Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 16.4.2024 , svátek má
Treking > Rakouské Alpy > Berchtesgadenské Alpy (Berchtesgadener Alpen), příroda

Berchtesgadenské Alpy (Berchtesgadener Alpen), příroda

Berchtesgadenské Alpy (Berchtesgadener Alpen), další z pohoří rakousko-německého pomezí

25.4.2017 | Otakar Brandos

Berchtesgadenské Alpy (Berchtesgadener Alpen) jsou dalším z pohoří, které leží na rakousko-německém pomezí. Berchtesgadenské Alpy dosahují téměř třítisícových výšek, vždyť nejvyšší horou pohoří je Hochkönig vysoký 2 941 m. Ten se může pyšnit malým ledovcem Übergossene Alm v rakouské části pohoří.

Berchtesgadenské Alpy jsou vápencovým pohořím, které patří do Severních Vápencových Alp. Rozloha pohoří, z něhož většina připadla Německu, činí asi 1 300 km2. Do Rakouska zasahuje menší část, která je sevřená hlubokými údolími řek Salzach a Saalach ve spolkové zemi Salcbursko.

Čtěte také: Nockberge: Knedlíkové hory v severních Korutanech v Rakousku

Sousedy Berchtesgadenských Alp jsou celky Tennengebirge, Chiemgauské Alpy a Dientenerské Alpy. Na německé straně, v prostoru kolem hory Watzmann a jezera Königsee byl vyhlášen národní park - Nationalpark Berchtesgaden, jediný alpský národní park v Německu. Jeho výměra činí asi 210 km2. Vyhlášen byl v roce 1978 a v roce 1990 se stal jednou z biosférických rezervací zapsaných na seznamu UNESCO.

Charakter pohoří podstatnou měrou utvářely ledovce v poslední době ledové. Proto není překvapením, že se zde nacházejí četná ledovcové jezera i trogy, typická ledovcová údolí s profilem písmene U. Dnešní zalednění je ovšem nepatrné.


Zobrazit větší mapu

Malebné Berchtesgadenské Alpy utváří několik samostatných horských skupin, které mají odlišný charakter i nadmořskou výšku. Jsou to Hochkönig, Untersberg, Göllgruppe, Hagen Gebirge, Steinernes Meer, Reiter Alpe, Watzmann a Lattengebirge.

Díky převládajícímu vápencovému podloží, které dosahuje tloušťky až 1 000 metrů, vzniklo v Berchtesgadenských Alpách velké množství jeskyní i povrchových krasových tvarů. Zmínku si zaslouží největší známá jeskyně Německa Riesending-Schachthöhle, která dosahuje délky 19,5 km a hloubky asi 1 150 m. A nebo turistům přístupná ledová jeskyně Schellenberger Eishöhle aj.

Berchtesgadenské Alpy, další zajímavé stránky

Další související články:

+ Ötztálské Alpy na skialpech
+ Treking v Nízkých Taurách s plánem vystoupit na Hochgolling
+ Zrcadlové jezero Spiegelsee v rakouských Nízkých Taurách
+ Víkendové putování po Raxalpe
+ HTL Steig – Gutensteinerské Alpy, oblast Hohe Wand
+ Hochfeiler (3 509 m), Zillertálské Alpy
+ Hochswab v zimě, rakouské Alpy
+ Přechod Karnských Alp
+ Víkend v pohoří Schneealpe, Rakousko
+ Totes Gebirge – Mrtvé hory
+ Totes Gebirge na sněžnicích a lyžích
+ Tour du Mont Blanc 2008
Reklama
Výběr článků
Hory Bruntálské sopky a údolí Moravice: Třídenní předjarní trek Nízkým Jeseníkem (2)
Hory Výstup na Großer Buchstein, vysokohorská turistika v rakouském národním parku Gesäuse
Reklama
Témata našich článků…
Merkur Venušiny misky Rýchorská bouda Hrad Sovinec Sopky Ramža Šerlich Macocha Pluto Černá díra Motýli Gran Paradiso Burkvíz Zvířetník Karlštejn Měsíc Bouzov Červen, počasí Karimatky Foton Termoprádlo Hora Říp
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Vybíráme z obsahu…
1. Hrady Štramberská Trúba neboli Štramberský hrad, Štramberk
2. Přírodní zajímavosti Soos, rezervace a rašeliniště u Františkových Lázní
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Toulovcova rozhledna: Rozhledna na Jarošovském kopci, Toulovcovy maštale
5. Vesmír Neutronová hvězda: Miniaturní hvězda a nebo extrémní atomové jádro?
6. Horské chaty Vosecká bouda, ubytování v západních Krkonoších
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist