Co dělat při setkání s medvědem, jak se chovatS medvědy v zádech (2) aneb pořádný prásk v Tatrách, jak se chovat při setkání s šelmou21.11.2003 | Otakar Brandos
V minulém článku, jsem se zmínil, že o setkáních s medvědy a medvědích útocích na lidi byly již popsány stovky a stovky stránek. Ale jen málo z takto popsaných stránek bylo dostatečně objektivních. Z části se jednalo o neznalost autorů a z části o honbu za senzacemi. Medvěd není ve skutečnosti žádná krvelačná bestie, která sežere na co přijde a ani nezabíjí na potkání. Natož z pouhého rozmaru tak, jak to dělá člověk, a který sprosté vraždění dokonce nazývá sportem. Medvěd je, byl a věřím že i v budoucnu bude naprosto přirozenou součástí karpatských lesů. Vždyť hraje nezastupitelnou roli při zachování rovnováhy v přírodě. Proto se podívejme poněkud podrobněji na to, jak se vyvarovat nechtěného setkání s medvědem, a pokud již k takovémuto setkání dojde, tak co si počít. V každém případě ale chce mít na zřeteli, že medvěd může být velice nebezpečné zvíře a je tedy žádoucí se v případě setkání k němu chovat s náležitým respektem. Tedy jako k divoké šelmě a ne jako k plyšové hračce! Jak se vyhnout setkání s medvědemExistuje celá řada rad a doporučení, co dělat a jak se chovat při pohybu v oblastech, kde nelze setkání s medvědem vyloučit. Zhruba a zkráceně by se daly shrnout do následujících bodů:
Co dělat, když už medvěda potkátePokud již k takovémuto setkání dojde, je dobré vědět jak se zachovat. Opět jsem jednotlivá doporučení a rady shrnul do následujících bodů:
Medvěd vás zaregistroval a následuje vásPokud žádné z předchozích rad a doporučení nebyly účinné, pak nezbývá než si (ovšem v předstihu), přečíst následující rady:
Žádné doporučení ani rady nejsou ovšem stoprocentní a někdy nezbude než improvizovat. Medvěd je tvor poměrně plachý a setkání s člověkem se vyhýbající. Pokud ovšem nejde o narušeného jedince s tzv. synantropními návyky. Tedy medvěda, který si zvykl na lidskou přítomnost a z této přítomnosti profituje – vybírá odpadky z nezajištěných kontejnerů, chat, je krmen rekreanty… Ovšem ani takovýto medvěd není žádný zabiják. Člověk jej odnaučil hledat si potravu přirozeným způsobem a medvěd se pak na člověku dožaduje potravy. "Vždyť jsi mě tak naučil, tak si mě krm," může se možná medvědovi honit hlavou. Ze slovenských hor jsou známy případy medvědů "baťůžkářů", kteří napadali turisty. Přesněji řečeno šli po batozích turistů, neboť věděli, že tam obvykle naleznou něco k snědku. A protože medvěd není žádný domácí mazlíček a navíc má obrovskou sílu, může být obyčejné medvědí "pohlazení" pro člověka přímo fatální (hmotnost medvěda se pohybuje obvykle v rozmezí 120 až 250 kilogramů, ale jsou známy kusy s hmotností až 340 kilogramů!). Vzpomeňme jen na předloňský případ mladé medvědice z Polska, která se toulala po Rysech a v okolí Popradského plesa, či loňské útoky medvědů v oblasti Trangošky v Nízkých Tatrách či Vrátne doliny na Malé Fatře. Tady byl na vině vždy!! člověk, nikoliv medvěd! Sponzor článku: K výletům po slovenské přírodě se Vám určitě bude hodit i kvalitní vybavení na kempování, při jeho nákupu můžete využít slevové kupony na Kuponer.cz. Další související články:+ Medvědi na Slovensku, turista opravdu není na medvědím jídelníčku…+ S medvědy v zádech, anebo pořádný prásk v Tatrách + Můj život s karpatskými medvědy + Jak být v bezpečí na územích obývaných medvědy + Koločavský medvěd opět řádil, Češi přečkali noc na stromě + Medvěd napadl a zranil houbaře na Malé Fatře |
|