Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 9.11.2018 , svátek má
Treking > Vesmír > První světlo pro přístroj MUSE

První světlo pro přístroj MUSE

Výkonný spektrograf byl úspěšně instalován na dalekohled VLT

5.3.2014 | ESO 1407

Na dalekohled ESO/VLT, který pracuje na observatoři Paranal v severním Chile, vědci připojili nový výkonný přístroj označovaný zkratkou MUSE. Během první fáze velmi úspěšných testovacích pozorování se MUSE zaměřil na vzdálené galaxie, jasné hvězdy a další zkušební cíle.

Pohled na galaxii NGC 4650A přístrojem MUSE

Po testech a předběžném schválení v Evropě v září 2013 byl přístroj MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer [1]) odeslán na observatoř ESO/Paranal. V technických prostorách observatoře byl znovu sestaven a následně velmi opatrně přemístěn do svého nového domova v kopuli dalekohledu UT4 (Unit Telescope 4) komplexu VLT. MUSE je posledním z druhé generace přístrojů pro dalekohledy VLT (první byla zařízení X-Shooter a KMOS, a krátce po nich následoval přístroj SPHERE).

O své první pocity se podělil vedoucí týmu a hlavní vědecký pracovník projektu přístroje MUSE, Roland Bacon (Centre de Recherche Astrophysique de Lyon, France): "V uplynulých letech mělo s tímto přístrojem mnoho lidí soustu práce, ale zvládli jsme to. Je úžasné sledovat, jak se z této sedmitunové ‚skládačky' optiky, mechaniky a elektroniky rodí fantastický stroj času určený k výzkumu raného vesmíru. Jsme opravdu hrdí na to, co se nám podařilo - MUSE bude po řadu let naprosto unikátním zařízením."

Čtěte také: James Webb Space Telescop

Mezi hlavní vědecké úkoly přístroje MUSE patří zkoumání raných fází vývoje vesmíru s ohledem na mechanismy vzniku a formování galaxií, ale také sledování pohybů hmoty a analýza chemického složení blízkých galaxií. Možných aplikací je však celá řada - od zkoumání těles Sluneční soustavy, přes oblasti z probíhající tvorbou hvězd v naší Galaxii až po využití při výzkumu vzdáleného vesmíru.

Snímek Mlhoviny v Orionu pořízený přístrojem MUSE

MUSE je unikátní výkonné zařízení, které využívá 24 spektrografů k rozložení světla na základní složky, což mu umožňuje zároveň získat snímky i spektra vybrané oblasti na obloze. Vytváří tak v jistém smyslu trojrozměrný pohled, ve kterém třetí rozměr reprezentuje spektrum objektu [2]. Na základě následné analýzy se astronomové mohou 'pohybovat' těmito daty a zkoumat objekt v různých vlnových délkách (podobně jako když přeladíte televizi na jiný kanál s jinou frekvencí).

Barevně kódovaný snímek galaxie NGC 4650A pořízený přístrojem MUSE

MUSE má potenciál k velkým objevům, protože propojuje výhody zařízení získávajícího snímky s měřícími možnostmi spektrografu. Navíc přitom využívá mnohem ostřejších záběrů, které poskytuje adaptivní optika. Přístroj je namontování na dalekohledu UT4 systému VLT, který v současnosti pochází přestavbou na teleskop plně vybavený adaptivní optikou.

Přístroj MUSE je výsledkem deseti let návrhů a vývoje v rámci Konsorcia MUSE, které vede Centre de Recherche Astrophysique de Lyon (Francie) a jehož partnery jsou Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP, Německo), Institut für Astrophysik Göttingen (IAG, Německo), Institute for Astronomy ETH Zurich (Švýcarsko), L'Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie (IRAP, Francie), Nederlandse Onderzoekschool voor de Astronomie (NOVA, Nizozemí) a ESO.

Bacon a další členové týmu instalujícího a testujícího přístroj MUSE na observatoři Paranal od počátku roku 2014 zaznamenávali svoji činnost na zařízení na svém blogu. První výsledky pozorování pomocí MUSE budou prezentovány na workshopu 3D2014, který se zanedlouho uskuteční v Garchingu u Mnichova v Německu.

Instalace přístroje MUSE na observatoři Paranal

"Múza by měla člověka inspirovat. A opravdu. MUSE nás inspirovala po mnoho let a věříme, že v tom bude pokračovat," říká Bacon ve svém příspěvku v blogu u příležitosti 'prvního světla' pro tento přístroj. "Není pochyb o tom, že astronomové z celého světa, budou naší múzou okouzleni také."

Poznámky

[1] 'Multi Unit Spectroscopic Explorer' volně přeloženo 'Více-jednotkový spektrální analyzátor'. Slovo 'muse' znamená v angličtině i francouzštině 'múza'.

[2] Tato technika je známa jako 'spektroskopie celého pole' (integral field spectroscopy). Umožňuje astronomům zároveň zkoumat vlastnosti různých částí téhož objektu, například galaxie, a měřit jakým způsobem rotuje a určit jakou má hmotnost. Technika rovněž umožňuje zkoumat chemické složení a další fyzikální vlastnosti v různých částech sledovaného objektu. Metoda je využívána po mnoho let, ale přístroj MUSE přináší značné vylepšení díky zvýšené citlivosti, efektivitě a rozlišení.

Jednou za možností, jak celou metodu popsat je, že MUSE představuje zobrazování s vysokým rozlišením, které je v reálném čase kombinováno se spektroskopií. Například, v minulosti bylo obtížné zkoumat emisní čáry objektů ležících mimo naše nejbližší kosmické okolí, neboť emisní čáry jsou díky rudému posuvu posunuty mimo spektrální okna filtrů běžně dostupných u stávajících přístrojů. V případě přístroje MUSE toto omezení neexistuje a každou spektrální čáru je možné zkoumat bez ohledu na to, jak je její vlnová délka ovlivněna rudým posuvem.

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu.

ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra.

ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane "největším okem do vesmíru".

Odkazy

Kontakty

Viktor Votruba
národní kontakt
Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika
Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba
překlad
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika
Email: jsrba@astrovm.cz

Roland Bacon
Lyon Centre for Astrophysics Research (CRAL)
France
Mobil: +33 6 08 09 14 27
Email: rmb@obs.univ-lyon1.fr

Richard Hook
ESO, Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Mobil: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Marcella Carollo
Institute for Astronomy ETH Zurich
Zurich, Switzerland
Tel.: +41 44 633 3725
Email: marcella@phys.ethz.ch

Thierry Contini
Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie (IRAP)
Toulouse, France
Tel.: +33 5 61 33 28 14
Email: Thierry.Contini@irap.omp.eu

Harald Nicklas
Institut für Astrophysik (IAG)
Göttingen, Germany
Tel.: +49 551 39 50 -39
Email: nicklas@astro.physik.uni-goettingen.de

Joop Schaye
Leiden Observatory (NOVA)
Leiden, The Netherlands
Mobil: +31 (71) 527 8443
Email: schaye@strw.leidenuniv.nl

Lutz Wisotzki
Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam (AIP)
Potsdam, Germany
Tel.: +49 331 7499 532
Email: lwisotzki@aip.de

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1407. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

Další související články:

+ Drama vzniku hvězd detailním pohledem, detailní snímek výtrysku hmoty z objektu Herbig-Haro 46/47
+ Vzplanutí temných oblaků
+ Duch v Cefeu, prachová mlhovina VdB 152
+ Barevný vesmír - neuvěřitelné fotografie z vesmíru
+ Planetární mlhoviny - mystérium barev a tvarů
+ Prachové pásy reflexní mlhoviny M 78 v novém světle
+ Hvězda s chvostem, neočekávaný objev
+ Nejtěžší známá hvězda ve vesmíru
Reklama
Výběr článků
Hory 100 km Valašskem na horském kole, nádhernou přírodou Javorníků a Vsetínských vrchů
Hory Z Kremence na Minčol, Vihorlat a Čergov k tomu (3)
Hory Otevřené hvězdokupy, seskupení relativně mladých hvězd
Reklama
Témata našich článků…
Pravčická brána Šumava, ubytování Solisková chata Lietava Strečno Chata pod Chlebom Ďumbier Jeseníky, ubytování Orava Pičulín Čertovy skály Maroko Praděd Polární záře Brhlovce Les Ecrins Pieniny Mont Blanc Veporské vrchy Štramberská Trúba Termoprádlo Čertova pec
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Je táboření a bivakování v přírodě a na horách legální?

Táboření či bivakování je v českých, slovenských, ale třeba i rumunských či skandinávských horách běžná praxe. Ne vždy je však tato praxe tolerována, ne všude má "oporu" v zákoně. V posledních dvou…

Sněžnice - typy, konstrukce a použití sněžnic

Hory

Pro ty jež se v zimě rádi vydají po svých (ať už z jakéhokoliv důvodu rozhodli nepoužívat lyže - neumí nebo nechtějí lyžovat)…

Populární treky
1. Slovenské hory Baraniarky a Kraviarske, podzimní balada modré hřebenovky
2. České hory Ledopády v Pulčínských skalách; návštěva Pulčínských skal a ledopádů aneb úskalí turistiky na Valašsku
3. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
4. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
5. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist