Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 15.6.2022 , svátek má
Treking > Příroda > Geologická období (éry) Země: prvohory, druhohory…

Geologická období (éry) Země: prvohory, druhohory…

Geologická období: prahory, starohory, prvohory, druhohory, třetihory a čtvrtohory (kenozoikum)

26.1.2016 | Otakar Brandos

Geologové rozčlenili geologickou minulost planety Země do řady časových (geologických) období podle událostí, které se v tomto období staly. Vznikla tak přehledná stratigrafická tabulka od nejmladšího geologického útvaru (čtvrtohory) až po ten nejstarší (hadaikum).

První takovéto rozdělení geologických období vzniklo v roce 1760 zásluhou G. Arduinona. Jeho stratigrafické členění, které původně znalo jen čtyři základní období (primární, sekundární, terciérní a kvartérní) se s přibývajícími poznatky nauk o Zemi se rozrostlo o další období (éry), které byly zároveň na časové ose podrobněji rozčleněny do period a epoch.

Avšak od roku 2004 platí nové stratigrafické členění, kdy byly čtvrtohory a třetihory sloučeny do geologické éry zvané kenozoikum. Více v přehledné tabulce na další stránce.

Členění geologických dějin Země, geologická období

Útvar Oddělení Stáří (v miliónech let) Flóra a fauna
Čtvrtohory (kvartér) holocén 0 - 2,59 vývoj současných rostlin a člověka
pleistocén
Třetihory (terciér, kenozoikum) neogén 2,59 - 25 vývoj nahosemnných a krytosemenných rostlin, éra savců
paleogén 25 - 65
Druhohory (mezozoikum) křída 65 - 135 přesličky, plavuně a kapradiny, éra dinosaurů, první ptáci a primitivní savci
jura 135 - 180
trias 180 - 225
Prvohory (paleozoikum) perm 225 - 270 stromové kapradiny, plavuně a přesličky, trilobiti, hlavonožci, hmyz, první ryby, plazi a obojživelníci
karbon 270 - 350
devon 350 - 400 rozšíření života na souš, první rostliny a suchozemští živočichové
silur 400 - 440
ordovik 440 - 500
kambrium 500 - 600
Starohory (proterozoikum, mladší prekambrium) 600 - 1 900 sinice, řasy, láčkovci, kroužkovci, první členovci
Prahory (archaikum, starší prekambrium) 1 900 - 4 000 bakterie, sinice, první řasy
Předgeologické období (hadaikum) 4 000 - 4 600 chemický vývoj oceánů a atmosféry

Čtvrtohory

Čtvrtohory neboli kvartér jsou nejmladším geologickým útvarem planety Země. Čtvrtohory představují posledních 2,59 miliónů let, což ve srovnání s celkovým stářím naší planety činícím asi 4,6 miliardy let, je opravdu jen nepatrný zlomek. Pouhých asi 0,56 promile celkového stáří planety, která za tu dobu prošla nepředstavitelnými změnami. Ať již povrchu a nebo atmosféry …více.

Třetihory

Třetihory (terciér) byly jednou ze sedmi geologických ér v dějinách planety Země. Spolu s mladšími čtvrtohorami a staršími obdobími, kterými jsou druhohory, prvohory, starohory, prahory a hadaikum. To platilo až do roku 2004, kdy Mezinárodní komise pro stratigrafii (ICS) pojem třetihory zrušila a třetihorní periody paleogén a neogén společně se čtvrtohorami zařadila do éry kenozoika …více.

Další související články:

+ Doba ledová aneb glaciál. Víte kolik bylo dob ledových v českých horách a slovenských Karpatech?
+ Solární konstanta - konstanta, která je proměnná
+ Kary a trogy, ledovce (3)
+ Západní Karpaty, základní informace a členění
+ Česká polární stanice na ostrově Jamese Rosse
+ Mezinárodní polární rok - IPY
+ Fatrikum (veporikum), krížňanský příkrov
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist