Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.3.2024
Treking > Cykloturistika > Praděd na kole, pohoří Hrubý Jeseník až z Olomouce

Praděd na kole, pohoří Hrubý Jeseník až z Olomouce

Tip na výlet na kole do Hrubého Jeseníku

Jedno letní odpoledne přemýšlíme na zahrádce u pivka, co roupama dělat. A tak nás napadne: "Co takhle vyrazit na Praděd?" Úrodná Haná Šílený nápad se začíná rozvíjet: "A co takhle na ten Praděd dojet z Olomouce na kole." "No a na tom kole se můžeme vrátit ještě týž den zpět do Olomouce," padne za hurónského smíchu konečná verze a nápad upadne prozatím v zapomnění.

V mozku nám však červík hlodá a hlodá a potrhlý nápad se pomalu ale jistě mění ve výzvu, která se nám na mysl dere stále častěji. Nemohlo to tedy dopadnout jinak, než že jednu srpnovou sobotu sedáme na kolo a začínáme pomalu ukrajovat kilometry k nejvyšší hoře Moravy a Slezska.

Na cestě

Pohodlí domova opouštíme v sedm hodin ráno. Zásobeni vodou, sladkostmi, slunečními brýlemi, větrovkou a nějakou tou korunou se začínáme proplétat zatím ještě spícími ulicemi Olomouce směrem na Šternberk. Hlavní cestu vedoucí z hanácké metropole do Šternberka kvůli nebezpečnosti a velkému provozu zavrhujeme. Raději volíme poklidnou cestu přes Štěpánov.

Projedeme Liboší a za vesnicí Hnojice se mezi poli s balíky slámy rozhodujeme dle hesla - co můžeš sníst hned, neodkládej na potom, pro první přestávku. Zatím je nám docela hej, rovinatá Haná nás, co se kopců týče, moc neprověří. Pomalu ale začíná sílit vítr, a jak už bývá pravidlem, fouká vždy proti cyklistům. Šternberk objíždíme a na cestu Šternberk - Paseka se napojujeme ve vesnici Komárov. V Pasece se rozhodujeme, zda pojedeme pěkně v závětří přes Dlouhou Loučku a Ondřejov nebo se vydáme kolem sanatoria přes Sovinec.

Odpočinek na namáhavé cestě

Druhá varianta je sice náročnější, ale rozhodně zajímavější na výhledy a různorodost terénu - chvíli z kopce a chvíli zase do kopce a tak pořád dokola. Kvůli větru se po hlasování - jedna ku jednomu, demokraticky rozhodujeme pro druhou alternativu, dojet do Rýmařova přes Ondřejov. Nebudeme sice tolik vystaveni větru, ale nekonečná cesta do táhnoucího se kopce v délce několika kilometrů, psychice zrovna nepřidá.

Vzájemně se hecujeme slovy - nenadávej a šlapej, ještě tak čtyřicet kilometrů do kopce a pak pofrčíš z kopce. Po dvou občerstvovacích zastávkách se konečně táhlé mírné stoupání začíná měnit v prudší kopec. Máme z toho obrovskou radost. Ne tedy proto, že čím je cesta prudší, tím víc si chrochtáme blahem, ale protože víme, že čím je stoupák prudší, tím jsme blíže k Ondřejovu. Z Ondřejova hravě sjedeme do Rýmařova, profrčíme centrem a už se napojujeme na silnici vedoucí ze Šumperku do Bruntálu.

Ovčárna, Jeseníky

Během následujících pár kilometrů stihneme zdolat několik terénních vln, vyfotit se s krávami, vykonat potřebu, promasírovat sedací část a odbočit na silnici vedoucí Vrcholové foto na Pradědu do Malé Morávky. Při pohledu na ceduli hlásající "Praděd 20 km" se nám protočí panenky, nicméně zatneme zuby, povzbudíme se slovy, že cesta bude pořád už jen do kopce a sklon se bude už jen zhoršovat, šlápneme do pedálů a s "větrem o závod" uháníme do Morávky.

U prvního otevřeného obchodu seskakujeme z kola a doplňujeme tekutiny litrem a půl minerálky. Cyklistů šinoucích si to na Hvězdu, a potažmo až na Praděd, tady výrazně přibylo. (Většina z nich však dojede jen na Hvězdu a odtud se nechá cyklobusy vyvést na Ovčárnu.) Nabíráme tedy síly na poslední úsek, usedáme bolavou zadnicí na sedátko kola a pokračujeme směrem na Hvězdu.

Na Hvězdě nekompromisně vyháníme z hlavy myšlenku, že k vrcholu Pradědu je to ještě necelých deset kilometrů a zarputile šlapeme. Čím blíže jsme Ovčárně, tím více houstne mlha, začíná se ochlazovat a sem tam i drobně mží. Škoda, s výhledy do okolí by nám cesta k vrcholu ubíhala lépe. I když možná, že je dobře, že není nic vidět a nás tak nemusí ubíjet pohled na jen pomalu se Ovčárna, stanice horské služby přibližující vysílač na Pradědu. Od Ovčárny se neohroženě proplétáme mezi davy turistů, kteří míří k vrcholu pěšky a když dosahujeme rozcestí s odbočkou na Švýcárnu, je nám jasné, že Pradědu dosáhneme.

Naše dvoučlenná skupinka se od rozcestí rozrostla v tříčlennou - cyklistu, který se vydal na podobnou pouť jako my, jen to má o řádný kousek dále domů. Vyjel z Příbora a do Příbora se zase vrací. V posledním stoupáku před vrcholem mi skládá poklonu v podobě slov "ženská, co piješ, že ti to tak šlape" a mně roste sebevědomí i křídla a poslední metry zdoláváme všichni tři rychlostí nadzvukového letounu. Konečně PRADĚD. Následují rozesmáté fotografie, svačinka a čaj. Euforie však vzápětí opadá, protože si uvědomujeme, že nás čeká ještě asi 85 kilometrů. Sice se v první chvíli uklidňujeme, že cesta povede většinou z kopce, ale představa několikahodinového sezení na sedátku, nám moc lákavá nepřipadá.

Na Pradědu je počasí vskutku nevlídné, nemá smysl se déle zdržovat. Oblékáme na sebe bundy a začínáme svištět dolů. Nejprve míjíme Ovčárnu, kde ani nezastavujeme a následně i Hvězdu. Ani tady se nechceme zastavovat, tak frčíme do Malé Morávky. Až na to chladno, super jízda. V Malé Morávce se odměňujeme jedním pivem a pokračujeme zpět do Rýmařova. Z Ondřejova až do Paseky sice jedeme pořád z kopce, ale začínáme toho mít už pořádně plné zuby.

V Komárově opět odbočujeme a přes Mladějovice, Hnojice, Štěpánov a Chomoutov ukrajujeme poslední kilometry. Přesně po dvanácti hodinách konečně brzdíme před vchodem našeho domu. Nevíme jak, ale nějakým způsobem slezeme z kola, zaparkujeme je v kolárně a vylezeme do druhého patra. Na postel padneme se slovy - už nikdy více!!! Za hodinku, po osvěžující sprše a u zaslouženého pivka, padne další bláznivý nápad - příště zkusíme Mravenečník.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Let Orlů (Petr Tioka, 02.02.2009, 10:32 )
Podobná myąlenka ná spolu s kamarádem napadla jiľ před 5 lety, a protoľe máme kamarády bikery z celé Moravy ( i čech ),rozhodli jsme zorganozovat ( letos jiľ po 5. ) akci Praděd, která po 1.ročníku dostala výstiľný název "Let Orlů " - po nedobrovolném letu přes svodidla ( tachometr se zasekl při 82 km/h )jednoho z nás při letu z Pradědu dolů. Regule jsou jednoduché : kaľdý vyjede z místa svého bydliątě tak, aby v pravé poledne byl na vrcholu, kde probíhá hodinové setkání s vrcholovou klobásou , doutníkem, předání pamětních triček atd. No a v 1 hodinu po poledni se vąichni rozjíľdíme do svých domovů tak, abychom se vyhnuli památnému letu z 1.ročníku a do půlnoci dorazili domů ( větąinou to stíháme podstatně dříve ). Při 1.ročníku nás bylo 10, loni jiľ 45. A jsme opravdu z celé Moravy i čech (Ostrava, Hranice, Brno, Litomyąl ). Letoąní 5. ročník se jede 20.6.2009. Petr
Orli? (Petr, 02.02.2009, 15:58 )
Chlapi, vy nejste orli, vy jste draci. V jakém termínu byl 4. ročník?
Nejen "Let Orlů" ale za socialismu i "Běh bláznů"..! (Ivan Zajíček, 02.02.2009, 18:58 )
V osmdesátých letech jsme s přáteli maratonci běľeli nějaký jiľ nevím kým organizovaný mírový běh s vzneąeným posláním s názvem " Praděd -Lysá hora". Na Praděd nás vyvezli, na Lysou jsme doběhli.. Nebo spíąe vylezli. Kolk jsem při tom vypil piv si jiľ nevzpomínám, ale bylo to dvojciferné číslo! čo bolo, to bolo!
Něco víc (Chrobák, 04.02.2009, 00:17 )
Ivane, to přece nemůľeą odbýt příspěvkem do diskuze. Tohle přece musí být materiál na velice zajímavý a ve tvém podání i zábavný článek. Kudy trasa, dosaľené časy, atd., moc se přimlouvám.
Byla by to vykopávka.. (Ivan Zajíček, 04.02.2009, 07:43 )
Milý Chrobáku! Podobné ptákoviny jsem popisoval ve své první knize O LIDECH, HORÁCH A PIVU ANEB ąULEJKIN, DUB A TI DRUZÍ v kapitole "ątafetový běh míru z Ostravy do Koąic "na str.17 -22. Bylo by to něco podobného, s tím rozdílem, ľe to bylo jen 100 km, takľe to nebylo nic moc náročné. Běľelo se po silničních komunikacích, měli jsme doprovodné vozidlo s občerstvením. Letos máme setkání Maratonců NHKG po 22 letech, tak si na ty krávoviny zavzpomínáme u piva. Takľe - promiň, jiľ nic psát nebudu. Ahoj! I.Z. Nechť letají ORLOVÉ !!
Dobrá trasa (Kuba, 31.01.2009, 13:51 )
Jsem rád, ľe nejsem jediný,kdo jel přesně tu stejnou trasu:) btw.mě to trvalo 7h a celkem to bylo aspoň podle meho tachometru 164km ;)


Další související články:

+ Praděd (1 492 m), pátý nejvyšší vrchol ČR a nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku
+ Jeseníky (Hrubý Jeseník), horské chaty a útulny, ubytování v Jeseníkách
+ Nízký Jeseník a Oderské vrchy
+ Na kole kolem České republiky, cyklovýprava za pár korun
+ Dva dny - dva kopce; Praděd a Dlouhé Stráně - dva nejznámější cyklistické výšlapy v Jeseníkách
+ Od východu do západu aneb Praděd - Lysá hora
Reklama
Témata našich článků…
Soumrak Radhošť Chata Barborka Soos Koberštejn Charbulák Paprsek Trosky Kaon Kaltenštejn Tesařík obecný Dachstein Házmburk Coulomb Velikonoce Higgsův boson Bouzov Aktuální počasí Ježek Elektron Nesmeky Keprník
Reklama
Populární treky
1. Rumunské hory Vilcan, hory polonin a krásných výhledů
2. Ukrajinské Karpaty Přes Ploskou poloninu a údolím Černé Tisy do Jasině - dva dny sám v horách Zakarpatí
3. Karpattreky Beskydský Karpattrek (5), hřebenovka Kysuckých Beskyd
4. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
5. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist