Turistický průvodce
krasu. Kniha je doplněna množstvím fotografií (104), digitálně zpracovaných mapek, bohatým místopisným rejstříkem, tipy na ubytování a velkou řadou dalších užitečných informací.

Poté, co jsme se nasytili nádhernými panoramaty i skrytou skalní bránou se vrátíme nazpět na rozcestí, ze kterého pokračujeme vlevo poměrně strmě dolů po široké lesní cestě. Na konci prvního sešupu nesmíme přehlédnout odbočku vpravo, která nás vede dále kolem tří velkých seníků na louky na stráních doliny Dudlavka. Z rozcestí Skalná brána je to k seníkům asi 20 minut chůze. Za dalších 10 minut podcházíme loveckou chatu a již se dostáváme na dno doliny Dudlavka k rozcestníku Horáreň Stožky (865 m).

Hájovna Pätina a Závadka nad Hronom

Odsud pokračujeme po asfaltové cestě vpravo po zeleně značeném naučném chodníku. Mineme tajch, jenž sloužil v minulosti k plavení dříví a kolem upraveného pramene vody sestupujeme po proudu říčky Dudlavka k hájence Pätina (795 m), kde je začátek naučné stezky, vagónek původní úzkokolejné lesní železnice, která tady jezdila ještě na přelomu roku 1962 a 1963 a především rozcestí s modrou TZ.

Připomínka lesní železnice Loučení s Muránskou planinou Vyjasnilo se až při odjezdu domů…

Od této hájenky pokračujeme totiž po modré TZ dolinou Hronec přes rozcestí u hájovny Klátna až do obce Závadka nad Hronom, kde je cíl naší cesty.

  • Obtížnost túry: středně těžká túra
  • Délka túry: 10 až 11 a 1/2 h
  • Celková délka túry: 13 až 15 h
  • Celkové převýšení: výstup 1 050 m, sestup 950 m
  • Základní trasa: Zbojská - Fabova hoľa - Sedlo Burda - Nižná Kľaková - Stožky - Závadka nad Hronom
Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr článků
Hory X krát pro GR20, Treking s Tilakem 2011, soutěžní článek č. 5
Hory Předjarní Chleb - jak nelze čekat, že to dopadne líp
Hory Bloudění v Muntii Calimani, treking v Rumunsku
Reklama
Témata našich článků…
Soumrak Radhošť Chata Barborka Soos Koberštejn Charbulák Paprsek Trosky Kaon Kaltenštejn Tesařík obecný Dachstein Házmburk Coulomb Velikonoce Higgsův boson Bouzov Aktuální počasí Ježek Elektron Nesmeky Keprník
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist