Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 18.5.2023
Treking > Treky, turistika > Alpský Tour du Mont Blanc okolo Mont Blanku

Alpský Tour du Mont Blanc okolo Mont Blanku

Úžasný trek okolo masívu hory Mont Blanku neboli Monte Bianco

19.9.2008 | Jaroslav Hermanovský

Okruh kolem Mont Blanku jsme zahájili z Col de la Forclaz ve Švýcarsku, tedy z místa, které je naprosto nejblíže po silnici z ČR. Nemá totiž smysl jezdit až do Les Houches, pokud nechcete zakončit trek výstupem na Mont Blanc nebo nákupy v Chamonix.

Rozcestník na trase TMB

Na de la Col Forclaz je camping a hotel. V hotelu jsou jak standardní pokoje, nebo levnější ubytování na palandách (tzv. "dachtr"). Lze rovněž pokračovat autem pár kilometrů dál do Trientu, kde je levných ubytoven několik. Auto lze bez problémů a zdarma odstavit jak na Col de la Forclaz, tak i Trientu.

Mont Blanc

Tour du Mont Blanc prochází Savojskými a Waliskými Alpami a třemi evropskými státy – Francií, Itálií a Švýcarskem. Tento 174 km dlouhý okruh kolem nejvyšší hory Evropy - Mont Blancu dosahuje převýšení téměř 12 km (přesně 11 900 m). Celá trasa vede po udržované a dobře značené turistické stezce, která překračuje celkem osm vysokohorských sedel a řadu nádherných alpských údolí.

Nejvyšším bodem na trase je Col des Fours s výškou 2 665 m. Což je, jen tak pro zajímavost, o 10 metrů více než je výška Gerlachovského štítu, nejvyšší hory ve Vysokých Tatrách a vůbec v celých Karpatech. Trasa TMB vede po loukách s nezapomenutelnými výhledy na masív Mont Blancu. Celý okruh lze absolvovat za 6 - 12 dnů, v závislosti na počasí a hlavně fyzické kondici. Ze základní trasy odbočují různé variantní trasy.

Ubytování lze podle finančních možností volit. Od ubytování v chatách, penzionech, noclehárnách a kempech, v některých úsecích lze spát také volně ve stanech. Většina horských chat na trase Tour du Mont Blanc je v provozu od poloviny června do konce září. Seznam horských chat a řadu praktických informací naleznete na stránkách www.ohm-chamonix.com.

Alpy

Na Tour du Mont Blanc většina turistů vyráží od poloviny června do konce září. Z hlediska počasí je nejideálnější konec září a začátek října. Ceny na horských chatách se pohybují od 13 EUR do 18 EUR za osobu a noc. Většina z nich poskytuje slevy členům alpských klubů včetně Alpenvereinu.

Ceny za bytování v kempech a na veřejných tábořištích se obvykle pohybují kolem 7 až 10 UER za osobu a noc. Jen ve Švýcarsku se platí také za veřejné tábořiště (Trient – 2,5 EUR /osobu a noc) s tekoucí vodou a přístřešky na sezení.

Cesta z Col de la Forclaz do Tre le Champ přes sedlo Col de Balme je příjemná na rozchození. V Tre le Champ je jediná ubytovna La Boerne - začátek září zcela obsazeno francouzskými rodinami na dovolené. Naštěstí 15 minut zpět v Montroc je velmi příjemná a levná ubytovna Moulin (mlýn) s dobrou byť vegetariánskou večeří.

Trasa z Montroc k hotelu (ubytovně) La Flegere je trochu náročnější, pokud směrována přes jezírko La Blanc. Malý úsek nad Tre le Champ veden po žebřících, ale snadné - rozhodně ne žádná ferata. Výhledy na Mont Blanc velmi pěkné po celou cestu. Hotel La Flegere je obyčejná ubytovna spravovaná vykutálenou a peněz lačnou rodinkou - mizerné jídlo, vysoké ceny a neochota.

Bohužel trasa neposkytuje příliš alternativ k tomuto ubytování. Další část cesty do Les Houches přes Le Brévent již náročnější, ale stále s pěknými výhledy na Mont Blanc, ale zároveň i na všude přítomnou civilizaci v podobě chat, lyžařských vleků, sjezdovek, zpevněných cest, stavebních jeřábů atd. V Les Houches ubytováni v hotelu Les Mélézes - cena stejná jako za ubytovnu a výborné jídlo. Jedno hvězdičkový hotel Les Melézes je až na konci Les Houches v trase TMB.

Trasa z Les Houches do Contamines je snadnou procházkou pokud zvolíte cestu přes Bionassay. V tomto případě si lze trasu trochu protáhnout a ubytovat se až pěkný kousek za Contamines v ubytovně Nant Borrant, kterou prakticky všichni trekaři, kteří vycházejí z Contamines vynechávají, protože je příliš blízko. O to je ale servis a jídlo na této chatě lepší.

Cesta z Les Houches přes Col de Tricot je podstatně namáhavější a jejím logickým závěrem je Les Contamines. My jsme zvolili pro špatné počasí cestu přes Bionassay. Ať již vyrazíte ráno z les Contamines nebo z chaty Nant Borrant lze dojít bez problémů až na italskou hranici do ubytovny Les Mottets. Za slušného počasí je rozhodně lépe volit zkratku přes sedlo Cold des Fours než podstatně delší a nudnější cestu přes Les Chapieux.


Zobrazit místo Mont Blanc, Savojské Alpy na větší mapě

Ubytovna La Mottets je nejprostší na celé trase - Bývalý chlév s řadou postelí na každé straně - záchod a sprchy venku. To je ale vyváženo nejlepší stravou za celou cestu. Vynikající hovězí guláš na jalovci, hustá polévka a zajímavá atmosféra - zřejmě nejzajímavější bydlení a jídlo na celé trase.

Alpy

Trasa do Courmayeuru začíná nekonečným výstupem na sedlo Col de la Seigne. Po sestupu vede cesta téměř rovně velmi pěkným údolím na jehož konci opět čeká ostrý výstup na sedlo nad Courmayeur a sestup do městečka. Před odbočkou k výstupu do sedla nad Courmayeur je možno udělat krátký výstup k ledovcovému jezírku Lac du Miage a dostat se tak nejblíže k ledovci za celou trasu. V Courmayeur není problém sehnat ubytování – např. penzion Venezia v centru za cenu ubytovny a večer si zajít na výbornou Pizzu.

Úsek za Courmayerem považuji osobně za nejhezčí z celé trasy. Nejkrásnější výhledy poskytuje hřebenovka přes chatu Bertone a dále po velmi dobře značené italské turistické cestě přes Téte de la Tronche, pod kterou se cesta opět napojuje na hlavní trasu TMB.

Sestup do údolí je možný po trase TMB přes Malatru, ale snadnější a z hlediska výhledů fotogeničtější je sestup značenou turistickou cestou údolím kolem řeky Armina. Ubytování je možné v ubytovně Bonatti nad La Vachey přímo u trasy TMB. Pozor, na starších mapách není tato ubytovna zakreslena. Jedná se o nejluxusnější ubytovnu na trase, ale také nejdražší.

Cesta pokračuje přes sedlo Grand Col Ferret do Švýcarska s přespáním ve Fouly. Ve Fouly se lze ubytovat na 3 místech. Ubytovna la Léchere je prosté a trochu studené stavení v kopcích nad La Fouly. Většina trekařů dává proto přednost Hotelu de Glaciers. Při rezervaci je jako obvykle požadovat "dachtr"= společnou ubytovnu a nikoliv pokoj (pokoje bývají často obsazeny rekreanty).

Pobyt v la Fouly je příjemný a to i cenově. Hned pod hotelem je obchod, kde lze doplnit zásoby na další cestu. Cestu z La Fouly přes Champex až do Col de la Forclaz lze zvládnout kompletně pěšky za jeden den, pokud je zvolena trasa z Champexu přes Bovine. Do Champexu lze dojet z La Fouly i autobusem, ale to poněkud sníží hodnotu sportovního výkonu. Navíc cesta z La Fouly do Champexu má svůj půvab. Pokud, chcete absolvovat cestu z Champexu do Ciol de Forclaz nebo do Trientu přes Arpette, je přespání v Champexu nezbytností. Rozhodnutí jakou trasu zvolit závisí i na vývoji počasí.

Alpy, TMB

Na závěr několik doporučení. I v září můžete mít problém se sehnáním noclehu v ubytovně. V naprosté většině ubytoven lze požádat aby vám zamluvili ubytování na další noc v místě, kam hodláte dojít. Rádi to udělají a v případě problémů můžete volit náhradní trasu.

Pevné zamluvení ubytoven předem může být problematické v případě prudkého zhoršení počasí. Zažili jsme trekaře, kteří vystupovali ve vytrvalém lijáku, prudkém větru a bouřce na sedlo Bonhome, jenom kvůli tomu, že nechtěli rušit program ubytování, zatímco my jsme se vrátili 30 minut do ubytovny v údolí, v teple si odpočinuli a druhý den za nádherného počasí zpoždění dohnali.

V ubytovnách je zvykem objednávat polopenzi - dobrá večeře a mizerná snídaně. Ochota rezervovat pouze lůžko je ze strany personálu malá. Jídlo a pití na cestu lze nakoupit v Les Houches, Courmayeru, Lec Contamines, La Fouly a v Champexu.

Cesta kolem Mont Blancu patří ke klasickým túrám. Tomu odpovídá i počet lidí, které na trase potkáte. Dojem z cesty kazí především na francouzské straně všudypřítomné lanovky, vleky a sjezdovky. Výhodou trasy je především možnost ubytování v chatách a výhledy na masiv Mont Blancu, především z údolí Val Ferret. Celý okruh jsme zvládli za 10 dnů. Pro zajímavost vítěz Ultra Trialu kolem Mont Blancu, který vedl téměř stejnou trasou, to letos dokázal za 21 hodin.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
06.01.2011, 12:56 Katka | ubytování na TMB- proč?
19.01.2011, 21:03 Michal | Stan na TMB
23.08.2009, 21:57 Frank | ©el jsem půlku TMB v roce 04
28.09.2008, 14:23 anicka | ubytovani na treku
08.06.2009, 09:13 Lucie | TDM
08.06.2009, 09:15 lucie | TMB
20.09.2008, 19:06 kossuri | naklady?


Další související články:

+ Mont Blanc (4 807 m), výstup na vrchol
+ Hrebeňovka na Mont Blanc
+ Mont Blanc du Tacul (4 248 m) a Mont Maudit (4 465 m)
+ Královna jménem Matterhorn
+ Monte Rosa (1), Walliské Alpy
Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Železné hory Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist