Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 4.2.2020 , svátek má
Treking > Aktuality > Quo vadis slovenská přírodo? Problémy s developery

Quo vadis slovenská přírodo? Problémy s developery

Problémy slovenské ochrany přírody

2.7.2009 | Otakar Brandos

… a nebo jsou národní parky Slovenska zemí zaslíbenou developerům, úzce zájmovým skupinám a různým kamarádíčkům? …

Nová sjezdovka na Solisku, Vysoké Tatry

Slovensko. Převážně hornatá země lákající nekonečnými travnatými i zalesněnými hřebeny středohoří či rudohoří či skalními štíty Tater. Země, která si je vědoma svého přírodního bohatství, o čemž svědčí poměrně hustá sí národních parků, chráněných krajinných oblastí či dalších maloplošných areálů. Dokáží ale tato území, resp. instituce nad nimi bdící, zajistit skutečnou ochranu toho co mají chránit? …

… A nebo jsou národní parky Slovenska zemí zaslíbenou developerům a úzce zájmovým skupinám a příliš neslouží svým primárním účelům při ochraně jejich původních obyvatel? Plní sí národních parků na Slovensku skutečně svůj původní účel a nebo se jedná o dobrý byznys pro malé skupinky vyvolených a různých kamarádíčku? Rád bych věřil, že A je správně. Bohužel řada negativních příkladů, které uvádím níže, mě o tom zčásti nutí pochybovat …

Abych hned na začátku zamezil určitým reakcím a národnostním vášním (hlavně ze strany slovenských přátel) musím uvést, že podobné problémy trápí i národní parky v České republice, v nichž je situace rovněž mnohdy neutěšená. Nutno však ale dodat, že situace v ochraně přírody a v pravomocích je v obou nástupnických zemích bývalého Československa poněkud odlišná, nebo na Slovensku (na rozdíl od ČR) byly správy národních parků degradovány jen na jakési poradní orgány bez větších rozhodovacích pravomocí.

V České republice je vše podstatné ošetřeno v zákoně č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, na Slovensku pak v zákoně č. 543/2002 o ochrane prírody a krajiny. A právě u tohoto zákona a několika jeho paragrafů bych se chtěl zastavit.

Vysoké Tatry

Tak například v § 15 ods. 1 písm. d je vysloveně uvedeno, že na území požívajícím V. stupeň ochrany (chráněný areál, přírodní rezervace, přírodní památka a chráněný krajinný prvek) je zakázáno "aplikova chemické látky a hnojivá" jakož i "aži drevnú hmotu holorubným hospodárskym spôsobom" (§15 ods. 1 písm. b). No a k čemu jinému než k plošné těžbě došlo například na území NPR Tichá dolina v Tatrách, o které jsme v minulosti informovali i na našich stránkách!?

Štátné lesy Slovenska si prosadily své. K dalším chemickým postřikům došlo nedávno i na území Národního parku Nízké Tatry, o čemž jsme rovněž informovali v samostatném článku. Na nᚠdotaz bohužel žádný z kompetentních pracovníků nezareagoval, takže nevíme, byly-li postřiky aplikovány "pouze" na území se III. stupněm ochrany a nebo i na územích s V. stupněm ochrany.

Avšak i v územích se III. stupněm ochrany (národní parky, chráněné areály a chráněné krajinné prvky) je zakázána řada činností, které se ale na územích parků vesele vykonávají. Tak třeba šlo posunout hranice národního parku v oblasti Donoval, kde si developeři vzali za cíl vybudovat velké lyžařské středisko a vystavět do krajiny se nehodící megalomanské stavby.

Další projekty se investoři snaží prosadit ve Vysokých Tatrách, ale i v Nízkých Tatrách či na Malé Fatře. Je pěkné, že developeři dostanou pokutu za černou stavbu, jenže oni s ní již ve svých rozpočtech počítají … Asi jediným košer řešením by bylo nařízení o odstranění černé stavby. To se ale nikdy nestalo…

Co mě nejvíce namíchlo v posledním roce? Asi to bylo vykácení velkého pásu kosodřeviny na jižním úbočí Predného Soliska (2 093 m), souvislého porostu na území přírodní rezervace Furkotská dolina ve Vysokých Tatrách … Snímky, které jsem pořídil během říjnové návštěvy Soliska jsem původně ani použít nechtěl, ale asi nejlépe dokreslují devastaci přírody v Tatrách a na Slovensku vůbec. A to v takové míře, že Evropská komise silně zvažovala (možná že dosud zvažuje) o vyřazení TANAPu ze sítě evropských národních parků … A to nemluvím o vykáceném lese a připravované sjezdovce na severních svazích Poludňového grúně na území Národního parku Malá Fatra, což tisk přešel téměř bez povšimnutí.

Bukové lesy a pralesy

Přesto přeji slovenské přírodě, aby se ze stresů dnešní doby a z devastace hamižných developerů brzy vzpamatovala a byla jí do budoucna ušetřena. Aby ochránci a strážci přírody nebyli zatlačování do role přihlížejících statistů bez pravomocí či s pravomocemi sloužícími pouze k buzeraci turistů (připouštím, že často oprávněné), aby ochrana přírody nalezla konsensus i se státními lesy.

Přeji ochranářům, aby na turisty přestali pohlížet jako na škůdce přírody, aby napomohli rozvoji turistické infrastruktury (budování vhodných tábořiš a turistických útulen) podobně jako je tomu například v Norsku či Kanadě, kde šetrný turismus rozhodně nevede k devastaci přírody, jak se u nás stále absurdně uvádí. Třeba i za cenu vydávání povolenek na některé z treků ve významných chráněných územích…

Přeji ochranářům, aby na ně turisté přestali pohlížet jako na zelené, za malichernosti turisty buzerující zelené mužíčky, kteří při "řešení" prkotin se tváří, že si nevšimli za zády jim projíždějící čtyřkolky či nákladního auta, které přírodu ničí miliónkrát více než turista spící někde "na divoko"…

Určitě by šlo například využít řady neobhospodařovaných salaší například na Velké Fatře. Opravit, zamknout (jak již k tomu koneckonců došlo v oblasti Chaty pod Borišovom) a za poplatek zapůjčit klíče od takovýchto útulen.

Myslím si, že kdyby se na některé treky s přespáním ve volné přírodě na tábořištích či udržovaných turistických útulnách s pitnou vodou a zásobou dřeva vydávaly povolenky podobně jako v Kanadě a jiných zemích, že by řada turistů a trekařů (těch skutečných, ne se za ně pouze vydávajících) byla ochotna zaplatit rozumnou (nikoliv přemrštěnou) částku…

Vyhánění trekařů a horských tuláků z hor, kteří tu a tam přespí na mechu není řešením. Kdo se toulat po horách chce, ten se i toulat bude. Zákaz nezákaz, a se to někomu líbí nebo ne. K tomu je ovšem potřebná dobrá vůle, osvěta, čas, hodně času a neporušená neindustriální krajina…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
co sa zmenilo za 6 rokov.. (roman, 11.01.2016, 16:59 )
ako vidím, članok je z roku 2009 dnes je 2016. a čo sa zmenilo v ochrane prírody na SK? zmenilo, ažba dreva sa realizuje stale vo vačšom rozsahu, stale bezohladnejsie, budujú sa nove lesne cesty aby sa dalo vyviest i drevo ku ktoremu sa nedalo dosta.ažba holorubmi začína sposobova vysychanie podrastu po velmi teplom lete, dažde zmývajú humus v potočikoch vytvorených po kolesach lesných traktorov a pokracova by sa dalo este velmi dlho. ochranári prešli na pozície štatistov a vyplňovačov tabuliek, dobrovolní členovia straže prírody môžu písa nezmyselne hlásenia, pretože s tým co má zmysel robi nepohnú. minister životného prostredia sa živil obchodom s drevom a premier aby zvýšil zamestnanost v "hladových dolinách, kde chlapi nemajú na potraviny pre svoje deti-casto vsak majú na ploskačku borovicky nemá namietky voči zvýšenej ažbe dreva....ak budete čita o ochrane prírody na SK, môžete nadobudnú iný dojem, ale len pokial neprejdete stovky kilometrov po horach Slovenska.
Mohu porovnat (-OB-, 15.01.2016, 16:46 )
a musím, bohužel, konstatovat, že v některých částech Slovenska těžba připomíná plundrování lesa tak, jak to známe z ukrajinských Karpat. Kysucké Beskydy, Kysucká vrchovina a pak především Slovenské rudohoří. Jedním slovem katastrofa… Na druhou stranu ale nutno dodat, že se alespoň opět zalesňuje, což na Ukrajině "nehrozí"…
Tazba dreva a zakaz bajkovania (biker, 29.07.2009, 08:31 )
TO co sa deje v Slovenskych horach je katastrofa. Siel som minuly rok do Zapadnych tatier Jamnickou dolinou. Prebiehala tam brutalna tazba. Teren bol brutalne zdevastovany traktormi, vsade bol bordel od ozratych drevorubacov. Pri ceste som videl vyhodenu pneumatiku. Na chodniku bol skoro pol metra blata, ledva som presiel. Je mi z toho spatne. A este vas stretne ochranar a bude Vam hovorit ze na bicykli tu nemate co robit. A pritom pol hodinku za Vami ide TRAKTOR! Absurdne!!!! Je uplne jasne ze vsetko ovladaju zaujmove skupiny ktorym ide LEN O PRACHY!!!! F..em ALL!!!!
zajimave (Zdenek, 20.07.2009, 16:46 )
Zajimava diskuze je ted na Hikingu, stalo by za to se pridat treba i tady. http://hiking.sk/hk/fo/16862/obnoveni_resp_vyznaceni_novych_turistickych_tras_v_ramci_np_na_slovensku.html
Souhlas (Honza, 09.07.2009, 20:46 )
S článkem nelze než souhlasit - bohužel to tak je skoro vždy - kdo má prachy, tak si to protlačí, turisté těžko politiky uplatí... Druhá věc ovšem je, že dávat za příklad Alpy, Norsko a další západní země má jeden háček - lidi. Zatímco tam nikoho ani nenapadne odhazovat odpadky a z parkovišť pod horama si odvážejí odpadky, a to tam ani často nejsou koše, u nás (a na východ) to je zlé... Já vím, že ti většina trekařů je slušně vychovaných, bohužel ta menšina to kazí :-/
Spaní venku (Michal, 07.07.2009, 22:14 )
Jezdím po horách na kole a taky trekuju. V lese je hrozný nepořádek - zničený terén od lesních strojů, pohozené láhve od olej do motorových pil, hustá síť silnic a docela slušný provoz přes týden. A pak přijde ochranář a buzeruje mne že jsem si postavil stan... Ne že bychom spali v zákazu(, místo Vysokých Tater( kde je stejně moc lidí) chodíme na Fatru nebo Nízké Tatry. Jsme rádi že se tam dá spát oficiálně, proto musím všechny poprosit aby se chovali slušně, abychom měli kde trekovat.
Civilizace (Michal, 07.07.2009, 22:04 )
Je nesmysl dělat NP v osidlené oblasti. To je základní problém. Vylidněte oblast kolem NP řekněme tak 10-30km, zruště přístupové cesty a chaty s obsluhou. Kolik lidí tam potom dojde? Jak je to ve státech v rozlehlých NP? Je tam velká návštěvnost? A kolik lidí tam dělá nepořádek?
civilizace (Zdeněk, 08.07.2009, 09:40 )
Jenze Michale, tady sme v cechach a ne v americe. Porovnej si staty a jejich velikosti. Nejde tu mit neobydlene hory a NP. Tady se proste musi najit cesta mezi obojim. Co vidim za problem ja a uz nekolikrat bylo receno, ze nevidim duvod k dalsimu staveni hotelu a podobnych developerskych projektu. Stavajici objekty v horach staci rekonstruovat. At jsem kde jsem, pokazde je vsude vice jak poloprazdno. Najde se vyjimka jako sou horske chaty, kde je o videndu hlava na hlave. Ale to neni duvod stavet hned vedle hotel, stejne tam nikdo z nas nepujde. Max. bych byl treba proto, aby se napriklad v male fatre postavila puvodni chata pod chlebom, na stejnych doposud patrnych zakladech a aby to byla verna kopie. Dalsi je hned za "kopcem" vyhorela chata pod rozsutcom atd... Ale stavet nove a nove projekty a kacet miliony metru dreva, pro nepochopitelne projekty - to fakt ne! Ale proste sme v evrope a civilizace tu v horach byla a bude a chtit tu rezervace ktere ma amerika to je proste nerealne - stejne jako tu chtit mit more a plaze.
Pár poznámok (Funttomas, 06.07.2009, 23:38 )
Nie je pravda, že sa posúvali hranice národného parku na Donovaloch. Zastavané územie vrátane lyžiarskeho strediska na Donovaloch je mimo Národného parku Nízke Tatry či NP Veľká Fatra. Donovaly ležia len v ochrannom prásme spomínaných NP. Je trápne, keď sa stráž prírody zámerne vykresľuje (chyba bulvárnych médii) ako štátny orgán rozdávajúci pokuty a všetko zakazuje. Potom verejnosť vôbec nevníma, čo všetko pracovníci OP robia pre záchranu vzácnych prírodných lokalít. Napríklad vo veci táborenia v NP Správa NP Nízke Tatry pred pár rokmi urobila návštevný poriadok na spôsob nie všetko zakážeme, ale povolíme v určených hraniciach. Takto vymedzili táboriská na hlavnom hrebeni, aby bolo možné legálne absolvovať hrebeňovku NT. Podobne v NP Muránska planina je možné núdzovo bivakovať resp. táboriť kdekoľvek v tesnej blízkosti turistickej značenej trasy mimo oblastí maloplošných chránených území. Taktiež v NP Poloniny je vybudovaná sieť útulní a táborísk. Rovnako v NP Veľká Fatra sú vyhradené miesta na táborenie. Dokonca aj Západné Tatry sa dajú legálne prejsť od Chaty pod Náružím, cez Žiarsku chatu, útulňu Pusté až po kolibu pod Klinom. To, že Štátna ochrana prírody SR je len štatistom a úradom na pečiatky je problém, že územia NP a ostatných chránených území nepatria štátu, ale rôznym subjektom, ktoré za obmedzenia na vlastnom majetku nemôžu. Keď štát nemal na vykúpenie pozemkov, je potom scestné sa hrať na ochranu prírody a ostatných k tomu nútiť. Za socializmu (aj dnes) sa vyhlásilo chránené územie a na vlastníkovi pozemku ostalo toto bremeno, s ktorým musel súhlasiť.
Číst v klidu (-OB-, 09.07.2009, 17:51 )
Ahoj Funttomasi, tvé připomínky beru, ale chce to číst v klidu a nevytrhávat jednotlivé věty z kontextu. To dělají s oblibou bulvární novináři :-)). Přechody hor, které uvádíš, máme popsány na netu včetně uvedení míst, kde lze legálně přenocovat (Nízké Tatry, Západní Tatry, Velká Fatra a další), to rozhodně nezpochybňuji. O negativních zkušenostech se spaním v NP Muránska planina (i na vyhrazených místech) se lze dočíst v řadě diskusí na netu. Na Velké Fatře jsou jednotlivá místa rozložena velice nevyváženě a méně zdatní turisté mohou mít problémy (taktéž při nenadále změně počasí, v nouzi atd.). Roháče. Hřebenovka pro průměrného turistu na tři dny. Se scházením (a opětovným vycházením) 700 až 1 000 výškových metrů na (od) vyhrazených míst určitě více. To ale nebylo hlavním předmětem úvahy (článku) ? Za to, že jsou ochranáři velkou řadou lidí vnímáni negativně určitě nemohu, své dělá způsob komunikace samotných (byť jen některých) strážců a řešení "prkotin" místo věci zásadních. Rovněž nemohu za to, že stát neměl na výkup pozemků. Připadá mi ale absurdní vytýkat na takovýchto územích vybočení ze značené trasy, když hned vedle jezdí buldozer a hoří hromady pokáceného dřeva ?
Slovensko (milan, 04.07.2009, 15:44 )
Urcite to neni spravny postoj, ale mam pocit ze vacsina ludi uz rezignovala, za poslednych par rokov bolsevicko-ultranacionalistickej vlady to ide zo Slovenskom dolu vodou vo vsetkych smeroch, ochranu prirody nevinimajuc. Ja osobne to uz len prechadzam konstatovanim, ze co si ta polointeligentna vacsina zvolila to dostava naspat, bohuzial pravdou je aj to, ze v tejto primitivnej volicskej mase sa tazko najde jednotlivec ktoremu by lezalo na srdci nejake narodne bohatstvo. Myslim ze ludia ako je byvaly bolsevicky prokurator bez chrptovej kosti, maskovany za sucasneho prezidenta s tymto postojom aj kalkuluju
oprava (milan, 04.07.2009, 15:47 )
chrbtovej
dík, že o tom píšeš... (pepa, 03.07.2009, 16:30 )
Souhlasím s tebou, vidím to podobně. Ochrana přírody na Slovensku je na periférii všech zájmů. Developeři mají na Slovensku na růžích ustláno, stejně jako majitelé lesů. Ochranáři be se měli distancovat od buzerací, o kterých se zmiňuješ. Na druhé straně by měly existovat mantinely, které by běžný turista neměl překračovat. Pouze spoluprací těchto dvou skupin lidí a občanů je možné někam se dopracovat...
ale.... (Zdeněk Heřman, 03.07.2009, 13:41 )
Uznavam a jsem rad, ze se na toto tema posledni dobou hodne diskutuje. A ze to neni lidem lhostejne. Jen se nemohu ubranit dojmu, ze to jsou porad jen tulaci z rad ceskych turistu. A dost casto jsme vlastne pravem peskovani od nasich sousedu. Jeste sem od nikoho neslysel, ze by chtel, aby se otevrel nebo vybudoval nejaky pristresek, nebo placek, kdekoli v ceskych horach. Porad se ohanime tim, ze v Kanade nebo Norsku to jde tak at to jde i na Slovensku, ale neni na case zametat hlavne pred nasim prahem? Samozdrejme, ze hlavne tady na trekingu kde je to zamerene hlavne na karpaty je tema Slovensko dost na miste, ale je zajem o toto i u nasich sousedu? Tak by mela znit otazka? Pokud jim toto vyhovuje, muzem porad brecet, aby nas nechali spat v mechu, ale nebude to nic platne. Na druhou stranu kdyz se uvidi ze kricime i doma, urcite to bude mit odezvu. Pekne svatky v horach :-)
Křičíme i doma (-OB-, 03.07.2009, 14:13 )
Ahoj a díky za zajímavý názor. Určitě čeští turisté křičí i doma, již delší dobu, jen v českých horách není tolik možností treků jako v horách Slovenska, respektive v řadě vhodných trekových hor je tak hustá síť turistických chat (mluvím nyní o horách v národních parcích či CHKO), že chtít vytvářet další útulny a tábořiště není na místě (Krkonoše, Jeseníky, Beskydy). Na druhou stranu například na Šumavě se díky tlaku turistické veřejnosti v minulém roce otevřela síť tzv. nouzových nocovišť - viz náš článek http://www.treking.cz/chaty/nouzova-nocoviste-na-sumave.htm. Otázka zda-li to chtějí i na Slovensku není až tak relevantní, národnost s tím dle mého soudu nemá co dělat, pokud nějaký národ horám neholduje, neměl by alespoň jiným v jejich zájmech - viz třeba Ukrajinu a Rumunsko (snad vyjma Retezatu a několika dalších NP).
reakce (Zdeněk Heřman, 03.07.2009, 15:33 )
Tak toto je urcite pravda. Ono prejit napr. takove Rohace.... dost dobre bez poruseni zakazu nejde. Coz u nas tato moznost je. (prave ty Krkonose, Jeseniky atd...) Ale ja myslel kdyz popisu konkretni situaci. Napr. pujdu do Jizerek na vrchol Jizery kde stoji takova "chatka" a rozhodnu se na jeji otevrene predsini prespat "pod sirakem". Aby byla moznost toto udelat. Treba jen tim ze budu zapsany v nejake knize (co by byla na te chatce) ,ze jsem tu byl a pokud bude mit strazce nejake vyhrady jak to tam po me zustalo, ma moznost me kontaktovat. Nebo tak neco. Proste aby tech par tulaku mohlo zazit hvezdnou noc a nebylo to z okna hotelu. To by bylo fajn v kazdych horach. A v kazdych by se prostor dal nalezt, kdyby byla vule. Kazdy z nas jich urcite videl spousty kde nebude nicit vzacnou kvetenu. Ale je pravda, ze je treba zacit tam kde jit do hor vlastne nuti cloveka porusit zakon. Jen kde tlacit na pilu? Tady o tom muzem jen diskutovat.
Jizera (-OB-, 03.07.2009, 16:48 )
Nezbývá než souhlasit. Jinak nocleh na verandě zmíněné chaty pod Jizerou je krásný, při prvním přechodu Jizerských hor, kdy jsem je vůbec neznal, jsem využil tohoto přístřeší. A na ty ranní neopakovatelné pohledy na Ještěd přímo ze spacáku jsem nezapomněl dodnes :-)).
Pobyt v přírodě (Matouš Horáček, 03.07.2009, 09:13 )
A pak ani lidem nedovolí přespávat na území NP, protože by to příliš poškozovalo krajinu a ochranáři přírody klidně bez postihu trestají kdejakého dědu, který zkoumá brouky. Ano je to zvrácené a nemám to rád. Proto raději jezdím na Ukrajinu zaplatím na vstupu do NP a pak se procházím kde chci, zkoumám co uznám za vhodné a spím klidně kde mě jenom napadne.
Ukrajinské NP (Funttomas, 06.07.2009, 23:51 )
Matouš: podľa tvojho tvrdenia turista, čo nikdy nebol na Ukrajine v chránených územiach si bude myslieť, že tam môže robiť všetko. No v Karpatskom NP (Čornohora, Svidovecký masív) a tiež Sinevirskom NP sú vyhradené táboriská a pohyb mimo TZT je diskutabilný, kedže tam značené chodníky okrem pár vychytených trás prakticky neexistujú. Napríklad na brehu Sinevirského jazera je vyslovene zakázané stanovanie. Radšej by som sa vyhýbal zovšeobcneniam, že je možné všetko a všade.
Ukrajinské NP (Matouš Horáček, 07.07.2009, 16:44 )
Určitě není možné dělat všechno, ale pohyb po tamnější krajině je volný, mimochodem jak by asi přežili všichni ti lidé, kteří jsou na horách závislí vlastní obživou. Ač jsme během svých pobytů měli možnost mluvit s několika "správci" a hlídači NP a horskou službou, nikdo nikdy nic nenamítal proti našemu bivakování v horách. Nejhorší věcí je vždy, když se něco stane masovou záležitostí, to pak bude příroda vždycky v oslabení, ale jakmile je provoz na stezkách pár desítek lidí za den, není přeci nikde problém, to se spíš lidé musí mít na pozoru před dravou zvěří:) Mé stanovisko mělo spíše vyjádřit to, že pro mě právě kvůli situaci na Slovensku, nejsou slovenské hory moc zajímavé. Do českých hor zajedu, protože jsou blízko, a když mám čas jet dál, tak vydržim o pár hodin déle v dopravním prostředku a dojedu někam, kde hory vyhovují tomu, jak si je představuji a kde nepůjdu jenom v tisícihlavém zástupu turistů hoře na zteč.
Ukrajinské NP (Funttomas, 07.07.2009, 19:02 )
Matouš: teraz si to trefne napísal. Už len chýba dodať, že rovnako ako na Slovensku tak aj na Ukrajine sa v NP vo veľkom ťaží drevo a na horách sú nájazdy zberačov lesných plodov. Tiež som komunikoval s domácimi a viem, že je to mnohokrát ich jediný príjem. Už len samotní zberači jazdia do hory na zadymených mašinách, brázdia rozryté cesty je tam každému jedno, či sa jazdí po lesoch, holiach atď. Uznávam, že ukrajinské Karpaty majú svoje čaro, ale ochrana prírody je tam ešte laxnejšia ako v SR.
NP (Matouš Horáček, 08.07.2009, 06:39 )
Ochrana přírody musí být vyrovnaná a ať si ríká kdo chce co chce, kdyby dosažitelnost přírodních krás byla pouze pěšky, na kole, na lyžích, zajímalo by mě, kolik by zbylo vášnivých horských turistů, kteří se obejdou bez pohodlí hotelu a vystačí si maximálně s palandou. Utopie v našich podmínkách. Mám k tomuto přístupu zlost, také protože se nám ho snaží aplikovat na naše nově vzniklé CHKO Český Les, kde se nejeden radní nechal slyšet jak rád by po jeho území vystavěl velká parkoviště pro davy turistů s občerstvovacími zařízeními, jeho slovy: "Na CHKO má právo každý nejenom baťůžkáři." Přičemž baťůžkáři pro něj bylo hanlivé označení lidí, ze kterých se nevymáčknou žádné peníze. Mrzí mě to, protože Český les je nyní oázou klidu, kde den nemusí člověk potkat vůbec nikoho. No problém se snahou o co největší masovost a co největší generování příjmů je všude a striktní ochrana přírody s nemožností opustit značenou cestu je pro mně jenom takovou poslední umělou snahou hrát na ochranu. No co dodat, už se teším do hor ať ukrajinských, slovenský, českých nebo jiných, ale hlavně do těch, kde člověk při potkání jiného podobně smýšlejícího člověka zastaví a dá se do řeči, nebo jenom pozdraví, to aby nerušil klid toho druhého.


Další související články:

+ Pozor! Salaše na Velké Fatře se zamykají!
+ "Turista" na lavičce
+ Asi brzy vyrazím na golfové hřiště. Na čtyřkolce a nebo motorce!
+ TV Nova slibovala dobrý start aneb rallye na poloninách pokračuje
+ Kyjevští "bohatýři" alias džípisté pokořili Hoverlu
+ Proč jezdíte, sakra, po poloninách?!
+ Zlomyslnost a arogance motorkářů
Reklama
Témata našich článků…
Jupiter Borový vodopád Vosecká bouda Cvilín Zámek Hluboká Chata Horalka Chata Jelenka Macocha Pluto Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Kvarky Konopiště Pluto Altocumulus Velhartice Bouřky Černá díra Opruzeniny Čertův mlýn
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | źubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist