Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 12.6.2024
Treking > Naše vrcholy > Tlstá (1 373 m), nádherná hora na Velké Fatře

Tlstá (1 373 m), nádherná hora na Velké Fatře

Tlstá: mimořádně fotogenická a 24. nejvyšší hora Velké Fatry

13.6.2017 | Otakar Brandos

Tlstá (1 373 m) patří k nejznámějším a nejfotografovanějším vrcholům slovenské Velké Fatry. Ne ani tak pro svou mohutnost a rozložitost, ale pro svůj charakteristický vzhled. Tlstá a její krásy vyniknou především při pohledu od jihu z dalšího malebného vrcholu zvaného Ostrá. Tlstá je o rovných 50 metrů vyšší než Lysá hora (1 323 m), nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd.

Tlstá

Masív impozantního vápencového vrcholu Tlstá je rozbrázděn nejen soustavou nádherných skalních věží a jehel, ale také stupňovitě položených teras, které dodnes poskytují ochranu četným zde se vyskytujícím rostlinným druhům, z nichž mnohé patří k velice vzácným druhům slovenské flóry a endemitům. Nesmíme ale zapomínat ani na kamzíky, se kterými je zde možné se rovněž setkat. Se sousední horou Lubená vytváří jakýsi dvojvrchol.

Čtěte také: Ploská: 6. nejvyšší hora Velké Fatry, která nemá na Slovensku obdoby

Ani podzemí hory Tlstá není nijak ochuzeno, neboť je protkáno sítí četných jeskyní. Vzpomeňme jen známou jeskyni Mažarná. Speleologický průzkum však zatím není dokončen. Na vrcholové ploché a poměrně rozlehlé travnaté plošině hory Tlstá se nachází vrcholová schránka. Samotný vrchol Tlsté má výhled částečně omezen, zejména k severu a severozápadu. Nejlepší pohledy se otevírají k jihu a jihozápadu ke Kremnickým vrchům a Vtáčniku a pak k západu do Turčianske kotliny a na Malou Fatru.

Tlstá je velice významná národní přírodní rezervace s výměrou 3 066 hektarů, která byla vyhlášena v roce 1981. Je jednou z největších přírodních rezervací na Slovensku. Hlavním předmětem ochrany jsou zachovalé původní lesní porosty dubovo-bukového vegetačního stupně až smrkového vegetačního stupně.

Nesmíme zapomenout na četné vzácné druhy v bylinném patře a druhy vyskytujících se na skalních plošinách. Celkem tady bylo popsáno 25 chráněných rostlinných druhů, z toho tři částečně chráněné. V neposlední řadě jsou předmětem ochrany mnohdy zkrasovatělé vápencové komplexy masívu Tlsté. Zvláštní význam má ochrana reliktních společenstev dubu zimního a reliktní borovice.

Tlstá, turistická mapa

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Venuše Pravčická brána Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludné balvany Švýcárna Šerlich Macocha Pluto Černá díra Motýli Matterhorn Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulonimbus Bouzov Karimatky Kvasar Opruzeniny Orlík
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Hrady Štramberská Trúba neboli Štramberský hrad, Štramberk
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Rozhledna Černá studnice (Schwarzbrunnberg) u Smržovky
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Luční bouda: Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárnah
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist