Treking > Nae vrcholy > Furkotský tít (2 405 m n. m.), lehce dostupná hora ve Vysokých Tatrách
Furkotský tít (2 405 m n. m.), lehce dostupná hora ve Vysokých TatráchFurkotský tít, opomíjený tít ve Vysokých Tatrách8.10.2008 | Jan Evják
Uzlový tít nad třemi dolinami v závěru Furkotské doliny. Stojí za to se odhodlat k výstupu na tento dle mého názoru neprávem opomíjený tít. Trasa, u které se nachází, patří mezi jedny z nejfrekventovanějích v Tatrách - vdy je také nejblíe ke trbskému plesu. Letos v srpnu jsme tuto cestu také podnikli a právem byli překvapeni z velkého mnoství lidí, které jsme potkali. Ne vak na samotném vrcholu. Ten byl liduprázdný. Jaký to div, kdy několik set metrů pod námi pochodovaly husím pochodem zástupy. Byli jsme nadeni nejen tímto zjitěním, ale také nádhernými výhledy, zvlátě na impozantní Kriváň. Zkrátka, stojí to zato. Pokud se tedy ji trmácíte přes Bystré sedlo k Wahlenbergovým plesům, či naopak a chcete vidět i nějaká ta "panorámata", jak říkal starý Homolka, tak po výstupu nebudete litovat. Ze títu vybíhají také tři hřebeny - na jihozápad přes Furkotské sedlo na Ostrou, na severu hraničí s blízkým Hrubým vrchem a na jihovýchod přes turisticky frekventované Bystré sedlo vysílá dlouhý Soliskový hřeben. Pozn. red.: Na vrchol Furkotského títu nevede turistická značka, tudí není tento vrchol turisticky přístupný. Návtěva tohoto vrcholu znamená poruení návtěvního řádu TANAPu. Furkotský tít, turistická mapaDiskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
Zázak je zákaz. A ten se musí dodržovat. A je jedno jestli je to dobře nebo špatně. Myslet si o tom může člověk co chce.
Nelegalizovať túto nenáročnú odbočku má asi rovnaký (ne)zmysel, ako napríklad nelegalizovať krátku odbočku zo ZTCH Tri studničky - Kriváň do Sedla nad Priehybami (jediné to miesto, z ktorého počas celého úmorného výstupu niečo hodnotné vidieť). Chodilo sa tam, chodí sa tam a bude sa tam chodiť. (Toto nemá byť navádzanie na porušovanie návštevného poriadku ale iba povzdych nad niektorými rozhodnutiami, ktorých logickosť (alebo len "logickosť") zostáva väčšine smrteľníkov záhadou.)
dodat nic jiného, že souhlasím! :-))
Bohužel je to nelegální, stejně jako je nelegální odbočit ze sedla pod Ostrvou na Ostrvu. Ovšem do dokonalosti to je dovedené se značenou trasou na Lomnickou vežu, pěšky se tam člověk ze Skalnatého plesa nedostane. Osobně bych byl pro to zlegalizovat všechny takovéto odbočky kousek ze značených tras - nabízí se právě Furkotský štít, Ostrva). Pak jsou už spornější štíty, např. Predné Solisko - Štrbské Solisko, Končistá, Baranie rohy, Sedielko - Malý Ladový štít a jistě by se našlo pár dalších možných tras, které nejsou nijak náročné, nevedou žádnými přísnými rezervacemi, ale jsou v současnosti nelegální. No snad aspoň projde ten nový návrh NP TANAPu, který umožní vylézt bez horského vůdce např. na Gerlach.
... je to však o niečo zložitejšie. Na tomto úseku nie je pevná skala ani stabilizované suťovisko ale naopak nestavilné šutrovisko, preto bez vybudovania chodníka je legalizácia nemysliteľná. --- Ale aj naopak: Ak niekto otvorí tému VYUŽÍVANIE A OBCHÁDZANIE VYBUDOVANÝCH CHODNÍKOV, určite sa do diskusie zapojím. A budem veľmi kritický. (Keby som mal takú moc/také oprávnenie, každého, kto kráča vedľa dobre vybudovaného chodníka (pretože, samozrejme, po tráve sa ide príjemnejšie), by som solídne nakopal!)
No tak pak by dle tvého argumentu musel být uzavřen např. sestup z Polského hrebeňa směrem k Zamrznutému plesu (to už pomíjím "výborný nápad" s použitím ocelových traverz na zabezpečení svahu proti erozi - vynikající na propíchnutí nohy:( ), totéž sestup z Priečneho sedla ke Zbojnické chatě či sestup ze Sedielka k Modrému plesu. Navíc pokud se nepletu, tak je Štrbské Solisko jedním z navrhovaných cílů "turistiky vyšší obtížnosti" v novém návrhu návštěvního pořádku TANAPu.
Chodníky v Tatrách
(JanoP,
27.05.2011, 12:37
)
Vyjadril som len osobný názor, resp. dojem, ktorý mi zostal z niekoľkých prechodov tohto úseku (pri lezení Solísk) a ktorý je ovplyvnený aj vlastnými pozorovaniami. Som presvedčený, že množstvo (vari aj väčšina?) návštevníkov vo vysokohorskom teréne sa správa voči terénu neférovo. -*- Zásadu stúpať v maximálnej možnej miere na pevný podklad (najlepšie monolitná skala, väčšinou však stabilne uložené kamene) a naopak principiálne sa vyhýbať stúpaniu na pôdu a čokoľvek živé na nej som si osvojil a uplatňujem úplne automaticky a všade. (Ak sa mi občas stane, že na to na chvíľu pozabudnem, určite sa za to zahanbím a možno sa aj obzriem, či ma pri tom nikto nevidel... Rovnaké výčitky mám aj vtedy, keď sa tomu pri nástupe alebo návrate z lezeckej túry nedá vyhnúť.) -*- Všetky úseky a nedostatky, ktoré si, Honzo, vymenoval, sú skutočne veľmi, veľmi zlou známkou pre Tatry - pre tých, ktorí o nich rozhodujú, ktorí v nich "gazdujú" a ktorí ich využívajú.
Ahoj JanoP, mluvíš mi "z duše". Takový člověk jako Ty horám a přírodě nikdy nijak neublíží. Chodníky nejsou budovány pro parádu, ale aby usnadnily pohyb v terénu a ochránily okolní přírodu. Bohužel je příliš mnoho těch, kteří úctu k horám a přírodě nemají. Děkuji Ti ta Tvé názory, plně se s nimi ztotožňuji. Přeju Ti hodně krásných zážitků v horách! Jarmila
Když už se vydáte na vysokohorskou tůru, je jasný, že nějaký ten vrchol to bude chtít. To že na něj nevede magistrála neznamená, že na něj můžou lízt jen ochranáři.
Souhlas s JanomP - rozumně legalizovat některé zcela logické odbočky na vrcholy.
Nesouhlas s Gromasem - TANAP je Tatranský národní park, ne městský park. Jsou tam přísná pravidla (netvrdím, že je vždy vše OK) a ta se musí dodržovat. Proto - viz můj souhlas s JanomP.
Dalí související články:+ Mlynická a Furkotská dolina přes Bystré sedlo+ Vysoké a Belianské Tatry, Polské Tatry; Nakladatelství SKY 2008 + Vysoké Tatry, ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách |
|