Treking > Nae vrcholy > Furkotský tít (2 405 m), hora ve Vysokých Tatrách
Furkotský tít (2 405 m), hora ve Vysokých TatráchFurkotský tít, Vysoké Tatry a snadno dostupné vrcholy7.12.2009 | Otakar Brandos
Furkotský tít (2 405 m). Výrazný tít leící v hlavní rozsoe Kriváně, který nepatří k nijak nápadným při pohledu z ádné z přiléhajících dolin. Vrchol není sice turisticky přístupný, přesto je relativně snadno dosaitelný asi 15 minutovou chůzí po hřebeni z Bystrého sedla resp. Bystré lávky, které slouí jako přechod mezi Furkotskou dolinou a Mlynickou dolinou. Z Furkotského títu se otevírají krásné kruhové rozhledy, západnímu obzoru zcela určitě dominuje nezaměnitelný Kriváň. Původ názvu títu není zcela jasný, existují dva výklady. Pravděpodobnějí mluví o goralském původu jeho názvu z goralského furkotat - umět, bluňkat. Druhý výklad mluví o keltském původu názvu Furkotského títu odvozeném od keltského slova furka - ostrý. Na tento poměrně snadno dostupný tít jako první vystoupili K. Tetmajer a T. Żeleński okolo roku 1889. Dá se ale s velkou mírou pravděpodobnosti předpokládat, e na Furkotský tít ji před nimi vystoupil některý z lovců kamzíků. Furkotský tít, turistická mapaVysoké Tatry, přehled nejvýznamnějích vrcholůBaranie rohy, Batizovský tít, Bradavica, Čubrina, Divá vea, Dračí tít, Furkotský tít, Ganok, Gerlachovský tít, Hincova vea, Hrubý vrch, Jahňací tít, Jastrabia vea, Javorový tít, Kačací tít, Kemarský tít, Kotlový tít, Kôprovský tít, Kriváň, Kvetnicová vea, Lavínový tít, Litvorový tít, Lomnický tít, źadový tít, Malý Kemarský tít, Malý źadový tít, Mlynár, Ostrva, Popradský źadový tít, Prostredný hrot, Pyný tít, Rumanov tít, Rysy, Satan, Slavkovský tít, Spiský tít, Svinica, Sviový tít, trbské Solisko, trbský tít, aký tít, Velický tít, Vežké Solisko, Vežký Mengusovský tít, Vysoká, Východná Vysoká, Zadný Gerlachovský tít, Zlobivá Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
zdravím, můžete mně kontaktovat na mailu a.evjak@volny.cz
som rad, ze moj menovec navstivil tento ako on hovori malo navstevovany stit. &ja osobne som bol na noím v roku 1953. tiez sa mi na nom pacilo. v tom obdobi tam bolo este malo ludi, nie tak ako v sucasnej dobe. bol by som rad, keby sa zmieneny jan evjak ozval. dakujem.
Já bych asi překvapený z velkého množství lidí nebyl, když výchozím bodem je " disneyland" štrbské pleso.
Samozřejmě, že pravidla byla porušena, ale kdo je bez viny, a hodí kamenem, platí zvláš v případě zde velice aktivní Jarmily, že. Tatry jsou nádherné hory, ale příliš jsem je nevyhledával zvláš z toho důvodu, že tam má člověk poměrně velkou šanci potkat lidi. V zemích, kde jsou pohoří rozsáhlejší, či v zemích kde lidi nemají čas se zajímat o to, kde a kam se může a nemůže chodit, ale mají starosti sami se sebou je to jaksi jinak. Většina lidí se chová tak, aby přírodě zanechali co možná nejmenší šrámy a místní to berou jako samozřejmost. Komfort jako horská služba neexistuje a každý tak jede sám na sebe a musí se podle toho chovat a ne zbytečně riskovat. Pokud na to má, může zkusit třeba nějaký méně obvyklý nebo těžší výstup. Dnešní doba je bohužel taková, že každý vlastní jakousi univerzální formuli na to, jak se chovat. Samozřejmě zákony se musí dodržovat a na takovém krcálku, jako jsou Tatry, kde projdou tisíce lidí je to na bíledni.
Zdravím autora článku, nechtěla jsem nikoho napadat ani teoretizovat o tom, jak se vše má dodržovat. Ale Vy sám přiznáváte, že Tatry jsou "krcálek". Opravdu jsou tak malé, že ochrana přírody a pravidla jsou nutná. Podotýkám, že sama bych uvítala, kdyby se mohlo jít všude, a mnohá místa by mě moc lákala. A že nenavštěvujete moc Tatry, to vcelku chápu. Pokud máte raději svobodnější pohyb, ale především bez množství lidí kolem sebe, jistě volíte jiná horstva. Takže hodně šastných kilometrů!
Letošní rok jsem při přecházení sedla Bystrá lávka viděl skupinku lidí, kteří se trmáceli na Furkotský štít. Místní Slovenský turista povídal, že si ochranáři tento štít občas hlídají, kvůli těmto turistům, kteří opouští značenou trasu přes Bystrou lávku. Několika tisícová pokuta mě od podobného pokusus odradila. Druhý den jsem podnikl časně ranní výstup na Kriváň, kam jsem dorazil při východu slunce a to bylo něco nepopsatelného... :-)
P.S.: Pravidla by se měla v Tatrách dodržovat, náhodou se Ti něco stane a co potom... ? Na značeném chodníku máš mnohem větš šanci, že Tě nekdo najde...
Ano, naprosto souhlasím s tím, že pravidla se mají dodržovat. Z hlediska bezpečnosti turistů i ochrany přírody (fauna i flóra) mají lokality, které nejsou přístupné široké veřejnosti, jistě svůj smysl.
S tím Kriváněm - také jsme se kdysi při jednom ze svých výstupů na tento vynikající vyhlídkový vrchol dostali nahoru jako první. Byla mlha jak mléko, takže nikde nikdo - jen my. Asi za hodinku za námi dorazili další návštěvníci lačnící kruhovém výhledu, ale ti nevydrželi a za chvíli se rozhodli k sestupu. Byli jsme sami v mléčné mlze, ale "kdo si počká, ten se dočká" - i když ne vždy. My jsme se po další hodince dočkali překrásných výhledů a navíc - což je velmi výjimečné - byli jsme úplně sami. Než přišli další turisté, vychutnávali jsme si rozhledů a božského klidu plnými doušky.
Ahoj. Když již píšeš o dodržování pravidel, pak jsi svým časným výstupem sám porušil :-)). Proč? Proto, že se turista " ? smie pohybova po značených turistických chodníkoch od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka ?". Tolik citace z návštěvního řádu TANAPu ? Nevím, zda-li jeho avízovaná úprava bude znamenat nějakou změnu ?
Nazdárek! V článku je popisován Furkotský štít, to je vrchol sice s krásným výhledem, ale tohoto vrcholu lze dosáhnout jen za cenu porušení pravidel. Těší mě, že právě popsané porušení pravidel dovede vyvolat zájem o diskuzi. Nemám ráda, když se pravidla porušují, a proto jen pro upřesnění - jestliže jsem uvedla výstup na Kriváň, kde jsme byli PRVNÍ a SAMI, bylo to nejspíš tím, že počasí bylo ten den nejisté a my jsme přesto vycházeli ze štrbského Plesa cca o půl sedmé ráno. Během dne ale bylo nakonec pěkně.
... výstup na tento štít znamená projít docela dlouhý úsek ...
(samozřejmě "projít", ne "projíst")
Turistická značka kdysi vedla přes Bystré sedlo, odkud bylo na vrchol Furkotského štítu, co by kamenem dohodil. Přestože přístup na vrchol nebyl značkovaný, vypravilo se tam dost velké množství turistů. Ale tato trasa byla už dávno přeznačena, přechod vede přes Bystrou lávku. Tím je Furkotský štít hodně daleko od značené trasy, tudíž výstup na tento štít znamená projíst docela dlouhý úsek, který je neznačený, tudíž je to překročení pravidel, která jsou stanovena pro pohyb v národním parku!
Ano - výhled je skutečně krásný, ale - trasa byla odkloněna (turistický chodník byl značně zdevastovaný - sestup směrem do Furkotské doliny), takže pravidla by se měla dodržovat.
Dalí související články:+ Opomíjený Furkotský tít? Vysoké Tatry+ Mlynická a Furkotská dolina přes Bystré sedlo + Tatranská plesa, největí a nejhlubí - ebříčky, seznam ples + Vysoké Tatry, nejvyí karpatské pohoří; ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách |
|