Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 5.2.2021 , svátek má
Treking > Naše vrcholy > Suchý vrch (941 m)

Suchý vrch (941 m)

Hora, kamenná moře a přírodní rezervace v Hrubém Jeseníku

8.6.2017 | Otakar Brandos

Suchý vrch (941 m) je výrazný částečně zalesněný vrchol, který se nachází v krátké východní rozsoše Medvědího vrchu (1 216 m) v Hrubém Jeseníku (geomorfologický podcelek Medvědská hornatina) asi 4 km severozápadně od Vrbna pod Pradědem. Na Suchý vrch nevede žádná turistická značka, jedná se o významnou přírodní rezervaci.

Suchý vrch

Suchý vrch proslul svými kamennými moři. Křemencová moře, která pokrývají asi 15 % rozlohy přírodní rezervace Suchý vrch, jsou prakticky bez vegetace. Po jejich obvodu se zachoval reliktní bor s borovicí lesní, ale i břízou, modřínem, jedlí a smrkem. Borovice jsou ve zdejších polohách glaciálním reliktem, nejstarší jedinci mají dosahovat věku až 350 let.

Borovice lesní byla v našich končinách po skončení doby ledové nejrozšířenější dřevinou. Přirozený bor v těchto místech přečkal nástup buku v pozdějším období. Průměrná roční teplota činí v této lokalitě jen 5 °C, vegetačních dnů (s teplotami nad 10 °C) je v průměru jen 120 v roce. Roční úhrn srážek na Suchém vrchu činí 1 100 mm. Tato lokalita tak patří do klimaticky chladné oblasti s relativně vysokými úhrny srážek.

Podle webu CHKO Jeseníky jsou zdejší křemence (devonského stáří) významným nalezištěm zkamenělých ramenonožců, ale i trilobitů aj. živočichů z období prvohor. Přírodní rezervace Suchý vrch má výměru 49,56 hektarů, vyhlášena byla v roce 1990. Její vertikální rozpětí činí 241 m od 700 po 941 m n. m.

Ve vrcholových partiích Suchého vrchu lze spatřit zbytky zákopů, které byly součástí prvorepublikového opevnění v Sudetech. Okopy navazují na pás ŘOPíků, který se táhne po východním úbočí a pokračuje na protější břeh údolí řeky Černá Opava.

Suchý vrch, turistická mapa

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Merkur Pravčická brána Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludný balvan Barborka Šerlich Macocha Pluto Černá díra Motýli Grossglockner Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulonimbus Bouzov Karimatky Kvasar Opruzeniny Říp
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Hrady Štramberská Trúba neboli Štramberský hrad, Štramberk
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Toulovcova rozhledna: Rozhledna na Jarošovském kopci, Toulovcovy maštale
5. Vesmír Neutronová hvězda: Miniaturní hvězda a nebo extrémní atomové jádro?
6. Horské chaty Vosecká bouda, ubytování v západních Krkonoších
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist