Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 21.10.2019 , svátek má
Treking > Památky > Skanzen Stará Ľubovňa

Skanzen Stará Ľubovňa

Kam na výlet na Zamaguří

11.1.2012 | Kamil Balaj, foto Otakar Brandos

Muzeum lidové architektury Ľubovniansky skanzen přibližuje návštěvníkům život na slovenské vesnici v minulosti. Můžeme ho navštívit nedaleko od města Stará Ľubovňa pod středověkým Ľubovňanským hradem, což jej činí jedinečným v rámci celého Slovenska. Zároveň je jedním z nejmladších, veřejnosti byl zpřístupněn v roce 1985 a v současnosti jej tvoří 25 objektů. Administrativně se jedná o součást Ľubovnianského múzea a jeho národopisnou přírodní expozici.

Skanzen, Stará Ľubovňa

Prezentuje se zde soubor staveb lidové architektury (obytné domy, hospodářské stavby, sezónní polní obydlí, technické památky), které byly do tohoto areálu přemístěno z horního Spiše a Šariše.

Dominantou expozice je srubový řeckokatolický kostelík východního obřadu z Matysová z roku 1833, zasvěcený sv. Michalovi archandělovi. Nedílnou součást interiéru tvoří barokně-klasicistní ikonostas. Kostel patří k významným památkám dřevěné sakrální architektury na východním Slovensku.

Čtěte také: Ľubovniansky hrad, hrdý strážce Zamaguří

Mapa

Z dalších objektů jsou v expozici nejpočetnější zastoupeny srubové obytné domy postavené na začátku a v první třetině 20. století z Velkého Lipníka, Litmanovej, Veké Lesné, Údola, Jakubian, Kremné, Kamienky a Jarabiny. Kromě tradičních hospodářských objektů, které jsou součástí usedlostí (maštal, stodola, sýpka) jsou zde postaveny i sezónní polní obydlí, charakteristické pro region Spiše.

Skanzen, Stará Ľubovňa

Součástí expozice jsou i technické stavby, které prezentuje srubová kovářská výheň z druhé poloviny 19. století z Torysy, mlýn s válcovou stolicí z Malého Sulina a dílna truhláře - naturalisty z Piľhovčíka. Při tvorbě expozice lidového bydlení v jednotlivých obytných domech se respektována zásada tradičního bydlení, který se v této oblasti zachoval až do poloviny 20. století.

Cílem výstavby expozice byla dokumentace materiální a duchovní kultury Slováků, spišských Němců, Rusínů, Goral, Židů a Romů, kteří zde po staletí vedle sebe žili.

Otevírací doba, skanzen Stará Ľubovňa

otevírací doba pondělí úterý - pátek sobota - neděle
květen - září 9.00 - 18.00 9.00 - 18.00 9.00 - 18.00
říjen zavřeno 9.00 - 16.00 9.00 - 16.00
listopad - březen objednávky nad 30 osob objednávky nad 30 osob objednávky nad 30 osob
duben zavřeno 10.00 - 16.00 10.00 - 16.00

Vstupné

  • Obyčejné 2 Euro
  • Zlevněné 1 Euro
  • Senioři 1,5 Euro
  • Rodinná vstupenka 4,5 Euro
  • Foto a kamera bezplatně
  • Prohlídka skanzenu trvá přibližně 45 min

Jak se tam dostat?

Muzeum v přírodě je situováno asi 2 km od města Stará Ľubovňa na úpatí hradního kopce hradu Stará Ľubovňa, při státní silnici směrem na Prešov. Veřejnou dopravou je dostupné z města Stará Ľubovňa.

Skanzen Stará Ľubovňa, turistická mapa

Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr článků
Hory Volovskými vrchy do drápů medvěda
Hory Rakouské pohoří Freiwald, tam kde pramení řeka Lužnice
Hory Přes vrcholy a sedla Vysokého Atlasu, putování světem horských Berberů (2)
Reklama
Populární treky
1. České hory Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku po pěšinkách pohraničníků
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
4. Via ferraty Naturfreundesteig a Traunsee Klettersteig na Traunstein, via ferraty v Rakousku
5. Rumunské hory Capatini, přechod dvou zapomenutých národních parků v Rumunsku
Reklama
Počasí online, mapy
Počasí Satelitní snímky počasí
Počasí Webkamery online
Počasí Sněhové podmínky
Počasí Počasí v Evropě
Počasí Mapa Slovenska
Počasí Hřebenové přechody

Turistická mapa Počasí Turistická mapa ČR
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist