Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 8.9.2020 , svátek má
Treking > Tipy na výlet > Toulky po Muránske planině, přírodní zajímavosti

Toulky po Muránske planině, přírodní zajímavosti

Muránska planina a Wesselenyiho jeskyně, Studňa a Maretkiná

16.2.2007 | Tomáš Obtulovič ml.

Slyšel jsem mnoho a taky jsem neodolal. Představa panenské přírody, bílých vápencových bradel a koneckonců vlastní statut národního parku mně uchvátil natolik, že jsem spolu s přáteli udělal malý okruh Muránskou planinou. Již při prvotním plánování s očima nad mapou jsem velmi váhal, kudy naše putování vést. Planina nemá jeden souvislý hřeben, ale spíše několik, hluboká dlouhá údolí a prakticky celá je pokrytá lesy. Tedy kam, abychom toho viděli co nejvíce?

Muránska planina

V pátek po poledni vystupujeme z přeplněného vyhřátého autobusu na náměstí v Muráni 400 m. Již při prvních pohledech mně tato dědina zaujala. Nicméně naše první kroky vedou do "osvěžovny". Zkušené oko Danovo se rozhlédlo po okolí a vybralo tu přímo na náměstí.

Příjemné ceny rozhodují o obědě a jako dezert si dáváme pověstné zdejší buchty, bohužel mají už jen ořechové. Ale i ty chutnají skvěle. Ten, kdo nevyzkoušel zdejší buchty, jako by nebyl na Muráni. Venku je takový hic, že až do třetí zůstáváme ve stínu přístřešku na dvoře hospody. Po velkém přemlouvání rozhoupávám naši partu, zvedáme přejezené zadky a po červené jdeme na Muránský hrad na bradle Cigánka 955 m (1 h 45 min).

Kousek za náměstím u asfaltky je informační středisko parku. Dole převažují husté mladé bukové lesy. Chodník mnoho výhledů neposkytuje, snad jen na bradla Poludnice. Ze slabého pramene pod Hradom za útrpného štípání komárů nabereme vodu. Za rohem je chata Zámok. Ale sotva dojdeme k ní, hned nás padesátník v zeleném doslova odstrojuje z báglů, že bychom si je mohli nechat tady. Hned chápu, o co mu kráčí. Proč dělat problémy.

Nalehko omrkneme zříceninu hradu. Nejzachovalejší je vstupní věž, část obvodového zdiva, půdorysy budov. Po zdivech je vysloveně zakázáno lézt, ale zřejmě to někteří nedodržují, a proto ty křížky pod skalami. Nejvíce pozornosti si ale zaslouží letecký výhled do údolí říčky Muráň a na Stolické vrchy.

Cigánka

Zatímco sedíme na chatě u pivka, přichází párek se psem, který hned dostane od "zeleného" vynadáno, že jdou s ním na Hrad a nevidí ty cedule se zákazem. Tak tady má asi někdo lepší oči. Ale vidět cedulku 40 × 20 cm na 100 m, takového zraku bych si opravdu vážil! Snažíme se s ochráncem rozumně promluvit o zajímavých místech parku, pěkných značkách, ale místo toho nás posílá přečíst si návštěvní řád.

Stále mele, že všichni strážci jsou venku, protože dole v Muráni bude zítra známé rodeo s koňmi, na které se sjíždí až tři tisícovky lidí. Každý z nás má již strážce po krk, a tak raději jdeme po modré na Velkou Lúku-Piesky, kde je povoleno táboření. Cestou ještě nakoukneme do puklinové Wesselenyiho jeskyně.

Velká louka kdysi vynikala krasovými jevy, ale během SNP je zasypali a zarovnali, aby vytvořili polní letiště. Stavíme jen jeden stan a tři uléhají na štěrk pod dřevěnou stříšku s tabulemi. Zavírající se oči ještě shlédnou několik padajících hvězd, perseid.

Asi 500 m za hájenkou směrem na Studňu by měla být odbočka na Poludnicu s výhledem. Žádnou odbočku jsme nenašli. Podle cedulí na Maretkinu by měla být 15 min zpět, ale to by vůbec neodpovídalo značce na mapě (odbočka na Poludnicu je hned u hájenky Maretkiná, pozn. red.). Demokraticky se rozhodujeme, zda na Studňu pokračovat po značce nebo trochu "zabloudit" a dát na rady kolemjdoucích.

Na Muráň jsme nepřijeli jenom do lesa, a tak pokračujeme dále po asfaltce. Zavádí nás do nádherného království rozlehlých luk, kde nás obklopuje jen ticho a snad trochu myšlenky na ty protivné "zelené". Obvykle se tady popásají stáda Huculských koní, ale dnes máme bohužel smůlu, protože je pravděpodobně odvedli dolů do dědiny na rodeo. Jdeme pořád za nosem. Trochu mi to připomíná táhlé šumavské údolí. Jediné bytosti co potkáme, jsou pastevečtí psi uvázání k ohradě. Jejich štěkot prořízne tichotu údolí a strašně se rozléhá.

i Nižná Kľaková
Útulna Nižná Kľaková. Útulna Nižná Kľaková se nachází na loukách v oblasti sedla Nižná Kľaková v těsném sousedství červeně značené dálkové turistické trasy. Turistická útulna je přístupná Nižná Kľaková
z mnoha směrů, ať již z obce Muráň, sedla Burda resp. sedla Zbojská a nebo z Veľké lúky a Muránského hradu. Turistická útulna stojí na svém místě jedenáctým rokem, do užívání turistům byla odevzdána v srpnu 1997. K jejímu vybudování bylo využito grantových peněz «

Nyní už kamenitá cesta se zanořuje do lesa, mírně nabírá výšku a pár set metrů před Studňou se napojuje na červenou značku. Na mapě území nikoho. Samotná Studňa je vyvěračka obklopená loukami s několika budovami. Neodoláme posezení u jedné hájovny a poobědváme. Asi 200 m opodál je Ľadová jama na Muráni. Do léta v ní zůstává led, ale nyní v půli srpna není již žádný. Po červené turistické značce se posunuje směrem k Nižné Kľakové (1,5 h).

Jednotvárná lesní cesta až na jednu výjimku neposkytuje žádné výhledy. Ovšem ten jediný dokonce se značenou odbočkou stojí opravdu za to. Ze skalní hrany se otevírá výhled do Hrdzavé doliny, na Poludnici, hřeben Ostrice a především na louku Nižné Kľakové, naše konečné pro tento den. Pod námi je několik desítek metrů vysoká skalní stěna a špičky nejvyšších smrků. Po čtvrthodince chůze jsme v dnešním cíli. Dokola roztahané louky s loveckou chatkou a turistickou útulnou.

Turistický průvodce

Jeden pramínek je asi 500 m po žluté směrem na Stožky a druhý, o něco vydatnější na straně opačné (10 min). Všichni se spokojeně najíme, jen Markéta co chvilku mizí za křovím. Večerní táborák a hurá do pohodlí chatky.

Někdo ráno zavřel dveře, a tak nás málem udusil! Při pohledu na hodinky nemůžu uvěřit. Deset hodin! Ostatní už snídají a já jsem se zrovna vyhrabal z pelechu. Banda by se na sluníčku válela klidně až do odpoledne, ale to bychom nestihli ani ten o vlak o šesté. Nelibě se zvedají, Michal obvykle jako poslední a po červené pokračuje na důležitou křižovatku Siváková. Dále jde červená do sedla Burda, odkud jsou prý nádherné výhledy na Stožky (skutečně jsou fantastické, pozn. red.), ale my už šlapeme po zelené na Tisovec (3 h).

Podle mapy jde o krásnou rovnou hřebenovku s mírným klesáním. Ale zanedlouho nás ona rovinka přesvědčuje o opaku. Výšvih střídá klesání, a tak stále dokolečka dokola. Úzká pěšinka vede listnatým lesem, dalo by se říci pralesem a místy dokonce "džunglí" maliní a vysoké trávy. V cestě je mnoho spadlých stromů či tlející kmeny. Přecházíme Ostricu, Šarkanicu, napravo se objevují první louky, což by měla být předzvěst Voniace. Les řídne, objevuje se pohled na stometrové skály Martinovy doliny a je tu i mamlas.

Viděl jsem mnoho krásných míst, ale toto bych zařadil na jednu z příček nejvyšších. Docela malá louka s nízkou travičkou a několika statnými vysokými modříny, které poskytují vytoužený stín. Příjemnou atmosféru začínají narušovat hromy, předzvěst blížící se bouřky. Končíme siestu a po klikatých serpentinách podcházíme skály. Krásné zakončení putování po Muráni. Z bouřky nebylo nic, a tak suší docházíme k vlaku. Z okýnka ještě pozorujeme červeně zářící lom a už přemíláme historky z našeho vandrování.

Muránska planina, turistická mapa

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
eąte raz vodenie psov. (Milan Hromada, 19.10.2011, 14:45 )
Váľená Lucia, vyvediem Vás z omylu. V Návątevnom poriadku NP Muránska planina je zadefinované vodenie psa v NP s III. stupňom ochrany a to isté v Zákone 543/2002 Z.z. Nikde sa nehovorí o bastardoch ani veµkosti psa, ako majiteµka psa musíte pozna» Zákon, kde sú presne určené podmienky pohybu psa na verejnosti, v prírode - musí by» na vodítku, nemôľe sa voµne pohybova», len čo opustí svoj dvor, miesto kde je . Ne verejných miestach, v dopravných prostriedkoch musí ma» naviac náhubok, bez ohµadu na veµkos» psa ako i rasu. Skúste nastupova» do autobusu, vlaku so psom bez náhubku, pokiaµ ho neprenáąate v ąpeciálnom na to určenom boxe - ľe mu musíte zakúpi» cestovný lístok a keď nemá náhubok, vodič autobusu Vás spravidla vykáľe z účasti cestovania dopravným prostriedkom, nehovoriac o ostatných povinnostiach okolo psa. Predídete tým komplikáciam a adrtenalínu. Zákon 543/2002 Z.z. jeho plné znenie nájdete na web stránke NP Muránska planina (www.npmp.sk) alebo v Zbierke zákonov 2002, prípadne na www.sopsr.sk. Netreba sa vyhovára» a dáva» za pravdu pochybným individuam. S tým zastrelením je to pravda - ak dôjde k útoku alebo ohrozeniu návątevníkov min 200 m od posledného obydlia v obci. Prajem veµa zdaru a čítania.
vodenie psov v NP a NPR Cigánka (Milan Hromada, 16.09.2011, 13:21 )
váľení priatelia, ktorí pripomienkujete kolegu v zelenom, hranica NPR Cigánka zhodou okolností vedie po NCH na hrad Muráň - červená turistická značka+ modrá+pyktograf NCH a pri vyjdení krátkym stúpaním od javorov po panel NCH Coburgovci je pyktograf zákaz vstupu so psom dobre viditeµný+ ostatné pyktografy, hraničný panel NPR Cigánka detto a Návątevný poriadok platí stále z roku 2006, Zákon 543/2002 tieľ, takľe upozornenie bolo na mieste. V Návątevnom poriadku sú na 16-tich stranách rozpísané moľnosti vąeobecnej turistiky na MP. V obci je INFO stredisko v ktorom som mal v uvádzaný deň sluľbu posinlenú o kolegu, takľe či sa Vám páči alebo nie, Návątevný poriadok je potrebné reąpektova» a pozna». Aj my stráľcovia máme takých turistov ako ste boli Vy plné zuby po celý rok - od piva sa vąetko vidí čierné...
Pane Hromada, (Lukáą Lenon, 17.09.2011, 22:23 )
nevím, jak dlouho pracujete jako stráľce, ale kolik návątěvníků NP jste viděl přečíst Zákon 543/2002 a na 16-tich stranách rozpísané moľnosti vąeobecnej turistiky na MP ? A pokud máte turistů po celý rok plné zuby, nechcete radąi prodávat roľky?
reakcia (Lucie parničanova, 14.10.2011, 21:01 )
čo sa týka tvojho názoru na článok Lukáą..som za..bola som tam aj so psom...mala som maličkého bastardíka..pri nohe ale pusteného na voµno..stretli sme jedneho "stráľcu" povedal ľe ked si ho okamľite nepriviaľem..ľe mi ho zastrelí...a ten zákon...kde si ho môľem nájs»?.miluje planinu..vyrastala som tam a môj brat tam pásol kone...
roľky (Milan Hromada, 19.10.2011, 14:25 )
Váľený pán Lukáą Lenon, vyprosujem si od Vás ponuku predáva» roľky, ako vy tvrdíte. Ako dobrovoµný stráľca prírody pracujem na planine od roku 1979 nepretrľite, takľe poznatkov ala roľky mám dostatok. Zákon sa menil najmenej 3x a toµko aj Návątevný poriadok NP Muránska planina, ktorý je napísaný na INFO tabuliach, dostanete ho na chate pod hradom Muráň, v INFO strediskách obec Muráň, sedlo Burda, sedlo Zbojská. Má formát 2xA4 obojstranne potlačený a zloľený na tri časti, takľe ani nemusíte veµa číta», o to viac si zapamätáte a je prílią dobrosrdečný - bivakovanie do 100 m od značeného turistického chodníka mimo NPR a PR, čo je pochopiteµné. Niet o čom diskutova», len o tých roľkoch. Tento rok 2011 stráľcovia prírody pôsobili v INFO stredisku Muráň s cieµom získa» poznatky o turistoch a návątevníkoch NP Muránska planina. Zároveň prebiehal monitoring s moľnos»ou zápisu do knihy návątev v INFO Muráň, bola to ąkola ľivota a poznatkov nadostač. Vľdy, keď sa menil Zákon, nasledovalo ąkolenie a skúąky stráľcov. Jeden poznatok za vąetko : v porovnaní so skúsenos»ami v teréne NP Muránska planina ako i ostatných INFO strediskách práve turisti z ČR pristupujú k turistike a návątevnosti jednotlivých lokalít NP a CHKO na Slovensku sebecky, čo si nemôľu dovoli» doma v ČR, to skúąajú u nás v SR, nevinimajúc Muránsku planinu, sú ako odtrhnutý z re»aze. Dovolím si to tvrdi», nakoµko som členom ASCHÚ SR a chodím na výmenu skúseností do ČR, ktorá je tieľ členom ASCHÚ, čo je medzinárodná organizácia, zdruľujúca stráľcov prírody. Návątevný poriadok NP Muránska planina dostal kaľdý návątevník INFO Muráň do rúk, bolo vydaných cca 2700 kompletov za obdobie apríl aľ október 2011. Nikto sa nes»aľoval a neznalos» Zákona neospravedlňuje. Je mi úplne jedno, či ho budete číta» alebo nie alebo či tie rohlíky bude predáva» niekto z nás dvoch. Teąím sa na stretnutie s takými negramotnými krimplami, do kategórie ktorých Vás zaraďujem. Aký poľič, taký vrac. Predpokladám, ľe máte vysokú ąkolu, kde Vás asi nenaučili vhodnému správaniu sa, potom by ste netvrdili to, čo tvrdíte a píąete. Prajem veµa zdaru a do skorého videnia.
SNP (Naďa, 07.09.2011, 12:25 )
Neviem o tom, ľe by počas povstania niekto zasypával krasové závrty.Pozorný turista ich tam i teraz vidí dostatok.Skutočnos», ľe sú čiastočne zakryté a zatrávnené je len prírodným javom a nie budovaním letiska, lebo plocha bola počas SNP len vyuľitá ako letisko, avąak nebola nijako upravovaná zakrývaním krasových závrtov.Nie je to pravda.


Další související články:

+ Výstup na vrchol Hradová, Tisovecký kras
+ Muránska planina, soutěžní článek Tilak Treking 2004
+ Slovenský ráj a Muránska planina, turistický průvodce
+ Muránska planina, ráj milovníků samoty; turistické chaty a útulny, ubytování na Muránske planině
+ Muránska planina, obecné informace
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Zverovka Sněžka Krkonoše, ubytování Soumrak Karlštejn Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Letní obloha Zámek Hluboká Elbrus, Kavkaz Kráľova studňa Javorníky Porubský bludný balvan Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. České hory Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku po pěšinkách pohraničníků
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
4. Via ferraty Naturfreundesteig a Traunsee Klettersteig na Traunstein, via ferraty v Rakousku
5. Rumunské hory Capatini, přechod dvou zapomenutých národních parků v Rumunsku
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist