Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 20.2.2024 , svátek má
Treking > Chaty, ubytování > Horská útulňa Ďurková (1 623 m), chata pod Chabencom

Horská útulňa Ďurková (1 623 m), chata pod Chabencom

Ďurková, turistická útulna v Nízkých Tatrách, kontakt a cena ubytování, otevírací doba a recenze návštěvníků Ďurkové

22.9.2007 | Otakar Brandos

Ďurková. Pěkná turistická útulna (chata) těsně pod hlavním hřebenem Nízkých Tater. Útulna Ďurková stojí v nadmořské výšce 1 623 m na jižním úbočí mezi vrcholy Ďurková a Chabenec. Snad i proto se můžeme setkat s velkou řadou dalších názvů jako útulna pod Ďurkovou, útulna pod sedlem Ďurkovej, chata pod Chabencom aj. Oficiální název útulny v mapách se uvádí jako Turistická útulna pod Chabencom, na samotné budově je štít "Útulňa Ďurková".

Ďurková

Útulna Ďurková stojí na místě původní turistické chaty, která tady jako Chata KČST pod Chabencom stávala již od roku 1932 na místě původních maštalí. Slavnostního otevření se dočkala 14.8.1932, prvním chatařem byl Kornel Samko. V roce 1933 byla chata dále rozšířena, neboť nezvládala nápor návštěvníků. Další přestavba čekala chatu v letech 1937 a 1938.

9.9.1940 v pozdněodpoledních hodinách chatu zachvátil požár a chata vyhořela do základů. V roce 1946 se započalo s přípravami výstavby nové chaty, avšak po převratu v únoru 1948 došlo k zastavení příprav výstavby a připravený materiál na stavbu chaty se rozkradl… Místo pod Chabencom tak na dlouhou dobu osiřelo. Až v roce 1988 se začalo uvažovat o výstavbě další chaty, přesto se současná útulna dočkala svého slavnostního otevření až 28.9.2002.

Tato otevřená útulna má stálého hospodáře, který se stará o provoz. Je příjemné po náročné túře sestoupit pod hřeben, kde vás přivítá vytopená útulna, teplý čaj, polévka… Navíc po změně provozovatele se zpříjemnila i atmosféra na chatě pod Ďurkovou a turista je zde konečně vítaným tvorem.

Turistická útulna Ďurková je otevřena celoročně, v zimě tady občas ale správce nebývá. Přesto je ale útulna otevřená, mimo provozních místností a skladu. Noclehárna, jídelna s kamny a zásobou dřeva jsou však volně k dispozici. Útulna pod Ďurkovou je ve srovnání se stavem před pár lety téměř k nepoznání. Také ji prospěla výměna nájemce.

Celá stavba útulny pod Ďurkovou je zateplená, má krytou verandu i dobudovány vnitřní prostory. Jídelna s pěti velkými stoly je vyzdobena množstvím fotografií převážně s horskými motivy. Suché WC je těsně pod chatou, upravený pramen vody pak asi 150 metrů západně od útulny. Ve společné noclehárně je prostor pro 33 lidí, spaní ve vlastních spacích pytlích. Nahoru se smí jen v přezůvkách. V nouzi může dalších asi 20 lidí přespat na zemi v jídelně. Na chatě je dobrý mobilní signál. Turistická útulna je v majetku KST B. Bystrica, spravuje ji KST Jasenie.

O útulně Ďurková toho bylo "díky" jejímu bývalému chataři napsáno velice mnoho. A obvykle ne moc lichotivého, neboť chování chataře, často ovlivněné nezměrným pitím, není příliš vybrané. Ovšem korunu všemu asi nasadila událost, ke které došlo počátkem května 2011… Dnes je na útulně naštěstí nový nájemce, jenž úroveň této chaty - útulny výrazně pozvedl.

  • Útulna pod Chabencom, Ďurková
  • Mobil: +421 949 792 997, 944 165 853
  • Kapacita 33 l ve společné noclehárně
  • Cena ubytování 6 EUR, členové KST 4 EUR
  • Nadmořská výška 1 623 m

Útulna Ďurková, aktuality

Upozornění! Ve dnech 27.6. až 3.7.2018 bude útulna pod Ďurkovou z důvodu opravy střechy zcela uzavřena. Nebude se možné jak ubytovat, tak ani najíst. Pouze z vlastních nesených zásob. Při plánování přechodu Nízkých Tater v uvedeném termínu je nutné s tímto omezením počítat.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Skúsenosť s chatou (Robo, 21.06.2021, 17:37 )
Počas hrebeňovky NT sme sa posledný večer zastavili na tejto útulni. Už z hrebeňa bolo počuť zabávajúcich sa ľudí. Tak sme sa s kamošom potešili, že si po náročnom výstupe dáme na útulni jedno pivo a pôjdeme spať. Namiesto priateľského privítania, sme sa však na útulni stretli iba s maximálnou neochotou a arogantnosťou chatára. Na útulňu sme prišli o 22:06. Chatár bol počas našej návštevy na mól opitý a aj pod vplyvom iných návykových látok. Poprosili sme chatára, či by nám mohol predať každému jedno pivo, avšak chatár nám opakovane odmietol predať pivo, pričom dookola argumentoval tým, že o 22:00 je večierka a ide sa spať. Samozrejme chatár sa aj po "večierke" bavil a popíjal ďalej. Ostali sme maximálne zarazení, že 6 minút po "večierke" bol taký veľký problém pre chatára predať nám po náročnom dni každému jedno pivo. Tak sme sa zbalili a šli sme preč. Nie sme malé deti, aby nám niekto maximálne arogantne 6 krát po sebe povedal, že o 22 je večierka a ide sa spať. Mám pochodených veľa horských chát a útulní, ale návšteva útulne Ďurková bola doposiaľ moja najhoršia skúsenosť zo všetkých. S takýmto chrapúnskym správaním som sa ešte nestretol. Na tejto útulni som bol prvý a posledný krát. Absolútne neodporúčam nikomu navštevovať toto miesto.
můj pobyt (Švec, 08.09.2020, 18:46 )
Přespal jsem zde 3.9.2020 a mohu jen chválit. Příjemná obsluha, i všichni příchozí dobře naladěni. Dorazil jsem až cca v 18,30h, takže postele již byly obsazeny, přesto na matraci na lavici bylo dobré poležení. Mohu jen poděkovat za skvělý nevšední zážitek. O to víc mě mrzelo, když jsem viděl, jaký lunapark se stal s Chopkem (supermoderní nová chata, vedle hotel Rotunda)
rezervace (Pitrs, 24.07.2020, 17:07 )
Ahoj, když jsme u těch rezervací...na můj telefonický na čísle uvedeném zde v článku dotaz To jen tak pro informaci. Horám zdar!
Svérázné hory a útulna (Vlk Karpatský, 24.05.2020, 15:18 )
Znám tuto útulnu, delší dobu. Hory jsou zde takové jaké jsou, někdy drsné jindy přívětivé,..a takto se dá popsat i útulna. Zřejmě dost záleží na tom jaká se tu sejde společnost. Jsme spíš tuláci hor a využili jsme možnost stanování před chatou..ráno mizerné počasí,..mlha silný vítr, deštivo..nikomu se nechtělo moc do terénu,..nedalo se nic dělat než vypadnout,..chataři začali být stejně nepříjemní jako to počasí, dole v Magurce to bylo jako příchod do ráje...i takové jsou hory.
Hory (Zbych, 03.02.2020, 19:53 )
Zdeňku, ty si asi trochu knedla,že?
"přijetí" na Silvestra (Zdeněk, 17.01.2020, 08:54 )
31.12.19 jsme v půl jedné dorazili k chatě, chatař nás ještě před chatou přivítal dotazem, jestli máme rezervaci, a pokud ne, ať sejdeme do doliny, ve tři že jsme ve vesnici (podle rozcestníku v létě 3h30). K tomu měl ještě spoustu nepříjemných řečí, jako že Češi jsou tak nezodpovědní, že chodí bez objednání, pokud je moje žena méně pohyblivá a kvůli tomu nevím, jak dlouho nám bude cesta trvat a který den přijdeme, tak co ji tahám do hor, a podobně. Hlavně jsem nezaslechl žádný pokus o omluvu. Po takovéhle zkušenosti ROZHODNĚ NEDOPORUČUJI.
Úroveň přijetí (-OB-, 17.01.2020, 13:41 )
soudit nechci, nebyl jsem u toho. Iluze o některých chatařích ale nemám. Na druhou stranu, Zdeňku, nyní mluvím sám za sebe - já bych na Silvestra na chatu (útulnu) s hospodářem bez předchozí rezervace určitě nešel. A na takto profláklou, jako je Ďurková, již vůbec ne.
Re: přijetí na Silvestra (Švec, 08.09.2020, 18:32 )
Nebyl jsem sice u vašeho rozhovoru, ale za mne je stanovisko asi takové, že jste zřejmě nepochopil účel a poslání takovýchto útulen. Píšete, že jste dorazil v půl jedné (předpokládám odpoledne), očividně jste tedy nebyl na hřebenovém treku, ale zašel jste si oslavit Silvestra, jako zřejmě i mnoho dalších. Rozhodně za mne jste se měl rezervovat, nebo se o situaci informovat předem.
Hřebenovka NT (Miloš, 25.09.2019, 13:31 )
Přišli jsme sem v sobotu 14.9.2019 cca kolem 17 hod a mysleli jsme, že budeme zase stavět stan ale kupodivu byla nahoře ještě asi polovina míst volných. Postupně se ale chata úplně zaplnila (někteří přišli až za tmy) takže, kdo neměl stan mohl přespat dole v hospodě. Z toho důvodu byla už ve 21 hod večerka, takže kdo chtěl pařit, musel jít před chatu. V hospodě srazili stoly a lavice a přespali tam ti, kteří neměli stany. Jeden kolega, který měl sebou psy, spal i ve vstupní chodbě. Jinak parádní nocleh, shodli jsme se, že na tomto treku asi nejlepší :-)
Obmedzenie (Tomas luptak, 01.06.2018, 17:10 )
Mila turisticka verejnosť,stale sa po kuskoch pracuje na obnove strechy takze treba ratat s mensimi obmedzeniami.Ale najdolezitejsia informacia je:od 27.6 az do 3.7.bude utulna uplne odstavena ,nebude mozne sa ubytovat,preto si na prenocovanie treba priniest stan alebo pocitat so spanim pod sirakom,a tiez priniest zasoby jedla.Chceme vas poprosit o porozumenie a trpezlivost,a tiez hlavne o zdielanie na roznych forach co pouzivate,aby cim najmenej ludi zostalo prekvapene stat pred chatou. Dakujeme
Aktuálně (Petra, 14.08.2017, 20:28 )
Spali jsme tam před dvěma dny, nocleh za 5 €, čaj, polévka OK. Ale chování chataře KATASTROFA. Mobil stále v ruce - hrál nějaké stupidní hry, neochotný, nekomunikativní, akorát všechny pozoroval jak ostříž a komandoval. Ačkoliv jsme se snažili opravdu lehce navázat kontakt, zažertovat, tak tomuto synkovi byl humor asi zcela neznámý. Měli napsané, že se tam střídají, tak snad tam není pořád......
útulna (fotbalik, 21.12.2015, 21:22 )
Prespaval jsem na utulne 30. srpna 2015 a naprosta spokojenost. Bylo nas tam asi tak 20 celkem, venku jeste 2 stany. Dorazil jsem uz za tmy, ale jeste mi dali testoviny a pivo (v plechovce). Ubytovani stoji 5 E.
Prava horska romantika (Malatys, 30.01.2015, 16:30 )
Paradni noclehy. Ceny 1,5E za pivo, neco za polevku. Chatar udelal i testoviny. Podminky skromne, ale v krbu bylo zatopeno, spalo se dobre a za celkovou utratu 20E vcetne snidane, vecere, ubytka, piva, caje a horalky neni co resit. Chatar trochu brucoun, ale spis nemluva nez ze by byl neprijemny. Chatarka-dredarka take trochu mene mluvna, ale to je asi natura, kterou clovek potrebuje, aby mohl na techto mistech dlouhodobe fungovat. Maji elektrocentralu, takze mobil, fotak apod. lze dobit bez problemu.
Aktuální ceny (-OB-, 03.07.2013, 15:20 )
Nocleh 6 EUR, pivo (plechovkové) 1,5 EUR. Útulna je otevřena celoročně, přes týden je občerstvení spíše skromnější, přesto v pohodě a minimálně polévka je vždy k mání.
aktuální ceny (Hrabosh, 19.08.2011, 21:37 )
nocleh 6? večeře 2? (hracová kaąe s uzeným) polévka 1? (čočková, dobrá dvojkombinace) borovička s horcom 1? (opravdu!) 0,25l čaj 0,5? při příchodu hrálo rádio, večer bylo vypnuto. V deset byla večerka. TV na polici byla vypnutá.
oprava (Hrabosh, 19.08.2011, 21:38 )
ono to neumí znak pro Euro. Takľe si myslete, ľe místo otazníku tam je E.
stav 6.8.2011 (Olda, 19.08.2011, 09:18 )
Zdravím vąechny trekaře, přenocovali jsme, útulňa i chatár naprosto v pohodě, skvělá atmosféra. Doporučuji nebrat si ani spacák, přestoľe venku zima, nahoře sauna :-)
Ďurková, stav 2.6.2011 (Helča, 05.06.2011, 22:38 )
Přenocovala jsem na útulně, správce v pohodě, chata uklizená, moľnost zakoupení jídla a pití. Buď já měla ątěstí nebo někdo jiný smůlu. TV je odloľená na horní polici (ve vypnutém stavu) - prý pozůstatek předchozího správce.
®e by konečně doąlo (-OB-, 06.06.2011, 13:50 )
ke změně správce na Ďurkové? ®e by konečně chlapská reakce majitele na problémy z minulého měsíce? Ro by byla asi dobrá zpráva pro vąechny trekaře, během prázdnin to osobně ověřím :-)).
Na Ďurkové je asi po romantice, (-OB-, 01.07.2010, 20:23 )
podle spolehlivých zpráv je na chatě elektrocentrála a do noci tady hlučí televize!
ďurkové se vyhnout obloukem... (jikkra, 21.08.2010, 15:16 )
přespávali jsme zde z 18. na 19.8.2010 za 5 euro... paní správcová byla straąně nepříjemná, co se týče jednání s lidmi... vaří a jí se venku, televize a rádio tam opravdu jsou, ale vąechno se vypíná ve 22:00 ...jednoduąe vás "vyhodí" v deset spát...
K čemu doboha radio a televize? (Milovník hor a nepřítel radia a televize na nich, 24.08.2010, 11:07 )
Nějak mi uniklo, proč bych se měl po krásné túře znechutit sledováním nějakých kokotin..5 euro je standard a kdo chce pařit, asi venku můľe -nebo ne? Mi se tam vľdy docela líbilo.
kontakt (Petr, 22.10.2007, 14:11 )
Ahojte, existuje nějaký kontakt na chataře, kde by se dalo optat na obsazenost chajdy, případně nějaký místečko rezervovat? Nahoře je sice celkem dost místa, ale po vánocích a na Silvestra tam můľe být sluąnej nával... Dík za info. Petr
?urková (petr, 01.10.2007, 13:18 )
Je tam bezvadná atmosféra, klasická horská chajda. ątevo je milionovej chlapík a chystáme se za ním na silvestra na sněľnicích. Ale ani druchý chatař není ąpatný, je fakt ľe se opije a potom spí, ale ráno je ochotný jako ątevo :-). Doporučuji ątevovo tvaroh, pálenku a výbornou fazolačku. Někde se říká ľe dávaj přednost těm co večer chlastaj proti těm co chtěj spát, tady vládne harmonie, ątevo vąe drľí v rozumných kolejích..;-)
Bezva atmosféra (-OB-, 02.10.2007, 09:57 )
Já nenapsal, ľe tam nevládne bezva atmosféra, i kdyľ to můľe vąude občas zadrhnout. Já se tam také chystám v zimě podívat a něco v okolí pofotit?
CHata (peter, 25.09.2007, 18:28 )
je dobrá ,chatár Stevo tieľ vrelo odporúčam tak ako celé N.T. Pozor na lokalitu oklo ramľe , tam je to eąte trochu divoké ale dá sa , značenie moľe byt tieľ občas problém , na druhéj strane kde stretnete tak málo ludí ako tu snád len v Rumunsku.
Utulna (Pavel, 22.09.2007, 17:43 )
Na internetu jsem četl mnoho, jak o utulně tak o chatařovi. Nakonec jsme to riskli a nemůľeme si stěľovat, chatař přívětivý, nocování bez problémů...


Praděd Mléčná dráha Zverovka Zámek Hluboká Beskydy, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Sovinec Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Polární záře Chata Borišov Porubský bludný balvan Jeseníky, ubytování Spacáky Gran Paradiso Pluto Borový vodopád Vosecká bouda Helfštýn Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Babí léto Motýli Matterhorn Konopiště Drahotuš Proton Čelovky Cirrus Turistické batohy

Nízké Tatry, horské chaty a útulny

RAMŽA, turistická útulna CHATA M. R. ŠTEFÁNIKA
Ramža Ramža
Hlavní hřeben

Detail ubytování …
Štefánička Pod Ďumbierom
977 01 Brezno

Detail ubytování …

Ďurková (útulna, chata pod Chabencom), turistická mapa

Další související články:

+ Opilec na útulně Ďurková v Nízkých Tatrách pobodal dva lidi
+ Kamenná chata na Chopku, Nízké Tatry
+ Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, fotografie
+ Bouda pod Štrosy, Starohorské vrchy
+ Turistická útulna Andrejcová, Královoholské Nízké Tatry
+ Mestská hora a Ďurková, Nízké Tatry
+ Výstup na Ohniště, Nízké Tatry
+ Turistický průvodce Nízké Tatry a Starohorské vrchy
+ Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
+ Nízké Tatry nonstop, přechod hlavního hřebene
+ Nízké Tatry v zimě
+ Na hřebeni Nízkých Tater, fotografie
+ Rozhled z Ďumbieru, fotografie
+ Královoholské Nízké Tatry, fotografie
+ Velký bok, fotografie
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist