Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 16.4.2024
Treking > Chaty, ubytování > Útulna pod Kečkou (1 120 m n. m.), Starohorské vrchy

Útulna pod Kečkou (1 120 m n. m.), Starohorské vrchy

Útulna pod Kečkou - pěkný bivak, kde i pivo dostanete

5.9.2018 | Otakar Brandos

Útulna pod Kečkou ve Starohorských vrších je staronovou stavbou. Útulnu pod Kečkou již na tomto webu máme, avšak pod názvem útulna pod Štrosy. To proto, že se Útulna pod Kečkou nachází na úbočí vrchu Štrosy cestou z Donoval na vrch Kečka. Oproti minulosti, kdy malý domek byl zanedbaný a neudržovaný, má dnes tato bouda svého správce.

Útulna pod Kečkou

Útulna Kečka (pod Kečkou) se nachází na louce v plochém sedle pod Štrosy na západním okraji lesa. Stačí odbočit asi 50 metrů od červeně značené Cesty hrdinů SNP, která vede hřebenem Starohorských vrchů a přes Hiadeľské sedlo (1 099 m) pokračuje na hřeben Nízkých Tater, resp. přes silniční sedlo Donovaly na hřeben Velké Fatry.

Dnes je odbočka k útulně dobře vidět a navíc je označena směrovkou s nápisem pivo. Ano, dnes tady dostanete i pivo (plechovkové, 2 EURa). Celá stavba výrazně prokoukla. Dostala nový nátěr, v oknech se dokonce objevily květiny a interiér byste nepoznali. O provizorní chod se starají dva bráchové.

Jedinou potíží zatím zůstává skutečnost (doufám, že dočasnou), že nemají povolení k provozování útulny od vedení Národního parku Nízké Tatry. Tady by asi měla trochu zatlačit turistická veřejnost. Vzhledem k nepříliš dobré veřejné dopravě na Donovaly (z Donoval) se jistě řadě turistů stává, že nestihnout při pozdním návratu odjet a nebo při pozdním příjezdu někam rozumně dojít. A ne každý chce či má na to, aby spal na Donovalech za 25 a spíše více EUR…

Ano, jistě, v relativně blízkém Hiedelském sedle, kousek za vrchem Kozí chrbát, je otevřená útulna. Ta však stojí na vcelku nevhodném místě. A poté, co zde byla postavena další řada vn elektrického vedení, se zde stejně nedá pořádně spát. To neustálé sršení, praskání elektřiny opravdu nejde přeslechnout…

Útulna pod Kečkou

Útulna pod Kečkou by tak mohla vhodně doplnit síť útulen na oblíbené hřebenovce Nízkých Tater. Voda je v místě, nějaké to pivo tady také dostanete, před útulnou je otevřené ohniště. Na půdě vybavené matracemi může přespat cca 8 lidí, dalších pár se může rozložit v přízemí. Cena noclehu je dobrovolná.

  • Mobil: +421 951 432 206
Treking > Chaty, ubytování > Útulna pod Štrosy

Útulna pod Štrosy

Starohorské vrchy a bivaky

27.6.2007 | Otakar Brandos

Popisovaná útulna se nachází pod vrcholem Štrosy (1 206 m) se stejnojmennou přírodní rezervací o rozloze 94,8 ha, která byla vyhlášena z důvodu ochrany kamenných sutí, které jsou ve středních polohách Slovenska zřídkavým jevem. Suti vznikly na tektonickém zlomu a svým charakterem neumožňují vznik souvislého lesního porostu.

Útulna, Štrosy

Útulna, resp. otevřená chaloupka se nachází na louce v plochém sedle pod Štrosy na západním okraji lesa asi 50 metrů od červeně značené Cesty hrdinů SNP, která vede hřebenem Starohorských vrchů a přes Hiadeľské sedlo (1 099 m) pokračuje na hřeben Nízkých Tater, resp. přes silniční sedlo Donovaly na hřeben Velké Fatry.

Stavby si nelze nevšimnout z chodníku, který se vine pod travnatý vrchol Kečky (1 225 m), který je vynikajícím rozhledovým budem s panoramatem Velké Fatry, Chočských vrchů, Nízkých Tater i Slovenského rudohoří a Kremnických vrchů na jihu a jihozápadě.

Na palandách se pohodlně vyspí tři lidé, v případě nouze na podlaze dalších pět lidí. Využít lze i půdu přístupnou po žebříku. V útulně jsou kamna i slušné kuchyňské vybavení, stůl, lavice. Dokonce tady přibyla kniha návštěv a řada záznamů. Bývalá salaš má svého nepravidelného "hospodáře", jenž zde squotuje a jehož jsem zde potkal před dvěma roky. Pod jeho vedením objekt docela prokoukl a je slušně udržován.

Pramen vody se nachází kousek pod útulnou (cirka 30 metrů), dnes k němu vede dobře patrný a ve vysoké trávě prošlapaný chodníček). Voda tady teče i v suché a nejteplejší části roku.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
pramen (Robur, 21.03.2011, 11:15 )
Pramen - nebo spíą pramínek - je asi 20-30 m od salaąe směrem dolů z kopce.


Praděd Kvarky Zverovka Zámek Hluboká Nízké Tatry, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Bezděz Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Polární záře Chata Borišov Porubský bludný balvan Javorníky, ubytování Spacáky Gran Paradiso Pluto Vysoký vodopád Vosecká bouda Karlštejn Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Babí léto Motýli Matterhorn Konopiště Drahotuš Proton Čelovky Cirrus Turistické batohy

Útulny v Nízkých Tatrách, může vás zajímat

Útulna pod Kečkou, turistická mapa

Další související články:

+ Kamenná chata pod Chopkom, Nízké Tatry
+ Chata M. R. Štefánika (Chata pod Ďumbierom)
+ Chata Björnson, Jasná – Nízké Tatry
+ Srub pod Úplazíkom, Nízké Tatry
+ Chata Jarabatá, Nízké Tatry
+ Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
+ Turistický průvodce Nízké Tatry a Starohorské vrchy
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist