Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 1.12.2022
Treking > Slovenské hrady > Hrad Plaveč, téměř neznámý strážce řeky Poprad

Hrad Plaveč, téměř neznámý strážce řeky Poprad

Historie a stavební vývoj hradu, který je strážcem řeky Poprad

13.3.2010 | Otakar Brandos

Nad poklidným meandrovitě se kroutícím tokem řeky Poprad spěchající někam k severovýchodu se na strmém travnatém návrší nad obcí Plaveč tyčí ruiny hradu Plaveč. Jeho smutná silueta shlíží do široké nivy řeky Poprad teskně vzpomínajíc na léta zašlé slávy.

Hrad Plaveč zarůstá travinami

Ano, slávy. Hrad Plaveč toho během několikasetleté historie zažil skutečně mnoho. Plaveč (polsky Zamek Plawiec, maďarsky Palocsa) byl založen někdy okolo roku 1294 šlechticem Arnoldem, synem Ditricha ze Spiše, kdy je zmiňován pod původním latinským názvem castrum Palocha. Původně malý kamenný hrad byl vybudován k ochraně obchodní stezky vedoucí z Uher do Polska.

Později se hrad stává královským majetkem. Z královských rukou přechází do majetku rodu Drugetovců ve 14. století. Po vymření tohoto rodu získávají Plaveč Bebekovci. V roce 1449 se hradu zmocňují husitská vojska a po roce 1453 zažívá hrad Plaveč Torzo věže opět bouřlivé časy, stává se hlavním sídlem vůdce bratřického hnutí Petra Aksamita. Bratříci byli z hradu vytlačeni vojsky Imricha Zápolského, jenž se na krátkou dobu hradu zmocňuje.

Počátkem 16. století hrad získávají Horvátovci, kteří počátkem 17. století hrad velkoryse přestavují v renesančním slohu a dávají mu podobu pohodlného panského sídla. Zkázou hradu se stává požár v roce 1856, po němž je Plaveč uváděn jako pustý.

Původní hrad tvořila jen obytná věž o průměru asi 9 m a s až tři metry silnými kamennými stěnami. Přístup k věži střežila nedokonalá kamenná hradba. Později byl hrad dále rozšiřován a opevňován. Opevňování nebylo tak úplně od věci, neboť hrad Plaveč stál v místě strategicky poněkud méně výhodném.

Celkový pohled na Plaveč Plaveč Plaveč leží v mírně zvlněné krajině Řeka Poprad Torzo hradu Plaveč

Do dnešních dní se zachovaly pouze zbytky obytných paláců, dělové bašty a další flankovací bašty. Z hradního návrší se ale otevírají fantastické rozhledy do okolní krajiny, takže výstupem na hrad nepohrdnou určitě ani turisté, kteří nejsou příznivci historie. Plaveč tak určitě může obohatit vaše toulky v oblasti Spišsko - šarišského mezihoří na pomezí pohoří Čergov a Spišská Magura.

Hrad Plaveč na turistické mapě

Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr článků
Hory Rozhledna Stavok - Baranie, tip na výlet v okolí Dukly
Hory Expedice Night-Riders aneb noční Jeseníky
Hory Vršatecká bradla či Vršatská bradla? Bílé Karpaty.
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Zverovka Sněžka Krkonoše, ubytování Soumrak Karlštejn Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Letní obloha Zámek Hluboká Elbrus, Kavkaz Kráľova studňa Rozhledny Porubský bludný balvan Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Populární treky
1. České hory Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku po pěšinkách pohraničníků
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
4. Via ferraty Naturfreundesteig a Traunsee Klettersteig na Traunstein, via ferraty v Rakousku
5. Rumunské hory Capatini, přechod dvou zapomenutých národních parků v Rumunsku
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist