Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 5.6.2024
Treking > Chaty, ubytování > Ďurková (1 623 m n. m.), horská útulňa pod Chabencom

Ďurková (1 623 m n. m.), horská útulňa pod Chabencom

Ďurková, turistická útulna v Nízkých Tatrách, kontakt a cena ubytování, otevírací doba a recenze návštěvníků Ďurkové

22.9.2007 | Otakar Brandos

Ďurková. Pěkná turistická útulna (chata) těsně pod hlavním hřebenem Nízkých Tater. Útulna Ďurková stojí v nadmořské výšce 1 623 m na jižním úbočí mezi vrcholy Ďurková a Chabenec. Snad i proto se můžeme setkat s velkou řadou dalších názvů jako útulna pod Ďurkovou, útulna pod sedlem Ďurkovej, chata pod Chabencom aj. Oficiální název útulny v mapách se uvádí jako Turistická útulna pod Chabencom, na samotné budově je štít "Útulňa Ďurková".

Ďurková

Útulna Ďurková stojí na místě původní turistické chaty, která tady jako Chata KČST pod Chabencom stávala již od roku 1932 na místě původních maštalí. Slavnostního otevření se dočkala 14.8.1932, prvním chatařem byl Kornel Samko. V roce 1933 byla chata dále rozšířena, neboť nezvládala nápor návštěvníků. Další přestavba čekala chatu v letech 1937 a 1938.

9.9.1940 v pozdněodpoledních hodinách chatu zachvátil požár a chata vyhořela do základů. V roce 1946 se započalo s přípravami výstavby nové chaty, avšak po převratu v únoru 1948 došlo k zastavení příprav výstavby a připravený materiál na stavbu chaty se rozkradl… Místo pod Chabencom tak na dlouhou dobu osiřelo. Až v roce 1988 se začalo uvažovat o výstavbě další chaty, přesto se současná útulna dočkala svého slavnostního otevření až 28.9.2002.

Tato otevřená útulna má stálého hospodáře, který se stará o provoz. Je příjemné po náročné túře sestoupit pod hřeben, kde vás přivítá vytopená útulna, teplý čaj, polévka… Navíc po změně provozovatele se zpříjemnila i atmosféra na chatě pod Ďurkovou a turista je zde konečně vítaným tvorem.

Turistická útulna Ďurková je otevřena celoročně, v zimě tady občas ale správce nebývá. Přesto je ale útulna otevřená, mimo provozních místností a skladu. Noclehárna, jídelna s kamny a zásobou dřeva jsou však volně k dispozici. Útulna pod Ďurkovou je ve srovnání se stavem před pár lety téměř k nepoznání. Také ji prospěla výměna nájemce.

Celá stavba útulny pod Ďurkovou je zateplená, má krytou verandu i dobudovány vnitřní prostory. Jídelna s pěti velkými stoly je vyzdobena množstvím fotografií převážně s horskými motivy. Suché WC je těsně pod chatou, upravený pramen vody pak asi 150 metrů západně od útulny. Ve společné noclehárně je prostor pro 33 lidí, spaní ve vlastních spacích pytlích. Nahoru se smí jen v přezůvkách. V nouzi může dalších asi 20 lidí přespat na zemi v jídelně. Na chatě je dobrý mobilní signál. Turistická útulna je v majetku KST B. Bystrica, spravuje ji KST Jasenie.

O útulně Ďurková toho bylo "díky" jejímu bývalému chataři napsáno velice mnoho. A obvykle ne moc lichotivého, neboť chování chataře, často ovlivněné nezměrným pitím, není příliš vybrané. Ovšem korunu všemu asi nasadila událost, ke které došlo počátkem května 2011… Dnes je na útulně naštěstí nový nájemce, jenž úroveň této chaty - útulny výrazně pozvedl.

  • Útulna pod Chabencom, Ďurková
  • Mobil: +421 949 792 997, 944 165 853
  • Kapacita 33 l ve společné noclehárně
  • Cena ubytování 6 EUR, členové KST 4 EUR
  • Nadmořská výška 1 623 m

Útulna Ďurková, aktuality

Upozornění! Ve dnech 27.6. až 3.7.2018 bude útulna pod Ďurkovou z důvodu opravy střechy zcela uzavřena. Nebude se možné jak ubytovat, tak ani najíst. Pouze z vlastních nesených zásob. Při plánování přechodu Nízkých Tater v uvedeném termínu je nutné s tímto omezením počítat.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Hory (Zbych, 03.02.2020, 19:53 )
Zdeňku, ty si asi trochu knedla,že?


Praděd Mléčná dráha Zverovka Zámek Hluboká Beskydy, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Sovinec Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Polární záře Chata Borišov Porubský bludný balvan Jeseníky, ubytování Spacáky Gran Paradiso Pluto Borový vodopád Vosecká bouda Helfštýn Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Babí léto Motýli Matterhorn Konopiště Drahotuš Proton Čelovky Cirrus Turistické batohy

Nízké Tatry, horské chaty a útulny

RAMŽA, turistická útulna CHATA M. R. ŠTEFÁNIKA
Ramža Ramža
Hlavní hřeben

Detail ubytování …
Štefánička Pod Ďumbierom
977 01 Brezno

Detail ubytování …

Ďurková (útulna, chata pod Chabencom), turistická mapa

Další související články:

+ Opilec na útulně Ďurková v Nízkých Tatrách pobodal dva lidi
+ Kamenná chata na Chopku, Nízké Tatry
+ Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, fotografie
+ Bouda pod Štrosy, Starohorské vrchy
+ Turistická útulna Andrejcová, Královoholské Nízké Tatry
+ Mestská hora a Ďurková, Nízké Tatry
+ Výstup na Ohniště, Nízké Tatry
+ Turistický průvodce Nízké Tatry a Starohorské vrchy
+ Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
+ Nízké Tatry nonstop, přechod hlavního hřebene
+ Nízké Tatry v zimě
+ Na hřebeni Nízkých Tater, fotografie
+ Rozhled z Ďumbieru, fotografie
+ Královoholské Nízké Tatry, fotografie
+ Velký bok, fotografie
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist