Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 16.1.2020 , svátek má
Treking > Lyžování > Dolní Rakousko, nejlepší lyžařská střediska jen 200 km od českých hranic

Dolní Rakousko, nejlepší lyžařská střediska jen 200 km od českých hranic

Lyžařská střediska Dolního Rakouska

9.11.2013 | PR

Zimní sezóna je na dosah ruky a střediska Dolního Rakouska lákají milovníky sněhu užít si kouzelné zimní dny na perfektně upravených sjezdovkách, běžkařských trasách, v snowparcích, ale třeba i s dětmi na saních. Oblíbené výlety na sněžnicích ideálně doplní kulinářské zážitky, které nabízí útulné horské chaty prostřednictvím tradičních regionálních jídel. Zkrátka nepřijdou ani milovníci bruslení nebo stále více oblíbeného skialpinismu. Dolní Rakousko má všem co nabídnout.

Puchberg, foto F. Zwickl

Střediska Dolního Rakouska se rozprostírají ve vzdálenosti pouhé jedné až dvou hodin jízdy autem od Vídně - necelých 200 km od českých hranic (Dolní Dvořiště) - a představují nejbližší možnost kvalitního lyžování pro zimní nadšence ze zemí střední a východní Evropy. Lyžařská střediska pokrývají oblast Mostviertelu a Vídeňských Alp a vysokou rozmanitostí nabízejí nejvšestrannější možnosti sněhových radovánek - na své si přijdou začátečníci, zkušení lyžaři, milovníci freeride i skialpinismu a stejně tak rodiny s dětmi.

Čtěte také: Zimní radovánky v Dolním Rakousku

Zimní vyžití v největších střediscích Dolního Rakouska

Oblast Dolního Rakouska nabízí mnoho lyžařských a snowboardových sjezdovek, ze kterých si vybere každý. Hochkar, nejvýše položené horské středisko (1 800 m n.m.) zaručuje největší jistotou sněhu na 19 km skvěle upravených sjezdovek. Nově Hochkar nabízí také freeride s průvodcem na nekonečných a nedotčených svazích s hlubokým sněhem.

Lackenhof am Ötscher umožňuje lyžařům pohodlnou dostupnost sjezdovek z hotelů lemujících 19 km upravených svahů, nejmenším lyžařům nabízí dětský areál Sunny Kids Park a romantické duše potěší nedotčenou přírodou kolem hory Ötscher, která je ideální pro túry na sněžnicích s průvodcem.

Středisko Gemeindealpe Mitterbach se může v rámci 14 km sjezdovek pochlubit i nejprudší sjezdovkou s přírodním sněhem v Dolním Rakousku a nově pro sezónu 2013/2014 připravilo dvě vyznačené skialpinistické trasy různých stupňů obtížnosti.

Lackenhof, foto Mostviertel Tourismus - weinfranz.at

Vše, co může rodina od zimní dovolené očekávat, jí poskytne středisko Annaberg - 20 km sjezdovek nabízí sjezdové FIS tratě, sjezdovky s boulemi, svižné svahy i mírné upravené sjezdovky, nechybí ani skicrossová a boardcrossová dráha.

Zvláštní pozornosti nejmenším se dostává ve středisku St. Corona am Wechsel, kde se ve speciálním dětském parku s lyžařskou školkou a sáňkařskou loukou učí první krůčky na sněhu. Uznávaná lyžařská škola společně s mírnými svahy a jistotou sněhu zaručí spoustu zábavy nejen dětem, ale začátečníkům každé věkové skupiny.

Maximální využití času stráveného na sjezdovkách umožňuje středisko Zau[:ber:]g Semmering s umělým osvětlením a nočním provozem. Jako dějiště závodů Světového poháru nabízí to nejlepší ze zdejšího prostředí - nádhernou krajinu, rodinné i sportovní sjezdovky, komfortní lanovky a vleky.

Středisko Mönichkirchen-Mariensee nabízí rodinnou atmosféru s mírnými svahy pro začátečníky i černou sjezdovou pro profesionály, nechybí zde ani moderní lanovky a vleky a návštěvníci se mohou těšit na jemný prašan.

Lyžařské středisko Puchberg Salamander připravilo širokou nabídku pro lyžaře začátečníky - své první oblouky na sněhu tu trénují děti i dospělí v rámci kurzů lyžování i snowboardingu. Místní lyžařská škola nabízí také túry s průvodcem pro začínající skialpinisty.

Středisko Reichenau an der Rax uchvátí všechny silou hor při procházkách na sněžnicích. Pocit úžasu a uvolnění z okolní zasněžené přírody střídá příjemný gurmánský zážitek v některé z typických horských chat na hoře Rax.

Lackenhof, foto Mostviertel Tourismus - weinfranz.at

Mezi freestylisty a snowboardisty vyhledávaná střediska patří Hochkar, jehož chloubou je uznávaný snowpark Východních Alp - Funpark, který hostí mnohé sportovní a společenské akce, například Hochkar open. Neméně oblíbený snowpark Ötscher se nachází ve středisku Lackenhof a na rozlehlé ploše nabízí překážky různé obtížnosti, jež jsou vhodné jak pro trénink začátečníků, tak pro pokročilé freestylisty.

Třetím vyhledávaným střediskem freestylu v Dolním Rakousku je Split-Park ve středisku Zau[:ber:]g Semmering, jeho chloubou je 16 různých překážek pro pokročilé i méně zkušené milovníky tohoto adrenalinového sportu.

Střediska Dolního Rakouska nabízejí také pestré vyžití pro milovníky běžkování. Celá oblast nabízí rozsáhlou síť upravovaných stop - například v rezortu St. Aegyd v oblasti Mostviertel je k dispozici 100 km tras, dalších 100 km nádherných panoramatických tras Vídeňských Alp, které se vinou v nadmořské výšce více než 1 000 metrů nad mořem, nabízí středisko Wechsel-Semmering. Vedle sjezdového lyžování je možné si zaběžkovt také v oblastech Lackenhof and Göstling.

Hochkar, foto Mostviertel Tourismus - weinfranz.at

Mnoho lyžařských středisek je zaměřeno na rodiny s dětmi - první obloučky na sněhu mohou děti i začátečníci vykrojit pod vedením trenérů některé z vyhlášených lyžařských škol, které mají v Dolním Rakousku dlouhou tradici.

Zimní zážitky mimo sjezdovky a běžkařské trasy

Střediska Dolního Rakouska nabízí rozmanité vyžití na sněhu i bez lyží na nohách. Oblíbenou aktivitou je zimní turistika na zasněžených pláních a téměř všechna střediska nabízejí síť zimních turistických tras. Velice populární jsou túry na sněžnicích a například v městečku St. Aegyd se vždy za úplňku organizují túry bílou zimní krajinou za doprovodu průvodce.

Řada středisek má také ideální podmínky pro sáňkařské vyžití - například středisko Zau[:ber:]g Semmering s osvětlenou 3kilometrovou dráhou plnou zatáček a tunelů vedoucí kolem fantastických přírodních útvarů. Milovníci bruslení se mohou rozjet po zamrzlých hladinách místních jezer.

Oblast Mostviertel a Vídeňských Alp

Sníh promění vídeňský alpský oblouk v zimní ráj, ve kterém turisté odhalí spoustu možností. Určitě se vyplatí udělat odbočku na "Skywalk" a vychutnat si z této zajímavé vyhlídkové terasy jedinečný výhled na pohoří Bucklige Welt, na Wechsel a Semmering.

Zimní karta Dolního Rakouska

Osm největších středisek Dolního Rakouska - Annaberg, Hochkar, Lackenhof pod Ötscherem, Gemeindealpe Mitterbach, Mönichkirchen Mariensee, Puchberg Salamander, Zau[:ber:]g Semmering a St. Corona pod Wechselem - nabízí svým návštěvníkům flexibilní skipas - Zimní karta Dolního Rakouska, jež jim umožní užít si rozmanitost jednotlivých lyžařských oblastí.

Zimní kartu je možné využít po tři dny podle vlastního výběru v průběhu celé zimní sezóny 2013/2014 a její cena zahrnuje zapůjčení kompletního lyžařského vybavení - lyží, bot, hůlek a helem. Cena Zimní karty Dolního Rakouska na 3 dny je 109 € pro dospělou osobu a představuje velmi atraktivní nabídku. Karta je navíc přenositelná a může ji libovolně využívat větší počet osob, proto je také ideálním vánočním dárkem. Více informací najdete na cz.wintercard.at.

Novinky a speciální události sezony 2013/2014

Největší sportovní událostí roku 2014 v alpském lyžařském závodním kalendáři Dolního Rakouska budou Světové zimní hry Masters Ski Alpin - Masters WM 2014, které v termínu 24. - 29. 3. 2014 přilákají přibližně 500 závodníků z celého světa do střediska Göstling-Hochkar. Mezi závodníky budou i početná známá jména mezinárodního alpského závodního lyžování.

V lednu 2014 bude v lyžařském resortu Hochkar otevřen nový sportovní resort s horským sportovním centem - JUFA Hotel Hochkar. JUFA bude zaměřen na mládež a rodiny a nabídne sportovní vyžití v bezprostřední blízkosti sjezdovek.

Další související články:

+ Vídeňské Alpy v Dolním Rakousku - zimní radovánky v ráji výhledů
+ Zimní střediska Dolního Rakouska
+ Zima může být skvělá - v Dolním Rakousku!
+ Jaro na lyžích v Tyrolsku: sluníčko a třpytivý firn
+ Horní Rakousko: Lyže, šarm a sníh
+ Štýrsko v zimní sezoně 2009/10
+ Lyžařské oblasti v Rakousku, lyžování v Alpách
+ Start do bílého na Zell am See-Kaprun
+ Arlberg: Kolébka alpského lyžování
+ Zimní zážitky v Lungau
Reklama
Výběr článků
Hory Tak trochu české Špicberky, trek v drsném kraji na okraji Arktidy
Hory Od automatických sond po přistání lidí na Měsíci
Hory Besso a Bishorn, výstup na dvojčata ve Walliských Alpách
Reklama
Témata našich článků…
Mechové jezírko Téryho chata Nízké Tatry, ubytování Soláň Tematín Pieniny Chata pod Chlebom Milešovka Šumava, ubytování Lovoš Čertovy skály Maroko Praděd Měsíc Soos Bishorn Kvarky Strahlhorn Chalupská slať Mohelenská step Horská nemoc Panská skála
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Sněžnice - typy, konstrukce a použití sněžnic

Hory

Pro ty jež se v zimě rádi vydají po svých (ať už z jakéhokoliv důvodu rozhodli nepoužívat lyže - neumí nebo nechtějí lyžovat)…

Akutní horská nemoc, biomedicínské zvláštnosti pohybu ve velkých nadmořských výškách

O horské nemoci slyšel určitě každý, kdo se věnuje horské turistice, trekingu či horolezectví. Někteří ji možná zažili na vlastní kůži, ale kolik z nás ví, jak tato "nemoc" vzniká a jaké jsou její příčiny?…

Populární treky
1. Slovenské hory Sokolia dolina, túra kolem největšího vodopádu Slovenského ráje
2. Slovenské hory Putování Slovenským rudohořím, přes Sihlianskou planinu, Klenovské a Balocké vrchy
3. České hory Túra přes posvátný Radhošť, turistické trasy v Beskydech
4. Rumunské Karpaty Vilcan a Retezat, do nejkrásnějších hor Rumunska
5. České hory Túra na Lovoš a do Oparenského údolí, turistika a vrcholy v Českém středohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist