Kontakty Cookies Ceník inzerce RSS | ||
![]() |
![]() |
|
Poslední aktualizace: 21.1.2020 | , svátek má |
Treking > Naše vrcholy > Nejvyšší hory Slovenska
Nejvyšší hory SlovenskaPřehled pohoří + dalších geomorfologických celků, slovenské hory19.3.2008 | Otakar Brandos
![]() Na této stránce uvádím přehled nejvyšších vrcholů jednotlivých slovenských pohoří a dalších geomorfologických celků jako jsou pahorkatiny, nížiny aj. Řazení celků není abcední, ale od nejvyšších pohoří po pohoří nejnižší. Navíc toto "turistické" členění zcela exaktně nekopíruje oficiálně přijaté geomorfologické členění Slovenska, vedle celků jsem vypíchl i některé z turistického hlediska významné podcelky. Například Západní Tatry, Východní Tatry (Vysoké a Belianské Tatry) aj.
![]() Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Asi nejen já se domnívám, že poslední geomorfologické členění Slovenska, jehož mapovým výstupem byla právě ona mapa na espritu a nově je i na geology.sk je tím nejrelevantnějším zdrojem informací. Více informací zde http://www.geology.sk/new/sk/sub/Geois/node/751. Na této stránce je i funkční mapový portál geomorfologického členění a v něm je jasně rozeznatelné, že Malý Gríč je opravdu v Hornonitrianské kotlině (naopak V.Gríč již nikoli), naopak Mušinka uváděná vámi jako nejvyšší vrchol Bodvianske pahorkatiny leží dosti hluboko v Slovenském krasu (hranice mezi Bodvianskou pahorkatinou a Slovenským krasem cede zhruba souběžně se silnicí Plešivec - Domica a co je na východ od ní, je Slovenský kras. Co se týče Ondrejiska a Borovniaku, tam jsou udávané výšky obou vrcholů v různých mapách různá (převažuje však cca těch 1272 m pro Borovniak a 1270 m pro Ondrejisko), poloha obou vrcholů je však shodná. V klasických turistických mapách bývá pojmenováno jen Ondrejisko.
Další související články:+ Názvy a počet pojmenovaných vrcholů Slovenska aneb abeceda slovenských hor+ Slovensko a památky UNESCO, přehled nejvýznamnějších památek na Slovensku + Geomorfologické členění Slovenska, do oblastí + Slovenské ledové jeskyně, exkurze do mrazivého podzemí + Stanišovská jeskyně (jaskyňa), přístupné jeskyně v Nízkých Tatrách se speleoslužbou + Jaskyňa mŕtvych netopierov, Nízké Tatry a Ďumbierský vysokohorský kras + Podtatranský Važec a Važecká jaskyňa + Harmanecká jeskyně, veřejnosti přístupná jeskyně Velké Fatry + Gombasecká jeskyně (jaskyňa), veřejnosti přístupná jeskyně Slovenského krasu + Domica, veřejnosti přístupná jeskyně v NP Slovenský kras + Krásnohorská jeskyně - Buzgó, speleoturistika ve Slovenském krasu + Slovenské jeskyně, turisticky přístupné jeskyně na Slovensku + Ochtinská aragonitová jaskyňa, kryštálový unikát + Demänovská jeskyně (jaskyňa) svobody, Demänovský kras v Nízkých Tatrách + Nejvyšší vrcholy České republiky |
|