Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 4.2.2020 , svátek má
Treking > Aktuality > Setkání s medvědem

Setkání s medvědem

S medvědy v zádech (2) aneb pořádný prásk v Tatrách, jak se chovat při setkání s šelmou

21.11.2003 | Otakar Brandos

V minulém článku, jsem se zmínil, že o setkáních s medvědy a medvědích útocích na lidi byly již popsány stovky a stovky stránek. Ale jen málo z takto popsaných stránek bylo dostatečně objektivních. Z části se jednalo o neznalost autorů a z části o honbu za senzacemi.

Medvěd

Medvěd není ve skutečnosti žádná krvelačná bestie, která sežere na co přijde a ani nezabíjí na potkání. Natož z pouhého rozmaru tak, jak to dělá člověk, a který sprosté vraždění dokonce nazývá sportem. Medvěd je, byl a věřím že i v budoucnu bude naprosto přirozenou součástí karpatských lesů. Vždyť hraje nezastupitelnou roli při zachování rovnováhy v přírodě.

Proto se podívejme poněkud podrobněji na to, jak se vyvarovat nechtěného setkání s medvědem, a pokud již k takovémuto setkání dojde, tak co si počít. V každém případě ale chce mít na zřeteli, že medvěd může být velice nebezpečné zvíře a je tedy žádoucí se v případě setkání k němu chovat s náležitým respektem. Tedy jako k divoké šelmě a ne jako k plyšové hračce!

Jak se vyhnout setkání s medvědem

Medvědi

Existuje celá řada rad a doporučení, co dělat a jak se chovat při pohybu v oblastech, kde nelze setkání s medvědem vyloučit. Zhruba a zkráceně by se daly shrnout do následujících bodů:

 • při procházení území, kde se vyskytují medvědi zachovávejte maximální možnou ostražitost; sledujte známky přítomnosti medvědů jako jsou stopy na stromech (záškraby a záhryzy – ovšem pozor, mnoho stromů bylo poškozeno lesáky při těžbě či odvozu dřeva), zválené porosty malin, medvědí trus aj.
 • pokud narazíte na uhynuté zvíře opusťte okamžitě dané území; medvěd je přirozeným odklízečem kadáverů (zdechlin) a pravděpodobnost setkání s ním se tady značně zvyšuje
 • pokud procházíte místy se špatnou viditelností dělejte hluk, mluvte a nebo si pískejte. Medvěd má dobrý sluch; pokud vás včas zaregistruje spolehlivě se vám vyhne
 • psy raději s sebou nevoďte (navíc to návštěvní řády některých národních parků zakazují). Pes může medvěda ucítit a začít na něj útočit. A nebo od něj odběhne a přivede medvěda přímo k "páničkovi"… A to již může být problémem.
 • vyvarujte se používání silných kosmetických přípravků, které mohou medvědy dráždit

Co dělat, když už medvěda potkáte

Pokud již k takovémuto setkání dojde, je dobré vědět jak se zachovat. Opět jsem jednotlivá doporučení a rady shrnul do následujících bodů:

 • zachovejte klid a vyvarujte se panických reakcí; rozhodně se nesnažte utíkat, nemáte vůbec žádnou šanci!
 • pokud uvidíte medvěda, který se nechová agresivně a není ve vaší bezprostřední blízkosti, snažte se pomalu vrátit stejným směrem, kterým jste přišli
 • neustále pozorujte medvěda a jeho reakce, ale vyvarujte se přímého očního kontaktu; nesnažte se přijít na to, co si medvěd myslí. Z jeho "mimiky" obličeje rozhodně nic nevypozorujete, neboť žádnou mimiku nemá!
 • nepokoušejte se k medvědu přibližovat, či jej dokonce krmit tak, jak se to občas děje v některých rekreačních střediscích
 • pokud narazíte na medvíďata, nepokoušejte se o kontakt s nimi, medvědice je určitě někde nablízku a při obraně svých mláďat může být velice nebezpečná

Medvěd vás zaregistroval a následuje vás

Pokud žádné z předchozích rad a doporučení nebyly účinné, pak nezbývá než si (ovšem v předstihu), přečíst následující rady:

 • nespouštějte medvěda z dohledu, ale vyhýbejte se upřenému pohledu z očí do očí; medvěd by to mohl považovat za výzvu soupeře!
 • pokud vás medvěd následuje, ale udržuje si odstup, pokuste se jej odehnat např. hlukem; zvedněte ruce nad hlavu a pokuste se dělat většími. Občas pomáhá mluvit na medvěda klidným a hlubokým hlasem, což se mi ve dvou případech osvědčilo. Pokud ale máte (a nyní mi promiňte) "ječák", tak se raději o podobné postupy nepokoušejte – ledaže byste chtěli medvěda vydráždit
 • ustupujte pomalu zpět a vyvarujte se prudkých pohybů. Pokud nejste Rambo a nebo Superman, pohádkové to bytosti, tak se v žádném případě nepokoušejte o útěk, medvěd je mnohem rychlejší než vy! Dokáže běžet rychlostí i přes 45 km/h. Nejrychlejší lidští sprinteři dosahují rychlosti jen okolo 33 km/h! A to ještě jen na rovině…
 • pokud vás medvěd pronásleduje i nadále, zkuste odhodit nějakou součást své výstroje a nebo batoh, čímž můžete medvěda na chvíli "zabavit"
 • pokud dojde k nejhoršímu a medvěd vás napadne, "sekněte" sebou na zem a dělejte "mrtvého brouka". Přitom si chraňte hlavu, krk a břicho. Nevím, zda-li se vám podaří zaujmout "gymnastickou" polohu, kterou doporučují některé prospekty. Pokud ano, tak tedy: schoulte se do pozice, ve které si stehna tlačíte na hrudník, hlavu se snažíte skrýt mezi kolena, spojte prsty na krku a chraňte si krk, přičemž lokty tlačíte ku kolenům. Nehýbejte se dokud medvěd neopustí místo, kde se nacházíte. Opravdu toho dbejte, neboť jej můžete vyprovokovat k opakovanému útoku
 • pokud po vás medvěd již jde a máte možnost vylézt na strom, pak toho využijte. Mějte ale na paměti, že strom to musí být pořádný a že musíte vylézt do výšky alespoň čtyř až pěti metrů! Dospělý medvěd totiž neumí po stromech moc dobře lézt, to provozují spíše jen malá medvíďata (při hrách, při hrozícím nebezpečí atd.)

Žádné doporučení ani rady nejsou ovšem stoprocentní a někdy nezbude než improvizovat. Medvěd je tvor poměrně plachý a setkání s člověkem se vyhýbající. Pokud ovšem nejde o narušeného jedince s tzv. synantropními návyky. Tedy medvěda, který si zvykl na lidskou přítomnost a z této přítomnosti profituje – vybírá odpadky z nezajištěných kontejnerů, chat, je krmen rekreanty…

Ovšem ani takovýto medvěd není žádný zabiják. Člověk jej odnaučil hledat si potravu přirozeným způsobem a medvěd se pak na člověku dožaduje potravy. "Vždyť jsi mě tak naučil, tak si mě krm," může se možná medvědovi honit hlavou.

Ze slovenských hor jsou známy případy medvědů "baťůžkářů", kteří napadali turisty. Přesněji řečeno šli po batozích turistů, neboť věděli, že tam obvykle naleznou něco k snědku. A protože medvěd není žádný domácí mazlíček a navíc má obrovskou sílu, může být obyčejné medvědí "pohlazení" pro člověka přímo fatální (hmotnost medvěda se pohybuje obvykle v rozmezí 120 až 250 kilogramů, ale jsou známy kusy s hmotností až 340 kilogramů!). Vzpomeňme jen na předloňský případ mladé medvědice z Polska, která se toulala po Rysech a v okolí Popradského plesa, či loňské útoky medvědů v oblasti Trangošky v Nízkých Tatrách či Vrátne doliny na Malé Fatře. Tady byl na vině vždy!! člověk, nikoliv medvěd!

Sponzor článku: K výletům po slovenské přírodě se Vám určitě bude hodit i kvalitní vybavení na kempování, při jeho nákupu můžete využít slevové kupony na Kuponer.cz.

Další související články:

+ Medvědi na Slovensku, turista opravdu není na medvědím jídelníčku…
+ S medvědy v zádech, anebo pořádný prásk v Tatrách
+ Můj život s karpatskými medvědy
+ Jak být v bezpečí na územích obývaných medvědy
+ Koločavský medvěd opět řádil, Češi přečkali noc na stromě
+ Medvěd napadl a zranil houbaře na Malé Fatře
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Existuje sprej na medvědy, dovoz z USA (Vladislav Hrubý, 03.09.2018, 13:08 )
dosah 12 metrů, velikost lahve od Kofoly 0,3 litru a je to fakt síla
Delat mrtveho brouka pri napadeni medvedem (kuba, 28.07.2018, 04:06 )
dobry den, nejsem nijak zkuseny s medvedy ani s jejich stykem, ale par nazoru mi nesedi. Napriklad delat mrtveho brouka... chapu ze u medveda hnedeho, ktery se vyskytuje v evrope to dava smysl, ale treba u medveda cerneho se doporucuje presny opak, kdyz budete delat mrtveho brouka, tim lip pro nej - pravdepodobne vas sejme. Citat z wikipedie: Většinu baribalů k útokům na lidi vede spíše hlad než teritoriálnost, a tak mají lidé větší šanci přežití, pokud budou s baribalem bojovat, než když se mu vzdají. - https://cs.wikipedia.org/wiki/Medv%C4%9Bd_baribal. I co se tyce vahy pisete myslim nepresnosti, vaha medveda muze dosahnout i 800kg a pred hibernaci i 900... zase vynato z wikipedie. Co se tyce obrany asi nejlepsi mit hlasitou hudbu z mobilu a sprej na medvedy. Ale vzhledem k tomu ze jsem celkem hodne posrany z takovych velkych zvirat, tak kdybych videl v realu medveda a priblizoval by se ke mne, a byl bych ozbrojeny, tak bych asi vystrelil do vzduchu a kdyz by toto nepomohlo tak bych ho postrelil/zastrelil. Ze clanku jde citelne poznat, ze jste milovnikem zvirat a mate k nim uctu. Ja svym zpusobem taky, ale ne na ukor sve vlastni existence.
Heh, ta zpropadená wiki… (-OB-, 29.07.2018, 23:21 )
která zaměňuje dojmy s pojmy a mystifikuje lidi. Medvěd hnědý žijící na Slovensku (v Karpatech) 900 kg v žádném případě nemá. To si pletete zřejmě s Kodjakem. Dokonce ani medvěd baribal na Slovensku nežije. Tedy vyjma (snad) zoologických zahrad. Tento článek je o "karpaťácích", ne o druzích žijících za velkou louží.
pěkný článek (Cadavre, 13.09.2013, 10:33 )
až na ty kadavéry....že my češi jsme tak pitomí a furt cpem někde cizí slova... zdechlina nezní dost honosně, .. to je jako by se snažil francouz použít la zdechlinésse ntp
Co máte (-OB-, 17.09.2013, 18:38 )
proti kadáverům? Mně to slovo v článku vůbec nevadí…
ne tak docela (Roman, 29.09.2017, 12:14 )
Pojem "kadaver" se běžně používá i ve zdravotnické hantýrce a znamená "dárce orgánů". Obvykle rozšmelcovaný týpek po bouračce, který "žije" už jenom díky přístrojům.
Medvěd a pes (Standa, 28.07.2013, 21:51 )
Ahoj, s přítelkyní a naší fenkou (velký černý pes) rádi chodíme po horách a jelikož jsme si skoro všechny hřebeny v čechách už prošli tak se chystáme jít 10 dní na velké fatry a malé tatry. Jediné čeho se bojím je to, že bereme psa - umí na povel být potichu, ale i štěkat. Sázím na to, že když budeme dva a pes tak se od nás medvědi budou držet dál a půjdou pryč i když nás uvidí. Nebo naopak by je pes mohl provokovat ? Jsme přívrženci spaní v přírodě a ne v kempu, nepřekvapí nás v noci ? Můžeme vzít ještě jednoho psa a označkovat si naše ležení, aby se držel dál ? :) Jde mi prostě o to, aby jsme se psem(psy) medvědy spíše nepřitahovali, protože taktiku dělat mrtvého brouka psa prostě nenaučím kdyby na nás nastoupil medvěd :)
Záleží (-OB-, 31.07.2013, 12:46 )
na tom, jakého psa máte. Zda-li malého raťafáčka, kterého je více slyšet a znatelně hůře vidět :-)) a nebo nějaké pastevecké plemeno, na které si medvěd až tolik netroufne. Rovněž záleží na tom, máte-li jej na vodítku a nebo volně pobíhajícího a prolézajícího kde jaké křoví, při kterém medvěda vyrušit a přilákat může. Navíc bych doporučil pročíst návštěvní řády vámi zmíněných národních parků, někam se s psy vůbec nesmí. U MF a VF si ale nejsem jist, proto na to pro sichr koukněte, ať se nemusíte dohadovat s ochranáři.
Medvěd a pes (Standa, 31.07.2013, 22:20 )
Máme černou kříženku a velká je asi jako větší labrador :) Dle návštěvních řádů nízkých tater a velkých fater pes může, ale na vodítku. Já ji ale mám zásadně na volno, ať je to město nebo kdekoliv jinde, protože je na to vychovaná. Drží se mě, nelítá všude okolo a je perfektně vychovaná na chození u nohy a přivolání atd... Když potkáme nějakého vola, tak si ji připnu a jinak chodí sama a tahá si svůj baťoh. Umí zaštěkat na povel a i být zticha a tak nevím co spíš kdyby jsme viděli medvěda nebo šel nedejbože k nám :) A co teprve jestli by se nám nechtěl dobývat do stanu, když by cítil psa...
Miluju vola (b.o.y, 29.04.2014, 01:25 )
Miluju, když potkám vola, který nechá po městě na volno běhat čokla velikosti telete a ještě se u toho tváří, že je v právu.
Přemnožení (Milan, 02.06.2013, 10:12 )
Problémy s medvědy jsou způsobeny jejich vysokými počty. Na svém teritoriu se nejsou schopni uživit. Paradoxně je to způsobeno neznalostí chování a zvyků medvědů, především u tzv. profesionálních ochránců, kteří jsou za státní peníze schopni chránit cokoliv. Do civilizované krajiny jako jsou Beskydy pak medvěd nepatří vůbec.
Hloupost! (Lukáš Lenon, 02.06.2013, 10:31 )
Vysvětlete medvědovim,že nemá v Beskydech co dělat, když je to jeho teritorium od pradávna! A přemnožení jsou v krajině pouze lidé. P.S: Nejste myslivec náhodou?
Dovolím si (-OB-, 02.06.2013, 11:34 )
s vaším názorem nesouhlasit a oponovat mu. Do jisté míry se může jevit, že je medvěd přemnožený, neboť se pohybuje v osídlených oblastech. Jde však zpravidla o jedince (opomíjím migrující kusy), jejichž přirozené chování je do jisté míry narušeno. A obvykle působením člověka - odpadky, nezajištěné kontejnery. Druhým důvodem, podle mého, je ne zcela správný způsob ochrany medvědí populace a pokusy chránit medvědy i v nepříliš vyhovujících oblastech. Hlavní problémy však, opět dle mého soukromého názoru, způsobují lovci. Každý lovec si chce střelit "svého" medvěda, lákají je na (zakázané) újedi, střílejí je z posedů, ke kterým medvěda naučí chodit. A hlavně flákají vše bez rozmyslu. V přírodě pak chybí dominantní samci a je silně narušená rodová hierarchie medvědí populace. To bohužel platí i u dalších druhů "lovné" zvěře. Pokud jde o Beskydy, pak jsou tady (a byly) refugia, kde má medvěd dostatek životního prostoru a ke střetům s člověkem by nemuselo vůbec docházet.
ziji mezi nami!!!! (arnost, 16.04.2013, 22:26 )
TITO NESKUTECČNE KRAÁSNI A INTELIGENTNIÍ ZŽIVOČICHOVÉ ŽIJÍ MEZI LIDMI,KTEŘI JIM SYSTEMATICKY UBIRAJI ŽIVOTNÍPROSTREDI!JE SMUTNÉ,ŽE LIDÉ SE STÁLE VÍCE TLAČÍDO PŘIROZENÝCH LOKALIT TECHTO TVORU A BRANÍ JIM UDRŽET SI STÁLÁ TERITORIA.ZBĚR LESNÍCH PLODIN,KACENÍ LESŮ A ABNORMÁLNĚ VYSOKÝ TURISTICKÝ RUCH,V ŽADNÉM PŘÍPEDĚ NEPŮSOBÍ NA TUTO NÁDHERNOU ŠELMU POZITIVNĚ!MEDVĚD JE NEVYSPITATELNÉ ZVÍŘE,ALE MÁ I SVÉ ZASADY A NEŮTOCÍ,POKUD SE NECÍTÍ VYLOŽENĚ OHROŽEN!JEHO INKSTINK JE JEDNOZNAČNÝ!PRYČ OD PREDATORA JEŠTĚ VĚTŠIHO ROZMĚRU!ROZHODNĚ SI ZASLOUŽÍ NAŠ RESPEKT A PLNOU OCHRANU,A NEBO TO CO SE NÁM V PŘÍRODĚ NELIBÍ A NEPASUJE NÁM VYHUBÍME?NEJSEM ŽADNÝ OCHRANCOVSKÝ FANATIK,ALE CTÍM TEN ZBÝVAJÍCI KOUSE PŘIRODY A MOZNÁ DIVOČINY BEZ KTERÉ TA PRAVÁ ROMANTIKA A DOBRODRUŽSTVI BY BYLA JEN V ROMÁNECH!NEHLEDME NA TYTO ZVÍŘATA JAKO NA NAŠE NEPŘATELÉ,ALE JAKO NA NAŠE SPOLUBYDLICI V TOMTO PŘECILIZOVANÉM SVĚTĚ S TISICI LIDMI NA KILOMETR CTVERECNÍ!JAK SE ŘÍKÁ,POZNEJ A CHRAN!!!
Stretnutie (Paveliatko, 10.04.2013, 11:33 )
s medveďom je na Slovensku ojedinelé. A to si dovolím tvrdiť napriek tomu, že som sa s nimi stretol už päť krát. Ale vždy to bolo vo "vyhlásenej medveďej lokalite". V mojom prípade Sučianska dolina. Raz to bola dokonca medvedia trojčlenná rodinka. Buď som mal toľko šťastia, alebo medvede boli dostatočne vzdelané v oblasti zdravej výživy a tak mi dali pokoj :-D Jediné moje zdokumentované "čertovsky blízke" stretnutie s medveďom je na tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=qOdlZGr0tsw
Hezké video (-OB-, 10.04.2013, 11:53 )
a fajn stretnutie. Len tak ďalej :-))
Sprej (Horac, 03.04.2013, 17:05 )
Kupte si sprej proti medvědům abyste nemuseli dělat mrtvého brouka a nechat se okusovat od medvěda :)
Liptov (Roman, 23.08.2011, 11:04 )
Jindro,na Liptove kde bolo v lete 10 utokov?ved tolko nebolo za cely rok na celom SVK! tak nech nejazdia,nam turisti co robia v horach bordel nechybaju.A s tym premnozenim,nekrmte vy cesi macov z okien chat a neucte ich tak na ludi a nepridu ku kruh.objazdu.
První část odpovědi (-OB-, 23.08.2011, 11:19 )
dobrá, tou druhou částí jsi to ale pohřbil. Medvěd na kruhák nechodí proto, ľe nějací Čeąi (Slováci, Maďaři, Poláci aj.) háľí medvědům papu z oken chat, ale proto, ľe jednak jsou mladí jedinci vytlačování z hor starąími kusy a jednak proto, ľe si takovíto macové snadno naleznou potravu ve městech a nebo i u chat s nezajiątěnými odpadky (a potravinami). Příčin je určitě více, ale s tím "českým" házením jsi to krapet přestřelil :-))
jasne za vsecko mozu cesi... (Rypal, 03.07.2012, 15:20 )
http://www.treking.cz/archiv/smrtelne-nehody-ve-vysokych-tatrach.htm?full_discussion=true#diskuze
Nedělej ostudu (Josef Pepík, 10.01.2013, 17:02 )
Nedělej ostudu, nám Pepíkům, potom se nediv, že jsme všude ve světě na smích
Medvědi nebo turisti? (Jindra, 13.04.2011, 10:49 )
Celý článek (přestoľe evidentně straní medvědům) je moc dobré si čas od času přečíst, protoľe medvědů je na Slovensku mraky. Před dvaceti lety tam byli taky, ale málokdo, a to ani domorodci, nespatřil ani trus, natoľ méďu ľivého. Teď - jen na Liptove skoro deset útoků za léto, a to uľ není normální stav!!! Dnes mám problém, pokud to není zrovna v zimě, ukecat někoho, aby se mnou jel na Slovensko, lidi se BOJÍ, a to i docela ostřílení trekaři. Pokud se medvědi nevystřílí na normální stav, budou mít nedostatek potravy a problémy se budou kupit. Co dělá medvěd u Kulangy v loľnici anebo v Sučanech na kruhovém objezdu??? Medvěd ano, ale na stavech z 80 let. Doufám ľe to slováci co nejdřív pochopí, anebo jim tam nebude skoro nikdo jezdit.
Diskusní příspěvek jako vystřiľený (-OB-, 13.04.2011, 11:15 )
z bulvárního ľurnálu :-)). Kolik medvědů na Slovensku přesně je nikdo neví, tvrdit něco o přemnoľení je tudíľ poměrně odváľné. Na Liptově (obecně v Tatranské oblasti) útoků sice přibývá, ale v tom hraje roli poněkud více faktorů. Neplechu dělávají tzv. synantropizovaní medvědi, kteří se nechovají přirozeně. Tuto nepřirozenost ovąem způsobil člověk. No a pokud jde o úbytek českých turistů na Slovensku - tak to nezpůsobili medvědi, ale drahé a mnohdy (bohuľel) nekvalitní sluľby.
Medvědi (Lukáą Lenon, 13.04.2011, 11:34 )
Podle odhadů se na Slovensku vyskytuje 700-900 medvědů, takľe by jste na medvěda,vzhledem k velikosti jeho teriritoria, měli narazit detacto vąude. Jenľe po slovenských horách horách chodím docela často, větąinou sám a v odlehlých končinách a NIKDY (k mému velkému zklamání) jsem ľádného neviděl. Jen jeho pobytové znaky,jinak nic. A jinak musím souhlasit s Otou. Navíc tvrdím, ľe jediný přemnoľený tvor v přírodě je člověk.
vąeho s mírou (rado, 13.04.2011, 12:32 )
myslím, ľe medvědi jsou v některých oblastech skutečně přemnoľení, ale zase bych z toho nedělal katastrofu. vzpomeňme třeba na chudáka medvěda v alpách, kterého před pár lety bezdůvodně zastřelili. myslím, ľe řeąením by bylo postřílet právě jedince, kteří si zvykli vykrádat popelnice (a učí to své potomstvo) a část slovenských medvědů importovat jinam. Myslím, třeba u nás ąumavu, jeseníky, rychlebky, beskydy a také do alp. prostě bez zbytečné paniky jich pár přemístit do přirozeného prostředí. na slovensko jezdím řadu let, byl jsem i v rumunsku několikrát, na ukrajině a jinde a medvěda jsem také bohuľel neviděl. naproti tomu kamarád, co byl na horách podruhé v ľivotě ho viděl v roháčích...
Mluvit o přemnoľení (-OB-, 14.04.2011, 14:09 )
není tak úplně přesné. Ano, v některých oblastech je medvědů více a jsou vidět u kontejnerů a v centrech měst, to jsou vąak vsměs potomci "kontejnerových" matek, které takto nepřirozenému chování naučili svou nezodpovědností lidé. No a tyto samice to pak (bohuľel) učí vybírat kontejnery i své potomstvo. Toto nepřirozené chování medvědů není dáno přemnoľením a naprostým obsazením teritorií (v jednotlivých případech můľe být příčina i tady), ale tím, ľe si tito medvědi nedokáľí zaopatřovat potravu v "divočině".
pravda (Rado, 14.04.2011, 14:41 )
ano, to je pravda, ale právě tyto kusy by bylo třeba vystřílet, případně umístit do zoo a podobně. Problém je i v přemnoľení. například na velké fatře je to problém, myslím, ľe divoce ľijící zvířata, která těľko shání terirorium se právě často uchylují k vykrádání popelnic. preventivně by s eproto měla chytat a vyváľet tam, kde doposud medvědi nejsou. prospělo by to i nám (s přemnoľenou vysokou). kaľdopádně nesouhlasím s roząiřováním hotelů a sjezdovek na úkor lesů, to je jeden z důvodů, proč lezou medvědi mezi lidi
V.Fatra (r., 31.12.2011, 14:42 )
Osobně si myslím, ľe je zde poměrně málo medvědů (neľ jak se uvádí a počítá ąpatnou metodikou). Za posledních několik let jsme zde strávil skoro měsíc a pobytové znaky jsem viděl jedinkrát - a to kdyľ jsem nepozorností seąel ze stezky jim přímo do teritoria (skoro aľ k brlohu). Shodou okolností jsem velké mnoľství trusu viděl, aľ po nuceném ústupu po upozornění medvědím řevem (uľ se jim nechtělo více ustupovat). Prostě nedělejte z medvěda přemnoľeného zabijáka, protoľe jím je na planetě zemi pouze človek.
Medvídci (Danndys, 18.04.2011, 00:34 )
Né do Beskyd mi je nevyváľejte, prosím, prosím, smutně koukám...
Medvedík v Tatrách (Danielafm, 22.07.2010, 23:30 )
Před pár dny jsem v dolině Siedmych pramenov při cestě z Tatr.Kotliny přes chatu Plesnivec k Velkému Bielemu plesu pozorovala čerstvé znaky přítomnosti medvěda a snad i s medvíďaty. Trus, stopy, zválená tráva, přímo u turistického chodníku. Znalá doporučení z těchto stránek jsem proąla dolinou bez újmy. Snad jeątě doporučím, půjdete-li sami jako já (vím, ľe docela riskuji), tleskat nebo pověsit na batoh karabinky, a» dělají hluk.
Setkání s medvědem (Falda, 26.08.2009, 16:22 )
V horách a oblastech, kde ľijí medvědi, jsem stanoval či různě bivakoval relativně mnohokrát, ten počet nocí se pohybuje v řádu stovek. V Rumunsku, v Bulharsku, v Polsku a samozřejmě i na Slovensku (nepočítaje asijské oblasti, kde jsem výskyt medvědů nezjią»oval), v místech velmi odlehlých, ale i relativně blízko civilizace. Aľ na pár výjimek v posledních letech, kdy se setkání s medvědy velmi medializují, jsem ani nepodnikal ľádná zvláątní preventivní opatření. Zatím jsem vąak medvěda ve volné přírodě nikdy nespatřil, ačkoli jsem jeho blízkost několikrát tuąil. Je moľné, ľe se medvědi některým typům lidí (např. podle krevní skupiny apod.) více vyhýbají? Mimochodem - mám dojem, ľe k problémům dochází hlavně tam, kde jsou medvědi nadměrně ruąeni. Ruku na srdce - kolik lidí, kteří se dnes pohybují v horských oblastech, má k horám skutečný vztah? Dříve tam bývalo méně lidí, dělali podstatně menąí nepořádek, "nepřikrmovali" medvědy horami odpadků a problémy skoro nebyly...
Podle krevní skupiny si potravu moľná vybírá (-OB-, 26.06.2010, 20:53 )
komár či jiný podobný "upír", medvědi ale určitě ne. Pravděpodobnost setkání s medvědem ve volné přírodě je poměrně nízká, avąak není rozumné tuto moľnost podceňovat (ani přeceňovat) a dbát alespoň základních pravidel. V blízkosti sídel je to ovąem o něčem jiném, tady synantropizovaní medvědi mohou člověka napadnout s mnohem vyąąí pravděpodobností. S ostatními postřehy nelze neľ souhlasit.


Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Rozhledny Beskydy, ubytování Švýcárna Jeseníky, ubytování Karlštejn Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Kuiperův pás Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Pluto Litice Polární záře Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Chopok
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
ANKETY, PŘÍSPĚVKY, NASTAVENÍ
Nová anketa Trekingu, hlasujte i vy
Vložit nový příspěvek na web www.treking.cz
Fototapety na plochu vašeho počítače
Nastavte si treking.cz jako domovskou stránku
Reklama
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist