Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 9.4.2024 , svátek má
Treking > Příroda > Araschnia levana (babočka síťkovaná). Motýli

Araschnia levana (babočka síťkovaná). Motýli

Babočka síťkovaná (Araschnia levana; Linné, 1758)

23.7.2015 | Otakar Brandos
Babočka síťkovaná (Araschnia levana L.)

Babočka síťkovaná (Araschnia levana), slovensky babôčka sieťkovaná, patří k nejpodivuhodnějším denním motýlům u nás. Babočky síťkované mají u nás dvě pokolení, které se liší nejen zbarvením, ale dokonce i kresbou. Jarní pokolení těchto baboček se natolik liší od pokolení letního, že v minulosti byla považována za dva samostatné druhy. Než byl omyl zjištěn díky chovům housenek.

Babočka síťkovaná je tak učebnicovým příkladem sezónní proměnlivosti některých živočišných druhů. V případě tohoto druhu babočky je dimorfismus způsoben délkou dne, tedy odlišné světelné podmínky (fotoperioda). Dříve se předpokládalo, že za rozdílným zabarvením stojí rozdílné tepelné podmínky.

Babočka síťkovaná, letní forma

Babočka síťkovaná je s rozpětím křídel 28 - 40 mm naší nejmenší babočkou. Rozšířena je od západní Evropy přes Sibiř až po východní Asii včetně Japonska. Dospělci prvního (jarního) pokolení babočky síťkované označované jako forma levana létají již od dubna, patří tak k nejčasnějším denním motýlům u nás. Dospělci druhého pokolení zvaného jako forma prorsa létají od července až do září a živí se nektarem kvetoucích rostlin.

Čtěte také: Motýli v České republice: Největší, nejvzácnější a nejkrásnější denní a…

Babočka síťkovaná si oblíbila okraje lesů a remízků, ale i louky a lesní mýtiny, často se objevuje v blízkosti vodních toků. Vyskytuje se od nížin až po vrchoviny do nadmořské výšky okolo 1 000 metrů.

Létá poměrně rychlým třepotavým letem, na jednom místě dlouho neposedí. Dospělci sice v některých lokalitách projevují náznaky teritoriálního chování, obvykle však bývá považován za společenský druh. V řadě oblastí je totiž babočka síťkovaná velice hojná.

Babočka síťkovaná, rub křídel Babočka síťkovaná, jarní forma

Podobně jako u jiných druhů baboček žije housenka na kopřivách. Její vývoj trvá asi měsíc. Během tohoto období se housenka babočky síťkované 4× svléká. Kuklí se na rubu listů hlavou dolů. V případě nebezpečí housenka babočky síťkované padá k zemi.

Babočka síťkovaná je u nás poměrně hojný druh, který v jižnějších krajích mívá dokonce třetí pokolení. Toto pokolení se kresbou a zabarvením shoduje s letní sezónní formou. Na připojených fotografiích je zachycena letní forma tohoto druhu babočky.

Babočka síťkovaná (Araschnia levana)

Další související články:

+ Babočka admirál (Vanessa atalanta)
+ Babočka bodláková (Vanessa cardui)
+ Babočka kopřivová (Aglais urticae)
+ Babočka paví oko (Inachos io)
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama
Témata našich článků…
Černé jezero Krkonoše, ubytování Chata pod Chlebom Starý Jičín Jeskyně Chata na Šerlichu Rýchorská bouda Polární záře Gýmeš Macocha Beckov Maroko Jeskyně Na Turoldu Bílý trpaslík Vartovka Wildspitze Rozhledny Cirrus Hrad Šášov Měsíc Pohorky Hukvaldy
Reklama
Výběr článků
Hory Přechod Krkonoš a Jizerských hor, Králicko-krkonošský sudetský trek
Hory Jaro na Považí, turistika na Považském Inovci a v Strážovských vrších (1)
Hory New Horizons se blíží k Plutu, žně objevů roku 2015 pokračují
Hory Jeřáb, výstup na nejvyšší bod Hanušovické vrchoviny
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Turistika Železné hory křížem krážem. Lichnice, Vildštejn, Kočičí hrádek…
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Rumunské Karpaty Apuseni je vhodné pre každého, Rumunsko a turistika
4. Naše vrcholy Komorní hůrka, jedna z nejmladších sopek v České republice
5. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
6. Vesmír Hnědý trpaslík, záhadný objekt na pomezí planet a hvězd
7. Rozhledny Kurzova věž, rozhledna na Čerchově v Českém lese
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist