Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 7.6.2024
Treking > Chaty, ubytování > Jelení studánka (1 311 m), horská útulna v Jeseníkách

Jelení studánka (1 311 m), horská útulna v Jeseníkách

Jelení studánka, tip na bivak v Hrubém Jeseníku

31.10.2007 | Otakar Brandos

Útulna Jelení studánka (1 311 m) byla vybudována ve druhé polovině minulého století členy horské služby za pomoci bývalého okresního výboru v Bruntále. Jelení studánka leží kousek od pramene Stříbrného potoka – Jelení studánky (Hirschbrunnen) pod hřebenem Jeleního hřbetu na hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku mezi sedlem Skřítek a Ovčárnou na cestě na Praděd v nadmořské výšce 1 311 m.

Jelení studánka, útulna

Jelení studánka leží na důležité křižovatce turistických a lyžařských tras a slouží pro případ nepohody i jako nouzová útulna. Ta je dodnes udržována v dobrém stavu, což na českých či slovenských (ale i dalších zahraničních) horách nebývá častým jevem. Z Jelení studánky je to zhruba 6 km na Skřítek a stejně tak asi 6 km na Ovčárnu.

Útulna Jelení studánka

Hřeben Jeseníků je opatřen tyčovým znamením, takže orientace je tady možná i za snížené viditelnosti. Jelení studánka navíc sousedí s přírodní rezervací Pod Jelení studánkou, která má rozlohu 138,4 ha s ochranným pásmem 403,5 ha a důvodem jejího vyhlášení je výskyt neobvyklého množství mravenců druhu Formica lugubris a dalších 10 druhů, kteří tady vytvořili na 2 000 mravenišť, tedy asi 21 mravenišť na hektar. Přírodní rezervace Pod Jelení studánkou je unikátní přírodní rezervací evropského významu!

  • Poloha: 50° 02,061´ N, 17° 11,922´ E, 1 311 m n. m.
  • Voda je asi 20 metrů od útulny
  • Kapacita 8 - 12 lidí

Jelení studánka, turistická mapa

Jelení studánka, útulna Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Nocľah v útulni (MaťoB, 24.08.2017, 16:14 )
Zdravím zo Slovenska, rozmýšľam že by som tento rok koncom septembra (posledný týždeň) šiel hrebeňovku Jeseníkov zo sedla Skřítek na Ramzovú alebo opačne. Chcel by som spať v útulniach alebo prístreškoch ako je tento (aj Vřesová studánka atď.). Chcem sa spýtať či mi viete poradiť ako to býva zo zaplnenosťou týchto útulní na konci septembra (nemám stan), šiel by som v pracovných dňoch. Ešte som u Vás v horách nikdy nebol, tak nepoznám tamojšie pomery. Vďaka za odpoveď.
Konec septembra (-OB-, 25.08.2017, 07:28 )
je spojený se státním svátkem, takže se dá předpokládat zvýšený počet lidí v horách. V tomto termínu bych se obával obsazenosti této i jí podobných útulen.
Vďaka za tip (MaťoB, 27.08.2017, 16:56 )
Aha tak ten Váš sviatok som prehliadol, mi ho nemáme. Ja zvažujem konkrétne termín 24. až 27. september. Rozhodovať sa budem asi až na poslednú chvíľu podľa počasia, tak uvidím. Bolo by fajn keby to vyšlo. Ešte raz vďaka za odpoveď.
Vřeska ? (Otas, 11.12.2010, 11:20 )
Jeste sem pozapomněl na Vřesce na vrchu se taky vleze cca 6 lidiček. Tak jeątě jednouz zdar Otas
Spaní na vrchu (Otas, 11.12.2010, 11:17 )
Nevíte někdo chlapi jestli na půdě se dá taky vylézti ? Kdysi to ąlo ted sem tam ale zahlídl kousek ąpagátu ale bylo hodně lidí tak jsem to nechtěl hrotit. Dík Otas
alternativa (Robert, 30.12.2009, 01:13 )
Kdyľ bude útulna plná nocleľníků,tak se vydejte asi sto metrů přímo dolů pod útulnu,je tam jeątě jedna chatička vhodná k přespání určená turistům
K východu? (-OB-, 30.12.2009, 08:39 )
Uf, jiľ jsem asi dlouho neąel tuto hřebenovku. Ta druhá zmíněná chata senachází kterým směrem? Cestou k bývalé Alfrédce?
Doplněno (-OB-, 05.01.2010, 15:58 )
Jeątě jednou díky za zajímavý tip (nyní i oficiálně), jenľ byl doplněn do databáze.
nouzová útulna (mAREK, 01.11.2007, 19:46 )
"slouľí pro případ nepohody i jako nouzová útulna" Tak z vlastni zkuąenosti a předevąím po pročtení vrcholové knihy bych si troufl trvrdit, ľe bývá spíą pouľívána jako nocleľiątě plánované :-)
RE (-OB-, 02.11.2007, 12:27 )
No to je pravda, ale neměla by. Nemohu ale psát spěte kde se vám zachce na území CHKO :-))
Skvělé místo (Bařinec, 31.10.2007, 18:55 )
Skvělé místo k přespání při přechodu hřebene, ąkoda, ľe takových útulen není v Jeseníkách víc.


Další související články:

+ Horská chata Barborka, Jeseníky
+ Horská chata Švýcárna, Hrubý Jeseník
+ Chata Šerák, Jiřího chata na Šeráku
+ Chata Svoboda, Rejvíz
+ Hřebenovka Jeseníků a Velké Losiny, Jesenicko-králický sudetský trek (4)
+ Horská chata Rabštejn, Jeseníky
+ Penzion Rejvíz, Rejvíz a levné ubytování
+ Vila Rula, levné ubytování na Rejvízu
+ Vřesová studánka, Jeseníky
Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Polární záře Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Rozhledny Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Neutron Jeskyně Vodopády Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Populární treky
1. Karpattreky Trek z Malé Fatry do pohoří Žiar, Fatransko-turčanský Karpattrek (2)
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Dvoudenní trek na Černou horu a Stoh dolinou Černého Čeremoše na pomezí Ukrajiny a Rumunska
4. České hory Dvoudenní přechod hlavního hřebene Hrubého Jeseníku
5. Rumunské hory Vilcan, hory polonin a krásných výhledů
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist