Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 18.2.2024 , svátek má
Treking > Naše vrcholy > Mýty opředená Kráľova hoľa (1 946 m), Nízké Tatry

Mýty opředená Kráľova hoľa (1 946 m), Nízké Tatry

Kráľova hoľa, jeden ze symbolů Slovenska

14.6.2016 | Otakar Brandos

Kráľova hoľa (1 946 m) je nejvyšší vrchol Královoholských Nízkých Tater, tedy východní části tohoto pohoří. Kráľova hoľa je celkově 7. nejvyšší hora Nízkých Tater. V žebříčku výšek následuje hned po Chabenci. Kráľova hoľa je vrchol, který je jako nepřehlédnutelný krajinný prvek opěvovaný v četných uměleckých dílech a ke kterému se váží četné pověsti. Ty o strigách nevyjímaje.

Kráľova hoľa

Kráľova hoľa je velice rozložitý travnatý vrchol s četnými svorovými skalisky. Hora se nachází na východním okraji Nízkých Tater na dohled pomezí s Muránskou planinou a Slovenským rájem, podcelky Spišsko-gemerského krasu. Je tak jakýmsi protějškem hory Prašivá na západním okraji Nízkých Tater. Králova hole (Kráľova hoľa) je zajímavá také tím, že zde pramení nejdelší slovenské řeky - Váh, Hnilec, Hron a Hornád.

Čtěte také: Latiborská hoľa, nevýrazný vrch hlavního hřebene Nízkých Tater

Z masívu Královy hole vybíhají četné, ale většinou krátké rozsochy, které jsou odděleny hlubokými a strmými dolinami. Výjimkou je dlouhá severovýchodní rozsocha táhnoucí se přes Tri kopce a Úplaz k obci Vernár. Mimochodem se jedná o sice nejdelší, zato ale nejkrásnější přístupovou trasu na Královu holi. Další výstupy jsou možné z Telgártu a nejkratší z obce Šumiac na jižním úbočí hory.

Kráľova hoľa Nízké Tatry z Královy hole Vysoké Tatry z Královy hole

Od roku 1960 stojí na vrcholu televizní vysílač, který je zásobován po veřejnosti nepřístupné asfaltové komunikaci z obce Šumiac. Dnes již není využíván. V přízemí budovy je stále udržovaná a otevřená místnost, ve které lze v případě nouze jednorázově přespat.

Z vrcholu Královy hole se otevírají nádherné rozhledy prakticky všemi směry. Ať již k jihu na Muránskou planinu a Stolické či Veporské vrchy, k severu na Vysoké a Západní Tatry, k východu na Slovenský ráj a Volovské vrchy a k západu na hřeben Nízkých Tater až po nejvyšší Ďumbier.

Kráľova hoľa, turistická mapa

Hory Na Elbrus přes Pik Terskol, výstup na nejvyšší horu Kavkazu…

"Ne! Nechci si to ulehčovat, ani náhodou! Do lanovky mě nikdo nedostane, takový kopec by mě ani…

Hory Klima v době ledové v České republice, vrcholná fáze…

Poslední doba ledová (tzv. würmský či viselský glaciál, podle toho hovoříme-li o alpínském a nebo…

Hory Toulání v Bílých Karpatech, trojdenní putování částí…

Bílé Karpaty jsou pohoří táhnoucí se podél česko - slovenské hranice, konkrétně od měst Púchov či…

Hory Trek dolinou Irik: Přes ledovcové plato Džikiugankez a…

Kavkaz… Téměř magické to slovo. Pro mnohé synonymum rozlehlosti, tajemna, nedostupna, pro některé životní…

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Maroko Vysoké Tatry, ubytování Furkotka Domica Hazmburk Švýcárna Chata Terezka Lietava Hluboká Macocha Cvilín Vilcan Kadovský viklan Souhvězdí Labuť Osoblažsko Bernina Karlštejn Blesk Motýli Měsíc Batohy Viklany
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Skály Pravčická brána - největší skalní brána Evropy, Jetřichovické stěny
2. Tipy na výlet Pančavský vodopád, nejvyšší vodopád v ČR
3. Naše vrcholy Velká Javořina, nejvyšší hora Bílých Karpat
4. Chaty Chata Barborka: ubytování na chatě Barborka na Ovčárně pod Pradědem, Jeseníky
5. Vesmír Planckova konstanta, univerzální fyzikální konstanta
6. České hrady Hrad Bouzov, perla Moravy a střední Evropy, patřil řádu německých rytířů
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist