Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 1.4.2024 , svátek má
Treking > Slovenské hrady > Vihorlatský Viniansky hrad aneb hrad Vinné (325 m)

Vihorlatský Viniansky hrad aneb hrad Vinné (325 m)

Dějiny a stavební vývo hradu, Vihorlatské vrchy

13.5.2009 | Otakar Brandos

Viniansky hrad (hrad Vinné) je znám každému návštěvníkovi Zemplínské Šíravy či Vinianského jezera na jižním okraji Vihorlatu (Vihorlatských vrchů). Viniansky hrad se rozkládá na strmém hradním návrší Vinné (325 m) nad obcí Vinné.

Viniansky hrad

První známá zmínka o Vinianském hradě pochází z roku 1330 (některé prameny udávají rok 1312), kdy patřil šlechtickému rodu Omodejovců a později rodu Staraiovců. Gotický hrad byl ale postaven pravděpodobně o řadu let dříve v období po tatarských vpádech. To společně s okolními hrady Brekov, Jasenov a Michalovským hradem. Hrad měl již v této době dvě hranolové věže, palác a kapli. V roce 1449 přibývá třetí věž.

Za bojů uherského krále Matyáše Korvína s polským králem Kazimírem IV. byl hrad v roce 1466 těžce poškozen, avšak asi po půlstoletí byl opět opraven a dále rozšiřován. Rod Staraiovců při opravách hradu nijak nedbal zlepšení obranyschopnosti hradu, takže hrad byl v 16. a 17. století vícekrát poškozen. V roce 1594 byl hrad dobyt císařským vojskem, v roce 1623 vzbouřenými vojsky Gabriela Bethlena a v roce 1644 vojsky Juraje Rákocziho. Definitivní ránu mu zasadila doba po skončení stavovských povstání, kdy byl hrad zbourán císařským vojskem.

Viniansky hrad Jádro paláce, Viniansky hrad

I přes své poškození je ruina Vinianského hradu, jenž má přibližně trojúhelníkový půdorys, vyhledávaná turisty. Zachovalo se vnější opevnění, které obklopuje původní nádvoří i zbytky paláce a zbytky hranolové věže, která střežila vstup do hradu od východu. Zbytky paláce mají částečně zachovalou renesanční klenbu, ale i otvory po oknech a dveřích vyložené kvádrovým pískovcem. V interiéru nalezneme zbytky krbů i sklepní prostory.

K hradu se dnes dostaneme nejsnadněji z obce Vinné po modré turistické značce, od turisty vyhledávaného Vinianského jezera po žluté turistické značce a nebo po značce stejné barvy z obce Trnava pri Laborci. Z hradu se otevírají pěkné rozhledy do Jihoslovenské nížiny, na Zemplínskou Šíravu i na zalesněné vrcholy Vihorlatských vrchů.

Viniansky hrad, turistická mapa

Pohled na Zemplínskou Šíravu Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Zverovka Sněžka Krkonoše, ubytování Soumrak Karlštejn Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Letní obloha Zámek Hluboká Elbrus, Kavkaz Kráľova studňa Javorníky Porubský bludný balvan Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. České hory Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku po pěšinkách pohraničníků
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
4. Via ferraty Naturfreundesteig a Traunsee Klettersteig na Traunstein, via ferraty v Rakousku
5. Rumunské hory Capatini, přechod dvou zapomenutých národních parků v Rumunsku
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist